W urządzeniach takich jak CB radia do transmisji sygnałów wykorzystuje się dwa rodzaje modulacji: amplitudy lub częstotliwości. Niekiedy w urządzeniach CB stosuje się także modulację SSB (Single Side Band).
Modulacja amplitudy polega na tym, że odpowiednio do zmian amplitudy sygnału wejściowego (modulującego) zmienia się amplituda przebiegu fali nośnej. Zaletą modulacji amplitudy jest z pewnością stosunkowo duży możliwy do uzyskania zasięg. Do jej wad należy jednak zaliczyć podatność na zakłócenia, które trudno jest usunąć bez wpływu na poziom sygnału. Modulacja AM nie nadaje się do przesyłania sygnału dobrej jakości. Wykorzystywane stosunkowo wąskie pasmo sprawia, że sygnał jest pozbawiony szczegółów. Do transmisji sygnału mowy, a taki jest głównie wykorzystywany w radiach CB, modulacja AM jest wystarczająca. Modulacja amplitudy jest najczęściej wykorzystywana przez użytkowników radia CB w Polsce.
W wypadku modulacji częstotliwości zmianom amplitudy sygnału wejściowego (modulującego) odpowiada zmiana częstotliwości przebiegu fali nośnej. Główną wadą stosowania modulacji FM jest mniejszy zasięg w stosunku do urządzeń wykorzystujących modulację amplitudy. Zaletą jest natomiast znacznie lepsza w stosunku do modulacji AM jakość sygnału, z mniejszą ilością zakłóceń.
Modulacja SSB stanowi odmianę modulacji amplitudowej, z tą różnicą, że zamiast dwóch wstęg bocznych wykorzystuje tylko jedną. Może to być tzw. wstęga górna, czyli Upper Side Band (USB), lub dolna, czyli Lower Side Band (LSB). Fala nośna jest wówczas znacznie stłumiona. Dzięki temu sygnał zajmuje węższe pasmo częstotliwości. Mniejsze jest tym samym zużycie mocy nadajnika. Ponadto poprawia się jakość sygnału odbieranego, ponieważ zwiększa się wartość stosunku sygnału do szumu. Modulację SSB wykorzystuje się w tzw. łączności DX, czyli komunikacji na duże odległości, wykorzystującej odbicia fali radiowej od jonosfery.
© 2024 InfoMarket