Determinanty zmywania

Determinanty

Skuteczne zmywanie zależy od kilku istotnych czynników. Wydajna technika rozprowadzania wody powinna być wspierana określoną temperaturą i czasem zmywania. Wszystko musi przy tym odbywać się przy użyciu dobrej jakości detergentów. Ważne są także woda i jej stopień twardości oraz prawidłowe rozmieszczenie naczyń.

Ominięcie chodźmy jednego z powyższych determinantów może spowodować znaczne zmniejszenie sprawności i efektywności zmywania. W pewnym sensie zmywarki można porównać do pralek. Pranie będzie tylko wtedy idealnie czyste, jeśli dobrze posegregujemy ubrania, dobierzemy odpowiednie detergenty oraz program. Należy przy tym pamiętać, że zmywarka to tylko urządzenie. Aby funkcjonowało sprawnie, efektywnie i przez długie lata, użytkownik powinien przestrzegać kilku fundamentalnych zasad. Oto one.

1. Twardość wody

1. Twardość

Ustawienie twardości wody to aspekt kluczowy. O ile przy praniu cuda zdziała płyn do zmiękczania tkanin, twardą wodę w zmywarce należy zmiękczać solą do zmywania naczyń. Im więcej bowiem minerałów w wodzie, tym większa jest jej twardość. Naczynia i sztućce mogą pokrywać się coraz większą ilością osadu wapiennego, a detergent będzie mniej aktywny i nie domyje wszystkich zabrudzeń, np. z tłuszczów. Komponenty mające styczność z twardą wodą także „cierpią” – w ramionach spryskujących zaczyna gromadzić się kamień, a wnętrze może odbarwić się z powodu nalotu wapnia. Przed włączeniem urządzenia należy więc sprawdzić, jaki jest stan wody w okolicy (można zrobić to w lokalnej stacji gospodarowania wodą) albo też wykonać szybki test przy pomocy paska testowego. Po ustawieniu twardości w urządzeniu należy pamiętać, aby regularnie używać specjalnej soli do zmiękczania naczyń (nigdy tej zwykłej!).

2. Temperatura i czas zmywania

2. Temperatura

Innym ważnym czynnikiem jest temperatura zmywania. Odpowiedzialna jest ona za rozpuszczenie detergentu, tłuszczów i zanieczyszczeń, a także za delikatne „wyparzenie” naczyń (ok. 70 °C). Trzeba jednak pamiętać, że funkcję wyparzania w temperaturze bliskiej 90–95 °C mają tylko zaawansowane maszyny gastronomiczne. Drugim ważnym parametrem jest dobór czasu zmywania, czyli odpowiednie dostosowanie długości cyklu do stopnia zabrudzenia i rodzaju naczyń. Oba czynniki są niejako komplementarne. Większa temperatura jest najlepszym rozwiązaniem do zmywania trudno zmywalnych naczyń i plam, jednak nie jest polecana do wszystkich typów naczyń (np. delikatnych kieliszków, które mogą pęknąć). Czas także wyznacza jakość zmywania. Jeśli użytkownik wybierze krótki cykl zmywania, jakość nie zawsze musi być równie dobra, jak w wypadku programu normalnego wydłużonego o średnio 100 dodatkowych minut. Czas również wpływa na rozpuszczanie się i efektywność detergentów.

3. Rodzaj detergentu

3. Rodzaj

Użycie detergentu determinuje efekt czystości. Im lepszy, tym lepsze rezultaty. Bez wątpienia cechą słabych środków jest pozostawianie na dużą skalę niedomytych naczyń i nieusuwanie plam z tłuszczów. Użycie dobrego detergentu staje się więc sprawą priorytetową. Mówiąc o szeroko pojętej chemii do zmywarek, można wybierać spośród środków płynnych, proszków, tabletek, saszetek czy kapsułek żelowych. Każdy z nich jest podobny, różnią się jedynie formą aplikacji i ilością danych substancji, ceną, a także czasem rozpuszczania się. Dla lepszego efektu należy także używać nabłyszczacza, który uwydatnia efekt metalicznego połysku naczyń.

4. Techniki zmywania

4. Techniki

Efektywne zmywanie, jak już wspomnieliśmy, zależy od zastosowanego detergentu, ustawienia twardości wody, temperatury i czasu. Oprócz tych parametrów ważne są także technika zmywania i samo rozprowadzanie wody. Woda, jako czynnik sprawczy zmywania, musi być połączona z optymalnym ciśnieniem (maks. 1 MPa – 10 barów), a także odpowiednim wprowadzeniem jej w ruch i rozprowadzeniem po wnętrzu zmywarki. Odpowiadają za to często bardzo wymyślne, innowacyjne techniki zraszania, które wykorzystują tradycyjne ramiona spryskujące (klasyczne, orbitalne), a także m.in. ściany wody. Od nich zależy, czy woda trafi w każdy zakamarek wnętrza, czy np. ominie tzw. martwe punkty. Im więcej ramion spryskujących, tym efekt zmywania staje się lepszy, a proces zdecydowanie szybszy.

5. Odpowiednie rozmieszczenie naczyń

5. Odpowiednie

Wiele mówi się o tym, że zmywarka domyje tylko te naczynia, które zostały włożone do zmywarki zgodnie z zaleceniami producenta. Jest w tym dużo prawdy. Nie można „upychać” wszelkiego typu naczyń „jak idzie” z prostego względu: tam, gdzie nie dotrze woda z określonym ciśnieniem i „chemią”, zabrudzenia pozostaną. I tutaj ponownie porównajmy zmywarkę do pralki – urządzenie o maksymalnym wsadzie 10 kg nie powinno prać 15 kg bawełny. Oczywiście, da się. Ale czy efekt prania i „rozprostowania” tkaniny będzie zadowalający? Raczej nie. Podobnie rzecz się ma ze zmywarkami. Jeśli pojemność urządzenia to 12 kompletów naczyń, nie upychajmy 15 kompletów i jeszcze 4 dodatkowych patelni. Efekt zmywania (nawet jeśli użyjemy najlepszej techniki zmywania i detergentu) będzie zły. To przestroga dla tych, którzy uważają, że ich zmywarka nie działa i trzeba ją wymienić, bo nie domywa. Być może to czas na zmianę nawyków i zajrzenie do instrukcji obsługi.

2016-11-02
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket