W najnowszym telewizorze TechniSat TechniVista UHD CL 4K MiniLED na uwagę zasługuje system audio Deluxe Sound Quattro+ w postaci soundbara. (Fot. TechniSat)
Większości telewizorów ma częstotliwość odświeżania obrazu 50 Hz, co jest wystarczającą częstotliwością do odtwarzania większości filmów z małą ilością dynamicznych scen. W telewizorach premium LCD QLED, mini-LED i OLED częstotliwość odświeżania matrycy wynosi 100/120 Hz, co powoduje, że płynniej odtwarzają ruch w dynamicznych scenach. W telewizorach 100/120 Hz dodatkowo można włączać układy redukcji smużenia i poprawy płynności ruchu. Do eliminowania zjawiska smużenia (nieostrych konturów) można skorzystać z funkcji upłynniacza ruchu. Podobnie jest z eliminowaniem zjawiska juddera, czyli skokowego poruszania się obiektów w filmach realizowanych kamerami rejestrującymi obraz z szybkością 24 kl./s. Korygowanie smużenia jest wynikiem stosowania różnych technik: zwiększania częstotliwości odświeżania obrazu z dodatkowymi klatkami, wygaszania podświetlenia (Local Dimmingu), skanowania podświetlenia i innych technik udoskonalających płynność ruchu obiektów na ekranie telewizora o różnej skuteczności w zależności od modelu. Jedynym sposobem sprawdzenia skuteczności działania opisywanych układów jest oglądanie dynamicznych scen i przewijanych napisów, które pozwolą ocenić skuteczność zastosowanych układów.
Przy wyborze telewizora zalecamy zwrócić uwagę na system dźwięku. Warto szukać telewizorów z markowymi systemami audio, które są sygnowane logiem marki, np. Onkyo (TCL), Harman Kardon (Sharp), co jest gwarancją lepszej jakości dźwięku. Wiele marek stosuje wyrafinowane systemy głośnikowe, żeby uzyskać bardzo dobrej jakości dźwięk. Minimalna konfiguracja głośników to 2.1 (stereo i niskotonowy). Przy odtwarzaniu filmów w wersji Dolby Atmos najlepszym rozwiązaniem jest jednak zastosowanie soundbara z głośnikami efektowymi skierowanymi do góry, żeby dźwięk odbijał się od sufitu. Można skorzystać z opcji wirtualnego dźwięku przestrzennego 5.1 przy wykorzystaniu głośników telewizora i np. systemu DTS Virtual:X.
TECHNISAT TechniVision UHD55A; TCL 55C655PRO
Decydując na zakup telewizora mini-LED lub OLED, możemy wybrać telewizor z różnymi systemami operacyjnymi, które dla użytkowników różnią się wyglądem menu, szybkością działania i liczbą funkcji. Najbardziej znane platformy to: Tizen – Samsung, WebOS – LG, Saphi – Philips, My Home Screen – Panasonic, ISIO – TechniSat, ViDAA – Hisense, Toshiba. Dostęp do wielu mediów znacznie skomplikował obsługę telewizora. Znając swoje preferencje dotyczące korzystania z różnych mediów, warto sprawdzić, jak wygląda interfejs użytkownika i zarządzanie nim w telewizorze, jak szybko następuje przełączanie źródeł zewnętrznych multimediów, kanałów telewizyjnych, uruchamianie aplikacji, sterowanie pilotem i komendami głosowymi. Interfejs użytkownika tworzy się w oparciu o system operacyjny, nazywany także platformą. Interfejs i funkcje smart w zależności od marki są jednak nieco inne, choć część dostępnych aplikacji powtarza się u niektórych producentów.
Sukces systemu Android na smartfonach i tabletach spowodował, że wprowadzono go także w telewizorach w wersji Android TV. Aplikacje i gry androidowe wyglądają znacznie atrakcyjniej na dużym ekranie. System operacyjny Android TV zyskał dużą popularność ze względu na udostępnianie największych zasobów domowej rozrywki po podłączeniu telewizora do Internetu. Możliwość oglądania zasobów wideo ze smartfona na dużym ekranie dzięki funkcji Chromecast to dodatkowy argument za korzystaniem z systemu Android TV. Smartfon łączy się bezprzewodowo z telewizorem przez Wi-Fi. Platforma Android TV jest zastępowana Google TV Dla użytkownika telewizora Google TV to nowa nakładka na Android TV. Jej celem jest nie tylko zmiana wizualna głównego ekranu, ale także spełnienie nowych oczekiwań i wymagań klientów. Wprowadzane zmiany w Google TV mają ułatwić zarządzanie domową rozrywką. Google TV zmienia filozofię korzystania z rozrywki. Dawniej na głównym ekranie menu telewizora były pokazywanie ikony aplikacji. Pojawienie się coraz większej liczby serwisów z bogatą ofertą filmową, muzyczną czy gier oraz możliwość oglądania telewizji na żywo w sieci spowodowały konieczność udoskonalenia wyszukiwania multimediów i zarządzania nimi. Przede wszystkim postawiono na szybszy i logiczny układ do wyszukiwania filmów i rekomendacji. W Google TV, jeśli będziemy poszukiwać konkretnego filmu, nie musimy się zastanawiać, w jakiej aplikacji zainstalowanej na telewizorze i w jakiej kategorii się znajduje. Wystarczy zapytać asystenta o tytuł filmu, a on przeszuka za nas zainstalowane w telewizorze aplikacje. Jeśli nie znajdzie, poszuka w Internecie.
POLSAT Soundbox 4K; CANAL+ 4K DualBOX+
Aby cieszyć się najlepszą jakością filmów, potrzebny jest dostęp do serwisów VoD, które udostępniają platformy satelitarne i streamingowe. Do najpopularniejszych serwisów VoD w Polsce należą Netflix, Max, Disney+, Amazon Prime Video, Player, Polsat Box Go, Canal+ online, TVP VoD, Apple TV+ i SkyShowtime. Aplikacje można pobierać bezpośrednio do telewizora lub korzystając z dekoderów i aplikacji platform Canal+ i Polsat Box.
Abonentom platform cyfrowych Canal+ i Polsat Box, którym zależy na niezawodności i najlepszej ofercie programowej, polecane są dekodery 4K Ultra HD z telewizją DVB-S2 i internetową z dostępem do kanałów na żywo i aplikacji Canal+ online (platforma Canal+) lub Polsat Box Go (platforma Polsat Box), łączące zalety obu telewizji. W tych zawansowanych dekoderach przełączenie kanałów telewizji satelitarnej jest znacznie szybsze niż w aplikacjach internetowych.
POLSAT BOX 4K; POLSAT BOX 4K Lite
W dekoderach Polsat Box z funkcją Duo, Polsat Box 4K, Polsat Box 4K lite i Polsat soundbox 4K (Android TV) dołączonych do Internetu znajdziemy atrakcyjne funkcje, takie jak Time Shift do 3 godzin, restart i CatchUp do 7 dni. Przy wykorzystaniu funkcji Duo abonent sam decyduje o źródle sygnału telewizyjnego – satelita czy telewizja kablowa IPTV. IPTV działa z internetem stacjonarnym Plusa, Netii i Orange o min. prędkości 8 Mbit/s dla kanałów w jakości HD oraz 25 Mbit/s dla kanałów w jakości 4K.
Uzupełnieniem w dekoderach 4K Polsat Box jest usługa nPVR, umożliwiająca nagrywanie w chmurze bez konieczności posiadania dysku twardego, która pozwoli na przechowywanie nawet do 1500 godzin nagrań przez okres 30 lub 120 dni (zależnie od wykupionego wariantu usługi). Dzięki temu rozwiązaniu na wybranych kanałach można nagrywać trwający program oraz planować nagrania w przyszłości z poziomu przewodnika EPG. Podstawowym źródłem filmów i seriali są aplikacje Polsat Box Go oraz serwisy Disney+ i Max, dostępne w różnych pakietach.
Z dekoderami Polsat Box konkurują dekodery Canal+, które umożliwiają korzystanie z kanałów telewizyjnych (linearnych) oraz biblioteki treści na żądanie w jakości HD i 4K Ultra HD. Można korzystać z kilku funkcji, które sprawiają, że oglądanie telewizji internetowej jest komfortowe. Do najciekawszych należą Start over (oglądanie od początku) i Backward EPG (odtwarzanie materiałów danego kanału do 8 godzin wstecz). Funkcja Multi- live zapewnia oglądanie do czterech kanałów jednocześnie. Pobieranie to możliwość zapisania filmu do pamięci smartfona lub tabletu. Jednym kliknięciem pilota przechodzi się do Canal+ online na dekoderze – biblioteki setek filmów, bajek i seriali na życzenie. Można wykupić dodatkowo dostęp do serwisów VoD: Netflix, Max, Player. Dekodery Canal+ 4K UltraBOX+ i 4K DualBOX+ umożliwiają podłączenie zewnętrznego dysku twardego (oprócz tego, który jest w zestawie) lub pamięci USB (pendriveʼa). Dzięki temu można odtwarzać własną muzykę, zdjęcia lub nagrane filmy. Zalecane jest skorzystanie z dysku z własnym zasilaniem lub dysku o małym poborze prądu (np. dysku 2,5 cala). Aby w pełni wykorzystać funkcje dekodera 4K UltraBOX+ np. możliwość nagrywania trzech różnych programów z odpowiednią instalacją antenową (unicable lub wide-band), należy korzystać z dysku dołączonego do zestawu. Nagrania będą możliwe do odtworzenia tylko na dekoderze, na którym zostały wykonane.
TECHNISAT TechniBox UHD S; CANAL+ 4K UltraBox+
© 2024 InfoMarket