Przechowywanie żywności w urządzeniach chłodniczych sprowadza się nie tylko do zapewniania im odpowiedniej temperatury i wilgotności. Współczesne chłodziarki i zamrażarki są wyposażone w całą masę dodatkowych rozwiązań i funkcji, które nierzadko stanowią ważną kartę przetargową przy ich wyborze i w dalszej eksploatacji.
Wśród nich znajdziemy zarówno te, które pozwalają oszczędzić energię, jak i szeroki wachlarz opcji dbających o zdrowie użytkowników, stan przechowywanych produktów czy codzienny komfort obsługi urządzeń. Z pozoru błahe udogodnienia, takie jak choćby opcja szybkiego schłodzenia szampana czy jednorazowego, skutecznego zamrożenia większej ilości produktów, mogą w praktyce okazać się nie tylko ciekawym dodatkiem, ale i oczekiwaną stale funkcją.
Specyfiką lodówki, o czym już wspomnieliśmy, jest fakt, że urządzenie działa nieustannie. W rezultacie jest jednym z urządzeń w domowym budżecie, które zużywają najwięcej energii. Producenci prześcigają się więc w oferowaniu modeli w najwyższych klasach efektywności energetycznej (np. A+++) oraz rozwiązań, które energię tę oszczędzają. Przykładem może być tryb wakacyjny. Jak wskazuje sama nazwa, rozwiązanie to przydaje się podczas wyjazdów, kiedy przez dłuższy czas nie ma nas w domu, a chłodziarka nie jest używana. Rozwiązanie przydatne jest również wtedy, kiedy w lodówce jest bardzo mało produktów, a my nie chcemy urządzenia całkowicie wyłączać. Dzięki niemu, możliwe jest zaoszczędzenie energii i przy okazji zredukowanie powstawania brzydkich zapachów. Wynika to z faktu, że utrzymywana temperatura w zamrażarce jest standardowa, w końcu produkty są w niej przechowywane długoterminowo. Zwiększa się za to temperatura we wnętrzu chłodziarki, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Źródłem strat energii może być, oczywiście, również częste otwieranie drzwi lodówki. Powoduje ono wzrost temperatury w jej wnętrzu. Po zamknięciu drzwi układ chłodzący urządzenia będzie musiał tę temperaturę wyrównać, a przecież im więcej czasu to zajmie, tym pobór energii będzie większy. Dlatego oszczędniejsze są modele lodówek z wymuszonym obiegiem powietrza, które szybciej wyrównują temperaturę do odpowiedniego poziomu. Skoro już wspominamy o otwieraniu drzwi, warto przypomnieć o funkcji alarmu otwartych drzwi czy alarmu wzrostu temperatury. Jeśli drzwi lodówki zostawimy niedomknięte, sygnał dźwiękowy powiadomi nas o tym. W nowoczesnych lodówkach z funkcjami smart powiadomienie o niedomkniętych drzwiach może być nawet wysłane na urządzenie mobilne. Z kolei alarm wzrostu temperatury poinformuje użytkownika o nieprawidłowości, np. o awarii termostatu.
Innowacyjnym rozwiązaniem stosowanym przez producentów jest zamiana części mrożącej na chłodzącą. Funkcja szczególnie przydatna w czasie dużego przyjęcia, kiedy chłodziarka jest całkowicie zapełniona, a potrzebujemy dodatkowego miejsca by schłodzić np. napoje lub zimne przystawki. Wtedy, odpowiednia funkcja pozwala wyłączyć np. całą zamrażarkę, lub konkretne półki, i aktywować wyższą temperaturę, panującą w chłodziarce. Przykładami takich rozwiązań są: Adaptiva Zone firmy Sharp czy ConvertActive marki Gorenje
Na zużycie energii przez lodówkę wpływa też rodzaj zastosowanego w niej oświetlenia. Tradycyjne żarówki nie tylko pobierają więcej energii, ale część z niej oddają w postaci ciepła, które wpływa na temperaturę we wnętrzu lodówki. Dlatego coraz częściej jako źródło światła stosowane są diody lub listwy LED. Mają onedużą sprawność energetyczną i mogą emitować światło o bardziej naturalnej barwie. Dodatkowo niewielkie rozmiary dają producentom swobodę w aranżacji i umiejscowieniu oświetlenia. Zaletą jest również trwałość LED-ów, szacowana na dziesiątki tysięcy godzin. Przykładami najefektywniejszego, a przy tym energooszczędnego oświetlenia są: Super Dac marki AEG, BrilliantLight marki Miele, LedLight marki Gorenje czy Starlight marki Whirlpool. Oprócz tego LED-owe światło znajdziemy w urządzeniach marek Amica, Beko, Bosch, Candy, Concept, Electrolux, Franke, Gaggenau, Liebherr, Samsung, Sharp czy Siemens.
Oczywiście, wśród czynników decydujących o wyborze lodówki jednym z najważniejszych jest funkcjonalność urządzenia mierzona… pojemnością. Z drugiej strony ta jest różna w zależności od wymagań użytkownika. W końcu trudno, aby singiel mieszkający w kawalerce potrzebował takiej samej lodówki jak np. pięcioosobowa rodzina. Najmniejsze gabaryty bez wątpienia mają modele chłodziarek o wysokości do 85 cm (choć do małych pomieszczeń czy biur mamy w ofercie także tzw. kostki (ok. 50 × 50 × 50). Urządzenia te są na tyle niewielkie, że bez problemu można je zmieścić, np. pod blatem. Ciekawym rozwiązaniem są modele o pomniejszonej szerokości (np. 40–45 cm). Na próżno w modelach tych jednak szukać pojemnej zamrażarki. Łączna pojemność tego ty- pu urządzeń to zazwyczaj ok. 60–120 l, gdzie na część zamrażającą przeznaczone jest ok. 5–15 l. Znacznie większą przestrzeń oferują modele o wysokości do 175 cm, gdzie łączna pojemność brutto może wynosić nawet 300 l. Spośród chłodziarkozamrażarek (z wyłączeniem modeli french door i side by side) największą pojemność oferują modele o wysokości ponad 2 m i zwiększonej szerokości – do ok. 75 cm. Łączna pojemność urządzenia może wynosić tu nawet ok 450–500 l. Warto dodać, że producenci coraz śmielej oferują urządzenia tradycyjne, mimo iż gabarytowo niewielkie, z dużą pojemnością użytkową. Dzieje się to za sprawą pomniejszonych ścianek lodówki, które – co oczywiste – zwiększają przestrzeń w komorze chłodzenia i mrożenia. Zastosowanie cienkich ścianek lodówki (w modelach m.in. marek Liebherr, Gorenje, Samsung czy Whirlpool) pozwala również ustawić urządzenie przy ścianie lub we wnęce, przy zachowaniu pełnej wysuwalności szuflad.
W utrzymaniu czystości i przedłużeniu trwałości przechowywanych produktów pomagają także dodatkowe, alternatywne i często bardzo innowacyjne rozwiązania. Zastosowanie m.in. filtra, generatora jonów czy powłoki z jonów srebra pozwala znacznie przedłużyć czystość i świeżość tak lodówki, jak i przechowywanych w niej produktów.
Przykładami takich rozwiązań mogą być pierwszy tego typu i zarazem niezwykle innowacyjny na rynku system Plasmacluster marki Sharp, Ion Tech marki Gorenje, air- Fresh marki Siemens czy AirFresh Filter marki Bosch. Na uwagę zasługują także Hygienic System marki Freggia, Easy Clean Steel marki Samsung, Multi Hygiene marki Teka, SmartSteel marki Liebherr, Taste Guard marki Electrolux czy Microban marki Whirlpool.
Jeśli mowa o lodówce, nie zapominajmy o lodzie. Przydatny jest on do napojów, drinków i deserów, a nierzadko do przechowywania ryb i owoców morza. Jakie są standardowe formy tworzenia lodu? Co nowego proponuje rynek, a wraz z nim najnowsze modele zamrażarek?
Proces jonizacji polega na odrywaniu elektronów od atomu. Dzięki temu, obojętny atom staje się dodatni, co w środowisku naturalnym przyczynia się do utrzymania czystości powietrza na właściwym poziomie. Jonizację w lodówkach stosuje się przede wszystkim do uniemożliwienia przeżycia i rozmnażania się bakterii. Ponadto funkcje jonizacji pozwalają neutralizować nieprzyjemny zapach w komorze chłodzenia, a także przedłużają trwałość przechowywanych produktów.
Popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie funkcji supermrożenia i superchłodzenia. Z tymi opcjami związana jest często funkcja timera, która pozwala chłodzić lub mrozić produkt przez określony czas, wybrany przez użytkownika. Zakres wyboru to od 1 do nawet kilkuset minut. Po tym czasie urządzenie poinformuje świetlnie lub dźwiękowo o możliwości wyciągnięcia produktu z lodówki. Ponadto oprócz rozwiązań usprawniających układanie produktów, pozwalających na przedłużenie ich trwałości czy poprawiających komfort obsługi coraz częściej producenci oferują niecodzienne funkcje, spotykane tylko w najlepszych urządzeniach na rynku. Do takich możemy zaliczyć niebieskie lub czerwone światło. To praktyczne rozwiązanie, które dzięki wykorzystaniu światła o lekko niebieskim zabarwieniu gwarantuje „dojrzewanie” owoców i warzyw. Przykładem takiego rozwiązania jest Active Fresh Blue Light marek Smeg oraz Beko.
© 2024 InfoMarket