Źródła sygnału audio

Źródła

W systemach audio źródłem sygnału mogą być rozmaite urządzenia. Funkcjonalny system audio umożliwia wykorzystanie dużej liczby różnorodnych źródeł dźwięku, przez co odtwarzanie muzyki jest wygodne i daje dużą swobodę użytkownikowi.

Jednymi z najpopularniejszych urządzeń źródłowych są odtwarzacze CD, a dla miłośników analogowego brzmienia wciąż na topie pozostają gramofony. Jeżeli wykorzystywane w zestawie komponenty są pozbawione tunera radiowego, wówczas taki moduł możemy również nabyć jako odrębne urządzenie.

Do odtwarzania materiałów audio-wideo można wykorzystać odtwarzacze DVD i Blu-ray. W multimedialnych systemach audio często korzysta się także z komputerów, pamięci przenośnych i dysków NAS, a także odtwarzaczy sieciowych. Coraz popularniejszymi źródłami sygnału audio są smartfony i tablety wyposażone w moduły Bluetooth i Wi-Fi.

 

Odtwarzacze CD, DVD i Blu-ray

Trudno sobie wyobrazić stereofoniczny system audio bez możliwości odtwarzania płyt CD. To właśnie ten nośnik optyczny jest podstawowym elementem wielu systemów audio, zarówno tych jednolitych, jak i segmentowych. Obecnie płyta CD to wciąż jedno z najpopularniejszych źródeł dobrej jakości materiału audio, choć coraz popularniejsze stają się cyfrowe formaty audio przewyższające jakością ten nośnik optyczny. Częstotliwość próbkowania w wypadku płyty CD to dobrze znane 44,1 kHz, a rozdzielczość wynosi 16 bitów na pojedynczą próbkę.

W systemie wielosegmentowym zamiast odtwarzacza CD można wykorzystać odtwarzacz płyt DVD lub Blu-ray. Można je zastosować nie tylko do oglądania filmów nagranych na tych nośnikach, ale także do odtwarzania płyt CD. Odtwarzacze te mogą mieć wbudowane złącze USB, co umożliwi współpracę z przenośnymi nośnikami pamięci – dyskami i pendrive’ami. Pamiętajmy jednak, że odtwarzacze wideo mogą być zbudowane w oparciu o gorszej jakości układy elektroniczne, jeśli chodzi o przetwarzanie sygnału audio, niż odtwarzacze CD, np. gorszej jakości przetworniki cyfrowo-analogowe.

 

Komputery, pamięci przenośne i dyski NAS

Coraz częściej wykorzystywanym źródłem cyfrowej muzyki są komputery stacjonarne, laptopy, a także pamięci przenośne i dyski NAS. Tego typu nośniki są wyjątkowe przede wszystkim ze względu na ogromną pojemność na dane. Dzięki nim w domowym systemie audio możemy stworzyć pokaźnych rozmiarów bibliotekę multimedialną, włączając to pliki muzyczne bardzo dobrej jakości w formatach takich jak WAV, FLAC czy ALAC, a nawet pliki wideo w rozdzielczości Ultra HD. Po podłączeniu komputera czy dysku NAS do lokalnej siecią internetowej możemy korzystać z zasobów multimedialnych na nich przechowywanych z poziomu systemu audio, który również podłączony jest do tej sieci. Dzięki temu użytkownik może korzystać z ogromnej, łatwo dostępnej bazy plików.

 

Sieciowe odtwarzacze multimedialne

W systemach audio-wideo odtwarzacz sieciowy to prawdziwa skarbnica plików multimedialnych. Urządzenia te mogą mieć wbudowany dysk twardy. Niektóre pozwalają na łatwą wymianę dysku na inny dzięki specjalnej kieszeni. Sprawia to, że użytkownik nie musi ograniczać się do korzystania wyłącznie z jednego dysku w takim systemie audio, lecz w razie potrzeby może wymienić go na ten, na którym ma akurat ma zgromadzone odpowiednie pliki, które chce w danym momencie odtwarzać. Zaleca się korzystanie z dysków, które charakteryzują się niewielkim zużyciem energii.

Oprócz tego odtwarzacz multimedialny może mieć czytnik kart pamięci lub (i) złącze USB. Pozwoli to na odtwarzanie multimediów również z przenośnych pamięci. Odtwarzacz multimedialny może ponadto pozwalać na dostęp do rozmaitych serwisów internetowych, a nawet przeglądarki internetowej. Niektóre urządzenia mają nawet własne sklepy z aplikacjami.

Odtwarzacze sieciowe mogą działać jako osobne serwery multimedialne, zwalniając tym samym komputer z tego zadania. Obsługują wiele różnorodnych protokołów komunikacji, co sprawia, że są uniwersalnymi i funkcjonalnymi urządzeniami. Odtwarzacz multimedialny może współpracować z innym sprzętem audio-wideo znajdującym się w lokalnej sieci internetowej, np. telewizorem, laptopem, amplitunerem czy urządzeniem mobilnym (np. smartfonem).

W odtwarzaczach multimedialnych bardzo ważne jest nie tylko to, jakie formaty plików są w stanie odczytać, bo te w większości modeli są bardzo podobne, ale liczy sie przede wszystkim interfejs użytkownika, który powinien być prosty w obsłudze, czytelny i intuicyjny.

Odtwarzaczami multimedialnymi możemy sterować nie tylko przy użyciu pilota zdalnego sterowania, który znajdziemy w zestawie, ale też z wykorzystaniem odpowiedniej aplikacji na smartfony i tablety.

Źródła

Gramofony mają wbudowany przedwzmacniacz lub wymagają podłączenia do zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego.

 

Gramofony

Odtwarzacze „winyli” wciąż są popularne wśród miłośników dobrego, analogowego brzmienia. Wielu klientów regularnie nabywa nowe albumy nie tylko na płytach CD, ale też na „winylach”. Wśród gramofonów można spotkać modele za kilka, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Cenę kształtuje bardzo wiele czynników, które przekładają się m.in. na brzmienie dźwięku wytwarzanego przez urządzenie i możliwość manipulowania nim, jak i trwałość konstrukcji urządzenia jako całości.

Niektóre z gramofonów mają już zintegrowany przedwzmacniacz. Droższe, hi-endowe konstrukcje są zwykle jednak go pozbawione i wymagają zastosowania zewnętrznego przedwzmacniacza. Gramofon może mieć też stroboskop – niewielką, zwykle diodową, kontrolkę na obudowie, która pozwala monitorować, czy urządzenie zachowuje ustawioną prędkość obrotów. Dzięki temu w razie potrzeby, korzystając z płynnej regulacji prędkości obrotowej, możemy lekko skorygować ten parametr.

Sporo zatem zależy od zasobności portfela użytkownika – tego, na jaki model się zdecyduje i tym samym jakie brzmienie i funkcje będzie miał wybrany przez niego gramofon. Konstrukcje do stereofonicznych systemów audio wykorzystują zwykle napęd paskowy. Są ubogie w różnorodne złącza audio. Często mają jedynie wyjście analogowe 2 × RCA. Mogą mieć złącze USB, dzięki któremu można zgrać zawartość „winyla” do plików MP3 na podłączony do gramofonu pendrive.

 

Tunery radiowe

Tego typu urządzenia jako osobne komponenty w systemie audio są obecnie wykorzystywane stosunkowo rzadko. Częściej korzysta się z tunera radiowego wbudowanego w amplituner lub odtwarza internetowe stacje radiowe. Niemniej jednak tunery radiowe wciąż są dostępne w ofercie wielu producentów sprzętu audio. Co więcej, coraz lepsza dostępność na terenie naszego kraju cyfrowego radia w standardzie DAB+ spowodowała, że pojawiają się coraz częściej tunery obsługujące ten standard.

 

Urządzenia mobilne

Popularność smartfonów i tabletów sprawiła, że również one mogą być jednymi z urządzeń źródłowych w domowym systemie audio. Można je podłączyć np. do zestawu wieżowego z wykorzystaniem odpowiedniego przewodu (np. jack 3,5 mm – jack 3,5 mm) lub – o ile system audio ma taką możliwość – odtwarzać muzykę bezprzewodowo z wykorzystaniem standardu Bluetooth. Smartfon lub tablet to bardzo uniwersalne urządzenia. Dzięki dostępowi do sklepu z aplikacjami mobilnymi (Google Play dla Androida, App Store dla modeli z systemem iOS i Windows Phone Store w wypadku smartfonów i tabletów, w których zainstalowany jest system Microsoftu) można na nich instalować różnorodne oprogramowanie, które pozwoli na dostęp m.in. do różnorodnych serwisów muzycznych i internetowych stacji radiowych.

2016-10-10
źródła dźwięku
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket