Pralki otwierane od góry, pralkowirówki i wirówki

Pralki otwierane od góry,

Pralki otwierane od góry, pralkowirówki i wirówki, to nie tylko praktyczne wykorzystanie przestrzeni w łazience czy możliwość korzystania w rozmaitych warunkach, ale również łatwa obsługa i użytkowanie, nowoczesne funkcje parowe, a także duża pojemność. Sprawdziliśmy, co w tym segmencie oferują producenci. (Fot. Amica)

Pralki ładowane od góry są węższe od modeli z frontowym załadunkiem, co w małych łazienkach lub wnękach, gdzie ma stać urządzenie, jest sporym atutem. Z kolei pralkowirówki i wirówki to jedne z najstarszych, ale w wielu wypadkach niezastąpionych, urządzeń pralniczych, które są wykorzystywane głównie tam, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji i stałego podłączenia wody, ale nie tylko.

Kompaktowe i praktyczne sprzęty pralnicze

Do mniejszych łazienek i wszędzie tam, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota, producenci polecają kompaktowy sprzęt pralniczy otwierany od góry. Ta szczególna konstrukcja typu top loader, o niewielkiej szerokości, może oferować nawet 7 kilogramowy wsad do bębna na 1 cykl prania. To tyle samo, co pralki ładowane od góry. Zatem, jeśli ogranicza nas łazienkowa przestrzeń, taka pralka będzie zarówno funkcjonalna w kwestii zadowalających rezultatów prania, jak i możliwości montażowych. Z kolei innymi urządzeniami pralniczymi, ale równie praktycznymi i oszczędzającymi przestrzeń w łazience, są pralkowirówki i wirówki wolnostojące. To wciąż popularne sprzęty pralnicze, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane tam, gdzie nie ma dostępu do sieci wodociągowej, zajmują niewiele miejsca, są praktyczne i oszczędne, a do sprawnego działania wystarczy im jedynie podłączenie do energii elektrycznej. Zostały wyparte przez automatyczne pralki do prania, niemniej są miejsca i sytuacje, w których urządzenia te są niezastąpione.

Pralki-otwierane-od-gory-pralkowirowki-i-wirowki-3

RAVANSON XPB-700; ADLER AD 8051

Gdzie sprawdzi się konstrukcja top loader?

Pralki ładowane od góry do niedawna były jednym możliwym do ustawienia sprzętem pralniczym w łazience budynku wielorodzinnego. Tego typu mieszkania, szczególnie w pierwszych latach ich budowania, wyposażone były zwykle w duży pokój, jeden lub dwa pokoje dodatkowe i oddzielną, nierzadko ciemną, kuchnię oraz łazienkę, w której znajdował się również sedes. W takim pomieszczeniu, gdzie były wanna, umywalka i toaleta, a do tego na niewielkiej powierzchni trudno było znaleźć jeszcze miejsce dla pralki. Tutaj najbardziej odpowiednim sprzętem stały się pralki automatyczne z tak zwanym górnym załadunkiem.

Pralki ładowane od góry, choć mniej popularne od tych ładowanych od frontu, w wielu gospodarstwach domowych są jedynym możliwym do ustawienia i użytkowania sprzętem pralniczym. Są węższe od modeli standardowych, co w małych łazienkach jest dużym udogodnieniem. Niewielka konstrukcja nie ujmuje im nowoczesnych funkcji.

Pralki-otwierane-od-gory-pralkowirowki-i-wirowki-5

Pralkowirówki wolnostojące, w zależności od konstrukcji, dostępne są jako urządzenia jedno- lub dwukomorowe. (Fot. Ravanson)

Szerokość i wysokość pralki typu top loader

W konstrukcji typu top loader, w porównaniu do tej ładowanej od frontu, zmienia się nie tylko sposób załadunku, ale i szerokość. Wynosi ona zwykle 40 cm (głębokość to ok. 60 cm, a wysokość 80 – 90 cm), co pozwala lepiej wpasować urządzenie w aranżację nawet niewielkiego wnętrza. Należy pamiętać, że otwieranie pralki do góry sprawia, że jej pokrywa przy otwarciu potrzebuje dodatkowo ok. 30 – 40 cm wysokości. To bez wątpienia determinuje usytuowanie pralki. Nie może ona zostać ustawiona np. w zabudowie meblowej czy też podblatowej. Niemniej niewielkie gabaryty w naprawdę małej łazience mogą rekompensować tę niedogodność.

Pralki-otwierane-od-gory-pralkowirowki-i-wirowki-7

AMICA DWA1T712DLS; LUSIA B-652

Pojemność pralki ładowanej od góry

Modele ładowane od góry charakteryzują się zwykle mniejszą pojemnością bębna niż standardowe konstrukcje, jednak na rynku nie brakuje pralek o dużym załadunku. Najmniej pojemne urządzenia pozwalają w jednym cyklu uprać ok. 5-kilogramowy załadunek. Wśród pralek typu top loader największy wybór jest wśród modeli o 6-kilogramowym załadunku, choć nie brakuje urządzeń, które zmieszczą nawet 8 kg ubrań. Pojemność bębna nie powinna być jednak głównym determinantem przy wyborze sprzętu. Wszystko powinno zależeć od aktualnych potrzeb użytkownika, a także liczby domowników korzystających z urządzenia.

Pralki-otwierane-od-gory-pralkowirowki-i-wirowki-9

Fot. Adler

Dla kogo pralkowirówka?

Pralkowirówki są połączeniem dwóch oddzielnych urządzeń – pralki i wirówki. Konstrukcyjnie dwie oddzielne komory zamknięte są w jednej bryle, która ma wspólny panel sterowania oraz odprowadzenie wody. Innym rodzajem pralkowirówek są sprzęty wyposażone tylko w jedną komorę, która służy zarówno do prania, jak i do wirowania. Sprzęty dwukomorowe mają tę zaletę, że obie komory mogą być wykorzystywane jednocześnie. W pojedynczej komorze najpierw pierzemy, a dopiero po skończeniu prania i opróżnieniu pralkowirówki z wody możemy rozpocząć proces odwirowywania wody z upranych tkanin. Pralkowirówki do prawidłowego działania potrzebują jedynie podłączenia do energii elektrycznej i ustawienia na równym podłożu. Idealnie sprawdzą się jako turystyczny sprzęt pralniczy, np. na biwaku czy kampingu, a także na działce podczas dłuższego urlopu.

Pralki-otwierane-od-gory-pralkowirowki-i-wirowki-11

MESKO MS 8053; RAVANSON XPB-2800B

Nowoczesne wirówki z praktycznymi funkcjami

Pralkowirówki wyróżnia parametr pojemności, który jest oddzielnie podawany dla prania i dla wirowania. Zwykle pojemność prania jest większa od pojemności wirowania. Stosunek ten, w zależności od modelu i producenta, wynosi od 4 – 7 kg do 3 – 5 kg. Dopełnieniem tak pralki wirnikowej, jak i pralkowirówki, a nawet pralki automatycznej jest tak zwana wolnostojąca wirówka. Te urządzenia świetnie sprawdzają się podczas prania ręcznego, ale również gdy po pralce automatycznej chcemy dodatkowo odwirować np. koc lub ręczniki. Wirówki, mimo że nie są zbyt skomplikowanymi konstrukcyjnie urządzeniami, mogą osiągać bardzo duże prędkości wirowania, spotykane w najnowocześniejszych sprzętach automatycznych. Maksymalna prędkość wirowania, w zależności od modelu, wynosi od 1000 do 14000 obr./min.

Pralki-otwierane-od-gory-pralkowirowki-i-wirowki-20

Fot. Camry

Parametr wirowania ma znaczenie

W kwestii wirowania wolnostojące wirówki i pralkowirówki wyróżniają dwa parametry. Jednym jest pojemność wyrażana w kilogramach mokrych tkanin, które można odwirować w jednym cyklu, a drugim prędkość wirowania wyrażana w obrotach na minutę. Te urządzenia, pomimo prostej konstrukcji i nieskomplikowanej obsługi, dorównują prędkością wirowania najnowocześniejszym pralkom automatycznym dostępnym na rynku. Prędkość wirowania może się różnić w zależności od modelu urządzenia i producenta. W pralkowirówkach może ona wynosić np. 1400 obr./min. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak pralka wirnikowa, również pralkowirówka działa w inny sposób niż znane dziś pralki automatyczne. Ubrania w komorze są obracane za pomocą działania wirników, a nie ruchów bębna, który w tym wypadku pozostaje nieruchomy.

W wirówkach maksymalna liczba obrotów może wynosić nawet 2800 obr./min. Warto dodać, że w wypadku niezwykle popularnych obecnie pralek ładowanych od frontu parametr ten osiąga zwykle ok. 1000 do 1400 obr./min.

Pralki-otwierane-od-gory-pralkowirowki-i-wirowki-25

CAMRY CR 8054; RAVANSON XPB-2800X

Pralkowirówka w praktyce

Przed rozpoczęciem prania należy upewnić się, czy wąż spustowy jest umieszczony w pozycji, która uniemożliwia wypływ wody z urządzenia. Następnie należy umieścić tkaniny w bębnie, wlać do niego ciepłą wodę o temperaturze nieprzekraczającej 50 °C, wsypać lub wlać odpowiednią porcję detergentu do prania i zatrzasnąć pokrywę pralkowirówki. Zużytą do prania wodę odprowadzamy z urządzenia dopiero po zakończeniu prania. Zrzut wody następuje grawitacyjnie, po opuszczeniu węża spustowego. Aby odwirować pranie, należy przełożyć je z komory prania do komory wirowania, a w modelach z pojedynczą komorą zamontować specjalny kosz na wirowane pranie, który znajduje się w zestawie z urządzeniem. Po zamknięciu pokrywy zabezpieczającej wystarczy ustawić czas wirowania za pomocą pokrętła. Podobnie jak w wypadku prania, również wirowanie może być zakończone przed czasem. Wystarczy przekręcić stosowne pokrętło do pozycji minimalnej.

Pralki-otwierane-od-gory-pralkowirowki-i-wirowki-27

Fot. Lusia

Ciekawe rozwiązania w wirówkach i pralkowirówkach

W pralkowirówkach i wirówkach, pomimo z pozoru prostej konstrukcji i niewymagającego studiowania instrukcji obsługi sterowania, nie brakuje praktycznych funkcji i rozwiązań technicznych, które ułatwiają użytkowanie. Popularnym rozwiązaniem w tego typu sprzęcie, podobnie jak w zaawansowanych technicznie pralkach czy pralkosuszarkach automatycznych, jest blokada bezpieczeństwa. Jest to tak zwana blokada zemkniętych drzwiczek. Dzięki niej po rozpoczęciu cyklu prania czy wirowania drzwiczki nie otworzą się samoczynnie czy też przypadkowo. To również funkcjonalne udogodnienie, gdy domownikami są małe dzieci. Urządzenia te dodatkowo mogą mieć opcję szybkiego zatrzymania pracy. Wówczas to użytkownik może zdecydować o tym, kiedy zakończy się np. cykl wirowania, nie czekając do momentu, w którym urządzenie automatycznie skończy pracę. W wirówkach z tym rozwiązaniem wystarczające może okazać się otwarcie pokrywy, a po kilku sekundach urządzenie zakończy cykl wirowania. W samodzielnych wirówkach bardzo często dostępna jest funkcja automatycznego wyważenia załadunku, która zwiększa stabilność pracy sprzętu i bezpieczeństwo codziennego użytkowania.

Pralki-otwierane-od-gory-pralkowirowki-i-wirowki-29

LUSIA LXPB-75

Amica z funkcjami parowymi SteamPower Pro

Amica oferuje model otwierany od góry, który wyposażony jest w nowoczesne funkcje parowe. Para generowana na początku cyklu prania gwarantuje perfekcyjnie czyste, w pełni zdezynfekowane ubrania. Z kolei para dodana do programu „Łatwe prasowanie” jest generowana również przed ostatnim wirowaniem i wnikając we włókna tkaniny, rozluźnia je. Tym samym redukuje zagniecenia, a prasowanie staje się łatwiejsze. To wszystko za sprawą systemu SteamPower Pro. Na tym jednak nie koniec. W kompaktowym, ale niezwykle nowoczesnym i funkcjonalnym modelu Amica, zastosowano także szereg udogodnień w zakresie otwierania i zamykania bębna. Wśród nich warto wymienić system EasyOpen. To specjalne sprężyny w drzwiach pralki, które pozwalają na powolne, bezpieczne i wygodne otwieranie bębna. Z kolei system DrumUp to zestaw czujników magnetycznych, który zapewnia zatrzymanie bębna w pozycji pionowej. Dzięki temu użytkownik może wygodnie wyjąć pranie bez konieczności ręcznego ustawiania pozycji bębna. Pralka DWA1T712DLS marki Amica to przede wszystkim oszczędność przestrzeni, a także praktyczna pojemność i nowoczesne funkcje, spotykane dotąd w większości w pralkach normalnogabarytowych ładowanych od frontu.

Amica
2024-10-28
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket