Energooszczędne i komfortowe suszarki do ubrań i szafy suszące

Energooszczędne i komfortowe

Automatyczna suszarka do ubrań powoli, ale skutecznie staje się standardem w naszych gospodarstwach domowych, ale nie tylko ona. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników, producenci oferują nowoczesne urządzenia do suszenia i odświeżania tkanin, a są nimi szafy suszące. (Fot. Siemens)

Najchętniej kupowane tego typu sprzęty to suszarki kondensacyjne z pompą ciepła. Są energooszczędne i wydajne. Szafy z kolei odznaczają się nowoczesnymi funkcjami i są pionierami w swoim segmencie.

Dla kogo suszarka automatyczna?

Suszarka sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym. Jej zalety wynikające z funkcjonalności i skuteczności doceni zarówno singiel, jak i wieloosobowa rodzina, a nawet właściciel niewielkiego pensjonatu. Urządzenie jest tak wszechstronne, że nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o użytkowników. Ważne, żeby wybrać taki sprzęt, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Najnowsze modele tych urządzeń wyposażone są w szereg funkcji nie tylko usprawniających proces suszenia, ale również prasowania, składania i składowania ubrań, firan, zasłon, koców czy ciężkich narzut. Jest to niebywała oszczędność czasu, który musielibyśmy spędzić przy desce do prasowania. Niektóre rodzaje ubrań czy innych tkanin nie wymagają prasowania, niemniej w przypadku koszul, wizytowych bluzek czy firan oraz zasłon musimy brać tę czynność pod uwagę. Nie wymyślono jeszcze suszarki, która jednocześnie suszy i prasuje ubrania, niemniej automatyczne suszenie ułatwia i znacznie przyspiesza proces prasowania.

Energooszczedne-i-komfortowe-suszarki-do-ubran-i-szafy-suszace-5

AMICA AD3S72LTG; BOSCH WQB246CPPL; MIELE TEL685WP

Tradycyjne suszarki kondensacyjne

Kondensacja to inaczej zmiana stanu skupienia z postaci gazowej w ciekłą. Stąd nazwa suszarki, ponieważ pranie suszone jest ciepłym powietrzem, które w połączeniu z wilgocią z tkanin skrapla się. Urządzenie w ten sposób pozbywa się pary wodnej, a precyzyjnie mówiąc, gorącego powietrza. Nie musimy go podłączać do systemu wentylacji, ponieważ skropliny trafiają do specjalnie do tego przeznaczonego zbiornika. Ich usuwanie następuje w dwojaki sposób i zależy od modelu sprzętu. Pierwszym sposobem jest podłączenie urządzenia do sieci kanalizacyjnej. Opróżnianie zbiornika odbywa się automatycznie, bez jakiejkolwiek ingerencji czy zaangażowania użytkownika. Drugi sposób to manualny, w którym to użytkownik okresowo opróżnia zbiornik. Taki sposób może wydawać się mniej komfortowy, ale za to brak konieczności stosowania specjalnych podłączeń sprawia, że urządzenie może stać w dowolnym miejscu w domu czy mieszkaniu, a do sprawnego działania potrzebuje jedynie bliskości gniazdka elektrycznego.

Energooszczędna pompa ciepła

Suszarki z pompą ciepła pracują w tak zwanym zamkniętym obwodzie. W uproszczeniu możemy powiedzieć, że pompa ciepła zapewnia recykling energii. W tym procesie gorące powietrze zostaje schłodzone i ponownie wykorzystane. To wypływa na znaczne zmniejszenie poboru energii. Dodatkowo pompa ciepła pośrednio umożliwia szybkie i skuteczne suszenie ubrań w niższej temperaturze niż w suszarkach, w których ich nie zastosowano. Suszenie w niskiej temperaturze jest dużo bezpieczniejsze dla zachowania jakości tkanin.

Energooszczedne-i-komfortowe-suszarki-do-ubran-i-szafy-suszace-7

Szafa susząca może być doskonałym uzupełnieniem tandemu pralniczego składającego się z pralki i suszarki. Z kolei słupek pralniczy to częste rozwiązanie połączenia pralki i suszarki w niewielkich przestrzeniach. (Fot. Samsung)

Gdzie postawić suszarkę?

To kolejna zaleta tego sprzętu. Wolnostojąca suszarka bębnowa może być ustawiona wszędzie tam, gdzie uznamy, że dla naszej wygody jest to odpowiednie miejsce. Jedynym ograniczeniem mogą być sprzęty podłączane do instalacji kanalizacyjnej, w których zbiornik skraplającej się podczas suszenia wody opróżnia się automatycznie. Są również modele opróżniane manualnie i w nich umiejscowienie wymagane do sprawnego działania ogranicza się jedynie do bliskości źródła energii elektrycznej.

Funkcjonalna łazienka z pralką i suszarką

Najpopularniejszym i najpraktyczniejszym sposobem montażu wydaje się umiejscowienie suszarki w bezpośredniej bliskości pralki automatycznej. Wtedy po skończonym cyklu prania wyjęte z pralki ubrania przekładamy bezpośrednio do suszarki. Oszczędza to czas przenoszenia bielizny do innego pomieszczenia, a także plecy użytkownika, ponieważ mokre pranie waży zdecydowanie więcej niż suche. Popularne są sposoby montażu w tak zwanym ciągu, czyli pralka obok suszarki, ale również w słupku, gdzie suszarka montowana jest na pralce automatycznej. Drugi ze sposobów jest szczególnie polecany do niewielkich przestrzeni, małych łazienek i mniejszych pomieszczeń pralniczych. Wszystkie elementy sterujące na sprzęcie są wygodnie dostępne od frontu, wiec nie ma obaw, że nie dosięgniemy do programatora czy będziemy mieli trudność z wyjęciem wysuszonych tkanin.

Energooszczedne-i-komfortowe-suszarki-do-ubran-i-szafy-suszace-11

SIEMENS WQ46B2CXPL; SAMSUNG DF10A9500CG; GAGGENAU WT260110

Montaż z pralką czy oddzielnie?

Z instalacyjnego punktu widzenia nie ma żadnego konkretnego powodu, żeby automatyczna suszarka do ubrań stała w bezpośrednim sąsiedztwie pralki. Zarówno pralka, jak i suszarka są urządzeniami niezależnymi i mogą być umiejscowione w innych częściach domu. Z praktycznego punktu widzenia warto zauważyć, że wyjmowanie mokrych ubrań z pralki, która stoi w łazience, a następnie ich przenoszenie do miejsca, w którym stoi suszarka, może okazać się niewygodne, a przy tym czasochłonne i uciążliwe. Oba urządzenia pochodzące od tego samego producenta lub podobne gabarytowo będziemy mogli dowolnie zestawić i konfigurować tak, żeby odpowiadało to naszym potrzebom, oczekiwaniom, a przede wszystkim możliwościom, zarówno personalnym, jak i przestrzennym. Z praktycznego puntu widzenia najlepszym rozwiązaniem dla pracy i użytkowania tych sprzętów jest postawienie ich w łazience lub specjalnym pomieszczeniu wydzielonym jako pralnio-suszarnia. Jeśli uznamy, że najwygodniejszy dla nas będzie montaż pralki i suszarki w kuchni, przedpokoju czy pod schodami i będziemy dysponowali odpowiednimi podłączeniami, nie ma ku temu technicznych przeciwwskazań.

2024-06-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket