Programy zmywania

Programy

Programy automatyczne zrewolucjonizowały nasze życie. Dzięki nim dany proces odbywa się szybko, sprawnie i samodzielnie. Interakcja użytkownika z urządzeniem ograniczona jest do minimum.

Oczywiście, taki komfort jak przygotowane, wydzielone programy automatyczne do zmywania znajdziemy także w zmywarkach. Przed wyborem zmywarki warto się im dokładniej przyjrzeć i zapoznać z opisem oraz zaleceniami producentów (instrukcja obsługi). Nie wszystkie naczynia można bowiem myć w danych programach. Przyczyny są różne: zbyt delikatny program nie domyje trudnych plam, np. z garnków, a zbyt gorąca temperatura programu długiego może np. zniszczyć szkło. Wiele z nich dostosowanych jest także do wyposażenia kuchni (np. srebra, kryształu, blach itp.).

Dostępne programy zmywania

Dostępne

Cechą szczególną dostępnych programów zmywania jest automatyczne dostosowanie czasu, temperatury, poboru energii elektrycznej oraz wody do danego cyklu i rodzaju naczyń. Najczęstszymi programami, jakie widnieją na panelach sterowania, są programy standardowe, programy do naczyń delikatnych i programy o wysokiej temperaturze, np. do garnków. Jednak różnorodność zmywarek i konkurencja wśród producentów sprawiają, że wymienione programy to tylko kropla w oceanie możliwości. Wymieńmy te najczęściej spotykane.

  • Program standardowy/automatyczny – stosowany jest do mycia większości naczyń. Badania wykazują, że konsumenci myją w nim zarówno delikatne szkło, jak i ciężkie garnki. Ogólne zalecenia producentów wskazują, że w tym programie (od 40 do 70 °C) należy myć średnio zabrudzone naczynia stołowe i sztućce, a także garnki i patelnie. Fazami programu są: mycie wstępne, zmywanie w danej temperaturze, płukanie oraz suszenie.
  • Program ekonomiczny – to program, który uzyskuje największą efektywność zużycia wody i energii elektrycznej przez wydłużenie czasu zmywania. Aby to osiągnąć, należy zmywać średnio zabrudzone naczynia stołowe oraz sztućce. Jest to także standardowy program dla ośrodków przeprowadzających testy. Temperatura wody nie przekracza raczej 50 °C.
  • Program higieniczny, dla dzieci – stosuje się go do zapewnienia maksymalnej higieniczności mycia. Producenci twierdzą, że naczynia myte w tym programie są uwalniane od bakterii i zarazków nawet w 99,99 proc. Z technicznej strony stosuje się mycie intensywne z gorącym płukaniem. Można w nim myć większość zastawy, a nawet butelki i smoczki dziecięce.
  • Program do mycia garnków lub bardzo brudnych naczyń – program inaczej zwany także intensywnym, wykorzystuje w fazie płukania dość wysoką temperaturę wody (na poziomie 70 °C), aby rozpuścić wszelkie zabrudzenia i plamy z tłuszczów. Wysoka temperatura zostaje aktywowana przez co najmniej 10 min. Głównie z tego powodu nie powinno się wkładać do komory delikatnych naczyń, takich jak kieliszki czy plastikowe pojemniki.
  • Program delikatny – wybierany jest głównie do mycia naczyń delikatnych, zwłaszcza szkła, literatek, kieliszków czy jakościowej zastawy stołowej. Faza mycia przebiega w maksymalnie 40 °C. Program zapewnia także, że rysowane ręczne detale nie rozpuszczą się pod wpływem gorącej wody, a samo szkło nie pęknie.
  • Program szybki/skrócony – to program dość popularny wśród użytkowników, którzy chcą szybko umyć świeżo zabrudzone naczynia w krótkim czasie. Program trwa zaledwie 20–30 min. Jednak należy wiedzieć, że wbrew pozorom jest najbardziej „energożernym” programem zmywania.
  • Program „pół wsadu”/mycie strefowe – to z kolei program, który pozwala umyć zawartość danej części kosza w o połowie mniejszej ilości pobranej wody.
  • Program nocny – to rozwiązanie dla użytkowników, którzy po pierwsze, chcą zaoszczędzić dzięki wykorzystaniu taryfy nocnej, a po drugie, nie chcą, aby hałas zmywania przeszkadzał im za dnia. Pompa w programie nocnym zdecydowanie spokojniej i oszczędniej wypompowuje wodę, zmniejszając koszty eksploatacji oraz hałas wydawany przez urządzenie.
  • Mycie wstępne – to nie tylko program, ale jeden z podstawowych etapów każdego cyklu zmywania. Pozwala opłukać naczynia, aby zapobiec przywieraniu resztek żywności do naczyń i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów na niej. W tym programie nie należy stosować detergentu

Powyższe programy są wycinkiem z bogatej oferty producentów. Należy pamiętać, że w zależności od marki i firmy mogą one przyjmować różne nazwy. Wraz z wieloma systemami i udogodnieniami tworzą one komfortową i spójną propozycję dla użytkowników zmywarek.

2016-11-03
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket