IFA

TARGI IFA 2015 CZ. 2 - Bluetooth jest "trendy"

TARGI IFA 2015 CZ. 2 - Bluetooth jest

W kolejnej części naszej relacji z berlińskich targów przyjrzymy się przede wszystkim urządzeniom audio. Coraz popularniejszymi trendami w tym segmencie stają się strumieniowe odtwarzanie muzyki prosto z sieci, a także bezprzewodowa współpraca urządzeń audio ze sprzętem mobilnym, takim jak smartfony i tablety.

Targi IFA to doskonała okazja, aby zobaczyć to, co w branży RTV jest aktualnie na topie. Wiele nowości pojawiło się na targach nie tylko w segmencie wideo (o czym pisaliśmy w poprzedniej części relacji z targów), ale też w audio. Większość firm z branży audio, już niemal tradycyjnie, miała swoje stoiska w jednej dużej hali, a właściwie na jednym jej poziomie. Przechadzając się po niej, można było zaobserwować wyraźny trend, jeśli chodzi o sprzęt audio, a mianowicie ogromną popularność bezprzewodowego odtwarzanie muzyki – czy to z wykorzystaniem słuchawek lub głośników obsługujących standard Bluetooth, czy przez domową sieć internetową i stereofoniczne zestawy wieżowe lub bezprzewodowe systemy multiroom. Obok jakości brzmienia, coraz częściej brane pod uwagę są więc też wygoda użytkowania oraz wzornictwo sprzętu audio.

Bezprzewodowe odtwarzanie muzyki

Obecnie już za kilkaset złotych można nabyć świetnie brzmiący model głośnika Bluetooth, który dorównuje jakością niejednej mikrowieży. Nowe modele wykorzystują najnowszy standard Bluetooth (w wersji 4.0 lub 4.1 – energooszczędny, a do tego obsługujący kodek aptX, który pozwala uzyskać brzmienie porównywalne z tym znanym z płyty CD). Dodatkowo, coraz częściej obsługiwana jest technika NFC, dzięki której połączenie głośnika i smartfona (z nią zgodnego) jest wyjątkowo proste i szybkie.

Producenci przywiązują też wagę do wzornictwa głośników Bluetooth. Dobrze brzmiący głośnik musi być też solidnie wykonany i wykorzystywać dobrej jakości materiały na obudowę. Designerski model A6 z serii B&O Play zaprezentowała firma Bang & Olufsen. Został on zaprojektowany przez duńskiego projektanta Jakoba Wagnera. Urządzenie to nie tylko obsługuje standard Bluetooth (w wersji 4.0), ale jest zgodne również ze standardami DLNA i AirPlay. W modelu A6 zastosowano 5 przetworników elektroakustycznych (4 umieszczono z przodu, a 1 z tyłu). Głośnik A6 jest również wyposażony w technikę BeoLink, a więc może łączyć się bezprzewodowo z innymi urządzeniami firmy Bang & Olufsen wykorzystywanymi w domowym systemie audio. Przykładem designerskich konstrukcji, jakie zostały zaprezentowane na targach, były też m.in. modele firmy LG – Music FlowP5 oraz SoundPop 360.

Dwa świetnie brzmiące premierowe głośniki Bluetooth – modele Musicbox S i nieco mniejszy Musicbox XS – z dumą eksponowała na swoim stoisku firma Canton. Obydwa są zgodne ze standardem Bluetooth w wersji 4.0. Obsługują kodek aptX oraz technikę NFC. W konstrukcji każdego tych głośników wykorzystano dwa przetworniki aktywne i dwie membrany pasywne. Ich pasmo przenoszenia mieści się w zakresie od 60 Hz do 20 kHz.

Dzięki partnerstwu z firmą Gibson Innovations firma Onkyo wprowadziła na rynek nowe przenośne głośniki X3 i X9. Modele te można było również zobaczyć na targach IFA w Berlinie. Model X9 pozwala na odtwarzanie plików audio dużej rozdzielczości przez złącze USB. Ma on aż cztery 50-milimetrowe przetworniki nisko-średniotonowe, dwa 19-milimetrowe tweetery oraz dwie membrany pasywne. Mniejszy głośnik X3 ma dwa 45-milimetrowe woofery oraz, podobnie jak X9, dwie membrany pasywne. Oprócz wspomnianych modeli na targach były również prezentowane modele X6, T3 oraz T1.

Głośniki obsługujące standard Bluetooth powstają nie tylko z myślą o odtwarzaniu muzyki w domowym zaciszu, ale też o słuchaniu utworów w plenerze, czy to podczas pieszej wycieczki, czy jazdy na rowerze, a nawet w czasie uprawiania sportów ekstremalnych. Doskonałym tego świadectwem jest duża różnorodność przenośnych głośników Bluetooth, wyposażonych w odporne na kurz i wodę obudowy. Jednym z wodoodpornych modeli, jakie można było zobaczyć na targach, był BT6600 marki Philips. Generuje on sygnał audio w promieniu 360°. Dzięki temu możemy cieszyć się bardzo dobrej jakości dźwiękiem niezależnie od usytuowania głośnika względem użytkownika.

Niektóre modele umożliwiają łączenie ich w pary, co pozwala odtwarzać dźwięk w trybie stereo za pomocą dwóch odpowiednio rozstawionych głośników. Wśród nowości na targach pojawiły się też głośniki, które mogą pełnić funkcję zestawu głośnomówiącego podczas podróży samochodem. Rozwiązanie takie zastosowała firma JBL w modelu Trip, który można zamontować do osłony przeciwsłonecznej w aucie. Na targach można było też zobaczyć model JBL Charge 2+ (z pojemną baterią), nową wersję designerskiego modelu firmy Harman Kardon – model Esquire 2 oraz kompaktowy głośnik SRS-X11 firmy Sony.

Mnogość protokołów i standardów

Na rynku funkcjonuje wiele różnorodnych, mniej lub bardziej rozpowszechnionych standardów komunikacji bezprzewodowej i strumieniowego odtwarzania mediów. Zależnie od producenta mogą być wykorzystywane nieco inne rozwiązania, np. urządzenia marki Apple obsługują standard AirPlay. Firma Panasonic zaprezentowała m.in. nowe modele kompatybilne z AllPlay (techniką strumieniowego odtwarzania dźwięku opracowaną przez firmę Qualcomm) – kompaktowy zestaw stereofoniczny SC-ALL5CD i system bezprzewodowych głośników SC-ALL2. Model SC-ALL2 wykorzystuje sieć Wi-Fi do jednoczesnego odtwarzania muzyki przez wiele głośników ustawionych w całym domu.

Swoje autorskie rozwiązanie – MusicCast, zaprezentowała premierowo podczas targów firma Yamaha. Jest ono wykorzystywane w wielu urządzeniach audio tej firmy – od soundbarów, przez stereofoniczne systemy audio, po amplitunery wielokanałowe. Dzięki technice MusicCast i ogromnej różnorodności modeli, jakie są z nią kompatybilne, można odtwarzać muzykę bezprzewodowo praktycznie w całym domu lub mieszkaniu. Serwisy strumieniowe kompatybilne z MusicCast to Spotify i vTuner. Muzykę w systemie MusicCast można odtwarzać również z dysku NAS, smartfona, tabletu lub innych urządzeń go nieobsługujących, ale podłączonych do sprzętu audio, który jest z nim kompatybilny (np. amplitunera). Do obsługi można wykorzystać urządzenie mobilne z aplikacją MusicCast Controller.

Słuchawki

Na tegorocznych targach pojawiło się wiele interesujących modeli w segmencie słuchawek. Producenci zwracają uwagę na różnorodne ich zastosowania i starają się dopasować do nich swoje modele. Na targach nie zabrakło więc zarówno słuchawek audiofilskich, a także współpracujących z urządzeniami mobilnymi, a wśród nich wyposażonych w system aktywnej redukcji szumu. Pojawiło się też wiele nowości dla osób lubiących spędzać aktywnie czas wolny.

Swój nowy brand o nazwie Trainer i zarazem nowe słuchawki TH100/27, zaprezentowała spółka Gibson Innovations. Bezprzewodowy i odporny na pot i wodę model został opracowany przy współpracy z Usainem Boltem. Jest on kierowany przede wszystkim do entuzjastów aktywnego stylu życia. Słuchawki te wykorzystują innowacyjny system Safe Sound, który zmniejsza poziom basu w odtwarzanym sygnale audio, przez co do słuchacza dociera więcej dźwięków z zewnątrz. Pozwala to lepiej kontrolować dźwięki dochodzące z otoczenia. Z kolei funkcja NightNav wykorzystująca diody LED sprawia, że użytkownik jest dobrze widoczny, nawet podczas wieczornych treningów.

Swoją propozycję dla aktywnych użytkowników przedstawił też koncern Harman, na którego stoisku można było zobaczyć model JBL Reflect Mini BT – niewielkie, odporne na pot dokanałowe słuchawki bezprzewodowe z pilotem i mikrofonem. Model ten wyposażony jest w specjalne mocowanie, zabezpieczające przed wypadaniem słuchawek z uszu, nawet podczas intensywnego treningu.

Wśród modeli z aktywną redukcją szumu zaprezentowano m.in. bezprzewodowy model SHB9850NC marki Philips. Został on wyposażony w technikę ActiveShield Pro, która eliminuje ok. 99 proc. niepożądanych dźwięków otoczenia. Dzięki temu do uszu słuchacza dociera tylko to, co najważniejsze, czyli bardzo dobrej jakości dźwięk. Zintegrowana bateria zapewnia ok. 16 godzin odtwarzania muzyki.

Bardzo interesującą konstrukcję zaprezentowała na targach firma Sennheiser. Mowa tutaj o modelu HD 630VB. Są to słuchawki wokółuszne. Z jednej strony jest to model audiofilski, a z drugiej pozwalający na regulację poziomu niskich częstotliwości w odtwarzanym sygnale. Poziomem basu można manipulować z wykorzystaniem wygodnego pokrętła, znajdującego się na jednym z nauszników. W modelu tym zastosowano jeszcze jedno bardzo przydatne rozwiązanie. Jest to przełącznik, który pozwala na dopasowanie funkcjonalności pilota do systemu operacyjnego, jaki wykorzystuje urządzenie mobilne, które zostało podłączone do słuchawek. Zamiast, jak w niektórych modelach, wymieniać przewód słuchawkowy na inny, wystarczy zmienić pozycję przełącznika i pilot będzie kompatybilny z odpowiednim smartfonem, czy to opartym na systemie iOS czy Android. Oprócz modelu HD 630VB firma Sennheiser przedstawiła też nową serię słuchawek HD400, w której znalazły się 3 nauszne modele: HD 451, HD 461 i HD 471. Na targach można było posłuchać legendarnego modelu Orpheus HE 90, współpracującego z przeznaczonym do niego wzmacniaczem lampowym. Odsłuch przygotowany był w specjalnej, wydzielonej i wyciszonej strefie.

Swoje najnowsze słuchawki z serii Superior Club Sound zaprezentowała firma Pioneer. Były to: nauszny model SE-MX8 oraz dokanałowy SE-CX7. Są to konstrukcje przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników smartfonów i tabletów. Zostały one wyposażone w trzyprzyciskowy pilot z mikrofonem umieszczony na przewodzie słuchawkowym. Pioneer zaprezentował też nauszne słuchawki Bluetooth SE-MJ771BT. Zintegrowana bateria litowo-jonowa pozwala aż na 32 godziny odtwarzania muzyki. Model ten obsługuje też kodek aptX oraz technikę NFC.

Producenci stawiają nie tylko na brzmienie, ale też na wygląd słuchawek. Doskonałym tego przykładem jest seria słuchawek „h.ear on” firmy Sony. Nowy nauszny model do niej należący dostępny jest w aż 5 różnych kolorach. Oprócz klasycznej czarnej konstrukcji dostępne są też: limonkowy, cyrankowy, ciemnoróżowy i ceglastoczerwony. Wygodna, składana konstrukcja pozwala na łatwe przenoszenie słuchawek, gdy są niewykorzystywane. Na uwagę zasługuje szerokie pasmo przenoszenia, które rozciąga się od 5 Hz aż do 60 kHz.

Swój nowy model zaprezentował też Technics. EAH-T700, bo o nim mowa, to pierwsze słuchawki tej marki od chwili jej powrotu na rynek. Nauszna, zamknięta, a co najważniejsze dwudrożna konstrukcja wykorzystuje w każdym z nauszników dwa przetworniki: 50-milimetrowy nisko-średniotonowy i 14-milimetrowy wysokotonowy. Model ten wyróżnia się szerokim pasmem przenoszenia, którego górna granica sięga aż 100 kHz.

O najmłodszych użytkownikach słuchawek nie zapomniała marka Philips, w ofercie której zaprezentowano model SHK400 wyposażony w ogranicznik poziomu dźwięku. Philips przestawił też innowacyjne rozwiązanie MusicChain. Dzięki niemu dwóch użytkowników może bezprzewodowo słuchać tej samej muzyki z jednego źródła sygnału Bluetooth. Funkcję tę obsługuje bezprzewodowy dokanałowy model SHB5900.

Swoje najnowsze modele zaprezentował JVC Kenwood. Pod marką Kenwood były to m.in. nauszne słuchawki KH-KR900 oraz dokanałowe KH-CR500 i KH-SR800. Z kolei pod marką JVC zaprezentowano różnorodne modele, w tym nowości z linii Xtreme Xplosives, takie jak nauszne przewodowe HA-SR100X i bezprzewodowe HA-SBT200. Zaprezentowano także słuchawki sportowe – bezprzewodowy dokanałowy model HA-EBT5 oraz nauszny HA-SBT5, a także całą serię słuchawek sportowych HA-ETR40/ETX30/EBR25/ECX20/ENR15/EN10 oraz lekkie modele do urządzeń mobilnych HA-SR525/SR225/SR185.

Wyjątkowe słuchawki bezprzewodowe W800BT zaprezentowano na stoisku firmy Onkyo. Model ten powstał przy współpracy firm Onkyo i Gibson Innovations. Jest w pełni bezprzewodowy, tzn. nawet prawy i lewy przetwornik nie są połączone ze sobą żadnym kablem. Sygnał między prawym i lewym kanałem przekazywany jest z wykorzystaniem odpowiedniej częstotliwości radiowej. Słuchawki mocowane są do uszu dzięki specjalnym zaczepom za ucho. Zarówno lewy, jak i prawy element nauszny ma wbudowaną baterię, która pozwala na ok. 12 godzin odtwarzania muzyki. Ponadto firma Onkyo zaprezentowała na targach swój nowy nauszny model H500M oraz dokanałowy E700M.

Na targach nie zabrakło też słuchawek wyróżnionych tegoroczną nagrodą EISA, a więc modelu Momentum 2 firmy Sennheiser oraz N60NC marki AKG. Model Sennheisera powstał na bazie słuchawek Momentum, ale ma większe, wygodniejsze muszle. Ma też składany pałąk. W słuchawkach tych wykorzystano bardzo dobrej jakości materiały – skórę i stal nierdzewną. Nagrodzony model marki AKG to bezprzewodowa konstrukcja z aktywną redukcją szumu. Bateria tych słuchawek pozwala nawet na 30 godzin odtwarzania muzyki bez konieczności ponownego ładowania.

Przenośne odtwarzanie muzyki

Na targach pojawiło się wiele różnorodnych urządzeń pozwalających na przenośne odtwarzanie muzyki. Mamy tu na myśli odtwarzacze osobiste oraz radioodtwarzacze CD.

Swój najnowszy radioodtwarzacz CD – model GX-BT9 – zaprezentowała firma Sharp. Jest to następca dobrze znanego już na rynku modelu GX-M10. Całkowita moc wyjściowa tego radioodtwarzacza to aż 100 W RMS. Urządzenie jest zgodne z najnowszymi trendami. Zostało wyposażone w standard Bluetooth i obsługę techniki NFC. Zamknięty w solidnej obudowie model GX-BT9 może być zasilany zarówno sieciowo, jak i bateryjnie. Podobnie jak poprzednik ma złącze USB oraz wejścia gitarowe i mikrofonowe.

Na targach nie mogło zabraknąć przenośnych radioodtwarzaczy CD marki JVC, a przede wszystkim modelu RV-NB100, wyposażonego w tunery radiowe FM i DAB+. Ma on, podobnie jak radioodtwarzacz marki Sharp, wejścia mikrofonowe i gitarowe, a dodatkowo stację dokującą kompatybilną z najnowszymi iPhone’ami.

Jednym z wyjątkowych modeli zaprezentowanych podczas wrześniowych targów był odtwarzacz przenośny XDP-100R firmy Pioneer. Urządzenie to obsługuje wiele popularnych formatów audio, w tym DSD oraz innowacyjny, bezstratny standard kodowania sygnału audio MQA. Odtwarzanie plików audio dużej rozdzielczości to jedna z zalet tego modelu. Został on wyposażony w wyświetlacz o przekątnej 4,7 cala i pracuje w oparciu o system Android 5.1.1. Model XDP-100R ma wbudowane 32 GB wewnętrznej pamięci, a oprócz tego dwa wejścia na karty pamięci (do 128 GB każde). W konstrukcji odtwarzacza zastosowano podzespoły firmy ESS – przetwornik Sabre ES9018K2M oraz wzmacniacz 9601K Sabre.

Zestawy wieżowe

Jednosegmentowych zestawów wieżowych również nie mogło zabraknąć na targach. Jest to wciąż rozwijany i bardzo popularny wśród użytkowników sprzęt audio. Wśród nowości można było zobaczyć m.in. zestaw firmy Sharp XL-LS703BH. Charakteryzuje się on mocą 20 W RMS na każdy z kanałów (przy THD na poziomie 1 proc.). Oprócz odtwarzacza CD i tunera radiowego ma on wbudowane złącze USB oraz moduł Bluetooth.

Wiele nowości w tym segmencie urządzeń zaprezentował Pioneer. Można było zobaczyć nowe modele mikrosystemów audio, takie jak X-H72-SW, X-HM72-SK oraz X-HM72-KK. Mają one wszystko, co powinien mieć dobrze wyposażony zestaw wieżowy, a więc obsługę standardów DLNA, AirPlay i Bluetooth (z kodekiem aptX włącznie) oraz serwisu Spotify. Pozwalają też na odtwarzanie internetowych stacji radiowych dzięki aplikacji vTuner. Wbudowany w jednostkę centralną wzmacniacz ma moc 2 × 50 W. Najnowsze modele zestawów wieżowych z serii Piano Craft zaprezentowała firma Yamaha.

Sprzęt hi-fi i hi-end

Choć targi IFA to zupełnie inna impreza niż odbywające się w Monachium targi sprzętu hi-end, to również w Berlinie nie zabrakło wyjątkowych urządzeń do stereofonicznych systemów audio. Firma Pioneer zaprezentowała wydajne wzmacniacze zintegrowane A-70DA oraz A-50DA. Obydwa modele kontynuują tradycję marki i doświadczenie inżynierów Pioneera. Wykorzystują wzmacniacze klasy D oparte na tranzystorach MOSFET. Zostały one wyposażone w złącze USB i przetwornik cyfrowo-analogowy ES9016S firmy ESS. Dzięki temu oprócz swojego podstawowego przeznaczenia mogą pełnić funkcję zewnętrznej karty dźwiękowej po podłączeniu wzmacniacza do komputera. Obydwa modele mają wbudowany wzmacniacz gramofonowy. Model A-70DA wyróżnia się zbalansowanymi wejściami XLR oraz w pełni zrównoważonym przedwzmacniaczem (dla zachowania jak najlepszej wartości stosunku sygnału do szumu).

Szereg urządzeń do systemów hi-end zaprezentował na targach Technics. Był to m.in. sieciowy wzmacniacz audio SU-G30, którego sprzedaż w Europie ruszy dopiero na wiosnę przyszłego roku. Ponadto na stoisku Technicsa można było zobaczyć serwer muzyczny ST-G30. Urządzenie to umożliwia skopiowanie całej kolekcji płyt CD użytkownika bez konieczności stosowania kompresji, dzięki czemu muzyka będzie nie tylko łatwiej dostępna, ale też zachowa bardzo dobrą jakość. Technics zaprezentował także jednoczęściowy system hi-fi SC-500. Składa się on z odtwarzacza CD i wzmacniacza stereofonicznego SU-C501, a także kolumn głośnikowych Ottava.

Na targach nie zabrakło też kolumn głośnikowych do hi-endowych systemów audio. Wśród nowości produktowych pojawiły się kolumny z serii Reference K firmy Canton. Największy należący do niej model Reference 1K to potężna 3-drożna podłogowa konstrukcja, ważąca 134 kg! Sugerowana cena detaliczna za sztukę w wypadku tej kolumny głośnikowej to 47 tys. zł. Dość powiedzieć, że najtańsza podstawkowa kolumna głośnikowa z serii Reference K kosztuje ok. 6 tys. zł. Oprócz najnowszej serii kolumn Reference K firma Canton zaprezentowała na swoim stoisku hi-endowy 4-drożny model Karat Jubilée 3 oraz wiele innych kolumn głośnikowych z różnorodnych serii, takich jak Chrono SL, GLS oraz Vento. Można było również zobaczyć modele do zabudowy ściennej i sufitowej.

Wyjątkowej urody, dwudrożną kolumnę głośnikową o wdzięcznej nazwie Direkt, wyeksponowała na targach firma Heco. Ma ona 25-centrymetrowy woofer i 3-centymetrowy tweeter oraz obudowę typu bass-reflex. To, co ją wyróżnia to m.in. nietypowe proporcje wymiarów. Model Direkt jest stosunkowo płaski, jak na kolumnę podłogową. Na stoisku firmy Magnat można było posłuchać brzmienia wyjątkowego stereofonicznego systemu audio. Składał się on z pary kolumn głośnikowych Magnat Quantum 759 oraz komponentów stereofonicznych RV 3 oraz MCD 1050 tej firmy. Całość połączona była z wykorzystaniem audiofilskiego okablowania marki Oehlbach. Na stoisku niemieckiego Magnata można było też zobaczyć hi-endowe kolumny głośnikowe Quantum Signature.

Gramofony

Możliwość bezprzewodowego odtwarzania muzyki z różnorodnych serwisów multimedialnych sprawia, że dziś nie ma już potrzeby posiadania ogromnej liczby płyt CD lub gramofonowych. Dla wielu użytkowników posiadanie ulubionych nagrań w „namacalnej” postaci wciąż jest jednak bardzo istotne, zwłaszcza że trudno cyfrowym plikom audio rywalizować z analogowym brzmieniem „winyli”. To, jak nadal bardzo popularne są płyty winylowe i gramofony, można było zaobserwować również podczas samych targów, na których nie brakowało odtwarzaczy czarnych, winylowych płyt.

Firma Lenco na swoim stoisku z dumą prezentowała swoje najnowsze gramofony. Wśród nich był m.in. model L-85, który dostępny jest w aż 6 różnych wersjach kolorystycznych. Prezentowany był także solidnie wykonany gramofon L-90 oraz model L-3807 z napędem bezpośrednim. Aby obejrzeć pozostały sprzęt z oferty firmy, a więc różnego rodzaju radioodtwarzacze i radioodbiorniki, trzeba już było wejść do zamkniętej, niewidocznej z zewnątrz części stoiska. To pokazuje, jak ważne dla tej firmy są właśnie analogowe odtwarzacze płyt winylowych.

 

Różnorodną ofertę gramofonów pokazała też firma Ion Audio. Na stoisku można było zobaczyć zarówno klasyczne modele (Classic LP, Max LP czy Air LP), jak też utrzymane w stylistyce retro (model Complete LP). Jedną z bardziej oryginalnych konstrukcji, jakie można było zobaczyć podczas targów, były gramofony z obudową w kształcie walizki (modele Vinyl Transport i Vinyl Motion). Urządzenia te, dzięki wbudowanemu wzmacniaczowi i zintegrowanym głośnikom, stanowią praktycznie samodzielny stereofoniczny system audio. Taka obudowa pozwala na wygodne przenoszenie gramofonu. Model Vinyl Motion ma nawet wbudowany akumulator, pozwalający na odtwarzanie muzyki przez kilka godzin bez dostępu do sieciowego źródła zasilania, natomiast model Vinyl Transport może być zasilany bateriami typu AA.

Swoją premierę na targach miał prototypowy gramofon powracającej na rynek firmy Technics. Była to jednak przede wszystkim prezentacja nowego silnika i zespołu napędowego, jaki ma zostać wykorzystany w najnowszym urządzeniu Technicsa, które ma pojawić się na rynku już w przyszłym roku. Gramofon ma nawiązywać do 50-letniej tradycji marki Technics i jej legendarnych już gramofonów SP10 i SL-1200. Model ten będzie wykorzystywał napęd bezpośredni (direct drive).

Dźwięk przestrzenny

Jednym z tegorocznych targowych trendów był dźwięk surround, i to w najlepszym i najbardziej innowacyjnym wydaniu. Wśród wielokanałowego sprzętu audio można było zobaczyć wiele urządzeń wyposażonych w najnowsze systemy, takie jak Dolby Atmos czy DTS:X. Na stoisku Onkyo została zaaranżowana nawet sala odsłuchowa, gdzie prezentowano w praktyce działanie systemu Dolby Atmos. Urządzenia obsługujące wspomniane wielokanałowe standardy zaprezentowała firma Pioneer. Były to modele SC-LX59, SC-LX79 i SC-LX89. Obsługują one wiele różnorodnych formatów audio, w tym te dużej rozdzielczości, a więc WAV, FLAC czy DSD. Dostępna jest też zaawansowana korekcja akustyki pomieszczenia MCACC Pro. Modele SC-LX79 i SC-LX89 otrzymały certyfikację londyńskiego AIR Studios. Obsługa systemu DTS:X we wspomnianych amplitunerach Pioneera będzie możliwa po aktualizacji oprogramowania, co ważne, bez dodatkowych kosztów ze strony użytkownika. Na stoisku Pioneera można było zobaczyć także amplituner wielokanałowy wyróżniony w tym roku nagrodą EISA, a więc model VSX-930. Do obsługi wspomnianych wielokanałowych modeli Pioneera, a także wielu innych urządzeń tej firmy można wykorzystać smartfon lub tablet z zainstalowaną aplikacją iControlAV5.

Na obsługę systemów Dolby Atmos i DTS:X pozwalają też najnowsze amplitunery wielokanałowe z serii RZ marki Onkyo. TX-RZ800 i TX-RZ900 to doskonale wyposażone modele. Amplituner TX-RZ900, w odróżnieniu od TX-RZ800, ma wbudowany transformator toroidalny i solidne kondensatory filtrujące. Obydwa modele wyróżniają się certyfikatem THX Select2 Plus.

Soundbary

Jak można było zauważyć podczas targów, nie słabnie też popularność soundbarów. Niektóre urządzenia są na tyle funkcjonalne, że służą nie tylko do poprawy dźwięku z telewizora, ale mogą wręcz pełnić funkcję domowego centrum multimedialnego.

Swoje najnowsze soundbary – HT-SB35D oraz HT-SB602 – zaprezentowała na targach firma Sharp. Obydwa modele zostały wyposażone w moduł Bluetooth i mają w zestawie bezprzewodowy subwoofer. Pierwszy z wymienionych idealnie nadaje się do nagłośnienia telewizorów o przekątnej od 39 do nawet 47 cali. Drugi, nieco większy, świetnie sprawdzi się nawet z 55-calowymi odbiornikami telewizyjnymi.

Kompaktowy głośnik Bluetooth do telewizora zaprezentował koncern Harman pod marką JBL. Mowa tutaj o modelu Boost TV. Model ten ma niecałe 40 cm długości i obsługuje standard Dolby Digital. Sprawdzi się więc nie tylko przy odtwarzaniu muzyki, ale również dźwięku z filmów.

W związku z pojawieniem się na rynku zakrzywionych telewizorów na targach nie mogło zabraknąć też... zakrzywionych soundbarów. Mają one nie tylko poprawiać brzmienie dźwięku z odbiorników telewizyjnych, ale doskonale komponować się z nimi pod względem wzornictwa. Tego typu modele zaprezentowały m.in. firmy Samsung oraz LG. W wypadku Samsunga był to m.in. 8.1-kanałowy model HW-J7500. Można go bezprzewodowo połączyć z najnowszymi telewizorami tej firmy z funkcją TV Sound Connect, opartą na transmisji sygnału z wykorzystaniem standardu Bluetooth. Funkcja ta jest dostępna w telewizorach 3D firmy Samsung wyprodukowanych nie wcześniej niż w 2013 r. (z wyjątkiem modelu z serii F6100). Soundbar HW-J7500 jest też w pełni kompatybilny z bezprzewodowym systemem Samsung Multiroom.

Firma LG zaprezentowała model Music Flow HS8. Jest to 4.1-kanałowa konstrukcja o mocy 360 W. Obsługuje komunikację przez Wi-Fi i Bluetooth. Tryb i-Sound optymalizuje dźwięk odtwarzany z telewizora, a obsługa Google Cast pozwala na łatwy dostęp do internetowych serwisów multimedialnych.

Oprócz klasycznych soundbarów coraz większą popularność zdobywają także płaskie systemy audio pod telewizor. Tego typu rozwiązanie zaprezentowała firma Pioneer, na stoisku której można było zobaczyć model SBX-B70D. Urządzenie to ma wbudowane złącze USB oraz moduły Wi-Fi i Bluetooth. Obsługuje standardy DLNA 1.5 i AirPlay. Pozwala na obsługę serwisu Spotify (dzięki funkcji Spotify Connect). Takie multimedialne urządzenie, które w dodatku nie zajmuje wiele miejsca w pomieszczeniu, to doskonały sposób na zwiększenie funkcjonalności domowego systemu multimedialnego. Płaskie systemy audio można było również zobaczyć na stoisku firmy Canton. Były to modele DM75 i DM100.

Systemy multiroom

Na targach nie brakowało urządzeń do systemów multiroom, i to zarówno tych przewodowych, jak i bezprzewodowych. Wśród bezprzewodowych systemów multiroom swoją ofertę zaprezentował m.in. Sonos, jeden z prekursorów tego typu rozwiązań. Wśród wyeksponowanych na stoisku modeli były zarówno te nieco starsze, jak soundbar czy subwoofer, jak i te najnowsze, w tym m.in. głośniki Play:1 i Play:5.

Najnowsze głośniki bezprzewodowe, z wykorzystaniem których można łatwo i szybko stworzyć wielostrefowy system audio, zaprezentowała firma Samsung. Mowa tutaj o modelach R5, R3 i R1. Odtwarzają one dźwięk wielokierunkowo. Zostały wyposażone w interfejs zapewniający wygodną obsługę. Z jego wykorzystaniem można regulować głośność oraz sterować odtwarzaniem. Wyboru źródła dźwięku dokonuje się zaledwie delikatnym dotknięciem, puknięciem czy przeciągając palcem po panelu sterowania znajdującym się w górnej części obudowy głośnika. Do sterowania można użyć też aplikacji mobilnej.

 

Swój system multiroom PlayLink prezentowała firma Lenco. Składa się on z trzech urządzeń – głośników bezprzewodowych PlayLink4 i PlayLink 6 oraz adaptera PlayConnect. System ten został opracowany na bazie techniki Qualcomm AllPlay, co zapewnia kompatybilność ze sprzętem audio innych marek, które również korzystają z tego rozwiązania. Głośniki systemu PlayLink mają wbudowane moduły Wi-Fi i Bluetooth, a także wejście jack 3,5 mm. Obsługują technikę NFC. Pozwalają na odtwarzanie wielu popularnych formatów audio, w tym FLAC i ALAC. Głośnik PlayLink6, w odróżnieniu od swojego mniejszego „brata” nie ma zasilania bateryjnego, a jedynie sieciowe. Ma dodatkowo złącze Ethernet. Głośniki mogą odtwarzać muzykę w trybie Party – wówczas wszystkie odtwarzają ten sam sygnał audio. Dwa modele sparowane w trybie Party będą odtwarzały muzykę w trybie stereo (jeden odpowiada za prawy, a drugi za lewy kanał audio). Dzięki adapterowi PlayConnect, który jest dostępny w systemie multiroom Lenco, do systemu możemy włączyć różnorodny sprzęt audio wykorzystywany w domu, np. stereofoniczny zestaw wieżowy.

Bezprzewodowe rozwiązania do systemów multiroom doskonale wpisują się w trend urządzeń smart audio, po które coraz częściej sięgają konsumenci. I nie ma się co temu dziwić. Wygoda użytkowania i wielofunkcyjność są dla wielu użytkowników równie ważnymi cechami sprzętu audio jak jego brzmienie.

Urządzenia z DAB+

Standard DAB+ jest bardzo popularny w Niemczech. Podczas imprezy nie mogło więc zabraknąć urządzeń obsługujących ten standard radiofonii. Wiele nowości zaprezentowała m.in. firma TechniSat. Wśród nich znalazły się: DigitRadio 2Go, DigitRadio 80, DigitRadio 110 IR, DigitRadio 220, DigitRadio 510 i DigitRadio 520. Model DigitRadio 2Go to następca radioodbiornika przenośnego DigitRadio Go. Ma on nieco większy wyświetlacz. Podobnie jak wcześniejszy model oprócz radia DAB+ obsługuje także odtwarzanie stacji radiowych nadawanych na falach UKF. Wśród nowości zaprezentowanych na targach przez TechniSata wyjątkowym urządzeniem był radioodbiornik DigitRadio 510, który nie tylko obsługuje odtwarzanie stacji radiowych nadawanych cyfrowo i analogowo, ale pozwala również na odtwarzanie muzyki z serwisu Spotify (dzięki obsłudze funkcji Spotify Connect). Muzykę można odtwarzać także przez Bluetooth lub wykorzystując protokół UPnP z komputera podłączonego do domowej sieci internetowej. Urządzenie to może być też funkcjonalnym elementem domowego systemu multiroom. Modele obsługujące standard DAB+ można było również zobaczyć na stoisku Pioneera.

Łukasz Sowiński

 

2015-10-30
x

Kontakt z redakcją

© 2023 InfoMarket