Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych marek i modeli słuchawek. Zakup odpowiedniego modelu nie jest więc prostym zadaniem. W słuchawkach powinniśmy czuć się dobrze w każdej sytuacji, czy to spacerując, biegając, pracując, czy spędzając czas wolny przed komputerem.
Kompromisu między stylistyką słuchawek a ich praktycznym zastosowaniem szukają nie tylko klienci, ale również projektanci i producenci tego typu urządzeń. Zakup konkretnego modelu warto dobrze przemyśleć. Warto też wcześniej przymierzyć i przetestować słuchawki. Pozwoli to sprawdzić nie tylko ich brzmienie, ale także komfort użytkowania.
Konstrukcje nauszna i dokanałowa to dwie najpopularniejsze odmiany słuchawek. Zanim zdecydujemy się na to, którą wybierzemy, warto zastanowić się nad tym, do czego mają służyć słuchawki. Nie oznacza to, że w konkretnym zastosowaniu najlepiej sprawdzi się tylko jedna ze wspomnianych konstrukcji. Wiele zależy od upodobań samego użytkownika. Niemniej jednak do zastosowań domowych najczęściej polecane są słuchawki nauszne, a najlepiej wokółuszne, które zapewniają dobrą pasywną izolację od szumów otoczenia. Słuchawki, które mają współpracować z urządzeniem mobilnym, powinny być równie przenośne, jak sam odtwarzacz. Dobrze sprawdzą się więc modele dokanałowe lub też lekkie konstrukcje nauszne, ale niekoniecznie te wokółuszne.
Naszym zdaniem słuchawek, a zwłaszcza droższych modeli, nie warto kupować w ciemno, sugerując się jedynie fotografi ami dostępnymi w katalogach, cennikach czy też w Internecie. Lepiej jest pójść do sklepu, przymierzyć i posłuchać wybranych modeli. Wówczas sprawdzimy nie tylko ich wygląd „na żywo”, ale także jakość wykonania, brzmienie i to, czy są wygodne. Nie w każdym sklepie jest to jednak możliwe, a już na pewno nie jeśli chodzi o modele dokanałowe. W tradycyjnym sklepie mamy możliwość zasięgnięcia na miejscu fachowej porady sprzedawcy, natomiast kupowanie w sieci to zdecydowanie opcja dla wygodnych.
Rozmiar wkładek w modelach dokanałowych ma ogromne znaczenie dla jakości dźwięku, jaki ostatecznie dociera do ucha użytkownika. Warto więc zadbać o odpowiednie uszczelnienie kanału usznego w tego typu modelach. Jeżeli nie odpowiadają nam wkładki dostępne w komplecie ze słuchawkami, możemy dodatkowo zakupić inne, odpowiedniejsze. Ciekawym zamiennikiem wkładek silikonowych są wkładki wykonane z pianki poliuretanowej. Po odpowiednim uformowaniu ich i umieszczeniu w kanale słuchowym dopasowują się do jego kształtu, nie powodując jednocześnie efektu zatkania.
Dla osób, które często chciałyby zabierać słuchawki ze sobą, przydatne mogą okazać się modele douszne lub dokanałowe, łatwe w przenoszeniu ze względu na ich niewielkie rozmiary. Jeżeli jednak użytkownicy preferują słuchawki z pałąkiem nagłownym, wówczas dobrze byłoby, aby konstrukcja umożliwiała składanie słuchawek, co znacznie ułatwi np. umieszczenie ich w odpowiednim pokrowcu lub etui i zmniejszy wymiary takiej „paczki”, przez co bezpiecznie, a jednocześnie łatwiej będzie można je przenosić w torbie albo plecaku.
W wypadku przewodu słuchawkowego ważne są jego długość i jakość wykonania. Dobrze, jeśli jest pokryty nieplączącym się materiałem. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy często przenosimy słuchawki. Przewód słuchawkowy może mieć różny kształt przekroju – np. płaski, owalny, przypominający literę „D”. To również ma wpływ na jego splątywanie się. Warto zwrócić uwagę na modele z odpinanym przewodem. Wówczas, np. w razie jego uszkodzenia, łatwo możemy go wymienić na inny lub zastosować przewód o innej długości. W zastosowaniach domowych zwykle stosuje się modele z dłuższym przewodem, np. 3-metrowym.
ANC, czyli Ative Noise Cancelling, to system znacznie zmniejszający szumy docierające z otoczenia do ucha użytkownika słuchawek. Wykorzystuje on mikrofony zamontowane w obudowie przetwornika. System ANC dostępny jest zarówno w modelach nausznych, jak i dokanałowych. Słuchawki tego typu świetnie sprawdzą się głównie wówczas, gdy korzystamy ze słuchawek w terenie, np. podczas podróży komunikacją miejską, gdzie duży poziom hałasu znacznie pogarsza komfort słuchania muzyki. Ze względu na dostępność tej funkcji i zastosowane dodatkowe układy elektroniczne modele z ANC są jednak droższe od klasycznych, pozbawionych tej funkcji.
Wybierając słuchawki, nie należy kierować się wyłącznie ceną. Ze względu na dużą rozpiętość cenową dostępnych na rynku słuchawek znalezienie złotego środka między ceną produktu a jego jakością jest nie lada zadaniem. Droższe modele mogą wykorzystywać lepszej jakości materiały, a przez to lepiej brzmieć. Aby zweryfi kować proporcje jakości wykonania i brzmienia do ceny danego modelu, najlepiej byłoby sprawdzić to w praktyce. Może się wtedy okazać, że nie zauważymy większej różnicy w brzmieniu między słuchawkami za 50, 250 czy 500 zł.
Po wstępnym wyselekcjonowaniu interesujących nas modeli warto, w miarę możliwości, sprawdzić ich brzmienie w praktyce. Coraz częściej, nawet w wielkopowierzchniowych sklepach ze sprzętem RTV, mamy taką możliwość. Do testów porównawczych dobrze jest wybrać dwa lub trzy różne egzemplarze słuchawek, nie więcej. Testując brzmienie, odtwarzajmy dobrze znane sobie utwory (w jak najlepszej możliwej jakości). Wówczas będzie łatwiej porównać wpływ poszczególnych testowanych modeli na brzmienie sygnału źródłowego. Zaletą samodzielnego testowania słuchawek jest to, że można dobrać słuchawki dokładnie o takim charakterze brzmienia, jaki nam najbardziej odpowiada.
We współpracy z urządzeniami mobilnymi dobrze sprawdzą się modele bezprzewodowe wykorzystujące Bluetooth (zarówno te dokanałowe, jak i nauszne), a także przewodowe z przewodem słuchawkowym o długości od 1,2 do ok. 1,5 m. Warto zwrócić uwagę na pilot na przewodzie, w jaki mogą być wyposażone słuchawki. W zależności od konstrukcji umożliwi on wykonywanie połączeń telefonicznych i sterowanie odtwarzaniem muzyki. Koniecznie zwróćmy uwagę na kompatybilność tego typu słuchawek z systemem operacyjnym urządzenia mobilnego, z którym mają współpracować (zwłaszcza w wypadku modeli z trzema przyciskami).
Producentów słuchawek jest obecnie jak grzybów po deszczu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która marka wśród słuchawek jest najlepsza czy który z modeli jest najlepszy. Wśród słuchawek dostępnych w sprzedaży możemy więc natknąć się na takie, które będą podobne do siebie pod względem wzornictwa czy też parametrów technicznych, takich jak impedancja, skuteczność czy pasmo przenoszenia. Które zatem będą najlepsze? Odpowiedź brzmi: takie, które najlepiej spełnią potrzeby i oczekiwania użytkownika. Warto m.in. przemyśleć, do czego będą wykorzystywane.
© 2024 InfoMarket