Rodzaje pralek i pralkosuszarek

Rodzaje

Segment pralniczy z pralkami i pralkosuszarkami można klasyfi kować pod wieloma względami – wymiarów, pojemności, rodzaju montażu, sterowania czy chociażby sposobu załadunku odzieży.

Najbardziej zasadny wydaje się jednak podział oparty na konstrukcji danego urządzenia. To ona bowiem wraz z wymiarami decyduje tak naprawdę w znacznej mierze o wyborze. Zwróćmy przy tym uwagę na kilka ważnych aspektów, choćby samo nazewnictwo. Wiele lat temu za standardową pralkę uważano model o wymiarach (wys./ szer./głęb.) 85 × 60 × 60 cm. Za pralkę slim (o pomniejszonej głębokości) uważano zaś modele o wymiarach 85 × 60 × 33/37/42 lub w ostateczności 48 cm. Obecnie wielu producentów odeszło od tych kryteriów i powstał dość duży chaos informacyjny. Dlatego my w naszej klasyfi kacji skupiamy się na dokładnym określeniu grup, uwzględniając przedziały wymiarów fi zycznych poszczególnych pralek i pralkosuszarek, i apelujemy o poprawne ich defi niowanie.

Jak dzielimy pralki?

Nasz podział zacznijmy do pralek. Znajdziemy tu wiele rodzajów konstrukcji, które skupione są w kilku zasadniczych grupach.

1) Pralki wolnostojące ładowane od frontu normalnogabarytowe (standardowe)

1) Pralki wolnostojące

To najpopularniejsza grupa urządzeń pralniczych. Wysokość takich pralek zamyka się w przedziale 82– 85 cm. Pralki dostosowane są m.in. do wysokości blatu, ale urządzeń tych nie wolno zabudowywać. Szerokość to zazwyczaj ok. 60 cm, jednak głębokość wynosi od 51 do 60 cm (należy pamiętać o kilkucentymetrowej tolerancji). Załadunek bębna wynosi od 6 do 13 kg.

2) Pralki wolnostojące ładowane od frontu wielkogabarytowe (big)

2) Pralki wolnostojące

To grupa modeli rzadko kiedyś występująca; obecnie coraz popularniejsza. Przy czym kiedyś zwykle zwiększano jedynie wysokość pralki (m.in. za pomocą kosza pod pralką lub w jej konstrukcji). Dziś ponad standard (85 × 60 × 60) zwiększa się także szerokość i głębokość. Załadunek bębna przekracza 10 kg i więcej.

3) Pralki wolnostojące ładowane od frontu typu slim

3) Pralki wolnostojące

Urządzenia te są konstrukcyjnie zbliżone do modeli standardowych. Jedyną różnicą jest zmniejszona głębokość. Klasycznymi modelami slim są konstrukcje o głębokości 33 i 45 cm, choć możliwości technologiczne sprawiają, że głębokość ta może wynosić także 37, 42, 48, a nawet 50 cm. Maksymalny wsad bębna wynosi od 3 do 6 kg.

4) Pralki wolnostojące ładowane od frontu kompaktowe

4) Pralki wolnostojące

Urządzenia te mają pomniejszone wszystkie wymiary – zarówno wysokość, szerokość, jak i głębokość. Urządzenia mogą mieć wymiary ok. 70–80 cm wysokości, ok. 50– 60 cm szerokości i ok. 30–45 cm głębokości. Zmniejszenie wszystkich wymiarów sprzętu daje użytkownikowi duże pole manewru. Modele kompaktowe zmieszczą się tam, gdzie standardowa pralka lub modele slim nie mogłyby stać. Idealnym miejscem dla nich są wszelkie wnęki w łazience, pod schodami czy w pomieszczeniu gospodarczym. Ich maksymalny wsad to 3–4,5 kg.

5) Pralki wolnostojące ładowane od góry (top-loader)

5) Pralki wolnostojące

W konstrukcji tej zmienia się nie tylko sposób załadunku, ale i szerokość. Wynosi ona zwykle 40 cm (głębokość 60 cm, wysokość 80–90 cm), co pozwala wpasować urządzenie w węższą wnękę. Należy pamiętać, że otwieranie pralki do góry sprawia, że jej pokrywa przy otwarciu potrzebuje dodatkowo ok. 30–40 cm wysokości. Ładowność bębna oscyluje średnio w przedziale od 5 do 8 kg.

6) Pralki do zabudowy ładowane od frontu

6) Pralki do zabudowy

Grupę pralek ładowanych od frontu zamykają modele przeznaczone do zabudowy w ciągu szafek kuchennych, łazienkowych lub w dowolnej wnęce. Dzięki tego typu konstrukcji pralka staje się niewidoczna dla otoczenia. Zabudowa sprzyja także wyciszeniu jej pracy. Modele BI (z ang. built in) mają średnio 82–85 cm wysokości, ok. 52–55 cm głębokości i ok. 60 cm szerokości. Ich zabudowa wymaga dokładnego zapoznania się ze schematem montażowym.

7) Pralki wirnikowe wolnostojące

7) Pralki wirnikowe

To najstarsza, ale w wielu wypadkach niezastąpiona konstrukcja. Stosowana wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji i podłączenia wody na stałe. Pralki wirnikowe piorą, ale nie odwirowują wody (nie mylić z pralkowirówkami). Ładowność wynosi ok. 3–5 kg.

8) Pralkowirówki wolnostojące

8) Pralkowirówki

To zazwyczaj połączenie pralki i wirówki (dwie komory, jedna bryła). Należy uważać na nazewnictwo, bowiem czym innym jest pralka wirnikowa, a czym innym pralkowirówka. Sprawdza się znakomicie przy braku kanalizacji, na działce itp. Trzeba pamiętać, że pojemność prania jest zwykle większa od pojemności wirowania. Stosunek ten wynosi zwykle 4–7 kg do 3–5 kg.

9) Wirówki wolnostojące

9) Wirówki

Segment pralniczy zamykają urządzenia zwane wirówkami. Jak sama nazwa wskazuje, służą tylko i wyłącznie do odwirowania wody z upranych wcześniej w pralce lub ręcznie tkanin.

 

Uwaga! Modeli wolnostojących nie należy pod żadnym pozorem zabudowywać ani nawet obudowywać. Są to odmienne konstrukcje, spełniające całkowicie inne normy.

Podział pralkosuszarek

Pralkosuszarki, a więc modele „2 w 1”, są szczególnie polecane osobom, które nie mają miejsca na dwa urządzenia jednocześnie, a chcą połączyć wygodny proces prania z suszeniem. Na rynku dostępne są modele wolnostojące, a także rzadziej spotykane, ale polecane przez nas modele do zabudowy.

1) Pralkosuszarki wolnostojące ładowane od frontu normalnogabarytowe

1) Pralkosuszarki wolnostojące

Wymiarami są zbliżone do pralek standardowych. Ich wysokość to ok. 85–87 cm, szerokość i głębokość z kolei to ok. 60 cm (głebokość wynosi od 51 do 60 cm).. Należy pamiętać, że pojemność prania jest zwykle inna od pojemności suszenia. Może wynieść odpowiednio ok 5–10 kg w wypadku prania i 3–7 kg przy suszeniu.

2) Pralkosuszarki wolnostojące ładowane od frontu typu slim

2) Pralkosuszarki wolnostojące

To modele, których głębokość wynosi od 42 do 50 cm, co czyni je węższymi. Dzięki temu pralkosuszarka może się zmieścić w nieco mniejszych pomieszczeniach lub wnękach. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą jednocześnie wyprać i wysuszyć ubranie. Mają nieco mniejszą pojemność prania i suszenia (5–6/3–4 kg).

3) Pralkosuszarki do zabudowy ładowane od frontu

3) Pralkosuszarki do zabudowy

Modele te konstrukcyjnie przeznaczone są do zabudowania we wnękę lub ciąg mebli. Ta grupa pralkosuszarek jest niższa od tych wolnostojących, m.in. po to, aby zmieściły się pod blatem. Wymiary to średnio: 82– 85 cm wysokości, 60 cm szerokości oraz ok. 55 cm głębokości. Pojemność wynosi ok 5–6 kg w wypadku prania i 3–4 kg przy suszeniu.

2016-11-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket