Chłodziarkozamrażarki z zamrażarką górną

Chłodziarkozamrażarki

Lodówka z zamrażarką to wciąż popularny sprzęt, który ma rzeszę zwolenników. Rozmaite gabaryty, a także wzornictwo i kolorystyka, które oferują producenci tego sprzętu sprawia, że niezależnie od potrzeb domowników czy możliwości przestrzennych, każda rodzina znajdzie model na miarę swoich oczekiwań. (Fot. Sharp)

Producenci lodówek z zamrażarką umiejscowioną na górze oferują je w wersjach o rozmaitej wysokości i szerokości, a do tego wyposażanych w nowoczesne systemy i funkcje, które nie tylko pozwalają na prawidłowe i dłuższe przechowywanie żywności, ale przede wszystkim są ciche i energooszczędne.

Różnorodność gabarytowa lodówek

Obecnie klasyczna lodówka to taka, która łączy w sobie funkcje chłodziarki i zamrażarki. Zwykle mrożenie umiejscowione jest na dole, a chłodzenie w górnych partiach. Obie komory są wyposażone w oddzielne drzwi. W odwrotnej sytuacji, gdy to zamrażalnik zlokalizowany jest wyżej, mamy dwie możliwości funkcjonalne. W pierwszej zamrażalnik jest ukryty wewnątrz lodówki, a całość zamykana jest wspólnymi drzwiami. W drugiej mrożenie zlokalizowane jest w oddzielnej komorze, która zamykana jest osobnymi drzwiami. Początki tego chłodniczego urządzenia wyglądały tak, że zamrażalnik był zlokalizowany na górze. Później konstruktorzy przenieśli go na dół, tłumacząc to większą pojemnością, a co za tym idzie – wysokością. Prawda jest taka, że urządzenie będzie na tyle wygodne, na ile określi to sam użytkownik. Jeśli ma problemy z kręgosłupem albo jest niewielkiego wzrostu, często wybór pada właśnie na taką konstrukcję. Jest ona po prostu bardziej praktyczna.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-2024-3

MPM MPM-206-CZ-25; AMICA FD2485.4(E); SHARP SJ-FTB01ITXWE-EU; TCL TCL RT545GM1220

Praktyczne umiejscowienie w kuchni

Chłodziarkozamrażarki z górną z zamrażarką występują zarówno w wersjach wolnostojących, jak i do zabudowy. O ile modele wolnostojące gwarantują większą swobodę ustawienia urządzenia, o tyle zabudowa ma tę zaletę, że urządzenia ukryte są ciągu meblowym, co wpływa na estetykę i aranżację kuchni. Dodatkową zaletą jest wyciszenie ich pracy. Warto zauważyć, że sprzęt do zabudowy będzie wymagał szczególnej oprawy konstrukcyjnej. Wynika to z norm i bezpośredniej bliskości mebli. Takie urządzenie wymaga dodatkowej wentylacji, którą będzie kratka wentylacyjna, umiejscowiona w dolnym cokole. Nierzadko jest to odbierane przez użytkowników jako zaburzenie aranżacji, niemniej jest potrzebne do prawidłowego działania lodówki w zabudowie.

W wypadku modeli z górną zamrażarką znacznie popularniejsze są konstrukcje wolnostojące, a co za tym idzie, jest ich na rynku zdecydowanie więcej. Wybierając odpowiedni sprzęt, zwróćmy uwagę na gabaryty, jakość wykonania i wzornictwo. To w tej grupie sprzętów kuchennych kolor i kształt będą odgrywały szczególną rolę, ponieważ wolnostojąca lodówka jako pierwsza przyciąga wzrok w kuchni.

Pojemność lodówki a potrzeby domowników

Pojemność lodówki do niedawna była, obok jej wysokości, jednym z najważniejszych parametrów determinujących wybór modelu. Co więcej, istniało przekonanie, że im większa lodówka, tym lepiej. To prawda, jeśli mamy dużą rodzinę lub po prostu przechowujemy zwykle dużą ilość produktów. W przeciwnym razie pojemna, kilkusetlitrowa lodówka jest po prostu bezużyteczna, ponieważ zajmuje sporo miejsca. Radzimy więc dobrać pojemność sprzętu przede wszystkim do liczby użytkowników. Im więcej domowników, tym więcej przestrzeni w lodówce powinniśmy zapewnić chłodzonym lub mrożonym produktom. W wypadku dużej rodziny standardowe gabarytowo chłodziarkozamrażarki z górnym zamrażalnikiem sprawdzą się więc doskonale.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-2024-7

Fot. Amica

Szerokość, wysokość, głębokość

Warto mieć na uwadze, że duże lodówki wymagają nie tylko więcej miejsca, ale i odpowiedniej aranżacji wnętrza kuchni. W zamian za to dają niezrównany komfort i przyjemność użytkowania. Duże gabaryty urządzenia chłodniczego niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zyskujemy więcej miejsca na produkty i do tego różnego typu (wysokość, szerokość etc.). Jest to argument nieoceniony zwłaszcza dla dużych rodzin. Oprócz tego coraz częściej są to modele nowoczesne, mimo że obecne dość długo na rynku, to w nowo oferowanych producenci umieszczają wiele nowatorskich rozwiązań, które przedłużają i ułatwia ją przechowywanie produktów.

Czynniki chłodnicze w lodówkach

Klasyczny układ chłodzący lodówki składa się ze sprężarki, skraplacza, parownika, czynnika chłodniczego, zwanego fachowo chłodziwem, oraz termostatu. Chłodziwo przechodzi szereg reakcji, a na końcu jest sprężane. Równocześnie ciepłe powietrze oddawane jest do otoczenia. Za pośrednictwem zaworu rozprężone chłodziwo wraca do parownika i cały cykl się powtarza. Ważną częścią układu chłodzącego w chłodziarkozamrażarce jest termostat. Pełni on funkcję strażnika temperatury, aby ta utrzymywała się na właściwym poziomie. W przypadku jej wzrostu zadaniem termostatu jest automatyczne uruchomienie sprężarki, która ją obniży do odpowiedniego poziomu. Niesprawność na którymkolwiek z etapów przechodzenia chłodziwa czy też uszkodzony termostat mogą być przyczyną dużych strat energii i uszkodzenia agregatu.

Chlodziarkozamrazarki-z-zamrazarka-gorna-2024-11

Fot. Concept

System No Frost również w takich modelach

W chłodziarkozamrażarkach z górnym zamrażalnikiem, tak samo jak w modelach z dolnym, stosowany jest system No Frost. Do niedawna spotykany był w innowacyjnych lodówkach, teraz staje się standardem. Istotą działania tak zwanej chłodziarki czy chłodziarkozamrażarki bezszronowej jest kontrola poziomu wilgotności wewnątrz urządzenia. W systemie No Frost powietrze wewnątrz lodówki cyrkuluje na bieżąco i odprowadza z niej wilgoć, z której bierze się szron i lód. Wilgoć odprowadzana jest do specjalnego pojemnika, z którego zostaje automatycznie odparowana. Modele wyposażone w ten system nie wymagają tak zwanego odszraniania, co wpływa na komfort użytkowania.

W zależności od producenta rozwiązanie to może przyjmować nieco inne nazwy. Amica w swoich modelach stosuje system o nazwie TotalNo-Frost. Z kolei Vestfrost rozszerza wspomniany system i nazywa go NoFrostMulti. Jest to niezależny system obiegu powietrza w komorach chłodziarki i zamrażarki, który usuwa ciepłe powietrze ze środka, a w zamian nadmuchuje chłodne.

2024-06-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket