Soundbar czy kino domowe

Soundbar

Kupując sprzęt audio do nagłośnienia dźwięku z telewizora, wielu użytkowników z pewnością zadaje sobie pytanie, czy wybrać soundbar, speakerbar, zestaw kina domowego, a może wystarczy stereofoniczny system audio, np. wyposażony w odtwarzacz DVD lub Blu-ray.

Na to pytanie, niestety, nie udzielimy jednoznacznej odpowiedzi. Nie ma bowiem jednej jasnej recepty na to, jaki typ urządzenia wybrać, a co dopiero jaki konkretny model będzie dla użytkownika najlepszy. Wszystko zależy od jego potrzeb i upodobań. W mniejszych pomieszczeniach lepszym rozwiązaniem może być soundbar bądź speakerbar. Urządzenia te sprawiają zdecydowanie mniej problemów niż zestaw kina domowego, jeśli chodzi o montaż. Nie trzeba w tym wypadku dbać o właściwe rozmieszczenie poszczególnych kolumn zestawu czy kalibrację akustyczną sprzętu. Jedynym problemem jest zawieszenie soundbara nad lub pod telewizorem, który jest zamontowany w uchwycie ściennym. Jeśli telewizor znajduje się w fabrycznej podstawie, wówczas montaż listwy soundbarowej nie będzie konieczny. Wystarczy ją ustawić tuż przed odbiornikiem w pobliżu podstawy lub zastosować specjalną płaską konstrukcję pod podstawę telewizora, o czym już zdążyliśmy wspomnieć w artykule.

W dużych, przestrzennych salonach dźwięk surround, który starają się generować soundbary, może jednak okazać się niewystarczający, by móc konkurować z klasycznym zestawem kina domowego (np. 5.1-kanałowym). Znaczenie ma również funkcjonalność urządzeń. Tu największe pole do popisu mają, oczywiście, wielokomponentowe zestawy kina domowego wykorzystujące amplitunery wielokanałowe. Jeśli chodzi o modele jednokomponentowe, mają one coraz częściej podobne funkcje, rozwiązania techniczne i złącza jak soundbary, przy czym, w odróżnieniu od speakerbarów, mają zintegrowany odtwarzacz płyt DVD lub Blu-ray.

2016-08-23
surround
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket