THOMSON

Dynamiczny rozwój marki w Polsce

Dynamiczny rozwój marki w Polsce

Szeroka gama kilkuset produktów już dostępnych, ogólnie ponad 500 w najbliższym czasie, wiele innowacji i 120 lat doświadczeń. Tak w skrócie można by opisać tę część oferty, której dystrybucją zajęła się właśnie spółka Horn. Wśród wielu produktów także sprzęt AGD marki Thomson!

Wywiad

Wywiad

O ofertę marki Thomson pytamy Alberta Krawczyka – business development managera w Horn Distribution SA.

Do kogo skierowane będą produkty marki Thomson i jak będzie pozycjonowana marka?

Produkty marki Thomson, które znajdują się w naszej ofercie dystrybucyjnej, a przypomnę, że nie ograniczają się one wyłącznie do drobnego sprzętu AGD, kierujemy do osób ceniących połączenie elegancji z jakością wykonania oraz funkcjonalnością. Taki jest również główny przekaz zawarty w haśle „Przyjazna technologia” – dostarczanie wszystkim niezawodnych produktów oraz cennych innowacji, aby w jak najszerszym zakresie zapewnić społeczeństwu możliwość korzystania z rozwoju techniki i technologii. Stąd też taki dobór oferty produktowej wykorzystującej najnowsze rozwiązania. Podam drobny przykład chociażby z grupy health care – aktywne opaski, ciśnieniomierze i „inteligentne” wagi współpracujące z urządzeniami z systemami iOS i Android, chociaż ze względu na dokładność podawanych parametrów raczej powinniśmy je nazwać analizatorami wagi i tkanki tłuszczowej. Stąd też nasz przekaz, iż spuścizna Thomsona, rozwijana misja oraz wartości plasują nas w kręgu liderów technologicznych.

Czym w segmencie sprzętu AGD firma postara się przyciągnąć klientów?

Przypomnę, że Thomson jest partnerem Federation Française de Cuisine – organizacji promującej gotowanie jako sposób rekreacji, skupiającej wokół siebie entuzjastów sztuki kulinarnej. Firma jest aktywnym uczestnikiem i kreatorem wydarzeń kulinarnych, a będąc tak blisko odbiorców i konsumentów, jak to jest możliwe, możemy zaoferować najbardziej innowacyjne i wyrafinowane urządzenia umożliwiające przygotowywanie potraw. Stąd w ofercie multicookery, garnki do gotowania na parze czy couscook i blendery z funkcją podgrzewania dla fanów kuchni slowfood, ale również szeroka gama urządzeń do grillowania i pieczenia. W ofercie mamy także izotermiczne czajniki wraz z imbrykiem, podtrzymujące długo temperaturę. Wracając więc do poprzedniej wypowiedzi, będziemy przekonywać klientów, iż chcemy zapewniać im zaawansowane technicznie urządzenia, dzięki którym będą mogli cieszyć się smacznym i zdrowym gotowaniem.

Jakie urządzenia zaoferuje Thomson w zatłoczonym segmencie telefonii?

Tutaj upatrujemy dla siebie miejsce oraz niszę w gamie produktów innych niż smartfony – będziemy koncentrować się na urządzeniach typu DECT. Odchodząc od smartfonów, chcemy skupić się na telefonach stacjonarnych oraz komórkowych, tzw. feature phone’ach. Proszę zwrócić uwagę na coraz szerszą grupę naszych telefonów kierowanych do osób starszych lub osób wymagających opieki i kontroli, mówię tu o produktach Conecto, lub o grupie telefonów typu Home. Jesteśmy przekonani, że zajmiemy mocną i stabilną pozycję w tych segmentach rynku telefonii.

Priorytety marki

W Polsce produkty marki Thomson, które znajdą się w ofercie Horn Distribution dostępne są w czterech kategoriach produktowych: małego AGD, ochrony i pielęgnacji zdrowia, telefonów oraz drobnego sprzętu domowego audio. W każdej z nich występują urządzenia, które z pewnością zaciekawią polskich odbiorców i które doskonale odnajdą się na tutejszym rynku. Co ważne, Polska uznawana jest (nie tylko historycznie) za jeden z najważniejszych rynków obok Francji czy Hiszpanii, który ma duży potencjał i duże szanse rozwoju. Thomson przekonuje klientów nie tylko bogatą ofertą produktową (o czym więcej w dalszej części artykułu), ale i wspomnianą jakością urządzeń, zastosowanymi rozwiązaniami oraz wzornictwem. To te elementy mają stanowić klucz do sukcesu marki w kolejnych grupach produktów.

Trzeba pamiętać, że jako jeden z pierwszych zachodnich producentów Thomson wprowadził na nasz rynek regularny asortyment RTV. Dzięki temu, logo firmy jest bardzo dobrze rozpoznawane i bardzo dobrze kojarzone przez polskich konsumentów. Świadomość jakości i długoletnia tradycja przekładają się zaś na zaufanie klientów, którzy wiedzą, jaki produkt kupują i dlaczego.

W świecie AGD

W świecie AGD

W tym zakresie Thomson oferuje produkty z dwóch działów: małego AGD oraz ochrony i pielęgnacji zdrowia. O ile w drugiej grupie królują głównie ciśnieniomierze i termometry elektryczne, o tyle pierwszy jest zdecydowanie bardziej różnorodny i obejmuje kilkanaście kategorii produktowych podzielonych na kilka segmentów. Przyrządzanie posiłków, czajniki, serie śniadaniowe, pielęgnacja podłóg, pielęgnacja odzieży i pielęgnacja urody to grupy, w których można znaleźć m.in. grille elektryczne, multicookery, wolnostojące kuchenki indukcyjne, roboty kuchenne, odkurzacze, żelazka i urządzenia do stylizacji włosów czy zarostu.

Kuchenne abecadło

Urządzenia kuchenne stanowią największą kategorię produktów, która charakteryzuje się dużą różnorodnością. Jej trzon stanowią czajniki i serie śniadaniowe. Co ważne, zarówno jedne, jak i drugie nie należą do urządzeń typowych – zdecydowanie wyróżniają się na polskim rynku. Czym? Czajniki marki Thomson to modele izotermiczne, które doskonale utrzymują ciepło. Podwójna izolacja ścian i funkcja utrzymania temperatury pozwalają na jej podtrzymanie na poziomie 80 °C po dwóch godzinach i 68 °C po czterech! To pragmatyzm, ale i ekonomia. Wszystkie modele mają przy tym obrotową podstawę, nienagrzewającą się obudowę czy wyjmowany filtr zapobiegający osadzaniu się kamienienia. Ciekawą funkcję zastosowano w modelach z bardziej rozbudowaną podstawą. To właśnie one zostały wyposażone w możliwość regulacji temperatury wody, która pozwala na jej dostosowanie do rodzaju parzonej herbaty. Siedem poziomów temperatury (40/50/60/70/80/90/100 °C) to rozwiązanie stosowane w urządzeniach z górnej półki, które bardzo dobrze przyjęło się na polskim rynku. Mocnym atutem modeli z tą funkcją jest także wzornictwo – szklana rączka jest podświetlana na niebiesko, a stylowy panel sterowania umieszczony na klastycznej, czarnej podstawie.

Na uwagę zasługuje także zaparzacz do herbatyTHKE45592. Urządzenie spełniające funkcję klasycznego imbryka ma wyjmowany koszyczek ze stali nierdzewnej, w którym umieszcza się liście herbaty lub herbatę w saszetkach. W bazie zaparzacza znajdują się nie tylko przyciski uruchomienia czy zakończenia gotowania wody, ale także regulacji temperatury. Podobnie jak w czajnikach i tutaj zastosowano cyfrową regulację temperatury, która pozwala dostosować jej wysokość do rodzaju herbaty (każdy jej typ ma inne wymagania w tym względzie). Zaletą urządzenia jest także podświetlenie szklanego dzbanka, które nadaje mu nowoczesny charakter.

Na kuchennym blacie

Tu królują roboty kuchenne. Thomson ma w ofercie kilka produktów, a wśród nich nie tylko modele planetarne, ale także z funkcją gotowania czy blender kielichowy z funkcją podgrzewania. Co ważne, roboty mają w standardzie pełną gamę akcesoriów i przystawek, dzięki czemu są wysoko pozycjonowane na rynku. Thomson oferuje modele z dużą misą ze stali nierdzewnej (pojemność 5 l) z przezroczystą pokrywą przeciwrozbryzgową, mające osiem prędkości pracy plus tryb pracy pulsacyjnej, a także blender kielichowy. W zestawie dostępne są także m.in. przystawka do mielenia mięsa, przystawka do makaronów, hak do ciast czy końcówka miksująca.

Ciekawostką jest blender z funkcją gotowania, który doskonale wpisuje się w aktualne trendy na rynku urządzeń kuchennych. Model THFP05538 ma funkcję automatycznego podgrzewania, dzięki czemu doskonale nadaje się do szybkiego i łatwego przygotowywania sosów, zup czy deserów.

Na kuchennym blacie nie może zabraknąć także przenośnych płyt indukcyjnych, wyposażonych w dotykowy panel sterowania, cyfrowy wyświetlacz czy automatyczne wyłączenie i zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Gotowanie niejedno ma imię

W ofercie Thomsona nie brakuje kuchennych perełek. Należą do nich m.in. multicookery, specjalne grille elektryczne czy urządzenie do przygotowywania kuskus. Wśród grilli wyróżnia się model THGR07914, mający płytę pokrytą zapobiegającą przywieraniu powłoką ceramiczną, regulowany termostat i odlewaną płytę aluminiową. W tej kategorii produktów można znaleźć także grille teflonowe i grill wielofunkcyjny, służący nie tylko do klasycznego grillowania, ale też do przygotowywania panini czy gofrów – wszystko dzięki wymiennej płycie grzewczej.

Interesująca jest także oferta multicookerów, mających osiem programów gotowania, elektroniczne panele sterowania, regulację temperatury czy funkcję podtrzymania ciepła. Dodatkowo model THMC07891 ma automatyczne menu z funkcją zapamiętywania ustawień.

Oferta urządzeń kuchennych marki Thomson jest bardziej rozbudowana. Można znaleźć w niej m.in. także klasyczne blendery, parowary, frytownice czy minipiekarniki.

Dla domowego ładu i porządku

Dla domowego ładu i porządku

Dział drobnego AGD to nie tylko urządzenia kuchenne, ale też produkty do sprzątania czy prasowania. W ofercie odkurzaczy możemy znaleźć modele workowe, bezworkowe i pionowe. O domowe porządki zadba także mop parowy lub robot odkurzający. Ten ostatni ma funkcję opóźnionego startu, możliwość zdalnego sterowania za pomocą pilota czy czujniki wykrywające przeszkody. Robot ma automatyczne programy sprzątania i samodzielnie powraca do bazy dokującej.

W kategorii urządzeń do pielęgnacji odzieży Thomson proponuje zarówno klasyczne żelazka parowe, jak i proste, ale solidne stacje pary. Żelazka mają ceramiczną stopę, funkcję automatycznego wyłączenia i wbudowany system antywapienny, chroniący je przed osadzaniem się kamienia. Stacje wytwarzają dużą ilość pary (130 g/min) i zastosowano w nich ceramiczne stopy – model THSG06917 jest gotowy do pracy już po 2 min.

Coś dla ciała

Maszynki do strzyżenia, golarki, trymery, lokówki, suszarki do włosów, prostownice czy depilatory to propozycje firmy Thomson w kategorii urządzeń do pielęgnacji ciała. Wśród golarek obok modeli foliowych dostępne są także rotacyjne, wśród trymerów modele do pielęgnacji zarostu, a także usuwania włosków z uszu czy nosa. Na uwagę zasługuje maszynka Aquashave, która ma wskaźnik LCD poziomu naładowania baterii, a także trzy głowice obrotowe i system Double blade 360°. Urządzenie można stosować na sucho i na mokro, a dodatkowo ma ono wbudowany wysuwany trymer.

Wśród urządzeń dla pań wyróżnia się suszarka THHD07006 z funkcją jonizacji, chłodnym nawiewem, dwiema szybkościami nawiewu i trzema ustawieniami temperatury. Do urządzenia dołączone są koncentrator oraz dyfuzor – obie końcówki ułatwiają trwałą stylizację.

Thomson w świecie telekomunikacji

Thomson w świecie telekomunikacji

Sektor sprzętu AGD to nie jedyny, w którym marka debiutuje w Polsce, a którego dystrybucją zajmie się spółka Horn. W jej palecie znajdą się również urządzenia telekomunikacyjne. Czym chce w tym segmencie przyciągnąć klientów marka? Przede wszystkim bogatą ofertą telefonów… stacjonarnych. Segment ten często jest zapomniany przez producentów, jednak wciąż popularny wśród klientów, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z tak ciekawą ofertą jak ta. Znajdziemy w niej całą gamę słuchawek bezprzewodowych (tzw. DECT). Są tu zarówno modele podstawowe, jak i bardziej zaawansowane, np. Beryl Solo TAM, dający możliwość korzystania z automatycznej sekretarki. Urządzenia wyposażone są w system GAP, który pozwala na współpracę z telefonami innych producentów, np. w zakresie przekazywania połączeń, są też w pełni zgodne z liniami ADSL. Wyposażone są też w wyświetlacz dający dostęp do takich funkcji jak książka telefoniczna czy prezentacja numeru.

Wśród modeli DECT wyróżnia się zwłaszcza Thomson Classy. To nowoczesny telefon bezprzewodowy zamknięty w obudowie, która nawiązuje do klasycznych konstrukcji z tarczą analogową. Wyposażony jest w dwa wyświetlacze: jeden na słuchawce, drugi na wspomnianej tarczy. Przy tym oczywiście jest wyposażony w takie funkcje jak książka telefoniczna, przełączanie połączeń czy zestaw głośnomówiący.

W ofercie znajdują się również tradycyjne przewodowe słuchawki, wśród nich również przeznaczone dla osób starszych, gdzie znajdują się skróty do numerów alarmowych (policji, straży pożarnej czy pogotowia). Oprócz tego w modelu Safy możliwe jest zapisanie trzech wybranych numerów pod klawiszami ze zdjęciem. Telefony zgodne są również z aparatami słuchowymi M3/T3. Niektóre telefony przewodowe mogą również współpracować z modelami bezprzewodowymi i są nawet dostarczane w specjalnych zestawach.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest zestaw Conecto 300, na który składa się telefon bezprzewodowy oraz tzw. przez producenta medalion. Medalion ma niewielkie wymiary i pozwala na odbieranie rozmów przychodzących i wykonanie połączenia alarmowego na zdefiniowane wcześniej numery. Za jego zasilanie odpowiada akumulator ładowany w dołączonej do zestawu bazie. Oprócz tego urządzenie jest odporne na wodę i kurz w zakresie klasy IP65. Jest to rozwiązanie przeznaczone np. dla osób starszych, które w razie problemów zdrowotnych mogą szybko skontaktować się z wybranym numerem.

Oczywiście, firma nie zapomniała również o telefonach komórkowych. Obecnie na polską ofertę składają się głównie tzw. feature phone’y, czyli telefony komórkowe rozbudowane o funkcje multimedialne, np. aparat cyfrowy czy odtwarzacz muzyki. Interesująco prezentuje się zwłaszcza linia Serea, na którą składają się cztery modele telefonów dla seniorów. Zwiększony rozmiar klawiszy i wyraźne oraz czytelne ekrany czynią je łatwiejszymi w użyciu. Trzy z nich to popularne niegdyś telefony z tzw. klapką. Nietypowy dziś wygląd pozwala wróżyć im spore zainteresowanie ze strony klientów.

Audio w ofercie Thomsona

Audio w ofercie Thomsona

Kolejnym z segmentów urządzeń Thomsona, o które powiększy się oferta Horn Distribution SA, jest drobny domowy sprzęt audio. Oferta jest niezwykle bogata. Znajdziemy w niej zarówno nowoczesne urządzenia multimedialne, takie jak soundbary czy głośniki bluetooth, ale i klasyki, takie jak chociażby gramofony czy radioodtwarzacze CD. Również wśród styli każdy znajdzie coś dla siebie – od urządzeń vintage do elegancko urządzonego gabinetu po projekty niemal futurystyczne, takie jak wieża multimedialna DS500. Z gamą tak interesujących produktów urządzenia Thomsona są świetnym uzupełnieniem wielu rynkowych nisz.

Choć oficjalnie Horn znany z dystrybucji tak elitarnych marek jak choćby Denon czy Marantz, nie chce zdradzać planów, możemy uchylić rąbka tajemnicy, w ofercie dystrybutora pojawi się również cały segment produktów Air Treatment, podzielony na: grzejnictwo, klimatyzację, wentylację oraz uzdatnianie powietrza - wszystkie oczywiście pod znakiem Thomson. Jednym słowem wiele się zadzieje!

Marka amerykańska czy francuska?

Marka amerykańska czy francuska?

Za marką Thomson stoi ponad studwudziestoletnia historia i doświadczenie, aczkolwiek pochodzenie marki nie jest do końca jednoznaczne. Jedni za oczywiste uznają że Thomson to marka europejska, a dokładniej francuska, inni z kolei twierdzą, że to brand ewidentnie amerykański, bowiem firma ma swoje korzenie w Stanach Zjednoczonych. W obu tych teoriach jest ziarno prawdy, choć dziś tak naprawdę Thomson to marka globalna w sensie zasięgu, jak i własności. Ale warto przypomnieć bogatą historię.

W 1883 r. została założona firma Thomson-Houston Electric Company. Powstała ona na bazie wykupionej przez Charlesa A. Coffina i grupę inwestorów firmy American Electric, którą założyli Elihu Thomson oraz Edwin Houston. W 1892 r. w wyniku połączenia Thomson-Houston z Edison General Electric Company powstał jeden z największych światowych konglomeratów, czyli… słynny General Electric. Z kolei rok później w Paryżu powstało siostrzane przedsiębiorstwo Compagnie Française Thomson-Houston. To właśnie z tej firmy wyewoluowała współczesna grupa Thomson. Stąd też amerykańsko-francuskie pochodzenie firmy. Obecnie pod względem prawnym firma funkcjonuje jako Technicolor SA. Oczywiście logotyp „Thomson” w dalszym ciągu jest obecny na urządzeniach dostępnych na całym świecie. W swojej niezwykle bogatej historii Thomson ma wiele produktów i osiągnięć. W roku 1931 firma zaprezentowała swój pierwszy bezprzewodowy odbiornik radiowy, z kolei 5 lat później pierwsze odbiorniki telewizyjne. W roku 1963 firma zaprezentowała pralkę Thomson GyraThomic. Na rynku dużego sprzętu AGD jest zresztą obecna do dziś, m.in. we Francji, państwach północnej Afryki, na Bliskim Wschodzie i w Indiach. Obecnie na różnych rynkach marka Thomson jest obecna w takich sektorach jak sprzęt AGD, IT, telekomunikacyjny czy RTV. Prawa do posługiwania się marką Thomson w segmencie telewizorów ma TCL Corporation. Produkty marek Thomson Telephony, Electrodomestic i Home Health Care and Well-being dystrybuowane są w Polsce przez Horn Distribution SA. Z kolei akcesoria marki Thomson, takie jak słuchawki, anteny czy uchwyty, dystrybuuje firma Hama Polska Sp. z o.o.

Izabela Piętka, Gabriel Niewiński

2016-03-25
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket