Kilka dni przed przypadającym w październiku Międzynarodowym Dniem bez Elektrośmieci w salach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie miała miejsce konferencja poświęcona temu ważnemu wydarzeniu. W dobie ocieplania się klimatu warto bowiem szczególnie mediom przybliżyć problem związany z ochroną środowiska oraz mającymi na nią niebagatelny wpływ elektroodpadami.
Po raz siódmy organizatorem była największa w Polsce organizacja odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego – ElektroEko SA. Warto podkreślić, że od początku przygotowuje ona obchody tego dnia wraz z afiliowanym przy ONZ ośrodkiem ds. środowiska – UNEP/GRID Warszawa. Co roku akcji przyświeca też inne hasło. Tegoroczne brzmiało: „Wytrop z nami elektrośmieci”. Już schody wiodące do sali, w której odbywała się konferencja, „mówiły”, oklejone specjalną taśmą, żebyśmy nie wyrzucali elektroodpadów do pojemników, bo to nie są zwykłe śmieci. Z jednej strony są one bardzo niebezpieczne, gdyż zawierają szkodliwe substancje, z drugiej zaś mogą byś źródłem wielu cennych surowców. Warto wiedzieć, że niemal w 100 proc. elektroodpady nadają się do recyklingu.
Przy okazji spotkania przypomniano, czym są w ogóle elektrośmieci. Potoczna definicja jest dość prosta – jest nimi wszystko to, co ma wtyczkę lub działa na baterie albo jest zasilane z sieci lub energię tę przesyła, a czego chcemy się pozbyć. Obecny na spotkaniu prezes zarządu ElektroEko – Grzegorz Skrzypczak przypomniał przy tym, że sporo w tych elektroodpadach jest wyjątkowo cennych pierwiastków, takich jak złoto, srebro czy platyna, i zamiast kupować, możemy je odzyskiwać i wykorzystywać ponownie w Polsce. Oficjalną część konferencji otworzył dr Marcin Dąbrowski – kanclerz SGH, a podzielona została ona na kilka paneli, w których wypowiadali się zaproszeni goście. I tak na temat Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci głos zabrały m.in. Anna Podsiadło z ElektroEko i Katarzyna Soszyńska z UNEP/GRID Warszawa. Panel „O cyrkularnym życiu elektrośmieci” poprowadziła zaś ekonomistka z SGH prof. Agnieszka Domańska, a wzięli w nim udział prezes zarządu ElektroEko Grzegorz Skrzypczak, Dawid Sikora ze Sp. z o.o. Terra Recykling oraz Jacek Łęgiewicz z Samsung Electronics Polska. To, jak ważne są tego typu inicjatywy, niech uzmysłowi nam fakt, że z danych z raportu Global E-waste Monitor24 wynika, że w 2030 r. dojdziemy na świecie do 82 mld kg elektrośmieci. Będzie to stanowić wzrost o ok. 32 proc. w stosunku do roku 2022, gdy było ich 62 mld kg. To działające na wyobraźnię liczby – to tak, jakby 1,55 miliona ciężarówek z elektroodpadami opasało Ziemię wzdłuż równika.
Panel nt. cyrkularnego „życia” elektroodpadów poprowadziła prof. Agnieszka Domańska z SGH, a rozmawiali Grzegorz Skrzypczak z ElektroEko, Dawid Sikora ze spółki Terra Recykling oraz Jacek Łęgiewicz z Samsung Electronics Polska.
Wystawa zorganizowana przez ElektroEko w Auli Spadochronowej SGH cieszyła się dużym powodzeniem wśród młodzieży, ale nie tylko.
„Po pierwsze ElektroEdukacja” – tu panelistami byli: Anna Podsiadło z ElektroEko, Piotr Glen z SGH oraz Magdalena Olborska z Samsung Electronics Polska.
W tych kubikach znalazły się działające wyjątkowo dobrze na wyobraźnię frakcje materiałowe odzyskane w wyniku recyklingu elektrośmieci.
Podczas zwiedzania wystawy można było wziąć udział w konkursie z nagrodami i poczytać interesujące dane ze wspomnianego raportu.
© 2024 InfoMarket