Przewodniki w kablach

Przewodniki w kablach

Jednym z kluczowych problemów przy projektowaniu i produkcji okablowania jest wybór metali szlachetnych i stopów wykorzystywanych w przewodnikach.

Do najczęściej stosowanych przewodników w kablach audio należy miedź OFC (od ang. Oxygene Free Copper), czyli miedź beztlenowa. Jest to metal o dużej czystości i, jak sama nazwa wskazuje, o znacznie zredukowanej liczbie atomów tlenu. Dzięki temu zapewniona jest bardzo dobrej jakości transmisja sygnału przez długi czas użytkowania, bez zmiany parametrów technicznych kabla (np. zmiany oporności).
Innym często stosowanym rozwiązaniem jest miedź OCC (Ohno Continuous Casting). OCC to sposób wytwarzania przewodnika polegający na powolnym wyciąganiu drutu z roztopionego metalu. Pozwala to uzyskać dużą czystość materiału przewodzącego przy jednocześnie dużej długości kabla. Nazwa tej technologii produkcji wywodzi się od prof. Ohno z japońskiego Chiba Institute of Technology, który opracował ją w latach 80. ubiegłego wieku. Mimo nieco większych kosztów produkcji w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami ze względu na uzyskiwane pozytywne rezultaty technika ta jest chętnie stosowana przez wielu producentów okablowania.
Lepszym przewodnikiem od miedzi, lecz jednocześnie droższym, jest srebro. Stosuje się je w droższych, zaawansowanych konstrukcjach kabli. W wypadku okablowania audio panuje opinia, że srebro dzięki swoim parametrom pozwala uzyskać lepsze brzmienie niż w wypadku kabla audio z miedzianym przewodnikiem. Często jednak, chcąc zmniejszyć koszty produkcji kabla, producenci nie wykorzystują w przewodniku wyłącznie srebra, a jedynie pokrywają miedziany przewodnik warstwą tego metalu. Poprawia to jakość transmisji, jednak tylko w niewielkim stopniu.
W celu uzyskania jak najlepszej jakości dźwięku i jak najlepszej wydajności okablowania jako materiał przewodzący stosowane są również stopy metali, a nie po prostu samo srebro czy miedź. Wiele firm stosuje własne rozwiązania, by swoim kablom zapewnić jak najlepsze właściwości akustyczne, np. firma The Chord Company w niektórych modelach wykorzystuje teflon. Z kolei producent audiofilskiego okablowania – firma Purist Audio Design – w swoich konstrukcjach stosuje natomiast materiały takie jak ferox i fluid oraz contego (materiał powstający na bazie dwóch poprzednich). Rozwiązanie to pomaga skutecznie redukować zakłócenia RF (Radio Frequency) oraz EMI/EMF (Electromagnetic Interference and Fields) oraz wpływ drgań na sygnał audio.
Firma QED w swoich kablach optycznych wykorzystuje autorską technikę Glasscore, w której światłowód wykonywany jest wielu mikroskopijnych włókien szkła boro-krzemianowego (każde z tych włókien ma przekrój nie większy niż 50 mikrometrów). Umożliwia to uzyskanie olbrzymiej przepustowości połączenia i jednocześnie dużej dokładności transmisji danych.


Opatentowana przez firmę Wireworld technika DNA Helix, stosowana m.in. w kablach głośnikowych pozwala zminimalizować straty elektromagnetyczne na drodze transmisji sygnału audio.

 

2016-08-23
kable głośnikowe , okablowanie
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket