TECHNISAT

Wideorejestrator Roadcam 1 CE

Firma TechniSat rozszerzyła swoją ofertę o wideorejestrator samochodowy z G-sensorem, GPS, trybem parkingowym i czujnikiem ruchu.

Zestaw wideorejestratora składa się z kamery, uchwytu do jej mocowania i zasilacza do gniazda z zapalniczki. Instalacja jest prosta – trzeba przykleić uchwyt do kamery na szybie, jednak najwięcej czasu zajmuje schowanie przewodu od zasilacza do zapalniczki w tapicerce wokół szyby tak, aby nie przeszkadzał pasażerowi lub kierowcy. Szkoda, że sam uchwyt kamery jest przyklejany do szyby na taśmę, a nie na przyssawkę, która umożliwia szybką zmianę położenia kamery i demontaż całości kamerki. Wideorejestrator może pracować w trzech trybach: zapisu wideo, foto i odtwarzania filmów z dźwiękiem. Kamera ma niewielki akumulator o pojemności 200 mAh, który ładuje się ok. 120 minut, a jego pojemność wystarcza głównie do ustawiania parametrów i robienia zdjęć. Filmowanie wymaga zasilacza w gnieździe zapalniczki. Diody wskazują, czy włączone jest zasilanie.

Wideorejestrator Roadcam 1 CE

Niewielki kolorowy ekran LCD o przekątnej 1,5 cala  umożliwia ustawienie parametrów kamery przez menu i podgląd nagranego materiału wideo, jest też głośnik do odtwarzania dźwięku. Do obsługi kamery i programowania funkcji służy sześć przycisków – cztery pod ekranem i dwa z boków obudowy, jest też szczelina na pamięć mikro-SD do 32 GB.

Wideorejestrator Roadcam 1 CE

Szerokokątny obiektyw (170°) może rejestrować filmy w kilku rozdzielczościach: 1296p (1728 × 1296 px), 1080FHD (1920 × 1080 px) lub 720p (1260 × 720 px) oraz wykonuje zdjęcia (o rozdzielczości 12 Mpx lub mniejszej) w formacie jpg. Do wyboru jest czas nagrywania w pętli 1, 3, 5 minut. Można zmieniać czułość G-sensora na niską, średnią i wysoką. Na jakość obrazu wpływa się, korzystając z funkcji HDR, która polepsza jakość nagrania pod światło, korygując parametry ekspozycji i balansu bieli (także w trybie foto).

Wideorejestrator Roadcam 1 CE

G-sensor w razie wypadku spowoduje trwały zapis materiału wideo na nośniku pamięci. W trybie parkingowym, gdy samochód jest narażony na lekkie drgania, urządzenie automatycznie się włączy i wyłączy po 20 sekundach nagrania. Jest też funkcja detekcji ruchu – kamera się uruchomi, gdy ktoś na parkingu znajdzie się w polu jej działania. W obu wypadkach konieczne jest stałe zasilanie kamery z instalacji spoza zapalniczki (najlepiej podjechać do elektryka samochodowego), aby rejestrować zdarzenia na parkingu.

Po przekręceniu kluczyka w stacyjce automatycznie uruchomia się zapis wideo i pojawia obraz z obiektywu kamery na ekranie. Rejestrowana jest prędkość samochodu, którą pasażer może śledzić na bieżąco (jeśli ma dobry wzrok).

Niewielki ekran kamery umożliwia jedynie podgląd obrazu. Po dołączeniu kamery przewodem USB do komputera kamera przełącza się w tryb pamięci masowej, można wtedy skopiować lub dokładnie obejrzeć zdjęcia (format JPG) i filmy rejestrowane w formacie MOV na ekranie monitora komputerowego. Przy odtwarzaniu filmu widoczne są data, czas i prędkość samochodu. Warto skorzystać z programu GPS Player, który w dwóch oknach pokazuje film i trasę dzięki danym GPS. Poza samochodem można skorzystać z aparatu, który ma kilka funkcji do wyboru koloru zdjęć kolorowych, czarno-białych lub w sepii.

W praktycznym teście podczas jazdy po mieście szerokokątny obiektyw obejmuje pobocza, co jest ważne w sytuacjach, gdy pieszy lub rowerzysta wtargnie na jezdnię. Rozdzielczość obrazu najlepiej ustawić na maksymalną, wtedy przy gorszym oświetleniu, można odczytać numer rejestracyjny samochodu przed nami. Warto mieć czystą szybę, ponieważ, brud na szybie jest widoczny na filmie, szczególnie w słoneczne dni. Zaletą kamery jest rejestracja w trybie nocnym – urządzenie automatycznie przełącza się w ten tryb i zapisuje obraz czarno-biały, w podczerwieni lub kolorowy w zależności od natężenia światła zewnętrznego. Filmowanie nocne w kolorze zapewnia czytelny obraz przy oświetleniu ulicznym. Problemy z odczytem np. numeru rejestracyjnego są jedynie w nocy, poza miastem, na nieoświetlonych drogach. Kamerka parę razy się zawiesiła, nie chciała „wyjść” z trybu nagrywania, można ją wtedy zresetować.

Przy dobrym oświetleniu zdjęcia mają naturalne kolory i są wyraźne. Jedynie obsługa aparatu jest utrudniona ze względu na małe przyciski i wymiary kamery (47 × 55 × 42 mm), co jest jej zaletą jako kamery wideo w samochodzie, która zajmuje mało miejsca. Cena kamery to 399 zł. To optymalna cena, biorąc pod uwagę jej funkcje.

2019-08-05