Determinanty dobrych słuchawek

Determinanty

Co powoduje, że jedne słuchawki są lepsze od innych? Jakie cechy powinny mieć dobre słuchawki? Przede wszystkim powinny być dopasowane do potrzeb i stylu użytkownika. Z kupowaniem słuchawek jest więc niemal tak, jak z kupowaniem ubrań.

Dobór słuchawek to bardzo indywidualna sprawa. Na pewno muszą być one wygodne, a oprócz tego solidnie wykonane. Charakter brzmienia czy dostępne funkcje to już cechy bardzo subiektywne z punktu widzenia potencjalnego użytkownika. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie i przymierzenie słuchawek przed zakupem. O ile jest taka możliwość, zawsze warto z niej skorzystać. Poniżej przedstawiamy cechy, które naszym zdaniem powinny mieć dobre słuchawki.

 

1. Wygoda użytkowania

1. Wygoda użytkowania

Niezależnie od tego, do czego będą wykorzystywane słuchawki i jaką mają konstrukcję (dokanałową czy nauszną), powinny być wygodne w użytkowaniu. W wypadku słuchawek nausznych ważne jest, aby ich nauszniki zbytnio nie uciskały. Komfort użytkowania zwiększają w tym wypadku nauszniki z miękkiej pianki, które dobrze dopasują się do kształtu ucha użytkownika. W modelach dokanałowych podobną rolę odgrywają wkładki wykonane z pianki, które dostępne są do wielu popularnych modeli słuchawek.
Niezależnie jednak od konstrukcji słuchawek może pojawić się tzw. efekt okluzji, czyli odczucia zatkania ucha. Jest on wywoływany długotrwałym i nieprzerwanym korzystaniem ze słuchawek, co powoduje, że ucho nie ma zapewnionej odpowiedniej wentylacji. Okluzja najszybciej pojawia się wówczas, gdy korzystamy ze słuchawek dokanałowych z silikonowymi wkładkami lub słuchawek wokółusznych zamkniętych.
Aby zwiększyć komfort użytkowania, producenci opracowują różnorodne sposoby mocowania słuchawek na głowie użytkownika. Elementy dokanałowe mogą mieć specjalne wypustki dopasowujące się do ucha, co ma sprawić, że wkładki nie będą wypadały. Popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza wśród biegaczy i sportowców, są modele z mocowaniem zausznym.

2. Odpowiednie brzmienie

2. Odpowiednie brzmienie

Jeden model będzie charakteryzował się bardziej wyrównanym, studyjnym brzmieniem, a inny żywym, koncertowym. Odpowiednie brzmienie to takie, z którego zadowolony będzie użytkownik słuchawek. Nie każdy jest w stanie wychwycić różnice w brzmieniu między różnymi modelami. Nie zawsze więc będzie miało sens kupowanie drogich słuchawek. Oczywiście, można spojrzeć na „papierową” specyfikację i np. na pasmo przenoszenia. Często podawany jest zakres 20 Hz – 20 kHz. Jeżeli opieramy się wyłącznie na parametrach technicznych zamieszczonych w specyfikacji lub sugerujemy się opiniami innych, po zakupie możemy się nieco rozczarować. Istotne jest przecież to, w jaki sposób przez słuchawki odtwarzane są poszczególne pasma częstotliwości, które z nich są wzmacniane, a które tłumione, a to nie jest już zwykle podawane przez producentów. Owszem, bardzo szerokie pasmo przenoszenia może sugerować, że słuchawki mają dobrej jakości brzmienie, ale aby mieć pewność co do tego, najlepiej jest sprawdzić samemu, czy odczujemy tę różnicę.

3. Dobra jakość wykonania

3. Dobra jakość wykonania

 

 

Dla wielu użytkowników to właśnie jakość wykonania i wzornictwo słuchawek są jednymi z najważniejszych czynników decydujących o wyborze konkretnego modelu. Odpowiednie wykonanie słuchawek powinno iść zresztą w parze z komfortowym użytkowaniem i dobrej jakości brzmieniem. Solidnie wykonany model będzie służył nie miesiące, a lata. W sprzedaży dostępne są nawet wodoodporne modele. Z reguły im droższe słuchawki, tym większa szansa, że do ich produkcji zostały użyte lepszej jakości materiały. Dobrej jakości przetworniki elektroakustyczne będą nie tylko trwałe, ale powinny również charakteryzować się czystym i detalicznym brzmieniem. W słuchawkach nausznych znaczenie mają m.in. konstrukcja pałąka – jego odporność na uszkodzenia, a także mechanizm regulacji jego długości. Z kolei w modelach dokanałowych ważna jest konstrukcja obudowy przetworników.
Wybierając model danej firmy czy marki, warto też zwrócić uwagę na obsługę posprzedażową i skuteczność oferowanego serwisu.

4. Dodatkowe akcesoria

4. Dodatkowe akcesoria

Nie bez znaczenia w słuchawkach są dodatkowe akcesoria, jakie otrzymujemy w komplecie z zakupionym modelem. Solidne, sztywne etui pozwoli chronić słuchawki przed uszkodzeniem, a przejściówki zmieniające rozmiar wtyku jack umożliwią wykorzystanie słuchawek we współpracy z różnymi urządzeniami.
W modelach dokanałowych istotne są liczba i rodzaj znajdujących się w zestawie wymiennych wkładek silikonowych lub piankowych. Zwykle w komplecie z tego rodzaju słuchawkami otrzymujemy przynajmniej trzy różnej wielkości nakładki. Oczywiście, im jest ich więcej, tym lepiej dopasujemy ten element słuchawki do wielkości kanału usznego użytkownika.
Droższe, hi-endowe modele nauszne mają nawet możliwość wymiany poduszek nauszników. Nie chodzi tu jednak o dopasowanie ich do ucha, ale o możliwość wymiany na wypadek ich uszkodzenia czy zużycia. Wówczas nie ma potrzeby kupowania nowych słuchawek, a wystarczy jedynie wymiana tego elementu, a słuchawki będą wyglądały niemal jak nowe. Na rynku są również dostępne modele nauszne z wymiennymi pałąkami nagłownymi.
Niektóre akcesoria, np. przedłużacze kabla słuchawkowego czy rozdzielacze jack, mogą nie znajdować się w zestawie, ale za niewielkie pieniądze można je nabyć osobno.

2016-10-04
poradnik , słuchawki
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket