CYFROWY POLSAT

Multimedialny dekoder EVOBOX IP

Multimedialny dekoder

To pierwszy z rodziny odbiorników Evobox Cyfrowego Polsatu niewymagający anteny satelitarnej do oglądania kanałów telewizyjnych. Wystarczy dołączyć go do Internetu przewodowo lub bezprzewodowo (Wi-Fi), ale trzeba być abonentem jednego z trzech operatorów: Orange, Netii lub Plusa.

Na uwagę zasługuje niewielka obudowa Evobox IP (zdjęcie 1) (122 × 115 × 28 mm), znacznie mniejsza niż np. w Evobox HD, a więc zajmować będzie mało miejsca. Zasilacz (DC 12 V) jest oddzielny. Odbiornik jest wyposażony w następujące złącza (zdjęcie 2) : Ethernet, HDMI, złącze optyczne do przesyłania dźwięku wielokanałowego do zestawu kina domowego oraz USB 2.0 do odtwarzania materiału z pamięci lub dysku twardego. Istotne jest, że funkcja HDMI CEC umożliwia jednoczesne włączenie dekodera i telewizora pilotem do dekodera i odwrotnie.

Multimedialny dekoder

Zdjęcie 1

Multimedialny dekoder

Zdjęcie 2

W czasie konfiguracji można wybrać tryb oszczędzania energii. Do wyboru jest czas automatycznego wyłączenia dekodera – po 1,5, 3 lub 6 godzinach. Wybranie trybu „czuwanie” spowoduje maksymalne ograniczenie zużycia energii, ale za każdym razem dekoder będzie potrzebował więcej czasu na uruchomienie, natomiast „szybki start” będzie skutkował mniejszym ograniczeniem poboru energii, ale uruchomienie dekodera będzie natychmiastowe. Przy problemach z Internetem warto skorzystać z funkcji „diagnostyka”, która wyświetla szybkość transmisji danych. Dobrą wiadomością jest, że minimalna szybkość transmisji wynosi 8 Mbit/s dla kanałów TV SD i HD. Wynika to z przepustowości wykorzystywanej dla usługi IPTV Cyfrowego Polsatu, dla kanałów: SD – 1,6 Mbit/ s, HD – 5 Mbit/s, dla kanałów Super HD (sportowe) nadawanych w najlepszej jakości – 8 Mbit/s.

Odbiornik nie ma wyświetlacza, o stanie jego pracy informuje kolor LED: zielony – że jest w trakcie uruchamiania, niebieski – włączenie, czerwony – stan „szybkiego startu” (zdjęcie 3) oraz biały – czuwanie. Oprogramowanie i wygląd menu są takie same jak w innych Evoboxach.

EPG (zdjęcie 4), wyróżnia funkcja catch-up TV, która umożliwia odtwarzanie programów do 7 dni wstecz, jest także TimeShift. Dodatkowe usługi to serwisy VoD: Cyfrowy Polsat Go (zdjęcie 5) i HBO Go (zdjęcie 6) czy radio internetowe.

Multimedialny dekoder

Zdjęcie 3

Multimedialny dekoder

Zdjęcie 4

Multimedialny dekoder

Zdjęcie 5

Multimedialny dekoder

Zdjęcie 6

Zaletą jest też korzystanie z pamięci USB, na której mamy własne pliki wideo (kontener AVI, MKV, MP4, TS), zdjęcia (format JPEG, PNG, GIF, BMP) i muzykę (MP3, AC3, DD+). Wrażenia z użytkowania dekodera są następujące. Odbiornik współpracował z telewizorem Samsung QLED QE55Q70RAT.

Telewizor w czasie konfiguracji dodał ikonę Cyfrowego Polsatu do menu źródła wideo. Włączenie odbiornika pilotem od dekodera czy telewizora powodowało prawie natychmiastowe pojawienie się obrazu na telewizorze dzięki funkcji szybkiego startu. Obsługa jest komfortowa, interfejs działa szybko, rozmieszczenie elementów jest wygodne i intuicyjne, a szybkość reakcji na komendy z pilota natychmiastowa. Aplikacje HBO Go i CP Go uruchamiały się także szybko, filmy były odtwarzane bez zacięć. Dekoder współpracował z amplitunerem AVR-X110W. Warto dołączyć dekoder do zestawu kina domowego złączem optycznym, wtedy dźwięk z filmów z serwisu VoD HBO Go lub radia jest bardziej atrakcyjny dla widza dzięki efektom kinowym. Pliki filmowe (np. *.mp4) i zdjęcia odtwarzane z twardego dysku lub pendrive'a odtwarzały się poprawnie. Czasami zdarzały się przy odbiorze kanałów TV chwilowe zatrzymania obrazu, lecz po chwili obraz odtwarzany był poprawnie. Dużą wygodą jest odtwarzanie programów telewizyjnych w późniejszym terminie, dzięki funkcji catch-up TV i funkcji Time Shift, co rekompensuje brak możliwości nagrywania na twardy dysk.

Dekoder współpracował także ze smartfonem połączonym z siecią Orange jako hot spot. Transfer danych był na tyle duży, że obraz był stabilny. Jest to wyjście awaryjne ze względu na koszty internetu mobilnego.

Multimedialny dekoder
Multimedialny dekoder
2019-08-31
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket