Dopasowanie głośników i wzmacniaczy samochodowych

Dopasowanie głośników i wzmacniaczy samochodowych

Większość awarii głośników wynika nie z małej mocy samego głośnika, ale z wykorzystywania kiepskich wzmacniaczy i złego dopasowania tych dwóch elementów samochodowego systemu audio-wideo.

Głośniki i wzmacniacze samochodowe powinny być dopasowane m.in. pod względem mocy. Dostępna moc wzmacniacza do zasilenia pojedynczego kanału (głośnika) może być większa od mocy głośników (chodzi tu o moc sygnału, jaką są w stanie odebrać głośniki i przetworzyć na falę akustyczną). Należy jednak wówczas rozważnie operować dostępnymi regulatorami głośności we wzmacniaczu czy też radioodtwarzaczu samochodowym, aby nie doszło do przesterowania i uszkodzenia samochodowej instalacji audio-wideo. Jeżeli wzmacniacz będzie zbyt słaby, wówczas musi on pracować na granicy wzmocnienia, co spowoduje, że do głośników będzie docierał sygnał przesterowany. Może to spowodować wzrost obciążenia i uszkodzenie głośników.

Ważne jest dopasowanie głośników i wzmacniaczy pod względem impedancji. Ogólnie rzecz biorąc, impedancja głośników może być inna niż zalecana dla danego wzmacniacza, ale też nie powinna być mniejsza od tej zalecanej wartości, ponieważ ryzykujemy wówczas uszkodzenie końcówki mocy we wzmacniaczu, np. do wzmacniacza o impedancji 4 Ω bez obawy możemy podłączyć głośniki, których impedancja znamionowa wynosi 4 lub 8 Ω. Istnieje możliwość łączenia głośników – równoległego (dla modeli o większej impedancji) lub szeregowego (dla głośników o mniejszej impedancji) tak, aby uzyskana wypadkowa impedancja była większa lub równa minimalnej impedancji obciążenia zalecanej przez producenta wzmacniacza.

2016-09-08
dopasowanie parametrów
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket