Nawet doskonały sprzęt wideo jest mało atrakcyjny, jeśli nie mamy co na nim oglądać. Najlepszym źródłem najnowszych seriali i filmów są serwisy VoD, które oferują wybrane produkcje w jakości obrazu nawet 4K Ultra HD. (Fot. Canal+)
Platformy multimedialne VoD z powodzeniem konkurują z kinami, przede wszystkim w oferowaniu hitów kinowych oraz własnej produkcji filmowej i serialowej. Filmy można oglądać bez wychodzenia z domu na dużym ekranie telewizora lub projektora albo w dowolnym momencie na tabletach, smartfonach czy laptopach po zainstalowaniu aplikacji. Płacimy za nie w różnej formie: abonamentu, przy umowie z konkretnym operatorem lub za konkretny film w usłudze VoD.
Na platformie Netfix największą oglądalność mają własne seriale i filmy, także polskiej produkcji. (Fot. Netflix)
Dostęp do serwisów VoD mamy dzięki platformom o zasięgu globalnym, jak i krajowym. Trwa między nimi walka na najlepsze usługi i oferty cenowe. Największym wydarzeniem w Polsce w ubiegłym roku było wejście platformy VoD Discovery+. Grupa Polsat Plus to jedyny operator usług płatnej telewizji i telekomunikacyjny, który oferuje Disney+ także innym podmiotom.
W czerwcu zadebiutowała platforma Max, dokonała się też fuzja Warner Media z Discovery, w wyniku której powstała globalna firma na rynku mediów i rozrywki – Warner Bros. Discovery. Portfolio grupy Warner Bros. Discovery w Polsce obejmuje 34 kanały telewizyjne – w tym stacje ogólnodostępne (TVN, TVN7, TTV i Metro) oraz portfolio płatne (dokumentalne, lifestyle’owe, informacyjne, sportowe i filmowe). W ofercie nadawcy znajdują się kanały i platformy TVN, Discovery oraz kultowe marki i produkty należące wcześniej do Warner Media. Platforma HBO Max zmieniła się w Max z atrakcyjniejszą ofertą seriali, filmów i programów (w tym biblioteką serwisu Player.pl). Znajdziemy też autorskie produkcje Max Originals i HBO Originals oraz treści innych wytwórni: Warner Bros, Cartoon Network czy New Line. Ofertę filmową Max znajdziemy też na platformach Polsat Box i Canal+. Filmy mogą być odtwarzane z maksymalną rozdzielczością 4K oraz standardami Dolby Atmos i HDR Dolby Vision, ale jakość uzależniona jest od wybranego pakietu.
Według przeprowadzonych badań największą popularnością cieszy się Netflix, który zdecydowanie wyprzedził pozostałe platformy. Ma w swojej ofercie najwięcej filmów i seriali, w tym własne produkcje i oryginalne polskie, jak „Planeta singli”, „Wielka woda”, „Znachor” i wiele innych.
Kolejną amerykańską platformą jest Amazon Prime Video. Oprócz dostępu do bazy filmów i seriali, np. „Władcy pierścieni”, oferuje w ramach subskrypcji darmowa dostawę produktów zakupionych na platformie.
Podstawą oferty Canal+ online są kanały telewizyjne Canal+. Użytkownik ma dostęp do najlepszych polskich i zagranicznych seriali, w tym Canal+ Original i Premiery Canal+ oraz także polskie produkcje. Nie brakuje też propozycji dla miłośników kina familijnego. Mamy możliwość rozszerzenia pakietu o dodatkowe usługi, w tym Netflix i Max.
Polsat Box Go zapewnia dostęp do kinowych hitów, seriali premium na wyłączność, tysięcy filmów, polskich i zagranicznych seriali, największych wydarzeń sportowych na żywo, programów rozrywkowych, informacyjnych oraz bajek, a także ponad 130 kanałów telewizyjnych. Ofertę można rozszerzyć o produkcje serwisów VoD, Disney+ i Max.
Serwis CDA Premium oprócz strony internetowej i aplikacji na wielu telewizorach jest dostępny w telewizji naziemnej na multipleksie ósmym. Odbiorcy, którzy korzystają z odbiornika telewizyjnego podłączonego do Internetu, uzyskają dostęp do usługi oferującej bibliotekę ponad 12 tysięcy filmów pełnometrażowych, bajek i seriali.
W serwisie VoD Max znajdziemy popularne produkcje HBO, Warner Bros., Cartoon Network, DC oraz polskie programy i seriale z biblioteki TVN. (Fot. Max)
Popularna jest telewizja internetowa za darmo na legalnych stronach internetowych. Dużą popularnością cieszy się serwis streamingowy WP Pilot. z ofertą 40 kanałów telewizyjnych i radiowych. WP Pilot jest dostępny na komputerach, smartfonach, tabletach i telewizorach smart TV (Samsung, LG, Vestel).
TVP VOD oferuje kanały Telewizji Polskiej w przeglądarce i aplikacji. Po wykupieniu jednego z kilku dostępnych pakietów TVP VOD+ możliwe jest korzystanie z obszernej bazy filmów w jakości 4K oraz oglądanie kanałów TVP HD i TVP Seriale.
Ciekawą ofertę ma Megogo – darmowa telewizja na telefon bez logowania z ponad 20 kanałami filmowymi i stacjami radiowymi. Megogo można oglądać zarówno w przeglądarce, na smartfonach, jak i za pomocą telewizorów smart TV, np. Samsung Tizen, Sony Android TV, Philips Android TV czy Hisense VIDAA.
Popularny serwis YouTube umożliwia oglądanie ok. 11 kanałów telewizyjnych po polsku. Przede wszystkim są to kanały regionalne, ale także nadawane na żywo, na których znajdziemy informacje, dokumenty, transmisje widowisk sportowych, religijnych i programy rozrywkowe. Są tam np. Telewizja Narew, Zabrze, Polsat Games, EWTN Polska.
Player udostępnia za darmo swoje kanały z reklamami. Po zarejestrowaniu się i założeniu konta można oglądać przez Internet kanały TVN, TVN 7, TTV, TV Puls oraz Metro. Nowością jest oferta 15 kanałów w modelu transmisji FAST (Free Ad-supported Streaming TV). Każdy z nowych kanałów jest bezpłatny, ale zawiera spersonalizowane reklamy.
Platforma Canal + oferuje także dostęp do serwisu VoD Max. (Fot. Canal+)
Działanie usług zależne jest od tego, czy chcemy korzystać tylko z telewizji satelitarnej, czy też z Internetu. W pierwszym wypadku liczba filmów zależna jest od pojemności dysku, jeśli zaś dekoder jest dołączony do Internetu, jest ona praktycznie nieograniczona. Do najpopularniejszych należą usługi SVoD (Subscription VoD) – po wykupieniu comiesięcznego abonamentu możemy oglądać nieograniczoną liczbę filmów z całej kolekcji. Tak działają np. największe serwisy: Netflix, Max, Disney+, Prime Video, Canal+ online, Polsat Box Go.
Usługa Pull VoD jest popularna w sieci internetowej i kablowej zapewniającej kanał zwrotny. W tym wypadku filmy są przechowywane na serwerach u operatora. Ten rodzaj usługi jest często powiązany z płatnością za wykorzystanie konkretnego filmu. Tak działa Polsat Box IPTV i OTT.
Near VoD to usługa, która polega na tym, że poszczególne filmy są udostępniane o różnych godzinach emisji. Ten sam film rozpoczyna się o różnych godzinach, nawet co 10, 15 lub 30 min na przeznaczonych tylko do tej usługi kanałach telewizyjnych. Tak realizuje usługę VoD np. Polsat Box w dekoderach DVB-S2, jeżeli chcemy korzystać tylko z telewizji satelitarnej. Push VoD to usługa, w której film możemy wypożyczyć o dowolnej porze. Filmy są przechowywane na twardym dysku dekodera, co zapewnia najlepszą, stabilną jakość obrazu (brak obciążenia dużą liczbą użytkowników, tak jak jest to na serwerach). Ze względu na pojemność dysku liczba filmów jest ograniczona. Kolekcje filmowe są wymieniane co kilka tygodni. Rośnie rynek usług AVoD (Advertising-based Video on Demand). Model AVoD obejmuje serwisy streamingowe, które oferują treści wideo – filmy, programy czy seriale za darmo, ale z koniecznością oglądania reklam. Według brytyjskiej firmy Digital TV Research rynek AVoD będzie się dynamicznie rozwijał. Usługi streamingowe finansowane reklamami w modelu AVoD oferują np. Disney+, Netflix, YouTube.
Amazon Prime Video oferuje popularne filmy i seriale, w tym nagradzane Amazon Oryginals. (Fot. Amazon Prime)
Usługi wideo na żądanie dostarczają swoim abonentom operatorzy telewizji satelitarnej, kablowej IPTV oraz internetowej OTT. Telewizja IPTV, nazywana kablową, opiera się na systemie multicast, wykorzystującym zamkniętą sieć operatora internetowego, np. Orange, Netii, Plusa, UPC, tak jak jest to w wypadku telewizji kablowych.
IPTV (Internet Protocol Television) to standard telewizji internetowej, który umożliwia dostarczanie sygnału audio-wideo przy wykorzystaniu zamkniętej, wyodrębnionej przez operatora sieci szerokopasmowej (kablowej). Do rozkodowania telewizyjnego strumienia z serwera służy dekoder (set-top-box) z unikalnym adresem IP, dzięki któremu obraz może być wyświetlany na telewizorze. Operator sprawuje ścisłą kontrolę nad udostępnianymi materiałami – w tym ich jakością oraz legalnością. Zabezpiecza również dostęp przed atakami cyberprzestępców czy infekcjami wirusowymi.
OTT (Over The Top) to usługa, której działanie opiera się na wykorzystaniu otwartej sieci internetowej dowolnego operatora Internetu, z którym współpracuje dekoder OTT. Sygnał telewizyjny może być więc dostarczany przy użyciu dowolnego typu łącza – również spoza oferty operatora. Nie ma on bezpośredniej kontroli nad treściami, które są dostarczane przez zewnętrzne podmioty.
W ofercie Disney+ na platformie Polsat Box Go znajdziemy ofertę filmową Disneya, Marvela, Pixara i National Geographic. (Fot. Disney+)
Usługa platformy Canal+ online, która łączy świat kanałów na żywo ze światem VoD, nie wymaga umowy, dekodera ani anteny. Potrzebny jest jedynie dostęp do sieci internetowej. To nowoczesna usługa, z której można korzystać w dowolnym miejscu, czasie i na dowolnym urządzeniu, które jest połączone z Internetem. Z Canal+ online można obecnie korzystać przez przeglądarkę internetową, aplikację mobilną na iOS i Android, aplikację w telewizorze z systemem Android TV oraz przystawki Android TV i Apple TV. Jeśli nie jesteśmy pewni jakości internetu, to najlepszym rozwiązaniem jest dekoder DVB-S2 z łączem internetowym. W serwisie Canal+ online gwarantowany jest dostęp do treści na jednym urządzeniu (1 stream), jednak większość materiałów, takich jak kanały na żywo, seriale, filmy i wybrane wydarzenia sportowe, można teraz oglądać na dwóch urządzeniach jednocześnie (2 streamy). Posiadacz dekodera Canal+ BOX 4K, może korzystać z niego jako z dodatkowego streamu (maksymalnie 3 streamy). Canal+ Polska poleca dekoder 4K DualBOX+, który po dołączeniu do Internetu umożliwia dostęp do Canal+ online, w tym kanałów telewizyjnych 4K Dolby Atmos streamowanych na żywo. Po dołączeniu do anteny satelitarnej oferta zwiększa się o liczne kanały telewizyjne niekodowane i płatne 4K (HDR HLG). Na dekoderze 4K DualBOX+ zainstalowane są też aplikacje Netflix i Max.
Canal+ online wyróżnia dostęp do najlepszych polskich i zagranicznych produkcji, w tym Canal+ Oryginal oraz Premier Canal+. (Fot. Canal+)
Aplikacja Canal+ online jest dostępna w telewizorach z systemem Android TV, LG z systemem WebOS (modele od 2018, webOS 4.0 i nowsze), Samsung Smart TV (od 2018 do 2023, Tizen 4.0 i nowszy, brak wsparcia dla urządzeń z 2024 r.), Hisense (od 2021 r.) i Philips z systemem Titan OS (z 2024 r.).
Serwis VoD CDA Premium jest dostępny w telewizji naziemnej, jeśli w odbiorniku jest włączona funkcja HbbTV. (Fot. CDA Premium)
Z Canal+ Polska konkuruje Polsat Box. Usługa Polsat Box Go jest dostępna dla posiadaczy abonamentu Polsat Box za pośrednictwem dekodera podłączonego do Internetu oraz urządzeń mobilnych z systemem Android lub iOS. Aplikacja działa na dekoderach, a na laptopie lub PC przez stronę internetową. Poza dekoderem można korzystać z usługi na trzech urządzeniach jednocześnie: komputerze, tablecie i smartfonie. Polsat Box Go jest dostępny na urządzeniach z systemami Android TV (telewizory i przystawki) i Apple TV oraz telewizorach Samsung Smart TV i LG smart TV nie starszych niż 5 lat (tylko modele UHD).
Do korzystania z usługi Polsat Box Go polecane są dekodery: Polsat Box 4K i Polsat Box 4K Lite oraz Polsat soundbox 4K z systemem głośników Bang & Olufsen i systemem Android TV. Funkcja Duo umożliwia podłączenie dekoderów zarówno do telewizji satelitarnej, jak i kablowej.
Usługa Polsat Box GO jest źródłem najlepszych filmów i seriali polskiej produkcji oraz filmów platform Disney+ i Max. (Fot. Polsat Box)
W aplikacjach VoD online można wybierać prędkość łącza (fachowo: przepływność) w zależności od rozdzielczości obrazu filmu. Odtwarzanie materiałów dostępnych w aplikacjach VoD online wymaga łącza internetowego co najmniej 2 Mbit/s dla materiałów wideo SD, 6 Mbit/s dla HD i 20 – 25 Mbit/s dla Ultra HD. Ważna jest też stabilność łącza. Wybierajmy łącze przewodowe (Ethernet) w telewizorze, gdyż nie jest wrażliwe na zakłócenia tak bardzo jak Wi-Fi. Warto wiedzieć, że operator serwisu VoD może optymalizować transmisję danych w zależności od obciążenia sieci spowodowanego liczbą użytkowników. Zmniejszenie prędkości strumieniowania danych może prowadzić do chwilowego pogorszenia jakości obrazu, ale dzięki temu nie nastąpi zatrzymanie transmisji. Podsumowując, wybór usług platform VoD nie jest prosty, biorąc pod uwagę ich bogatą ofertę rozrywki i różnorodność pakietów cenowych.
Canal+ Polska poleca dekoder 4K DualBOX+, który umożliwia dostęp do Canal+ online, oraz kanałów TV DVB-S2. (Fot. Canal+)
Dekoder Polsat soundbox 4K Android TV z system głośników Bang & Olufsen, Dolby Atmos i aplikacją Google Play. (Fot. Polsat Box)
© 2024 InfoMarket