Od steamera po stacje pary

Od steamera

Wbrew pozorom urządzeń do prasowania jest coraz więcej, a niektóre są niezwykle wyspecjalizowane, choćby te wymyślone specjalnie tylko do męskich koszul czy damskich bluzek. 

Niektóre z nich tak naprawdę w niczym żelazek nie przypominają, a jednak prasują. Podobnie zresztą jak steamery, czyli urządzenia do odświeżania rzeczy (nie tylko ubrań) za pomocą gorącej pary. Bywają ręczne albo stojące, a działają głównie w pionie, a więc to, co chcemy „wyprostować”, powinno wisieć. Mają tę zaletę, że szybko się nagrzewają i w kilkadziesiąt sekund są gotowe do pracy, ale ich pojemniki na wodę są bardzo niewielkie.

Podział urządzeń do prasowania:

Żelazka turystyczne

Żelazka

Są to modele parowe, ale często też tradycyjne, tyle że zarówno jedne, jak i drugie w wersji kompaktowej. Z reguły mają zdecydowanie mniejsze rozmiary, jak również mniejsze zbiorniki na wodę. Na plus trzeba im zaliczyć składaną rączkę (zajmują mniej miejsca w bagażu), a także przełącznik napięcia w zależności od strefy, do której się wybieramy.

Żelazka tradycyjne

Żelazka

Chodzi o modele, które pracują na sucho. Mają idealnie gładkie, najczęściej stalowe stopy (oczywiście bez otworów), regulację temperatury, a niektóre modele nawet przyciski z oznaczeniami dla niewidomych (wyczuwalne pod palcami), sygnalizację świetlną pracy oraz temperatury. Oprócz tych, którzy używają ich zgodnie z przeznaczeniem, czyli do prasowania, chętnie sięgają po nie np. stolarze, gdyż doskonale nadają się też do przyklejania oklein, jak i narciarze do równomiernego rozprowadzania smaru.

Żelazka parowe

Żelazka

To najpopularniejsza obecnie kategoria urządzeń. Urządzenia z tej grupy różnią się mocą, ilością w ytwarzanej pary oraz t ym m ateriałem, z jakiego wykonana jest stopa. W tym segmencie żelazek parowych znajdują się takie, które mają wbudowany pojemnik na wodę (wlewa się ją do niego), mogą zatem pracować z parą, a także zraszać tkaniny.

Żelazka z wbudowanym generatorem pary

Żelazka

Są bardziej zaawansowaną wersją klasycznych modeli parowych, gdyż para produkowana jest stale w dużej ilości, co przekłada się na skuteczność prasowania. Modele z generatorem osiągają lepsze parametry, jeśli chodzi o jednorazowy wyrzut pary. Ich najważniejszą cechą jest to, że produkcja pary nie zależy od temperatury stopy żelazka. Generator jest zintegrowany ze specjalnym silniczkiem. Poza tym do żelazka dociera sama para.

Stacje pary (z zewnętrzną wytwornicą)

Stacje pary

Urządzenia te pracują pod stałym, wysokim ciśnieniem pary, co ułatwia rozprasowywanie trudnych do usunięcia zagnieceń. Zwykle składają się właśnie ze stacji, w której wytwarzana jest para, połączonej przewodem z żelazkiem, do którego jest przekazywana. W tym wypadku pojemnik na wodę i ilość wytwarzanej pary są zdecydowanie większe niż w żelazku parowym. Niestety, urządzenia te są dosyć ciężkie i zabierają sporo miejsca, najlepiej, jeśli mogą stać np. w garderobie i nie trzeba za każdym razem ich chować.

Żelazka systemowe

Żelazka

Są to stacje pary zintegrowane z deskami do prasowania. Różnią się budową i zastosowanymi rozwiązaniami. Do grupy tej należą także stanowiska do prasowania składające się z deski oraz parownicy z żelazkiem. W wypadku systemów możemy mówić o dużych kosztach. Są jednak doskonałą propozycją dla tych osób, które dużo i często prasują, a na dodatek mają sporo wolnego miejsca, mimo iż systemy można składać, dzięki czemu łatwiej jest je przechowywać, chociaż w porównaniu z klasycznymi żelazkami mają zdecydowanie bardziej rozbudowaną konstrukcję.

Żelazka bezprzewodowe

Żelazka

Wyposażone są w specjalną bazę albo stojak, które służą do ładowania urządzenia i podgrzewania stopy żelazka, choć różni producenci stosują własne rozwiązania. Zaletą modeli bezprzewodowych jest pełna swoboda prasowania, ponieważ nie ogranicza nas kabel elektryczny, wiąże się z tym również wygoda manewrowania urządzeniem. Utrudnieniem jest konieczność odstawiania urządzenia na bazę co kilkadziesiąt sekund.

2016-11-15
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket