Radiobudzik – małe urządzenie, wiele możliwości

Radiobudzik – małe urządzenie, wiele możliwości

Radiobudziki mają wiele funkcji i rozwiązań technicznych wykorzystywanych również w radioodbiornikach i radioodtwarzaczach. Oprócz tego na rynku możemy spotkać modele wyposażone w funkcje właściwe głównie dla tej grupy urządzeń.

Funkcje i możliwości niektórych produkowanych obecnie radiobudzików są wręcz zaskakujące. Odtwarzanie stacji radiowych czy funkcja budzenia to oczywiście główne zadania tego typu urządzeń. W niektórych modelach oprócz tego mamy możliwość odtwarzania muzyki z zewnętrznych źródeł dźwięku, takich jak karty pamięci czy pendrive’y. Radioodbiornik może być ponadto wyposażony w stację dokującą dla iPodów i iPhone’ów, dzięki czemu staje się wszechstronnym odtwarzaczem muzyki. Oprócz odbioru analogowych stacji radiowych z wykorzystaniem modulacji FM i AM radioodbiorniki mogą obsługiwać standardy radiofonii cyfrowej DAB i DAB+, a nawet odtwarzać internetowe stacje radiowe.

 

Różnorodne sygnały budzenia

Alarm to nieodłączna funkcja każdego radiobudzika. Użytkownik może mieć do wyboru kilka różnych trybów i sygnałów budzenia, np. sygnałem z zaprogramowanej stacji radiowej, brzęczykiem (zwanym też buzzerem) lub np. utworem zamieszczonym w pamięci flash podłączonej do urządzenia, a nawet dźwiękiem z urządzenia zadokowanego w złączu dokującym (o ile radiobudzik ma taką funkcję). Wszystko zależy od modelu radiobudzika. Niektóre umożliwiają ustawienie więcej niż jednego czasu, a nawet dnia tygodnia uruchomienia alarmu. Dzięki temu można np. inną godzinę budzenia ustawić w dni robocze, a inną w weekendy.

Przydatną funkcją jest tzw. łagodne budzenie. W urządzeniach w nią wyposażonych zaprogramowany sygnał alarmu odtwarzany jest z wykorzystaniem stopniowo narastającego poziomu głośności.

 

Funkcja drzemki

Funkcja ta znana jest popularnie jako Snooze. Jest ona bardzo przydatna zwłaszcza dla osób, które po usłyszeniu sygnału budzika nie lubią od razu zrywać się z łóżka. Umożliwia ona wyłączenie uruchomionego alarmu i jego wznowienie po zaprogramowanym czasie, zwykle po kilku minutach. Niektóre modele radiobudzików mają na stałe zaprogramowany czas ponownego uruchomienia alarmu, a w niektórych urządzeniach użytkownik ma możliwość samodzielnego ustawienia czasu, po którym ponownie uruchomi się sygnał budzika. Dostępne są ponadto modele, które umożliwiają zaprogramowanie liczby powtórzeń sygnału drzemki.

 

Modele z projektorem

Projektor zintegrowany z radioobudzikiem umożliwia prezentację aktualnej godziny np. na ścianie lub suficie pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie. Dzięki temu aktualna godzina jest dobrze widoczna. Wystarczy tylko odpowiednio ukierunkować obiektyw projektora i właściwie dostroić jego ostrość. Projektor zintegrowany z budzikiem umożliwia zwykle obracanie o kąt od 0 do 180°, a więc umożliwia to praktycznie dowolną modyfikację ustawienia jego położenia.

 

Timer

Przydatną funkcją w radiobudzikach jest funkcja Sleep, czyli tzw. timer. Umożliwia ona zaprogramowanie czasu, po którym nastąpi automatyczne wyłączenie się urządzenia. Jest to rozwiązanie przydatne zwłaszcza dla tych użytkowników, którzy lubią zasypiać przy dźwiękach ulubionej stacji radiowej. Zwykle w radiobudzikach jest możliwość ustawienia czasu wyłączenia z pewnego przedziału czasowego, np. od 10 do 90 min (co 10 min).

 

Dimmer

Dimmer to funkcja, która pozwala na regulację intensywności podświetlenia ekranu. Dzięki temu można np. zwiększyć intensywność przy dużym słońcu, a zmniejszyć np. nocą. Regulacja jasności podświetlenia może być płynna lub skokowa (użytkownik ma do wyboru jedno z kilku dostępnych ustawień jasności podświetlenia.

 

Radiobudzik z odtwarzaczem CD

Niektóre modele radiobudzików pozwalają na odtwarzanie nie tylko stacji radiowych, ale także cyfrowych plików audio zapisanych na różnych nośnikach. Najpopularniejszym z nich jest z pewnością płyta CD. Niektóre modele odtwarzają wyłącznie płyty CD Audio, a niektóre także pliki w formatach MP3 i WMA nagrane na te nośniki. Dzięki wbudowanemu złączu USB oraz czytnikowi kart pamięci omawiane urządzenia są w stanie odtwarzać pliki audio z pendrive’ów oraz kart pamięci. Niewątpliwymi zaletami tych nośników danych są ich niewielkie rozmiary, szybkość oraz możliwość wielokrotnego zapisu. W dodatku koszt takiego zewnętrznego nośnika jest stosunkowo niewielki. Niektóre modele radioodtwarzaczy CD, wyposażone w złącze USB, umożliwiają tzw. ripowanie, czyli zgrywanie zawartości płyt CD do formatu MP3 na przenośne pamięci flash. Urządzenia tego typu mogą umożliwiać również nagrywanie audycji radiowych w tym cyfrowym formacie zapisu. W niektórych modelach można precyzyjnie zaprogramować czas rozpoczęcia i zakończenia nagrywania.

 

Obsługa za pomocą pilota

W zestawie z niektórymi, designerskimi radioodbiornikami i radiobudzikami może znajdować się pilot zdalnego sterowania, choć częściej taki dodatek znajduje się w komplecie z radioodtwarzaczem CD. Często w zestawie dostępne są również baterie niezbędne do jego zasilenia. Pilot znacznie ułatwia obsługę urządzenia. Na pilocie zwykle znajdują się wszelkie niezbędne przyciski, pozwalające m.in. na wybór źródła odtwarzanego dźwięku, regulację głośności, częstotliwości radiowej czy korekcję brzmienia. Przy wyborze takiego przenośnego urządzenia audio warto zwracać uwagę na możliwość obsługi z wykorzystaniem pilota. Taki model będzie zazwyczaj nieco droższy od odpowiednika bez pilota w zestawie. Być może jednak warto zapłacić nieco więcej za znacznie większy komfort użytkowania urządzenia.

2016-10-23
funkcje
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket