Piękne i praktyczne oświetlenie

Piękne i praktyczne

Występujące obecnie na rynku modele okapów w zdecydowanej większości wyposażono we własne oświetlenie, dzięki czemu stały się one niezwykle efektowne. Przemyślane rozmieszczenie żarówek i diod daje wyjątkowy nastrój i wpływa na wygląd i funkcjonalność całej kuchni.

Okap coraz częściej staje się dodatkowym, niezależnym źródłem światła w pomieszczeniu. Kiedyś oświetlenie traktowane było jedynie jako praktyczny dodatek, dzięki któremu gotowanie stawało się łatwiejsze. Dzisiaj rola oświetlenia mocno się zmieniła i znacznie wykroczyła poza swój pierwotny kształt. Dziś, poza funkcjonalnością, nowoczesne oświetlenie wnosi powab, magię, staje się elementem dekoracji i ma istotny wpływ na projektowanie kuchni.

Rodzaje oświetlenia w okapach

Rodzaje oświetlenia

Na rynku występują modele okapów z czterema podstawowymi źródłami światła. Zaliczymy do nich oświetlenie:
  • żarowe,
  • halogenowe,
  • LED,
  • neonowe.

Każdy z rodzajów różni się od innych nie tylko budową, ale również sposobem wytwarzania i jakością emitowanego światła. Żarówki żarowe są najtańszym rozwiązaniem w okapach, jednak najdroższym w eksploatacji. Tańszą opcją w użytkowaniu jest zastosowanie oświetlenia halogenowego. Żarówki te świecą białym światłem, a długość użytkowania nie wpływa na jego intensywność, tak jak w wypadku źródeł żarowych. Oświetlenie halogenowe, mimo że nieco bardziej energooszczędne, nie dorównuje neonowemu. To drugie pobiera zdecydowanie mniej energii elektrycznej, ale tylko wtedy, gdy świeci nieustannie, jednak jego wadą jest to, że nagrzewa się dosyć długo i tym samym intensywność oświetlenia osiągana jest dopiero po chwili. Popularność swą neonówka w okapach zdobyła m.in. dzięki podłużnemu kształtowi. Najtańszą alternatywą jest oświetlenie LED-owe. Luminescencyjne źródło światła pobiera bardzo mało energii elektrycznej, jednak koszt jednej diody nie jest taki mały, jakby mogło się wydawać. Cechą charakterystyczną diod LED-owych jest bardzo długa trwałość. Ponadto nie trzeba ich wymieniać (prawie) wcale.

Uwaga: Obecnie najwięcej okapów dostępnych na rynku jest wyposażonych w oświetlenie LED. Wynika to z faktu, że producenci coraz bardziej dbają o energooszczędność swych modeli.

 

Wielobarwne oświetlenie

Wielobarwne

Zastosowanie oświetlenia, które jest tak istotne w okapach, ma jeszcze jedną zaletę. Może stworzyć wyjątkowy nastrój w pomieszczeniu. Otóż producenci stosują wiele kolorów lamp, dzięki czemu oświetlenie przestaje być rozwiązaniem czysto praktycznym, a stając się również elementem wystroju. Dlatego też w okapach dostępnych na polskim rynku możemy spotkać lampy czerwone, niebieskie, różowe, brązowe, a także żółte i zielone. To tylko garstka z barw, jakie stosowane są w designerskich modelach. Jednak należy dodać, że kolorystyka tradycyjnych żarówek nie jest tak bogata. Więcej możliwości pod względem kolorystyki dają diody LED.

Warto w tym miejscu pamiętać, że o ile kiedyś najważniejszym parametrem była moc żarówki, o tyle dzisiaj niezmiernie istotna jest poza mocą czy rodzajem trzonka także temperatura barwowa LED (oznaczana jako Tk). W praktyce w zależności od wielkości tego parametru uzyskujemy światło „zimne” lub „ciepłe”. Te „ciepłe” sprzyja wypoczynkowi, relaksowi czy spożywaniu posiłków, „zimne” z kolei zalecane jest do aktywności i pracy. Poniższy pasek odwzorowuje w przybliżeniu różne zakresy temperatury barw.

Wymiana oświetlenia

Należy pamiętać, że wymiana żarówki z włączonym okapem może być ryzykowna. Dlatego też producenci radzą, aby przed przystąpieniem do wymiany wyciągnąć wtyczkę z gniazdka sieciowego albo wyłączyć bezpiecznik w skrzynce bezpiecznikowej.

Rada: Należy stosować wyłącznie komponenty oświetlenia tego samego typu, tej samej mocy oraz najlepiej tego samego producenta. Nie zaleca się samodzielnej wymiany lamp LED.

Demontaż przepalonej żarówki powinien odbyć się zgodnie z instrukcją obsługi, ponieważ dojście do oświetlenia uwarunkowane jest zwykle wymontowaniem filtra przeciwtłuszczowego oraz osłony oświetlenia. Niektóre modele mają też pierścienie uszczelniające, które również należy zdjąć.

 

 

2016-08-17
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket