Innowacyjne funkcje radioodtwarzaczy

Innowacyjne funkcje radioodtwarzaczy

Radioodtwarzacze samochodowe mogą umożliwiać współpracę z urządzeniami mobilnymi, takimi jak smartfony. Nie mamy tu na myśli jedynie odtwarzania muzyki. Jednym z podstawowych i często dostępnych rozwiązań jest też możliwość ładowania baterii smartfona lub tabletu (podłączonych do radioodtwarzacza przez USB).

Niektóre modele radioodtwarzaczy po nawiązaniu połączenia ze smartfonem przez USB lub Bluetooth pozwalają na korzystanie z takich funkcji jak Apple CarPlay, Android Auto, AppRadio i innych.

Tryb AppRadio dostępny jest w niektórych modelach radioodtwarzaczy samochodowych Pioneera. Dzięki niemu użytkownik ma na smartfonie dostępnych kilkadziesiąt aplikacji mobilnych (dla systemów iOS i Android), stworzonych specjalnie do zastosowania w trybie AppRadio. Są one płatne lub darmowe. Dostępne są aplikacje m.in. do odtwarzania filmów, zdjęć i muzyki (w tym internetowych stacji radiowych), a także ułatwiające poruszanie się po drogach (nawigujące) czy pomagające oszczędzać paliwo.

Ciekawym rozwiązaniem jest CarPlay, które wznosi łączność między iPhone’em i radioodtwarzaczem samochodowym na zupełnie nowy poziom. Aby jednak możliwe było skorzystanie z dobrodziejstw systemu CarPlay, zarówno radioodtwarzacz, jak i urządzenie mobilne (marki Apple) muszą go obsługiwać. Funkcję CarPlay obsługują urządzenia mobilne z systemem iOS od wersji 7.1. Radioodtwarzacz zgodny z CarPlay może być fabrycznie instalowany w samochodach (np. marek Chevrolet, Volkswagen, Ferrari, Mercedes) lub można go nabyć osobno (np. radioodtwarzacze Alpine’a i Pioneera). System CarPlay pozwala na dostosowanie interfejsu dotykowego w samochodowym systemie audio-wideo do potrzeb użytkownika. Radioodtwarzacz kompatybilny z tym systemem wyświetli na ekranie spersonalizowany interfejs użytkownika z aplikacjami przydatnymi podczas poruszania się autem. Dzięki CarPlay użytkownik może korzystać z funkcji sterowania głosowego, aby odbierać i nawiązywać połączenia, redagować (oczywiście również za pomocą głosu) wiadomości tekstowe, uzyskać dostęp do różnorodnych aplikacji, słuchać utworów muzycznych, internetowych stacji radiowych lub podcastów.

Konkurencyjnym dla CarPlay rozwiązaniem o podobnej funkcjonalności jest Android Auto, zaproponowane przez firmę Google. Zasadniczą różnicą jest to, że jest ono przeznaczone dla urządzeń mobilnych z systemem Android, a nie iOS, jak wspomniany przed chwilą CarPlay. Wymagany system operacyjny do obsługi Android Auto musi być w wersji minimum 5.0 (Android Lollipop). W aplikacji nawigacyjnej wykorzystywane są Mapy Google. W wielu nowych modelach samochodów fabryczne radioodtwarzacze będą mogły obsługiwać zarówno system CarPlay, jak i Android Auto.

W niektórych modelach marki Pioneer dostępna jest funkcja AppRadio, która pozwala na dostęp do zgromadzonych na iPhonie kontaktów, kalendarza, map i innych aplikacji bezpośrednio z poziomu wyświetlacza radioodtwarzacza samochodowego.

2016-09-08
funkcje
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket