Wielkogabarytowe lodówki wolnostojące

Wielkogabarytowe

Wielkogabarytowe urządzenia chłodnicze to przede wszystkim bardzo pojemne, a do tego praktyczne i funkcjonalne sprzęty. Cechą charakterystyczną tych konstrukcji jest zastosowanie od dwóch do nawet pięciu oddzielnych komór i drzwi, również z możliwością zmiany komory z chłodziarki w zamrażarkę i odwrotnie. (Fot. Sharp)

Lodówki wielkogabarytowe wymagają nie tylko dużo miejsca w kuchni, ale i odpowiedniej aranżacji kuchennego wnętrza. W zamian dają niezrównany komfort i przyjemność użytkowania. Do tego wyposażone są w wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, które zapewniają wygodne przechowywanie żywności na dłużej.

Dla kogo lodówka wielkogabarytowa?

Jednym z najważniejszych parametrów, dla którego jest wybierana taka lodówka, to przede wszystkim pojemność, która może wynosić nawet 600 l! Duża pojemność jest wynikiem gabarytów sprzętu. szerokość takich lodówek dochodzi nawet do 120 cm. Zanim zdecydujemy się na ten sprzęt, warto wiedzieć, że wielkogabarytowe lodówki wolnostojące, bez względu na rodzaj, wymagają nie tylko dużo miejsca, ale i odpowiedniej aranżacji wnętrza kuchni. W zamian dają niezrównany komfort i przyjemność użytkowania. Duże gabaryty urządzenia chłodniczego niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zyskujemy więcej miejsca na produkty i do tego różnego typu, np. pojemniki, naczynia, garnki, patery, brytfanny. Jest to argument nieoceniony zwłaszcza dla dużych rodzin. Oprócz tego są to modele nowoczesne, najczęściej wyposażone w mnóstwo innowacyjnych technologii, a co za tym idzie, wyposażone w wiele nowatorskich rozwiązań, które przedłużają i ułatwiają przechowywanie produktów. Lodówki tego typu występują w kilku rodzajach i warto o tym wiedzieć poszukując sprzętu dla rodziny.

Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-3

AMICA FY5139.3DFBXI; SHARP SJ-NFA35IHXIE-EU

Popularny side by side

W zależności od nazewnictwa, a także producenta, wyróżniamy przynajmniej 3 rodzaje lodówek wielkogabarytowych. Wszystkie charakteryzuje duża pojemność, ale każdy z rodzajów będzie się różnił praktycznymi zastosowaniami, głównie w konstrukcji drzwi oraz komór – chłodzenia i zamrażania. Pierwszym i najpopularniejszym do niedawna rodzajem lodówki wielkogabarytowej, jest typ side by side. Cechą charakterystyczną tego typu modeli jest pionowy słupek dzielący część chłodzącą i zamrażalnik. Zatem komory usytuowane są pionowo, po obu stronach sprzętu.

Modele side by side mogą mieć konstrukcję amerykańską lub europejską, które różnią się budową. W konstrukcji amerykańskiej mamy do czynienia z jedną bryłą, przedzieloną na środku pionową podziałką. Wersja europejska jest zestawieniem dwóch oddzielnych urządzeń (zamrażarki i chłodziarki) o tej samej wysokości i zbliżonej stylistyce.

Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-5

Praktycznym rozwiązaniem w wielkogabarytowych lodówkach jest dystrybutor wody i lodu, gdzie napełnianie wody następuje manualnie lub automatycznie, po podłączeniu sprzętu do domowej instalacji wodnej. (Fot. Amica)

Pionowy podział – wada czy zaleta?

Istotnym elementem lodówek side by side jest pionowy słupek dzielący urządzenie na dwie połowy. Wynika to z uwarunkowań konstrukcyjnych, ponieważ lodówka side by side typu europejskiego to w praktyce zestawione ze sobą chłodziarka i zamrażarka o tych samych, pasujących do siebie gabarytach i podobnej stylistyce. Zespolone są specjalnym łącznikiem bądź maskownicą. Oczywiście, wymaga to odpowiedniego przestawienia drzwi w jednym z urządzeń. Na rynku popularne są modele side by side typu amerykańskiego, zamknięte w jednej bryle z pionową ścianą, dzielącą komory lub przedział otwieranych drzwi.

Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-7

Fot. Bosch

Nowoczesne sprzęty multidoor

Lodówki multidoor najczęściej mylone są z chłodziarkozamrażarkami typu french door, a także sprzętami typu side by side. Bardzo łatwo je rozróżnić, biorąc pod uwagę kilka aspektów. Po pierwsze, w lodówkach multidoor chłodziarka umiejscowiona jest w górnej części sprzętu i mimo że ma dwoje drzwi otwieranych jak standardowe okno, nie ma w środku pionowego podziału na stronę lewą i prawą. Oznacza to, że możemy do środka chłodziarki włożyć poziomo długiego węgorza w całości. Po drugie, w dolnych partiach umiejscowiona jest zamrażarka, która z kolei przedzielona jest na dwie oddzielne części. Co więcej, jedna z tych części może być dodatkowo zamieniona na chłodziarkę. Taki zabieg możliwy jest do uzyskania dzięki specjalnej funkcji, w którą wyposażone są tylko modele multidoor.

Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-9

SIEMENS KF96NAXEA; CONCEPT LA6683DS

French door z przestronną chłodziarką

Ze względu na porównywalne gabaryty modele french door często są mylone z lodówkami typu by side. W praktyce jednak ich konstrukcja jest inna, co ma duże znaczenie dla funkcjonalności i codziennego użytkowania. Urządzenia french door są wyraźnie podzielone w poziomie na dwie części. Górną, większą część lodówki stanowi chłodziarka, z kolei na dole znajduje się pojemna zamrażarka. Modele french door są wyposażone zwykle w dwoje drzwi na górze, w części chłodzącej. Zamrażalnik może mieć natomiast dwojaką konstrukcję. Może wykorzystywać specjalne, szerokie szuflady lub być podzielony na dwie części. Ważny jest przy tym jeszcze jeden istotny szczegół – we french doorach brakuje również pionowego słupka, który dzieli na pół przestrzeń w lodówce Dzięki temu możliwe jest przechowywanie w chłodziarce produktów o naprawdę dużych gabarytach, jak chociażby całe gotowe dania na blachach kuchennych. Jeśli mamy do czynienia z modelem wyposażonym w zamrażalnik z szufladami, wówczas również w komorze zamrażania możemy przechowywać wygodnie, np. większe porcje mięsa.

Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-11

Fot. Siemens

Energooszczędne udogodnienia i funkcje

Lodówka to urządzenie, które pracuje nieustannie. W rezultacie jest jednym ze sprzętów, które w gospodarstwie domowym zużywają najwięcej energii. Szczególnie w wypadku modeli o dużych gabarytach, do których niewątpliwie zaliczają się lodówki side by side, warto zwracać uwagę na zużycie energii, podawane na etykiecie efektywności energetycznej. Producenci prześcigają się w oferowaniu modeli w najwyższych klasach efektywności energetycznej oraz rozwiązań, k tóre tę energię oszczędzają. Przykładem może być tryb wakacyjny. Jak wskazuje sama nazwa, rozwiązanie to przydaje się podczas wyjazdów, kiedy przez dłuższy czas nie ma nas w domu, a chłodziarka nie jest używana. Rozwiązanie przydatne jest również wtedy, kiedy w pojemnej lodówce jest bardzo mało produktów, a my nie chcemy urządzenia całkowicie wyłączać. Dzięki niemu możliwe jest zaoszczędzenie energii i przy okazji zredukowanie powstawania brzydkich zapachów. Wynika to z faktu, że utrzymywana temperatura w zamrażarce jest standardowa, w końcu produkty są w niej przechowywane długoterminowo. Zwiększa się za to temperatura we wnętrzu chłodziarki, co pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Źródłem strat energii może być, oczywiście, również częste otwieranie drzwi lodówki. Powoduje ono wzrost temperatury w jej wnętrzu. Po zamknięciu drzwi układ chłodzący urządzenia będzie musiał tę temperaturę wyrównać, a przecież im więcej czasu to zajmie, tym pobór energii będzie większy. Dlatego oszczędniejsze są modele lodówek z wymuszonym obiegiem powietrza, które szybciej wyrównują temperaturę do odpowiedniego poziomu. Skoro już wspominamy o otwieraniu drzwi, warto przypomnieć o funkcji alarmu otwartych drzwi czy alarmu wzrostu temperatury. Jeśli drzwi lodówki zostawimy niedomknięte, sygnał dźwiękowy powiadomi nas o tym. Z kolei alarm wzrostu temperatury poinformuje użytkownika o nieprawidłowości, np. o awarii termostatu.

Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-13

Wielkogabarytowe lodówki wolnostojące mogą być jednym z elementów rozbudowanej linii wzorniczej AGD, tworząc tym samym spójną pod względem designu aranżację wnętrza. (Fot. Siemens)

Wydajne sprężarki inwerterowe

Sprężarki inwerterowe, w odróżnieniu od tradycyjnych podzespołów liniowych, nie wyłączają się. Liniowe sprężarki włączają się wyłączają w zależności od temperatury wewnątrz komór. Taki zabieg ma służyć odpowiedniemu zachowaniu temperatury do prawidłowego przechowywania produktów spożywczych, ale przy tym obciąża ten podzespół. Podczas uruchamiania i wyłączania sprężarka inwerterowa zużywa się, a co za tym idzie, działa o wiele krócej niż nowoczesne podzespoły inwerterowe. Co więcej, ciągłe uruchamianie generuje rozmaite dźwięki i może mieć wpływ na głośność pracy lodówki, a także zużycie energii elektrycznej. Nowoczesne urządzenia chłodnicze w większości wyposażone są w wydajne sprężarki inwerterowe, na które producent oferuje dodatkową gwarancję wynoszącą nawet do 20 lat.

Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-15

Fot. Concept

…a do tego cicho pracujące

Inwerterowa sprężarka to nie tylko dłuższa wydajność sprzętu, ale przede wszystkim cicha praca. Użytkownicy oprócz nowoczesnych funkcji i przestronnego wnętrza powinni zwracać również uwagę na głośność lodówki. To sprzęt usytuowany w kuchni, która nierzadko jest też otwarta na inne pomieszczenia. Zatem istotną kwestią jest to, aby nie zakłócała spokoju domownikom. Lodówka pozostaje w trybie pracy bez przerwy, wydobywają się z niej rozmaite dźwięki, zarówno regularnie, jak i sporadycznie. Na co zwracać uwagę, by uniknąć zakupu hałaśliwego sprzętu? Przede wszystkim na etykiety energetyczne, na których producent umieszcza taką informację. Przy tym warto wziąć pod uwagę, że nawet duża liczba decybeli nie musi oznaczać głośnej pracy. Emitowany przez lodówki hałas o natężeniu od 36 do 40 dB jest porównywalny do szumu wentylatora w komputerze, jest więc niemal niesłyszalny. Na rynku są także modele emitujące dźwięk od 41 do ok. 45 dB i nadal plasują się one jako stosunkowo ciche.

Wielkogabarytowe-lodowki-wolnostojace-17

Fot. Samsung

Lodówka w otwartej przestrzeni

Duża lodówka, zwłaszcza jeśli znajduje się w kuchni otwartej na salon, powinna pracować nie tylko wydajnie, ale również cicho. Przez wielu użytkowników parametr głośności pracy lodówki jest często marginalizowany. W niewielkich mieszkaniach głośna lodówka może bardzo dawać się we znaki, podobnie jak w domach, gdzie duża kuchnia często połączona jest z salonem. Warto pamiętać, że urządzenie, choć jest ciągle włączone, największy hałas emituje podczas wyrównywania temperatury wewnątrz. Producenci są tego świadomi, dlatego też emisja hałasu urządzenia jest przez nich coraz częściej eksponowana jako konkretna zaleta. W stabilnej i cichej pracy pomagają takie rozwiązania jak No Frost, wykorzystywany zarówno w komorze chłodzenia, jak i zamrażania, a także wykorzystywanie wspomnianych już cichych sprężarek inwerterowych. Dla zapewnienia cichej pracy sprzętu ważne są też jego poprawne wypoziomowanie, montaż i zachowanie pewnych reguł akustycznych.

Systemy przepływu powietrza

Wybierając lodówkę, warto też zwrócić uwagę na przepływ powietrza i systemy chłodzenia. Może on być statyczny lub dynamiczny. Chłodziarkozamrażarki z obiegiem statycznym to najprostsze technicznie urządzenia. Wykorzystują prawa fizyki, zgodnie z którymi najwyższa temperatura panuje w górnej części, a najniższa w dolnych partiach lodówki. Dlatego decydując się na takie urządzenie, powinniśmy odpowiednio rozkładać produkty w jego wnętrzu. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie dynamicznego obiegu powietrza, który wykorzystuje wentylator rozprowadzający zimne powietrze w komorze chłodzenia. W takim wypadku rozłożenie produktów w chłodziarce ma mniejsze znaczenie dla ich prawidłowego przechowywania, bo w praktyce zimne powietrze dostaje się wszędzie równomiernie. W nowoczesnych modelach wielkogabarytowych taki obieg powietrza powoli staje się standardem.

2024-04-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket