Klasyfikacja systemów audio

Klasyfikacja

Muzyki domowym zaciszu możemy słuchać z wykorzystaniem różnorodnych urządzeń i systemów audio – od prostych, pojedynczych głośników przenośnych i bezprzewodowych aż po rozbudowane systemy multiroom.

Nie zawsze będzie potrzebny drogi i rozbudowany zestaw urządzeń. W wielu wypadkach świetnie sprawdzą się nawet małe, przenośne modele. Wśród urządzeń wykorzystywanych w domowych stereofonicznych systemach audio możemy wyróżnić m.in.:

Głośniki przenośne

Głośniki

Niewielkie, mobilne konstrukcje, które można wykorzystać do odtwarzania muzyki głównie ze smartfonów i tabletów, zarówno w domu, jak i w plenerze. Mają zwykle wbudowany akumulator, który pozwala na wiele godzin odtwarzania muzyki. Wśród różnorodnych konstrukcji głośników przenośnych można znaleźć również modele o wzmocnionej obudowie, odporne na upadek, zachlapanie czy zapiaszczenie.

Głośniki bezprzewodowe

Głośniki

Są to modele stacjonarne, zintegrowane ze wzmacniaczem. Mają wbudowane moduły pozwalające na strumieniowe odtwarzanie muzyki (Wi-Fi i/lub Bluetooth). Niektóre z nich obsługują kodek aptX, a także technikę NFC. Dostępne są też modele zgodne ze standardem AirPlay. Mogą być wyposażone w stację dokującą. Do głośników bezprzewodowych możemy zaliczyć również modele wykorzystywane w bezprzewodowych systemach multiroom różnych producentów.

Stacje dokujące

Stacje

To stosunkowo niewielkie, ale samodzielne urządzenia do odtwarzania muzyki. Wyposażone są w system głośników (najczęściej stereofoniczny) oraz złącze dokujące do urządzeń z systemem iOS. Mogą mieć również wbudowany tuner radiowy, moduł Bluetooth, a nawet złącze LAN lub moduł Wi-Fi. Często mają także złącze USB. Stacjami dokującymi określamy również dodatkowe moduły, które składają się jedynie ze złącza dokującego i odpowiedniego wtyku, przystosowanego do innego urządzenia audio danej marki, np. amplitunera. Często sprzedawane są jako dodatkowe akcesoria. Wykorzystanie tego typu konstrukcji zwiększa funkcjonalność systemu audio pod kątem współpracy z urządzeniami mobilnymi marki Apple.

Jednosegmentowe stereofoniczne systemy audio

Jednosegmentowe

W zestawach określanych jako jednosegmentowe cały system (napęd optyczny, wzmacniacz, kolumny głośnikowe) zasilany jest z jednego zasilacza. Urządzenia te często popularnie określane są jako mikro- i miniwieże. Taki jednosegmentowy system audio nie ma najczęściej możliwości dalszej rozbudowy o kolejne elementy toru audio (np. dodatkowe odtwarzacze czy wzmacniacze), może być ewentualnie możliwość podłączenia zewnętrznego subwoofera aktywnego, który nie znajduje się w zestawie.

Wielosegmentowe stereofoniczne systemy audio

Wielosegmentowe

W tego typu zestawach poszczególne urządzenia stanowią odrębny, osobno zasilany sprzęt. W segmentowym zestawie stereo wykorzystuje się np. wzmacniacz zintegrowany, odtwarzacz CD i parę kolumn głośnikowych. Popularne w tych systemach są także multimedialne odtwarzacze sieciowe. Zamiast dwukanałowego wzmacniacza można użyć osobnych urządzeń w postaci przedwzmacniacza i końcówki mocy. Z kolei zamiast wzmacniacza i tunera radiowego można zastosować amplituner stereofoniczny. Dodatkowo w takim zestawie można zastosować tuner radiowy, a także gramofon. Gramofony wykorzystywane w systemach audio mają najczęściej napęd paskowy. Są one zwykle ubogie w różnorodne złącza audio. Mogą być wyposażone w złącze USB, które pozwala nie tylko na odtwarzanie cyfrowych formatów audio, ale również na zgrywanie zawartości „winyla” do MP3. Na rynku dostępne są również samodzielne gramofony, wyposażone we własne wzmacniacze i głośniki. Tego typu modele mogą mieć ponadto wbudowany odtwarzacz CD, tuner radiowy, a nawet odtwarzacz kaset magnetofonowych. Oprócz złączy audio mogą być wyposażone w złącze USB lub czytnik kart pamięci.

Soundbary

Soundbary

To urządzenia stworzone przede wszystkim z myślą o nagłośnieniu odbiornika telewizyjnego. Oprócz różnorodnych złączy audio-wideo mogą być wyposażone w napęd optyczny Blu-ray lub DVD, a nawet funkcje znane z telewizorów „smart”, a więc np. dostęp do aplikacji i serwisów internetowych. Soundbar może mieć też wbudowany tuner radiowy. Możemy wyróżnić soundbary aktywne (zintegrowane ze wzmacniaczem) i pasywne. Te ostatnie to konstrukcje to nic innego jak kolumny pasywne o specyficznej, podłużnej konstrukcji. Są jednak przystosowane do odtwarzania dźwięku dwu-, a nawet pięciokanałowego. Soundbary pasywne do poprawnego działania wymagają podłączenia do wzmacniacza lub amplitunera. Pokrewnymi urządzeniami do soundbarów aktywnych i speakerbarów są płaskie systemy audio. Ich obudowy są wytrzymałe do tego stopnia, że można na nich stawiać telewizor zamocowany w fabrycznej podstawie. Podobnie jak klasyczne soundbary są wyposażone w dekodery dźwięku przestrzennego i różnorodne złącza, dzięki którym mogą współpracować z zewnętrznymi urządzeniami audio-wideo.

Systemy multiroom

Systemy

To inaczej nagłośnienie wielostrefowe, umożliwiające odtwarzanie dźwięku w różnych pomieszczeniach w sposób niezależny. Systemy multiroom możemy podzielić na tzw. zcentralizowane i zdecentralizowane. W pierwszym wypadku większość głównych podzespołów systemu multiroom znajduje się w jednym, specjalnie do tego przystosowanym pomieszczeniu. Głównym elementem zestawu jest wówczas kontroler – jednostka centralna, z wykorzystaniem której dźwięk dystrybuowany jest do poszczególnych głośników przyporządkowanych każdej ze stref. W systemach zdecentralizowanych, do których możemy zaliczyć bezprzewodowe systemy multiroom, poszczególne wzmacniacze strefowe znajdują się najczęściej w każdym z nagłaśnianych pomieszczeń. Źródłem sygnału w systemach multiroom mogą być urządzenia znajdujące się w obrębie lokalnej sieci komputerowej, np. odtwarzacze sieciowe, komputery przenośne i stacjonarne, a także smartfony i tablety. Ideą systemu multiroom jest zwiększenie komfortu użytkowania podczas odtwarzania muzyki w domowym zaciszu.

 

Kolumny głośnikowe w zestawach

Przy doborze systemu audio nie należy zapominać o decydującym wpływie kolumn głośnikowych na jego brzmienie. Kolumny głośnikowe są ostatnim ogniwem w całym łańcuchu przetwarzania dźwięku, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zestawem stereo czy wielokanałowym.

W wypadku stereofonicznych modeli jednosegmentowych, zwłaszcza tych najtańszych, często nie mamy możliwości doboru kolumn głośnikowych. Są one najczęściej integralną częścią takiego zestawu i sprzedawane razem z jednostką centralną. Ewentualnie dopiero po zakupie, o ile terminale głośnikowe jednostki centralnej są uniwersalne (zaciskowe bądź zakręcane) i wbudowany w nią wzmacniacz ma odpowiednie parametry (np. pod względem mocy i impedancji), możemy pomyśleć o wymianie zawartych w zestawie kolumn na inne. Znacznie więcej możliwości, oczywiście kosztem całkowitej ceny zestawu, mamy, nabywając zestaw stereo wielosegmentowy lub taki, w którym każdy element można dobrać oddzielnie.

Niektóre systemy, zarówno te jedno-, jak i wielosegmentowe, pozwalają na podłączenie do zestawu subwoofera, który poprawia odtwarzanie najniższych częstotliwości. Więcej o subwooferach piszemy w innym rozdziale „InfoProduktu”, poświęconym kolumnom głośnikowym.

2016-10-10
klasyfikacja
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket