Determinanty dobrego radioodbiornika

Determinanty

Czym powinien charakteryzować się dobrej jakości radioodbiornik? Z pewnością powinien być wyposażony w odpowiedni do potrzeb użytkownika tuner radiowy. Ważne są ponadto sposób zasilania i wygoda obsługi urządzenia. Nie bez znaczenia pozostaje również wzornictwo radioodbiornika.

Wybór radioodbiornika, wbrew pozorom, nie jest prostym zadaniem. Musi on obsługiwać funkcje dopasowane do wymagań użytkownika. Nie każdy potrzebuje modelu pełnego zaawansowanych rozwiązań technicznych, które po zakupie i tak nie będą wykorzystywane. Radioodbiornik ma przede wszystkim zapewnić dobry odbiór stacji radiowych – to jego podstawowe zadanie. Dobór odpowiedniej konstrukcji i pozostałych funkcji to już sprawa bardzo indywidualna. Wiele zależy od tego, do czego i gdzie ma być wykorzystywany radioodbiornik – w kuchni, sypialni, a może również w plenerze.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy, którymi naszym zdaniem powinien charakteryzować się dobrej jakości radioodbiornik.

Obsługa różnorodnych standardów radiofonii

Obsługa

Radioodbiorniki obsługują różnorodne standardy radiofonii. Oprócz analogowego odbioru sygnału stacji radiowych z wykorzystaniem modulacji FM i AM urządzenia mogą obsługiwać standardy radiofonii cyfrowej DAB+, a nawet odtwarzać internetowe stacje radiowe. Z uwagi na ogromną popularność radiofonii analogowej w Polsce wciąż najchętniej kupowane są klasyczne modele z analogowym tunerem FM/AM. Na terenach, które zostały już objęte zasięgiem radiofonii cyfrowej DAB+, warto zdecydować się na model z nią kompatybilny. Z reguły są to jednak modele hybrydowe, pozwalające zarówno na odbiór analogowych, jak i cyfrowych stacji radiowych. Zatem korzyść jest podwójna! Osobom, które z radioodbiornika korzystają głównie w domu i używają w nim bezprzewodowej sieci Wi-Fi, polecamy radioodbiorniki internetowe. Dzięki nim uzyskamy dostęp do rozgłośni z całego świata. Co ważne, wiele stacji radiowych, które nadają analogowo, ma swoje odpowiedniki również w Internecie.

Sposób zasilania

Sposób

Radioodbiorniki mogą być zasilane sieciowo lub bateryjnie. Od sposobu zasilania zależy to, w jaki sposób będzie można wykorzystać urządzenie. Zasilanie sieciowe z pewnością przyda się w domu, gdy nie zabieramy ze sobą urządzenia, a bateryjne w plenerze. Jako zasilanie bateryjne mogą być wykorzystywane zintegrowane z urządzeniem akumulatory litowo-jonowe. Najczęściej są to jednak klasyczne „paluszki” (np. AA, AAA czy LR14). Zwykle nie ma ich w komplecie z urządzeniem, ponieważ ten sposób zasilania traktuje się jako opcjonalny. Jeśli jednak są one niezbędne, przed zakupem należy sprawdzić, np. na opakowaniu lub w instrukcji obsługi, ile i jaki ich rodzaj będzie trzeba zakupić. Jeżeli zamierzamy często korzystać z zasilania bateryjnego, dobrze od razu zaopatrzyć się w zapasowy komplet baterii. Najlepiej zakupić tzw. baterie alkaliczne. Są one podobne w budowie do zwykłych baterii cynkowo-węglowych, jednakże wykorzystują elektrolit o odczynie zasadowym (alkalicznym). Ich specyficzna budowa przekłada się m.in. na dłuższą trwałość w trakcie przechowywania. Zdecydowanie mniejsze jest przy tym ryzyko wylania się żrącego elektrolitu, mogącego spowodować uszkodzenie radioodbiornika.

Wygoda obsługi

Wygoda

Komfort użytkowania w wypadku radioodbiorników jest bardzo istotną cechą. W modelach z tunerem analogowym, wyposażonych w pokrętło regulacji częstotliwości, istotne jest precyzyjne funkcjonowanie mechanizmu. Tego typu urządzenia mają zwykle klasyczne pokrętło do regulacji głośności. Ważne, aby działało ono również w sposób płynny i precyzyjny. Jeśli nie chcemy ręcznie ustawiać częstotliwości, możemy wybrać model z automatycznym skanowaniem pasma radiowego. Tego typu radioodbiorniki mają często możliwość zapisania w pamięci urządzenia częstotliwości od kilku do kilkunastu programów radiowych, co znacznie przyspieszy przełączanie się między nimi. Radioodbiorniki DAB+ i internetowe pozwalają ponadto na wyszukiwanie pożądanego programu radiowego, np. po nazwie, gatunku muzycznym czy kraju, z którego jest nadawany. Największy komfort obsługi dają modele wyposażone w pilot zdalnego sterowania. Dzięki temu możemy wygodnie, np. nie ruszając się z fotela, zmniejszyć lub zwiększyć głośność lub zmienić program radiowy na inny. Niektórymi radioodbiornikami internetowymi można też sterować z wykorzystaniem aplikacji mobilnej.

Wzornictwo urządzenia

Wzornictwo

Radioodbiornik to również element wystroju wnętrza, np. domowej kuchni czy sypialni. Nie bez powodu producenci tego typu modeli ogromną wagę przywiązują do wzornictwa swoich produktów. Oferują np. ten sam model, ale w obudowach o kilku różnych wersjach kolorystycznych. Pozwala to lepiej dobrać radioodbiornik do aranżacji pomieszczenia. Różne, dopasowane do zastosowań, są także konstrukcje radioodbiorników. Dla mobilnych użytkowników dostępne są nawet małe, kieszonkowe radioodbiorniki, a dla bardziej wymagających pod względem brzmienia opracowywane są zaawansowane, stereofoniczne, wręcz audiofilskie modele. W domowej kuchni dobrze sprawdzą się specjalne konstrukcje podszafkowe. Producenci nie zapominają też o najmłodszych użytkownikach. Oferują modele idealne do pokoju dziecięcego – z różnobarwnymi obudowami i wyposażone w dodatkowe funkcje, np. karaoke (dzięki wejściu mikrofonowemu).

2016-10-23
determinanty
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket