Funkcje dostępne w dyktafonach

Funkcje dostępne w dyktafonach

Podstawowym zadaniem dyktafonów jest zapis dźwięku. Może on jednak odbywać się w różnych trybach i formatach. Nagrywanie sygnału audio może być ponadto w różny sposób aktywowane, np. głosem.

Dyktafony cyfrowe mają zwykle dostępnych kilka trybów zapisu, które wybiera się w zależności od potrzeb. Poziom zapisu może być ustalany automatycznie lub ręcznie.

Niezwykle istotnym elementem dyktafonu jest mikrofon. W niektórych modelach dyktafonów cyfrowych można zmieniać ukierunkowanie mikrofonu (tzw. funkcja zoom), zawężając lub poszerzając obszar, z którego rejestrowane (zbierane) są dźwięki. Z reguły dyktafon ma jeden lub dwa mikrofony. W bardziej zaawansowanych modelach można spotkać trzy mikrofony. Taka konfiguracja umożliwia nagrywanie wysokiej jakości dźwięku stereofonicznego o szerokiej bazie.

Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja przewodnika głosowego. Z pewnością znajdzie ona swoje zastosowanie zarówno w wypadku osób niedowidzących, które nie mogą czytać, jak i tych osób, które chciałyby korzystać z dyktafon jednocześnie prowadząc samochód. Poszczególne funkcje dyktafonu uruchamia się wówczas za pomocą odpowiednich komend głosowych.

Zapisane w pamięci dyktafonu pliki można odsłuchiwać z wykorzystaniem słuchawek lub też za pomocą wbudowanego głośnika lub też głośników. Oczywiście, im większa jest moc głośnika, tym dźwięk jest głośniejszy.

Materiał audio można „przewijać” w tył i przód, z różnymi szybkościami. Za pomocą znaczników można oznaczyć dany fragment nagrania, a następnie odtwarzać go w pętli. Niezwykle przydatna jest także możliwość regulowania prędkości odtwarzania zarejestrowanych nagrań. Pozwala to na wygodne spisanie zawartości nagrania, co często jest wykorzystywane podczas tworzenia wywiadów w prasie czy Internecie. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, zwłaszcza wtedy, gdy nagrywana osoba mówi niewyraźnie lub zbyt szybko. Wówczas dopasowanie tempa odtwarzania ułatwia zrozumienie przekazywanych treści. Dodatkowo funkcja uwydatniania głosów (np. Clear Voice) zwiększa wyrazistość zarejestrowanego nagrania.

Dyktafony oprócz funkcji zapisu mogą mieć wbudowany odtwarzacz plików muzycznych MP3 i WMA, audiobooków, mogą mieć także radio. Wówczas urządzenie może służyć również jako osobisty odtwarzacz multimedialny.

Bardzo przydatnym rozwiązaniem może okazać się przycisk „Hold”, który pozwala zablokować działanie pozostałych przycisków. Dzięki temu użytkownik zostaje zabezpieczony np. przed wypadkowym rozpoczęciem lub, co gorsza, zatrzymaniem nagrywanej konferencji czy wywiadu.

Radio w dyktafonie

Cyfrowe modele dyktafonów mogą mieć wbudowany cyfrowy tuner FM. Dzięki temu dyktafonu można używać także jako przenośnego radia. Do poprawnego odbioru stacji radiowych niezbędne są zwykle słuchawki, które służą wówczas nie tylko nie tylko umożliwiają odsłuchiwanie dźwięku, ale przede wszystkim mają zastosowanie jako antena. Dyktafon jest najczęściej wyposażony także w głośnik, który również może służyć do odsłuchiwania odtwarzanych stacji. Ulubione audycje radiowe można zapisywać w pamięci dyktafonu, najczęściej w formacie MP3.

2016-09-08
funkcje
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket