AMICA

„EkoMisja Nie Marnuję”

„EkoMisja

Amica zaplanowała na najbliższy rok szkolny spektakularną ogólnopolską akcję pod nazwą „Przechowuję nie marnuję”. W jej realizacji uczestniczą między innymi specjaliści z Banków Żywności, które równolegle prowadzą ogólnopolski projekt „EkoMisja. Nie Marnuję”.

Obie akcje związane są z poważnym problemem marnowania żywności w gospodarstwach domowych, w tym zasadami jej prawidłowego przechowywania. Banki Żywności w ich „EkoMisji” wspiera finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. „Przechowuję nie marnuję” to akcja Amiki. Zazębiające się działania, inicjatywy promocyjne, informacyjne i edukacyjne sprawiają że problem marnowania żywności jest dostrzegany w polskich szkołach. Obecnie szczególnie angażuje się wokół niego około 200 nauczycieli. Wielu z nich prowadzi Szkolne Kluby Niemarnowania. W latach 2019/2020 zorganizowanych zostanie ponad 400 lekcji poświęconych problemowi marnowaniu żywności, które skierowane zostały do ponad 20 000 uczniów z 200 szkół podstawowych. Celem programu jest zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej i żywieniowej wśród uczniów szkół podstawowych w dwóch grupach wiekowych, klasach 1-3 oraz 4-8. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. zagadnienia związane z ochroną środowiska, w tym ekologicznych skutków marnowania jedzenia, a także prawidłowego odżywiania czy zasad postępowania z żywnością. Poruszano także kwestie związane z zasadami segregacji odpadów, oszczędnością wody i energii czy szeroko pojętą troską o naszą planetę i zagrożeniami, jakie wynikają z rozwoju cywilizacji. Amica skoncentrowała swoje działania głównie wokół problemu niemarnowania żywności i jej prawidłowego przechowywania. We współpracy z FPBŻ przygotowała pełen zestaw materiałów informacyjnych dla uczniów i nauczycieli, w tym scenariusze lekcyjne, specjalne makiety wnętrza lodówek i szereg nowoczesnych materiałów dydaktycznych, dzięki którym realizowane lekcje i omawiane problemy stały się nie tylko o wiele ciekawsze i bardziej zrozumiałe, ale i barwniejsze. Scenariusz lekcyjny oraz materiały pomocnicze powstały przy wsparciu Amica oraz partnerów akcji. Patronat honorowy nad programem pełni Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Środowiska, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Badań Edukacyjnych.

„Ekomisja

Pierwsza w odsłon akcji „EkoMisja Nie Marnuję” miała miejsce w tym roku w Szkole Podstawowej w Grudusku koło Ciechanowa.

„Ekomisja

Świetnie napisany przez fachowców scenariusz lekcyjny sprawił, że pracujące w grupach dzieci, chętnie angażowały się w przebieg lekcji, aktywnie w niej uczestnicząc.

„Ekomisja

Podczas lekcji, na którą zostaliśmy zaproszeni, poruszano szereg ciekawych i ważnych kwestii związanych z zasadami prawidłowego przechowywania żywności.

„Ekomisja

Szczególne słowa uznania należą się także marce Amica, która przygotowała szereg nieszablonowych pomocy dydaktycznych w formie makiety lodówki, opakowań produktów, naklejek i gazetek z produktami do wycinania a nawet… mapy myśli ludzkich.

„Ekomisja

Nad wszystkimi działaniami czuwa Pan Lodówek – sympatyczny symbol i strażnik „Niemarnowania jedzenia”, który w formie magnesu na lodówkę stał się przy okazji prawdziwym, gadżetowym hitem w każdej ze szkół.

„Ekomisja

Akcji „EkoMisja” towarzyszy szereg działań medialnych. W jej ramach prowadzone są warsztaty i szkolenia, a także wywiady z dziećmi, które dzielą się cennymi uwagami związanymi z problemem marnowania żywności.

„Ekomisja

Lekcję w Grudusku zakończyła wspólna sesja zdjęciowa oraz nagraniowa, podczas której dzieci chętnie i donośnie powtórzyły kilka razy hasło: „Przechowuję, nie marnuję”.

2019-07-29