Produkty tym dłużej zachowają swą świeżość, zapach i smak, im użytkownik bardziej zadba o optymalne warunki ich przechowywania. Ważne są segregowanie produktów, zapewnienie im optymalnej wilgoci i temperatury, a co za tym idzie, układanie produktów na odpowiednich półkach i we właściwych szufladach.
Zasady te dotyczą wszystkich modeli, nawet jeśli wyposażone są w dynamiczne czy bezszronowe systemy chłodzenia. Niezmiernie ważne jest przy tym sortowanie i przygotowywanie do chłodzenia lub zamrażania produktów (np. blanszowanie). Przypomina nieco segregowanie ubrań do prania w pralce i w praktyce ma niebagatelne znacznie. Nie mniej ważne jest stosowanie się do zaleceń producentów urządzeń chłodniczych. Nie lubimy tego, a to błąd. Bardzo często w instrukcji znaleźć możemy znakomite rady, a nawet przepisy!
Rekomendowanymi temperaturami w lodówce są:
To oczywiście średnie wyznaczniki. Zalecane temperatury można swobodnie regulować (a nawet trzeba!), dostosowując parametry do warunków zarówno w komorze, jak i wymogów przechowywania danego rodzaju produktu. Należy wiedzieć, że łatwo psujące się produkty nie powinny być przechowywane w temperaturze +4 °C. Zaleca się raczej wkładanie ich do specjalnych stref lub szufl ad „zero”. Dzięki optymalnej temperaturze oscylującej na poziomie 0–3 °C produkty te mogą zachować swą świeżość znacznie dłużej. Do takich obszarów powinniśmy wkładać świeże mięso (drób, wołowinę, wieprzowinę, dziczyznę itd.), wędliny, ryby, skorupiaki i owoce morza. Nie należy wkładać do nich warzyw czy sałaty, szczególnie wrażliwej na niskie wartości temperatury. Z kolei w komorach o optymalnej wilgoci można przechowywać warzywa i owoce. Urządzeń chłodniczych, jak wielu sprzętów elektrycznych, nie należy przeciążać. Dlatego też pierwszą zasadą prawidłowego chłodzenia jest ograniczanie wkładania zbyt dużej ilości produktów. Ciepłe produkty podnoszą temperaturę w komorze, a urządzenie musi wygenerować chłód, by je schłodzić. Zapychanie lodówki dodatkowymi talerzami, pojemnikami i dużymi napojami może znacząco przyczynić się do zwiększenia jej energochłonności. Najlepiej więc przekładać resztki z obiadu czy kolacji do mniejszych pojemników, które nie zabierają tyle miejsca.
Ponadto warto zwrócić uwagę na pozostałe zasady prawidłowego przechowywania, przedstawione poniżej.
RADA: W wielu modelach producenci umieszczają naklejkę termiczną. Dzięki niej można szybko sprawdzić, czy temperatura we wnętrzu chłodziarki jest optymalna. W zależności od producenta stosuje się naklejki ze zmianą koloru lub wytłuszczeniem tekstu (np. o prawidłowej temperaturze – OK).
To, gdzie umieścimy dany produkt, wpłynie na późniejszy jego czas przechowywania. Dlatego, stosując się do zasady „im wyżej, tym cieplej”, możemy przedłużyć czas przechowywania nawet o kilka tygodni!
O tym, jak bardzo przydatna jest zamrażarka w domu, nikogo nie trzeba przekonywać, chyba że należałoby wytłumaczyć jej użyteczność sceptykom mrożonek i miłośnikom zdrowej żywności. Jednak nawet dla nich kostka lodu dodana do szklanki świeżo wyciśniętego soku w upalny dzień to prawdziwe ukojenie. Jednak zanim włożymy cokolwiek do zamrażarki, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami prawidłowego mrożenia, bowiem nie każdy wie, że nawet mrożonki mają swój okres przydatności do spożycia. Po określonym czasie mrożone produkty mogą, niestety, się zepsuć, a na pewno stracić walory smakowe.
Higieniczność mrożenia oraz zachowanie względów bezpieczeństwa są dziś bardzo ważne. Dużo mówi się o chorobach układu pokarmowego, dlatego też trzeba ograniczać ryzyko, zwłaszcza ze strony mrożonej żywności. Poniżej przedstawiamy wskazówki postępowania z mrożonkami.
Zaplanowany wyjazd, oczekiwany od dawna urlop! Jednak co zrobić z lodówką, która niepotrzebnie będzie pracować w czasie, gdy nie będzie nikogo w domu? Spokojnie, producenci wyposażają urządzenia w specjalne funkcje lub tryby, które zdecydowanie zmniejszają koszt pracy urządzenia. Mowa przede wszystkim o funkcji (inaczej trybie) Eco lub funkcji Holiday (wakacje). W obu przypadkach, praca urządzenia oraz koszty energii elektrycznej zostają zminimalizowane.
Trybu „Eco” można używać bez względu na to, czy jesteśmy w domu, czy też wyjechaliśmy na kilka dni lub tygodni. Celem tej funkcji jest zminimalizowanie poboru prądu. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku urządzenie zwiększa wartości temperatury:
Funkcja Wakacje z kolei pozwala zmniejszyć przede wszystkim temperaturę w części chłodzącej. Oczywiście, znaleźć można modele, które zmniejszają temperaturę w obu komorach. Temperatura chłodzenia po włączeniu funkcji Holiday wzrasta z ok. 4 do nawet 15 °C. Użytkownicy jednak powinni wiedzieć, że w czasie wyjazdu lub nieobecności należy wyjąć wszelkie otwarte produkty spożywcze, aby po powrocie nie zastać pleśni w komorze.
Co robić i jak użytkować sam sprzęt, aby eksploatować lodówkę jeszcze bardziej ekologicznie?
Jedną z głównych przyczyn psucia się jedzenia (obok m.in. temperatury) jest powietrze. To ono przyspiesza rozwój drobnoustrojów i bakterii, skracając trwałość produktów. Proces utleniania powoduje także utratę właściwości odżywczych w jedzeniu. Aby temu zapobiec, warto przemyśleć zakup urządzenia do pakowania żywności. Na rynku dostępne są małe modele poręczne, a także większe – do zabudowy. Proces pakowania próżniowego polega na wypompowaniu powietrza z worków foliowych lub specjalnych pojemników próżniowych. Dzięki pakowaniu możemy kilkukrotnie przedłużyć świeżość i jakość przechowywanych produktów. Na przykład chleb lub bułki w temperaturze pokojowej mają trwałość ok. 3–4 dni, po zapakowaniu próżniowym można je przechowywać o ok. 5 dni dłużej; wołowina z kolei przechowywana w lodówce bez pakowania jest świeża przez ok. 4 dni, przy pakowaniu próżniowym przedłużymy jej trwałość o ponad 30 dni. Podobny efekt osiągniemy przy pakowaniu próżniowym drobiu, dziczyzny lub surowych warzyw i serów. Pakowanie próżniowe jest idealnym rozwiązaniem także do przechowywania próżniowych worków lub pojemników w zamrażarce. Mięso zamrożone można przechowywać średnio przez ok. 6 miesięcy, przy pakowaniu próżniowym możemy mrozić je przez ok. 24 miesięcy. Ponadto zapakowane w zgrzanym woreczku próżniowym mięso lub warzywa można włożyć do piekarnika parowego lub do garnka z wodą i gotować je metodą sous- vide (produkty zachowują soczystość, aromat i wartości odżywcze).
Coraz popularniejsze stają się urządzenia bardzo pojemne (i wysokie). To wiąże się przede wszystkim z tym, że konsumenci dziś kupują dużo produktów, często takich, które nie znalazły się na liście zakupowej. Coraz częściej kupujemy pod wpływem promocji i emocji. Nasze lodówki stale są przepełnione, a zamiast zjadać, wyrzucamy przeterminowane produkty. Oczywiście, przestrzenność w urządzeniu ma swoje zalety. Pozwala na większy wybór ulubionego produktu, możemy chłodzić większą ilość napojów, a produkty, których nie zjedliśmy, możemy schować do pojemnika i zostawić na następny dzień. Innym zwyczajem polskich konsumentów jest umieszczanie w urządzeniu artykułów nienadających się do jedzenia. Według badania przeprowadzonego przez Kantar Media na zlecenie fi rmy Samsung (na reprezentatywnej w skali kraju próbie osób powyżej 16. roku życia w Polsce, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i we Włoszech) Polki przyznały się do przechowywania w lodówce m.in. kosmetyków (aż 6 mln respondentów). Niska temperatura również przedłuża termin użycia środków do pielęgnacji ciała, a dodatkowo po aplikacji daje komfortowe uczycie odprężenia skóry. Bardzo użytecznym zwyczajem jest również przechowywanie leków w komorze chłodziarki. To jednak związane jest raczej z obowiązkiem utrzymania niektórych składników leków w niższej temperaturze (np. insuliny). Dlatego też ciekawą formą proponowaną w najnowszych modelach jest zastosowanie zamykanych balkoników (najczęściej na najwyższej półce, z racji braku zasięgu dla dziecka), które ograniczają kontakt chemicznych produktów z żywnością. Wyniki badania zaskoczyły również tym, że wiele pań przechowuje w lodówce… ubrania czy dodatki, które są dla nich cenne. Dla Francuzek, które są największymi miłośniczkami przechowywania materiałów w niskich temperaturach (ponad pół miliona odpowiedzi!), to zupełnie normalne. Materiał może znacznie dłużej zachować swój kolor i właściwości, zwłaszcza kiedy odzież kosztowała dziesiątki tysięcy euro…
© 2024 InfoMarket