Konstrukcja myjki profesjonalnej

Konstrukcja myjki profesjonalnej

Profesjonalne myjki ciśnieniowe wyróżniają się budową spełniająca wymagania zawodowców. Myjka ma być narzędziem niezawodnym i gotowym do pracy w każdej sytuacji.

Podstawą jest, oczywiście, odpowiednia budowa całego urządzenia, jak też solidność poszczególnych elementów. Istotną różnicą między myjką amatorską a profesjonalną jest sama „filozofia” budowy urządzenia. Sercem każdej myjki ciśnieniowej jest pompa wody. To ona wytwarza ciśnienie robocze, jest też jednym z najbardziej skomplikowanych elementów narzędzia. Czym zatem różni się pompa myjki konsumenckiej od pompy profesjonalnego urządzenia czyszczącego? Odpowiedź jest prosta – typem budowy i jakością komponentów. Myjki profesjonalne również bywają wyposażone w pompy tłokowo-osiowe, jednak są one dużo solidniej wykonane od swych „amatorskich” odpowiedników. Zarówno korpus, jak i głowica zbudowane są zazwyczaj z trwałego mosiądzu, niklu lub brązu i skutecznie uszczelnione. Do produkcji nurników używa się stali nierdzewnej pokrytej spiekami ceramicznymi. Jest to materiał niezwykle odporny na ścieranie i wysoką temperaturę. Łożyska wałka są większe i mają lepsze smarowanie. Same pompy zaprojektowane są w sposób umożliwiający szybką rozbiórkę w razie awarii. Ich ułożenie w korpusie myjki także powinno sprzyjać łatwemu dostępowi.
Myjki profesjonalne najczęściej wyposażone są też w rzędowe pompy korbowodowe. Takie pompy są bardzo odporne na przeciążenia, nagrzewają się mniej od pomp osiowych, a dzięki niskim obrotom mogą pracować praktycznie bez przerwy. Korpus pompy wykonany jest z odpornych stopów stali nierdzewnej. Głowica, która przenosi największe przeciążenia, zbudowana jest z mosiądzu, brązu lub stali z dużą domieszką niklu. Wał korbowy i korbowody bywają stalowe, podobnie jak nurniki, które dodatkowo pokrywa się warstwą spieków ceramicznych. Uszczelnienie tłoków stanowią pierścienie stalowe pokrywane teflonem i grafitem. Taka powłoka zmniejsza tarcie, a co za tym idzie zużycie gładzi cylindrowych oraz emisję ciepła. Duże znaczenie dla trwałości myjki ma połączenie pompy z silnikiem. W myjkach profesjonalnych pomiędzy tymi elementami znajduje się proste sprzęgło odłączające napęd w razie zablokowania się pompy. Zabezpiecza to silnik przed uszkodzeniem.

Podgrzewanie wody

Podgrzewacze wody, które zwiększają zdolności myjki ciśnieniowej, spotykane są właściwie tylko w urządzeniach profesjonalnych. Woda pod ciśnieniem rozgrzana do ponad 100 °C zamienia się częściowo w parę wodną, która oprócz dobrych właściwości myjących pełni też funkcję środka dezynfekcyjnego, i to bardzo ekologicznego. Głównym elementem podgrzewacza wody jest wężownica, czyli spiralnie skręcona długa rura, którą przepływa woda pod ciśnieniem. Wężownica ogrzewana jest ciepłem pochodzącym ze spalania paliwa (najczęściej oleju opałowego) lub generowanym przez elektryczną grzałkę. Częściej stosowane jest to pierwsze rozwiązanie. Dlaczego? Spalanie oleju lub gazu pozwala uzyskać bardzo szybko wysoką temperaturę, a poza tym eksploatacja takiego urządzenia jest tańsza niż myjki z pełnym zasilaniem elektrycznym. Myjki elektryczne stosuje się w miejscach, gdzie emisja spalin jest niepożądania, czyli głównie w pomieszczeniach zamkniętych, np. szpitalach, basenach, kuchniach.

2016-10-23
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket