Determinanty pracy z monitorem komputerowym

Determinanty pracy

Na efektywne i komfortowe korzystanie z monitora komputerowego wpływa kilka czynników. Część z nich zależy od dziedziny, w jakiej urządzenie będzie wykorzystywane, jednak znajdziemy też kilka punktów wspólnych.

Niezależnie od zastosowań zawsze znaczenie będzie miała ergonomia użytkowania monitora. W końcu zdrowie jest najważniejsze, a pracując nieraz kilka godzin przed komputerem, można nabawić się różnych schorzeń. Oprócz tego ważne są złącza oraz parametry matrycy, które wpływają na finalną jakość obrazu.

Matryca i jej parametry

Najważniejszym podzespołem monitora, który odpowiada za jakość wyświetlanego obrazu, jest zastosowana matryca oraz jej parametry. Trzy najpopularniejsze typy matryc to: TN, VA oraz IPS, występujące również w kilku odmianach. Wszystkie charakteryzują się różnymi parametrami, co sprawia, że nadają się do innych zastosowań, dlatego tak ważny jest dobór wyświetlacza do zadań, które będą przed nim stały. Z matrycą nierozerwalnie wiążą się jej parametry. Mowa tu oczywiście o przekątnej, rozdzielczości czy kątach widzenia i czasie reakcji. Tak oto większa rozdzielczość spowoduje, że obraz będzie wyraźniejszy i ostrzejszy, jednak w wypadku gier wymagać będzie również komputera o większej wydajności, z kolei szerokie kąty widzenia będą pozytywnie wpływać na stabilność wyświetlanych barw niezależnie od tego, w jaki sposób będą one oglądane, co ma znaczenie np. przy pracy z grafiką. Od czasu reakcji i odświeżania zależy z kolei płynność wyświetlanego obrazu, co ma znaczenie przy dynamicznych scenach, np. grach. Monitory też, nie da się ukryć, „rosną” – w domach i biurach pojawiają się coraz większe wyświetlacze. Jeśli tylko są do tego odpowiednie warunki, polecamy wybierać duże wyświetlacze. Jednak warto zachować zdrowy rozsądek i niekoniecznie wybierać taki ekran, jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca.

Ergonomia użytkowania

Dla każdego użytkownika, który przed monitorem spędza dużo czasu, ergonomia pracy powinna być jednym z podstawowych zagadnień, na które należy zwrócić uwagę. Składa się na nią kilka czynników. Przede wszystkim jest to odpowiednia podstawa, wyposażona nie tylko w możliwość regulacji kąta nachylenia ekranu, ale także wysokości jego położenia. Do tego dochodzi funkcja pivot, pozwalająca przestawić wyświetlacz w tryb portretowy. Sama obudowa powinna być również wykonana z matowych elementów, które podczas korzystania z urządzenia nie odwracają uwagi użytkownika i są łatwe w czyszczeniu. Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, są funkcje ochrony wzroku. Obecnie coraz częściej stosuje się takie rozwiązania jak Flicker Free, czyli redukcja migotania, czy eliminacja światła niebieskiego, które szybciej męczy wzrok. Dzięki temu przed wyświetlaczem można spędzić więcej czasu w bardziej komfortowych warunkach. Bardziej zaawansowane ekrany są wyposażone również w czujnik oświetlenia. Dostosowuje on jasność wyświetlacza do warunków otoczenia. Pozytywnie wpływa to nie tylko na wzrok, ponieważ pozwala też zredukować zużycie energii.

Złącza

Więcej złączy to więcej możliwości. Standardem w praktycznie każdym podstawowym monitorze jest gniazdo VGA. Wykorzystać można je głównie do podłączenia starszych komputerów przenośnych czy stacjonarnych. Obecnie większość nowych monitorów i źródeł sygnału wideo jest wyposażonych w cyfrowe interfejsy, takie jak DVI, Display Port czy HDMI. Rekomendujemy korzystanie z nich z uwagi na lepszą jakość obrazu. Duża liczba złączy będzie również przydatna, gdy do monitora chcemy podłączyć kilka źródeł obrazu, np. komputer i konsolę do gier, a może po prostu smartfon. Znaczenie ma to także przy tworzeniu konfiguracji wielomonitorowych, gdzie kilka wyświetlaczy należy podłączyć do jednej karty graficznej. Na złącza należy zwrócić uwagę również przy korzystaniu z ekranów o dużej rozdzielczości, np. 4K. Tylko DisplayPort i HDMI 2.0 pozwolą na przesłanie takiego obrazu z częstotliwością odświeżania 60 Hz.

2016-10-31
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket