Oczyszczacze powietrza

(2)

Aktywne filtry

wyczyść
  • Słowo kluczowe: Sharp UA-KIL
-
-
-
-
-

Oczyszczacze powietrza w LoveAir

Wyróżnia nas rewelacyjna obsługa Klienta i doradztwo oraz największa baza wiedzy o oczyszczaczach powietrza na Blogu. Z nami znajdziesz oczyszczacze powietrza przeznaczone do małych mieszkań, jak i bardzo dużych, otwartych powierzchni. Polecamy w pełni bezpieczne urządzenia, w tym te, które posiadają certyfikaty i atesty od takich instytucji, jak Państwowy Zakład Higieny, PTA, BAF czy ECARF. Zapewniamy dobre ceny oraz atrakcyjne warunki zakupu, w tym błyskawiczną wysyłkę i opcję zakupów ratalnych 0%.

 

Wszystkie oferowane modele usuwają skutecznie PM2.5, kurz, alergeny, rakotwórcze lotne związki organiczne z Twojego domu. Radzą sobie ze smogiem, choć z różną skutecznością, dlatego przeznaczone są do różnych powierzchni. Poszczególne modele zostały wyposażone w bardzo praktyczne funkcje dodatkowe, w tym m.in. ewaporacyjne nawilżanie powietrza, jonizację czy tryb automatycznej pracy, opierający się na odczytach czujników. W ofercie są również urządzenia, którymi możesz sterować i monitorować jakość powietrza za pomocą aplikacji mobilnej czy komend głosowych.

 

Przedstawione tu produkty dedykowane są do przeznaczenia domowego, niektóre nadają się też świetnie do biur i szkół. Dzięki działaniu oczyszczacza powietrza będziesz mógł poprawić jakość snu, zyskać więcej energii i zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. Filtry HEPA zawarte w oczyszczaczach skutecznie neutralizują pyły zawieszone, bakterie, wirusy oraz roztocza, dlatego są rekomendowane osobom cierpiącym na alergię i astmę. Choć znaczne przekroczenia norm jakości powietrza zdarzają się przede wszystkim w okresie grzewczym, przez cały rok towarzyszy nam wszechobecny kurz, alergeny i LZO. Według aktualnej wiedzy naukowej nie ma w pełni obojętnych dla zdrowia poziomów stężeń PM2.5, nawet najmniejsze są w jakimś stopniu szkodliwe, dlatego warto korzystać z oczyszczaczy powietrza każdego dnia.

 

Przygotowaliśmy dla Ciebie narzędzie, które pomoże w podjęciu decyzji. Sprawdź nasz ranking oczyszczaczy powietrza.

 

 

 

Prawidłowo dobrane oczyszczacze powietrza zmniejszą o ponad 80% stężenia zanieczyszczeń (np. PM2.5, alergeny oraz większość lotnych związków organicznych jak formaldehyd). Dobierz oczyszczacz powietrza do największego pomieszczenia i przemieszczaj go między pokojami, w zależności gdzie przebywasz. Sugerowane powierzchnie podane są do maksymalnej wydajności, przy których urządzenia bywają głośne. Warto zatem do pomieszczeń np. 30 m² wybierać urządzenia przeznaczone do 50 m², to poprawi komfort akustyczny. Jeśli chcesz oczyszczać kilka pomieszczeń równolegle, najlepiej kupić kilka urządzeń. Jeden oczyszczacz nie obsłuży całego domu, gdyż zwykle przepływ powietrza między pokojami jest mocno ograniczony. 

i

Nie wiesz, który model wybrać? Zobacz nasz ranking oczyszczaczy powietrza

Sortowanie

Aktywne filtry

wyczyść
  • Słowo kluczowe: Sharp UA-KIL
Wkład z jonami srebra GRATIS
5 LAT GWARANCJI
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIL60E-W

Oczyszczacz powietrza

Sharp UA-KIL60E-W

  • EAN: 4974019190266
  • Gwiazdka - ikona 4.80 (28)
Sugerowana powierzchnia
do
50
Głośność
20-51
dB
Szacunkowy koszt filtrów
220
zł/rok
Szacunkowy koszt energii
13
zł/mc
Czujniki
Funkcje

Sharp UA-KIL60E-W to reprezentant najlepszej serii oczyszczaczy od potentata z Azji. Oczyszczacz łączy w sobie wszystkie najlepsze funkcje produktów Sharp. Wydajne nawilżania (do 660 ml/h), najwydajniejszy generator jonów oraz wielka wydajność (408 m3/h), a przy tym niskie koszty eksploatacji to niektóre z licznych atutów. Oczyszczacz szczególnie polecany alergikom. 5-stopniowa filtracja zapewnia blisko w 100% oczyszczone powietrze.

dostępny

dostępny

Gwarancja - ikona

5 lat gwarancji + serwis D2D

24 godziny

24 godziny

Cena
3 999,00
Wkład z jonami srebra GRATIS
5 LAT GWARANCJI
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIL80E-W

Oczyszczacz powietrza

Sharp UA-KIL80E-W

  • EAN: 4974019190365
  • Gwiazdka - ikona 4.70 (29)
Sugerowana powierzchnia
do
62
Głośność
21-55
dB
Szacunkowy koszt filtrów
220
zł/rok
Szacunkowy koszt energii
21
zł/mc
Czujniki
Funkcje

UA-KIL80E-W to najmocniejszy oraz najlepszy model oczyszczacza firmy Sharp. Oczyszczacz łączy w sobie wszystkie innowacyjne funkcje dotychczasowych modeli Sharp. Wydajne nawilżanie (do 700 ml/h), topowy generator jonów Plasmacluster PCI 25000 oraz ogromny przepływ powietrza (498 m3/h), a przy tym niskie koszty eksploatacji to niektóre z licznych atutów. Oczyszczacz szczególnie polecany alergikom i najbardziej wymagającym użytkownikom. 5-stopniowa filtracja zapewnia blisko w 100% oczyszczone powietrze.

dostępny

dostępny

Gwarancja - ikona

5 lat gwarancji + serwis D2D

24 godziny

24 godziny

Cena
4 499,00

Oczyszczacz powietrza

Oczyszczacze powietrza to urządzenia stworzone z myślą o usuwaniu zanieczyszczeń pojawiających się w naszych domach i miejscach pracy. Pozwalają nam zachować jego wysoką jakość i chronić się przed negatywnym wpływem smogu oraz innych mikrodrobin. Rynek oczyszczaczy powietrza dynamicznie się zmienia. Dostępne dzisiaj urządzenia są wydajne, funkcjonalne i ekonomiczne. Najnowsze modele wyróżniają się intuicyjną obsługą oraz wyjątkową skutecznością. Dzięki wielu zastosowanym w nich rozwiązaniom technologicznym, oczyszczacze pozwalają osiągnąć maksymalnie wysoką jakość powietrza w domu i biurze.

 

Jak działa oczyszczacz powietrza – sprawdź!

oczyszczacze powietrza
oczyszczacz powietrza Sharp z nawilżaczem

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

Najlepsze oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania oferują metodę ewaporacji, która jest ekologiczna i bezpieczna dla użytkowników. Urządzenia nie generują mokrych plam i białego osadu na powierzchniach mebli i podłodze. Nowoczesne oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania ewaporacyjnego są wyposażone w czujnik wilgotności (higrometr), dzięki któremu samodzielnie kontrolują poziom wilgotności w pomieszczeniu i dostosowują działanie wentylatora do aktualnych potrzeb, a także higrostat, który pozwala na utrzymanie wybranych parametrów, by nie doszło do przekroczenia bezpiecznych norm.

 

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem – przeczytaj więcej!

Oczyszczacz i nawilżacz powietrza 2w1 – zalety i wady

Zalety
Funkcyjność – jedno urządzenie oczyszcza i nawilża powietrze
Oszczędność miejsca
Wydajność – można znaleźć modele, które są tak samo wydajne jak osobny nawilżacz czy oczyszczacz
Wady
Trzeba od razu kupić droższy model z nawilżaczem (oczyszczacze bez nawilżania są tańsze)
Droższe koszta eksploatacji, ze względu na obecność dodatkowego filtra nawilżacza

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA

Filtry HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air Filter) to wysokowydajne filtry powietrza, które wyznaczają najwyższe standardy w dziedzinie filtracji i oczyszczania powietrza.  Zatrzymują zanieczyszczenia o wielkości zaledwie 0,3 mikrona! Ze względu na ich doskonałą skuteczność są wykorzystywane nie tylko do użytku domowego, ale także w przestrzeniach, w których wymagane jest zachowanie najwyższych standardów sanitarnych (szpitale, ośrodki zdrowia, przychodnie, laboratoria). 

 

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA - przeczytaj więcej!

oczyszczacz powietrza Sharp z filtrami HEPA

Oczyszczacze powietrza dla dzieci

Wybierając oczyszczacz powietrza dla dziecka, warto uwzględnić fakt, że jest ono szczególnie podatne na infekcje. Duży nacisk należy położyć na skuteczność w usuwaniu wirusów. Najważniejszymi parametrami podczas wyboru będą współczynnik CADR i wysokiej klasy filtr. Jednocześnie warto pamiętać, że oczyszczacz powietrza dla dzieci powinien pracować cicho, by zapewnić komfortowe warunki do snu.

 

Oczyszczacz powietrza dla dzieci
Electrolux z serii Well – oczyszczacz powietrza do pokoju dziecięcego

 

Na jakie cechy zwrócić uwagę wybierając oczyszczacz dla dziecka?

  • Stabilna podstawa – nie ma ryzyka przewrócenia
  • Głośność pracy – ciche modele nie zakłócają snu
  • Child Lock – blokada panelu sterowania przed niechcianymi zmianami
  • Filtr HEPA i CADR – warto poszukać modelu z dużym filtrem i sporą wydajnością CADR, który usunie z powietrza wszystkie szkodliwe mikroorganizmy
  • Nawilżanie – przydatne szczególnie zimą, kiedy grzejniki wysuszają powietrza, przez co dziecko może mieć utrudnione zasypianie
  • Jonizacja – odpowiednio naładowane jony dodatnie oraz ujemne usuwają z powietrza mikrocząstki (pleśnie, wirusy czy bakterie), które nie przechwycił filtr HEPA – ważne, żeby poszukać modelu z przebadaną jonizacją np. Plasmacluster od Sharp
  • Kolor – kolory mogą wzbudzać niepotrzebnie ciekawość naszej pociechy, najlepiej wybrać jednolity kolor

 

Oczyszczacze powietrza dla alergików

Dla osób chorujących na alergię szczególne znaczenie ma skuteczne usuwanie substancji alergizujących. Niezwykle ważne jest więc, by wybrany oczyszczacz powietrza oferował wysoki wskaźnik CADR pozwalający na sprawną wymianę powietrza w pomieszczeniu oraz dobry filtr HEPA. Niektóre urządzenia oferują również specjalny tryb Pollen. Polecamy modele z certyfikatami ECARF i Allergy UK.

 

Oczyszczacze powietrza na alergię - przeczytaj więcej!

oczyszczacz powietrza dla alergika
oczyszczacz powietrza na dym papierosowy

Oczyszczacze powietrza dla palaczy

Dym tytoniowy jest nie tylko bardzo szkodliwy, ale również uciążliwy do usunięcia. Nieprzyjemny zapach potrafi przeniknąć w głąb tkanin i pozostać w nich na lata. Wybierając oczyszczacz powietrza dla palaczy, należy uwzględnić przede wszystkim masę węgla aktywnego w filtrze węglowym. Im wyższa, tym lepiej - konieczność wymiany modułu nastąpi później. Ciekawe rozwiązanie oferują również oczyszczacze powietrza z jonizacją Plasmacluster, które odświeżają powietrze. W trybie Ion Spot silny i bogato nasycony jonami nadmuch powietrza nakierowany jest bezpośrednio na tkaninę, by usunąć głęboko przeniknięty zapach. 

 

Oczyszczacze powietrza dla palaczy - przeczytaj więcej!

Oczyszczacze powietrza dla astmatyków

Najpowszechniejsze objawy astmy to duszności, trudności z oddychaniem, kaszel, ucisk w klatce piersiowej, trudności w mówieniu i szybkie męczenie się. Oczyszczacze powietrza dla astmatyków są w stanie zneutralizować substancje aktywne chemicznie, które znajdują się na powierzchniach pleśni, alergenów czy roztoczy. Polecamy szczególnie urządzenia wyposażone w wysokiej klasy filtry HEPA oraz węglowe.

 

Oczyszczacze powietrza dla astmatyków - przeczytaj więcej!

 

oczyszczacz powietrza dla astmatyka
rodzina wybierająca model oczyszczacza uniwersalnego

Uniwersalne oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza warto stosować przez cały rok. Są skuteczne w walce ze smogiem, efektywnie wychwytują pyłki i inne alergeny, zmniejszają ilość nagromadzonego w domu kurzu. Aby wybrać uniwersalny oczyszczacz powietrza, warto dokładnie zmierzyć pomieszczenie, a następnie dobrać urządzenie o odpowiednim współczynniku CADR - optymalnym rozwiązaniem jest 3-krotna wymiana powietrza w ciągu godziny. Warto również wziąć pod uwagę urządzenia 3w1: oczyszczacz, nawilżacz i jonizator, które kompleksowo zadbają o optymalne parametry powietrza, którym oddychasz na co dzień.

 

Uniwersalne oczyszczacze powietrza – przeczytaj więcej!

Oczyszczacze powietrza na smog

To jedne z najczęściej poszukiwanych przez naszych rodaków urządzeń. Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych w Europie - zimą w niektórych miastach normy zostają przekroczone nawet kilkaset razy! Oczyszczacze powietrza na smog mają za zadanie przede wszystkim wychwycić szkodliwe pyły PM10, PM5 i PM2.5, które z dużą łatwością przedostają się do układu oddechowego i krwi. W skład smogu wchodzą jednak również m.in. benzo(a)piren, związki lotne, tlenki siarki, ozon, tlenek węgla, tlenki azotu, ołów, arsen, kadm, nikiel.

 

Oczyszczacze powietrza na smog - przeczytaj więcej!

smog - zanieczyszczone powietrze
oczyszczacz powietrza Philips na kurz

Oczyszczacze powietrza na kurz

Oczyszczacze powietrza są w stanie zmniejszyć ilość kurzu w domu. Co bardzo istotne, mogą wyłapać go zanim osiądzie na podłodze i innych powierzchniach. Jednocześnie jednak warto pamiętać, że nie każde urządzenie radzi sobie z nim z równą skutecznością. Najlepiej jest wybierać te, które wymuszają nietypową cyrkulację powietrza, co pozwala wychwytywać go również z dolnych poziomów pomieszczenia - to najlepsze oczyszczacze powietrza na kurz.

 

Oczyszczacze powietrza na kurz - przeczytaj więcej!

Oczyszczacze powietrza na brzydkie zapachy

 

Najlepszą ochronę przed brzydkimi zapachami w naszych domach i biurach stanowią oczyszczacze powietrza, wyposażone w filtr węglowy. Są one skuteczne w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów takich jak dym papierosowy, spalenizna, zapach zwierząt, czy tych związanych z używaniem środków czystości, farb czy lakierów do paznokci. Efektywność działania oczyszczaczy na zapachy może być dodatkowo zwiększona zastosowaniem jonizatorów powietrza z opatentowaną technologią działania.  

 

Oczyszczacze powietrza na brzydkie zapachy - przeczytaj więcej!

brzydkie zapachy w mieszkaniu
oczyszczacz powietrza Blueair na roztocza

Oczyszczacze powietrza na roztocza

Alergia na roztocze kurzu domowego może być niezwykle uciążliwa. Optymalne warunki do rozwoju roztoczy to wilgotne środowisko. Te drobne organizmy żywią się ludzkim nabłonkiem, który stanowi składnik kurzu. Oznacza to, że w naszych warunkach domowych najczęściej jesteśmy narażeni na stały kontakt z czynnikiem alergizującym, który może wywołać astmę oskrzelową. Oczyszczacze powietrza na roztocza są w stanie skutecznie wychwycić i zneutralizować nawet 99,97% roztoczy kurzu domowego, znacząco poprawiając komfort życia alergika.

 

Oczyszczacze powietrza na roztocza - przeczytaj więcej!

Oczyszczacze powietrza na wirusy

Jak zweryfikować skuteczność oczyszczaczy powietrza w walce z wirusami? Wybieraj oczyszczacze powietrza, które posiadają atesty uznanych w Polsce lub na świecie instytucji certyfikujących. Oczyszczacze powietrza na wirusy muszą mieć wysokiej klasy filtry EPA lub HEPA - o klasie E11 i wyższej, by wyłapywać cząsteczki mniejsze nawet od 0,003 µm ze skutecznością sięgającą nawet 99,97%. Poszczególne wirusy mogą różnić się rozmiarem - np. koronawirusy Sars-CoV-2 wahają się od 0,06 μm do 0,14 μm. Niezwykle istotny jest również współczynnik CADR. Oczyszczacze powietrza na wirusy powinny wykazywać jak najwyższą wydajność, by zyskać pewność, że jak najwięcej napływających do pomieszczenia drobnoustrojów zostało zatrzymanych przez filtry.

 

Oczyszczacze powietrza na wirusy - przeczytaj więcej!

oczyszczacz powietrza na wirusy
kobieta z reakcją alergiczną na pleśń

Oczyszczacze powietrza na pleśń

Obecność pleśni w domu może przyczynić się do powstawania reakcji alergicznych na pleśń o charakterystycznych objawach – ból gardła, głowy, duszności, kaszel, zapalenie spojówek czy nieżyt nosa. Aby pozbyć się pleśni w domu konieczne jest zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza i ograniczenie jego wilgotności. Pomocne mogą okazać się także oczyszczacze powietrza wyposażone w funkcję jonizacji oraz dobrej klasy filtry HEPA, które są w stanie pochłaniać z powietrza niebezpieczne dla zdrowia grzyby pleśniowe.

 

Oczyszczacze powietrza na pleśń - przeczytaj więcej!

Oczyszczacze powietrza na pyły

Oczyszczacze powietrza mogą służyć również usuwaniu różnego rodzaju pyłów. Należy wybierać urządzenia wyposażone w odpowiedniej klasy filtry HEPA, które świetnie radzą sobie z usuwaniem szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia pyłów PM2.5. PM10, a często także tych najdrobniejszych PM1. Najlepsze będą modele wyposażone w czujniki odpowiedzialne za ich wykrywanie, dzięki którym oczyszczacze automatycznie przyspieszają działanie po stwierdzeniu ich obecności. Przy zakupie zwracaj uwagę również na skuteczność i wydajność filtracji. Najważniejszy jest współczynnik CADR, który określa objętość oczyszczonego przez urządzenie powietrza w ciągu godziny. Warto wybrać oczyszczacz powietrza o wysokim CADR.

 

Oczyszczacze powietrza na pyły - przeczytaj więcej!

oczyszczacz powietrza Sharp na pyły
oczyszczacz powietrza do przedszkola

Oczyszczacz powietrza do przedszkola, żłobka

Najlepszym wyborem będzie oczyszczacz, który łączy w sobie wysoki współczynnik CADR, optymalną głośność i przede wszystkim pełne bezpieczeństwo stosowania również w obecności dzieci.

 

Oczyszczacz powietrza do przedszkola - przeczytaj więcej!

Oczyszczacz powietrza do samochodu

Niewielkich rozmiarów urządzenie wyposażone w filtr węglowy pochłaniający szkodliwe gazy i filtr HEPA usuwający napływające z zewnątrz pyły, które posiada wtyczkę dostosowaną do samochodowej zapalniczki.

 

Oczyszczacz powietrza do samochodu - przeczytaj więcej!

samochodowy oczyszczacz powietrza LIFAair
oczyszczacz do gabinetu lekarskiego

Oczyszczacz powietrza do obiektów o specjalnych wymaganiach sanitarnych

W takich miejscach szczególne znaczenie ma nie tylko wysoki współczynnik CADR, ale również filtry HEPA klasy H14.

 

Oczyszczacz powietrza do obiektów sanitarnych - przeczytaj więcej!

Oczyszczacz powietrza do domu i mieszkania

Dostosowany do powierzchni wybranego pomieszczenia i indywidualnych potrzeb domowników (np. uwzględniający występujące u członków rodziny alergie czy położenie domu blisko ulicy).

 

Oczyszczacz powietrza do domu - przeczytaj więcej!

oczyszczczacz powietrza do mieszkania
oczyszczacz powietrza Electrolux do biura

Oczyszczacz powietrza do biura 

Urządzenia o wysokim współczynniku CADR, pozwalają na kilkukrotną zupełną wymianę powietrza na dużej przestrzeni, wyposażone w czujniki ruchu i światła, nierzadko montowane na ścianie.

 

Oczyszczacz powietrza do biura - przeczytaj więcej!

Oczyszczacz powietrza do konkretnego pokoju

Najczęściej o mniejszym współczynniku CADR ze względu na mniejszy metraż poszczególnych pomieszczeń, nierzadko również wyposażony w praktyczne kółka i uchwyty, by przenosić go na noc do sypialni.

 

Oczyszczacz powietrza do pokoju - przeczytaj więcej!

oczyszczacz powietrza do pokoju

Oczyszczacze powietrza do konkretnych powierzchni

Aby wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza do konkretnego pomieszczenia, musisz wziąć pod uwagę wielkość przestrzeni i współczynnik CADR danego modelu. Urządzenie stworzone do mniejszych powierzchni będzie oferowało zbyt niską wydajność, by skutecznie usunąć zanieczyszczenia. Z drugiej strony wybór modelu o zbyt dużej wydajności także nie jest rekomendowany, ponieważ oczyszczacz nie będzie w pełni wykorzystywał swojej mocy. Co więcej, oczyszczacze powietrza o wysokiej wydajności są przeważnie droższe od modeli o niższych parametrach, dlatego taki zakup nie jest uzasadniony pod kątem wydatków.


Warto pamiętać, że parametrem lepiej oddającym przeznaczenie urządzenia jest nie tyle powierzchnia, co kubatura pomieszczenia. Oczyszczacz musi poradzić sobie bowiem z filtracją powietrza o konkretnej objętości. Ze względu na to najlepszym wyznacznikiem wydajności urządzenia jest CADR, nie zaś sugerowana powierzchnia pomieszczenia - tę wyliczamy w oparciu o najpowszechniejszą w Polsce wysokość pomieszczeń, która jednak może być inna niż ta, która występuje u ciebie.

do 10 m2 oczyszczacze powietrza małe kompaktowe oczyszczacze powietrza przeznaczone do małych powierzchni
do 20 m2 oczyszczacze powietrza niewielkie kompaktowe oczyszczacze powietrza przeznaczone do małych powierzchni
do 30 m2 oczyszczacze powietrza średniej wielkości oczyszczacze
do 40 m2 oczyszczacze powietrza średniej wielkości oczyszczacze
do 50 m2 oczyszczacze powietrza oczyszczacze powietrza o większych rozmiarach przeznaczone do dużych powierzchni
do 60 m2 oczyszczacze powietrza oczyszczacze powietrza o większych rozmiarach przeznaczone do dużych powierzchni

Oczyszczacze powietrza na twój budżet

Od czego zależy cena oczyszczacza powietrza? Płacimy przede wszystkim za jakość: wykorzystane komponenty, obecność czujników pyłów PM2.5 i TVOC, tryby pracy, pojemność i późniejszą dostępność filtrów, zróżnicowane możliwości sterowania. Nie zawsze jednak tanie oczyszczacze powietrza muszą być gorszej jakości - przed zakupem zawsze zwracaj uwagę na wymienione wyżej parametry i staraj się znaleźć model, który wpisuje się jednocześnie w twój budżet, jak i potrzeby domowników.

 

Szukasz oczyszczacza w konkretnym budżecie:
 

  • do 1000 złoczyszczacze powietrza
  • do 2000 złoczyszczacze powietrza
  • do 3000 złoczyszczacze powietrza
  • do 4000 złoczyszczacze powietrza
  • do 5000 złoczyszczacze powietrza
  • do 6000 złoczyszczacze powietrza

Ceny oczyszczaczy powietrza - przeczytaj artykuł!

Oczyszczacze powietrza – często zadawane pytania

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Każdy model jest wyposażony w wentylator oraz filtry powietrza, które różnią się dla poszczególnych modeli. Po włączeniu urządzenia wentylator wprawia w ruch brudne powietrze, które zostaje zassane przez wlot powietrza. Następnie zestaw filtrów wyłapuje zanieczyszczenia, a czyste powietrze jest wydmuchiwane przez wylot powietrza.
 

Jakie filtry wykorzystywane są w oczyszczaczach powietrza?

Większość modeli dostępnych na rynku oferuje 3-stopniową filtrację powietrza, w której skład wchodzi filtr wstępny, węglowy oraz HEPA. Różnią się one jakością oraz wielkością. Jeśli wybierzemy oczyszczacz, w którym zamontowano duże filtry, to możemy być pewni, że będą one skuteczne przez dłuższy czas. Nie polecamy sprzętu, jaki oferują popularne dyskonty (tzw. no name). Mają one często malutkie filtry, które będziemy zmuszeni zmieniać nawet co 3 miesiące. Producenci lubią się często chwalić, że ich filtracja składa się z 5 lub więcej stopni. Jednak trzeba wziąć na to uwagę, ponieważ często jest to zabieg marketingowy. Najważniejszy w oczyszczaczu jest filtr HEPA usuwający najpowszechniejsze zanieczyszczenia.

Jaką skuteczność mają oczyszczacze powietrza?

Tak naprawdę skuteczność oczyszczacza powietrza jest uzależniona od klasy filtra HEPA. Obecnie najczęściej spotykaną klasą jest H13 gwarantująca skuteczność na co najmniej poziomie 99,97% w usuwaniu mikroskopijnych zanieczyszczeń. Często możemy znaleźć jeszcze filtry E12 – również je polecamy, ponieważ gwarantują nieco mniejszą skuteczność 99,5% – co ważne zapewniają najlepszy kompromis pomiędzy skutecznością a wydajnością. Niższej klasy nie polecamy dlatego, że spada mocno skuteczność we filtrowaniu. Warto również wspomnieć o klasie H14 (m.in. IDEAL seria Pro), która jest skuteczna na 99,99% – jednak jest ona rzadziej spotykana, filtry są po prostu droższe.

Co eliminują oczyszczacze powietrza?

Oczyszczacze powietrza eliminują wiele różnych rodzajów zanieczyszczeń z powietrza, w tym: alergeny wziewne (pyłki roślin, roztocza czy sierść zwierząt), smog (pyły PM2.5 i PM10 oraz tlenki azotu i siarki), wirusy, bakterie, lotne związki organiczne (LZO) np. formaldehyd i inne szkodliwe gazy, brzydkie zapachy występujące w domu, w tym dym tytoniowy, czy unoszący się w powietrzu kurz. Sprzęt jest polecany alergikom i osobom cierpiącym na schorzenia górnych dróg oddechowych np. astma.

Jakie są rodzaje oczyszczaczy powietrza?

Oczywiście najpopularniejszym rodzajem oczyszczacza jest ten do zastosowań domowych. Producenci dostarczają sprzętu zarówno na małe, jak i na wielkie powierzchnie dochodzące do nawet 100 m². Kolejnym rodzajem są oczyszczacze do zastosowań budowlanych (np. IDEAL Hercules) cechujące się wielką wydajnością. Osobną grupę rodzajów oczyszczaczy stanowią te z wbudowanym nawilżaczem oraz jonizatorem.

Czy potrzebny mi oczyszczacz z nawilżaczem?

Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli Twoje powietrze w pomieszczeniu jest suche – warto sięgnąć po oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza. Kupujemy jedno urządzenie bez konieczności kupna osobno, zyskujemy miejsce oraz obniżamy koszta zakupu i późniejszej eksploatacji. Jak sprawdzić wilgotność względną powietrza? Sposób jest niezwykle prosty – wystarczy zwykły higrometr, którego możemy kupić już za kilkanaście złotych.

Co daje oczyszczacz z jonizatorem?

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem działa poprzez wytwarzanie odpowiednio naładowanych jonów, które przyciągają zanieczyszczenia. Jony ujemne przyciągają cząsteczki zanieczyszczeń naładowane pozytywnie i na odwrót robią jony dodatnie. Urządzenie może być szczególnie skuteczne w usuwaniu drobnych cząstek zanieczyszczeń, takich jak dym, pyłki, kurz, roztocza, a nawet niektóre bakterie i wirusy. Ponadto jonizatory mogą pomóc w neutralizowaniu nieprzyjemnych zapachów. Co ważne, wybierając model z jonizacją, musimy uważać na to, aby nie kupić sprzętu wytwarzającego szkodliwy ozon. Polecamy poszukać sprawdzonych marek, takich jak Sharp z Plasmacluster czy Winix z Plasmawave, w których jonizacja jest przebadana i mamy pewność, że jest bezpieczna.

Jakie są koszta eksploatacji oczyszczacza powietrza?

Koszta eksploatacji uzależnione są głównie od ceny i częstotliwości potrzeby zmiany filtrów. Co ważne, przy każdym oczyszczaczu dostępnym w naszym sklepie, podajemy szacunkowy roczny koszt filtrów – każdy może sobie sprawdzić, jakie są koszta dla poszczególnego modelu. Optymalnymi i akceptowalnymi rocznymi kosztami jest przedział w granicach 200-300 zł. Porada LoveAir: należy dokładniej zapoznać się z ceną i późniejszą dostępnością filtrów. Tani sprzęt z Chin często będzie wymagał częstej wymiany filtrów, które po prostu może się okazać, że będzie trzeba sprowadzać z zagranicy. Warto zaznaczyć, że producenci kładą nacisk na zużycie energii i zazwyczaj oczyszczacze powietrza nie potrzebują do działania dużej ilości energii elektrycznej.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

Jest kilka parametrów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając sprzęt do domu:

  • CADR lub przepływ powietrza: najważniejszy parametr określający wydajność danego modelu. CADR (Clean Air Delivery Rate) to wskaźnik, który pokazuje, ile metrów sześciennych czystego powietrza oczyszczacz dostarcza w ciągu godziny. Przepływ powietrza informuje o tym, ile powietrza przepływa przez oczyszczacz w ciągu godziny, kiedy nie ma w nim filtrów.
  • Rodzaj filtrów: oczyszczacz powietrza powinien mieć 3-stopniową filtrację: wstępny, HEPA oraz węglowy. Reszta filtrów, jakie można znaleźć, ma za zadanie wspomaganie oczyszczania powietrza. Warto poszukać modelu, który oferuje również wskaźnik informujący o procentowym zużyciu filtrów.
  • Czujniki zanieczyszczeń: kompletny zestaw powinien obejmować czujnik PM2.5 oraz LZO (gazowy). Najlepsze są sensory laserowe, które cechują się niezwykłą precyzją. Często producenci oferują również czujniki światła czy ruchu, które wzbogacają wyposażenie oczyszczacza.
  • Wskaźnik jakości powietrza: kolejna cecha, której wymaga dobry model – wskaźnik pokazuje jakość powietrza na podstawie odczytów z czujników. Coraz częściej możemy znaleźć modele, które oprócz wskazywania jakości za pomocą zmieniających się kolorów oferują również wskazywanie dokładnej ilości PM2.5 czy gazów, a nawet alergenów (Philips).
  • Automatyzacja: oczyszczacz powietrza sam steruje swoją prędkością w zależności od jakości powietrza. Do prawidłowego automatycznego działania potrzebne są czujniki. Warto również przyjrzeć się reakcji oczyszczacza na zmieniające się warunki – dobre modele reagują już od stężenia PM2,5 12 μg/m³ – wtedy przyspieszają swoją pracę w celu usunięcia zabrudzeń. Jest to najważniejsza funkcja oczyszczacza.
  • Głośność: istotny parametr, jeśli szukamy oczyszczacza do sypialni, pokoju dziecięcego czy biura. Renomowane marki oferują głośność zaczynającą się od zaledwie 15 dB! Porada LoveAir: należy wziąć pod uwagę dolną oraz górną wartość głośności. Często producenci podają tylko minimalną – najniższy tryb z minimalną prędkością wentylatora, co przekłada się na niską głośność. Jednak przy wyższych prędkościach może się okazać, że głośność sprzętu nie jest akceptowalna.
  • Pobór prądu: oczyszczacze przeważnie nie są prądożerne, jednak warto przestudiować zużycie energii, aby nie okazało się, że zapłacimy dużo za prąd. Porada LoveAir: oczyszczacz zużywa najmniej prądu, jeśli pracuje na najniższych obrotach. Warto kupić model przeznaczony do większej powierzchni, wtedy mamy większą pewność, że sprzęt nie będzie musiał często wskakiwać na wyższe obroty.
  • Funkcje dodatkowe: sterowanie przez aplikację, timer czy blokada rodzicielska oraz wiele innych przydatnych funkcji.

Czy oczyszczacz powietrza jest zdrowy?

Działanie oczyszczacza przynosi wiele korzyści zdrowotnych:

  • Usuwają smog: długotrwałe wdychanie smogu jest szkodliwe dla zdrowia. Może prowadzić do problemów z układem oddechowym, zwiększać ryzyko chorób serca i neurologicznych, osłabiać układ odpornościowy i zwiększać ryzyko raka. Wdychanie smogu może również negatywnie wpływać na rozwój dzieci.
  • Usuwają alergeny: długotrwałe narażenie na alergeny może prowadzić do problemów zdrowotnych. Objawy mogą obejmować kichanie, swędzenie nosa i oczu, a także trudności w oddychaniu. Może to również prowadzić do przewlekłych stanów zapalnych, takich jak przewlekły kaszel czy przewlekła obturacyjna choroba płuc. Wdychanie alergenów przez dłuższy czas może również wpływać na układ odpornościowy, zwiększając ryzyko innych chorób, takich jak choroby serca.
  • Usuwają wirusy i bakterie: filtry HEPA są w stanie wyłapać niemal wszystkie wirusy i bakterie unoszące się w powietrzu. Wskazówka LoveAir: oczyszczacz powietrza nie chroni przed zarażeniem się wirusem – usuwa je z powietrza. Do zakażenia może dojść w inny sposób.
  • Pochłaniają dym tytoniowy: filtr węglowy jest w stanie pochłonąć szkodliwy dla zdrowia dym nikotynowy. Badania wskazują, że unoszący się w powietrzu dym jest bardziej szkodliwy niż samo palenie papierosów. Porada LoveAir: jeśli chcemy stosować oczyszczacza do usuwania dymu z papierosów, to warto przyjrzeć się modelom oferującym wielkie filtry węglowe np. LIFAair.

Ile kosztują oczyszczacze powietrza?

Sprzęt renomowanego producenta to wydatek zaczynający się już do zaledwie kilkuset złotych. Najlepsze oczyszczacze, często obsługujące wielkie powierzchnie to koszt nawet kilku tysięcy złotych.

Jakie marki oczyszczaczy powietrza są popularne?

Przedstawiamy najpopularniejsze marki oczyszczaczy powietrza dostępne na polskim rynku oraz ich zalety i wady:

 

Oczyszczacze powietrza Sharp – zalety i wady

Technoloiga Plasmacluster
Duża rozpiętość modeli
Najlepsze oczyszczacze z funkcją nawilżania
Koszta ekploatacji na rozsądnym poziomie
Szeroki zestaw czujników
Słaba auto-reakcja na podwyższone stężenie PM2.5
Brak wskaźnika wymiany filtrów (jedynie informacja o potrzebie wyczyszczenia)

 

Oczyszczacze powietrza LIFAair – zalety i wady

Wielka pojemność filtrów
Jakość materiałów – metalowa obudowa
Stacja LIFAair i bardzo dokładne pomiary
Czujnik CO₂
Wysoka cena
Spora waga

 

Oczyszczacze powietrza Blueair – zalety i wady

Precyzyjne czujniki PM2.5 i LZO (HealthProtect)
Różnorodność serii
Rozbudowana aplikacja mobilna
Wysokie koszty eksploatacji (HealthProtect)
Brak modeli z nawilżaniem

 

Oczyszczacze powietrza Electrolux – zalety i wady

Precyzyjne czujniki PM2.5 i LZO
Design
Rozbudowana aplikacja mobilna
Duża pojemność filtrów
Wyższe koszty eksploatacji
Brak modeli z nawilżaniem

 

Oczyszczacze powietrza Philips – zalety i wady

Modele 3w1: oczyszczacz, wentylator i ogrzewacz
Precyzyjne czujniki PM2.5 i LZO
Dodatkowy filtr za 1 zł
Nawilżanie ewaporacyjne
Słabsze czujniki optyczne w niektórych modelach
Brak czujnika LZO w tańszych modelach

 

Oczyszczacze powietrza Xiaomi – zalety i wady

Dobry stosunek cena-wydajność
Laserowy czujnik PM2.5
Koszta eksploatacji
Tryb automatyczny oparty na chińskich normach – konieczna automatyzacja we własnym zakresie
Wysoka głośność na wysokich obrotach
Brak czujnika LZO
Brak modeli z nawilżaniem

 

Oczyszczacze powietrza Klarta – zalety i wady

Dobry stosunek cena-wydajność
Pewna jonizacja powietrza
Wymagają aplikacji do pełnej obsługi
Brak czujnika LZO
Słabsze starsze modele

 

Oczyszczacze powietrza Vestfrost – zalety i wady

Czujniki pyłów i LZO
Dosyć wysoka cena

 

Oczyszczacze powietrza Venta – zalety i wady

Jakość wykonania
Filtr HEPA H14
Szybka reakcja na zanieczyszczenia w trybie automatycznym
Bardzo energooszczędne
Bardzo wydajne nawilżanie
Słaby stosunek cena/wydajność

 

Oczyszczacze powietrza Coway – zalety i wady

Jakość wykonania
Stosunek cena/wydajność
Niskie koszta eksploatacji
Głośność
Brak czujnika LZO w żadnym modelu
Tylko jeden model oferuje możliwość sterowania przez aplikację

 

Oczyszczacze powietrza IDEAL – zalety i wady

Jakość wykonania
Filtr HEPA H14
Niezwykle cicha praca
Dostępne modele z czujnikiem LZO
Wysoka cena i koszta eksloatacji
Konieczność kalibracji czujnika

 

Oczyszczacze powietrza Winix – zalety i wady

Atrakcyjna cena
Bezpieczna jonizacja powietrza
Zestaw czujników w modelu Zero Pro
Koszta ekpsloatacji
Brak nowych modeli
Głośniejsza praca
Brak aplikacji mobilnej

 

Oczyszczacze powietrza Air Clinic – zalety i wady

10 lat gwarancji
Idealnie spasowane filtry
Niskie zużycie energii
Wysokie koszta eksploatacji
Brak czujnika LZO

 

Oczyszczacze powietrza Toshiba – zalety i wady

Atrakcyjna cena
Wydajność
Niskie koszta eksploatacji
Zestaw czujników (pyłów + LZO)
Energooszczędność
Brak modeli z nawilżaniem
Brak zdalnego sterowania
Słaba reakcja czujnika

 

Oczyszczacze powietrza Dyson – zalety i wady

Duża oferta modeli
Modele z wentylatorem na lato
Nowoczesny design
Zestaw czujników (PM2.5 i LZO)
Modele dedykowane do usuwania formaldehydu
Aplikacja mobilna
Wysoka cena
Słaba wydajność oczyszczania
Słabsze optyczne czujniki pyłów
Słabe filtry węglowe (mała ilość węgla aktywnego)

 

Oczyszczacze powietrza Fellowes – zalety i wady

Możliwość powieszenia na ścianie – oszczędność miejsca
Możliwość sterowania przez aplikację
Wydajność
Wysoka cena
Głośność
Bardzo wysokie koszta eksploatacji

 

Oczyszczacze powietrza Daikin – zalety i wady

Przebadana jonizacja powietrza
Atrakcyjne koszta eksploatacji
Zestaw czujników (PM2.5 + LZO)
Bardzo wydajne nawilżanie
Spora cena
Brak aplikacji mobilnej

 

Oczyszczacze powietrza Samsung – zalety i wady

Cicha praca
Stosunek cena/wydajność
Aplikacja mobilna
Słabe czujniki zawyżające wyniki

 

Oczyszczacze powietrza Panasonic – zalety i wady

Bezpieczna i przebadana jonizacja powietrza
Wydajne nawilżanie powietrza
Zestaw czujników
Koszta eksploatacji
Brak dostępności producenta
Brak aplikacji mobilnej
Mało dokładny czujnik kurzu

 

Oczyszczacze powietrza Boneco – zalety i wady

Duże filtry
Brak czujnika LZO
Słaba jakość wykonania

Czy oczyszczacz powietrza pomaga przy alergii?

Tak, zdecydowanie oczyszczacze pomagają zniwelować objawy alergii. Robią to głównie dzięki filtrowi HEPA, który jest w stanie usunąć z powietrza niemal wszystkie czynniki alergizujące. Zbawienna dla alergików jest również jonizacja oraz nawilżanie powietrza – sucha skóra wzmaga dolegliwości.

Czy oczyszczacz powietrza zmniejsza ilość kurzu?

Oczyszczacze powietrza mogą zmniejszyć ilość kurzu w pomieszczeniu. Producenci nawet przygotowali specjalne serie, których konstrukcja pozwala na lepsze usuwanie kurzu np. Blueair i seria DustMagnet. Porada LoveAir: po włączeniu oczyszczacza może nastąpić wzmożone występowanie kurzu w powietrzu. Dzieje się tak dlatego, że wentylator wprawia w ruch powietrze, a przy okazji zastały kurz. Jednak po krótkim czasie cząsteczki zostaną wchłonięte przez filtr.

Ile czasu powinien być włączony oczyszczacz powietrza?

Sprzęt powinien być włączony przez cały czas, w którym ktoś przebywa w pomieszczeniu – zanieczyszczenia mogą cały czas dostawać się do budynku. Warto korzystać z trybu automatycznego, który będzie sam kontrolował potrzebną szybkość pracy urządzenia. Aplikacje mobilne dają również możliwość ustawienia docelowego czasu włączenia bądź wyłączenia urządzenia. Możemy np. zaprogramować włączenie się oczyszczacza przed naszym powrotem z pracy czy szkoły.