Głośnik niskotonowy, skrzynia czy tuba basowa?

Głośnik niskotonowy, skrzynia czy tuba basowa?

Do przetwarzania dolnego zakresu pasma częstotliwości akustycznych możemy wykorzystać głośnik niskotonowy, skrzynię lub tubę basową. Głośnik niskotonowy to konstrukcja, którą trzeba samemu odpowiednio zamontować (zabudować) w samochodzie lub zaprojektować do niego specjalną obudowę.

Zastosowanie gotowej skrzyni lub tuby basowej (głośnika niskotonowego w specjalnie zaprojektowanej przez producenta obudowie, najczęściej z płyty MDF) jest więc zdecydowanie wygodniejsze w instalacji. Do najpopularniejszych konstrukcji obudów głośników niskotonowych możemy zaliczyć obudowę zamkniętą i bass-reflex (z otworem w owalnym kształcie z rurą skierowaną do wewnątrz obudowy). Konstrukcja bass-reflex pozwala uzyskać bardziej efektowne brzmienie najniższych częstotliwości. Charakteryzuje się też większość skutecznością niż obudowa zamknięta.

Sterowanie głośnikiem niskotonowym
Radioodtwarzacze mogą umożliwiać regulację sygnału wyjściowego przeznaczonego dla subwoofera (głośnika niskotonowego, skrzyni lub tuby basowej). Dostępna jest wówczas niezależna regulacja głośności dla takiego głośnika. Sterowanie odbywa się najczęściej przez wzmacniacz podłączony do odpowiedniego wyjścia radioodtwarzacza i połączony z głośnikiem niskotonowym. W niektórych modelach możliwa jest ponadto regulacja fazy sygnału dla głośnika niskotonowego (np. jej odwrócenie). Pozwala to na zestrojenie subwoofera z pozostałymi głośnikami samochodowej instalacji audio-wideo. Dzięki temu możemy zapobiegać np. powstawaniu opóźnień i interferencji sygnałów, co w zakresie niskich tonów mogłoby być szczególnie nieprzyjemnie brzmiące dla użytkownika.

Płaskie konstrukcje
Wśród skrzyń basowych oferowanych przez producentów można znaleźć modele o wyjątkowej, płaskiej konstrukcji. Dzięki temu głośnik niskotonowy można wygodnie umieścić i zainstalować nawet w niewielkim bagażniku. Niektóre płaskie skrzynie basowe są tak skonstruowane, że można je położyć bezpośrednio na podłodze bagażnika, a nawet przykryć bagażem bez obawy o uszkodzenie membrany głośnika niskotonowego. Płaskie skrzynie basowe zamiast klasycznego otworu bass-reflex mogą mieć, spełniające podobne zadanie, membrany pasywne. Wykorzystują one pracę głośnika i same również pracują pod wpływem ciśnienia w wytwarzanego w obudowie zamkniętej. Pozwala to m.in. poprawić skuteczność takiej konstrukcji, co przekłada się np. na zwiększenie poziomu głośności wytwarzanego sygnału audio. Tego typu skrzynie basowe mają w swojej ofercie m.in. firmy Alpine, Pioneer, Peiying czy Hertz.

 

2016-09-08
skrzynia basowa , subwoofer
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket