Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

ROBOTY SPRZĄTAJĄCE

Dla... wygodnych!

Dla...

Alternatywą dla klasycznych odkurzaczy, w pracy których niezbędny jest udział człowieka, są roboty sprzątające. urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością.

I słusznie – to inwestycja, nad którą warto się zastanowić. Niewielkie, poręczne, samodzielne, wielofunkcyjne i skuteczne – to tylko kilka z wielu zalet robotów sprzątających. Doskonale sprawdzają się w tych domach, w których jest dużo otwartych przestrzeni. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom pracują samodzielnie, a ich obsługa ogranicza się jedynie do zaprogramowania harmonogramu pracy i czyszczenia – resztą zajmie się samo urządzenie.

Czym się różnią?

Przede wszystkim rozwiązaniami, ale także przeznaczeniem, dlatego wyróżnia się następujące typy urządzeń:

  • roboty odkurzające – ich zadaniem jest sprzątanie na sucho różnych powierzchni, usuwają m.in. kurz, sierść, włosy oraz piach, okruchy czy mniejsze śmieci;
  • roboty mopujące – odpowiadają za mopowanie twardych powierzchni;
  • roboty mopująco-odkurzające – są wyposażone zarówno w funkcje mopowania jak i odkurzania.

Podstawowe parametry

Roboty sprzątające są zasilane za pomocą akumulatorów, trudno więc oczekiwać, aby dysponowały mocą podobną do odkurzaczy zasilanych z sieci elektrycznej. Drugą kwestią jest fakt, że tak duża moc jest po prostu zbędna. Przede wszystkim dlatego, że nie występuje w nich problem nieszczelności, który ma duży wpływ na wydajność odkurzaczy. Otwór ssący znajduje się bezpośrednio nad sprzątaną powierzchnią, a to znaczy, że nie ma straty mocy ssącej. Niektóre modele robotów mają dwie przeciwbieżne szczotki, poruszające się z prędkością 1500 obr./min, które zgarniają brud wprost pod ssawkę, jeszcze bardziej zwiększając efektywność sprzątania. Większe znaczenie mają wymiary oraz rodzaje szczotek. Ważnymi parametrami robotów są średnica i wysokość. W zależności od modelu średnica wynosi ok. 30–35 cm. Są także urządzenia kompaktowe, mające zaledwie ok. 16 cm średnicy, które służą do sprzątania małych i wąskich powierzchni, np. toalet. Ważna jest też wysokość – im mniejsza, tym lepiej. Przekłada się ona na mobilność robotów i ich możliwości. Zbyt wysokie urządzenie nie będzie w stanie przejechać pod niskim stolikiem, kanapą czy innymi meblami stojącymi na nóżkach. Najniższe modele mają zaledwie 9–10 cm wysokości. Ciekawą propozycją są roboty mające funkcję antybakteryjną. Charakteryzuje się ona zastosowaniem cząsteczek srebra, którego jony są znane z bakteriobójczych właściwości. W robotach sprzątających znaleźć można także fi ltry typowe dla większości odkurzaczy.

Dla...

Robot sprzątający jest wyposażony w szereg czujników, które pozwalają mu omijać meble i przeszkody. Najbardziej zaawansowane modele tworzą mapę sprzątanych pomieszczeń.

Stacja dokująca podstawą

Najczęstszym sposobem ładowania robotów jest stacja dokująca, której głównym zadaniem jest ładowanie akumulatorów. Ważną kwestią jest odpowiednie ustawienie stacji. Musi się ona znajdować na twardej powierzchni w miejscu, w którym urządzenie będzie miało do niej łatwy dostęp. Jeśli za pierwszym razem nie uda mu się dotrzeć do stacji, będzie próbowało aż do skutku. Roboty można ładować także za pomocą ładowarek. Najbardziej zaawansowane modele robotów mogą współpracować ze stacją ładująco-czyszczącą, która automatycznie opróżnia ich pojemnik. Zanieczyszczenia są następnie magazynowane np. w specjalnym worku, w którym zmieści się zawartość nawet 30 zbiorników robota. Korzyści to przede wszystkim oszczędność czasu oraz higiena – worek wymieniamy znacznie rzadziej i nie mamy bezpośredniego kontaktu z zabrudzeniami. Rozwiązanie to stosuje firma iRobot w modelach i7+ oraz s9+. Stacja ładująco-czyszcząca jest również dostępna jako opcjonalne akcesorium do modelu i7.

Elementy czyszczące a skuteczność sprzątania

Robot, oczywiście, musi być wyposażony w elementy czyszczące, które odpowiadają za zbieranie zanieczyszczeń z powierzchni. Standardowo są to szczotki występujące w dwóch rodzajach: główne, czyli obrotowe, i boczne, które są przeznaczone do trudno dostępnych miejsc, np. przy ścianie lub w rogach. To, ile będzie szczotek, zależy od konkretnego modelu urządzenia. Może to być tylko jedna szczotka boczna lub też dwie. Kierują one zanieczyszczenia bezpośrednio do głównego mechanizmu sprzątającego. Tam jedna lub dwie szczotki z gumy bądź włosia zbierają zabrudzenia, które następnie silnik zasysa do zbiornika. Dodatkowo mogą występować listwy zgarniające, które pomagają w zbieraniu zabrudzeń. Jeśli mamy do czynienia z modelem mopującym, to zamiast szczotek jest głowica czyszcząca. Korzysta ona ze specjalnych ściereczek lub nakładek i sprząta zarówno na sucho, jak i na mokro. Głowica wyposażona jest w paski zaciskające ściereczkę, rzepy lub specjalne szyny. Robot dzięki czujnikom wykrywa zmianę podłoża, co sprawia, że jest w stanie uniknąć wtargnięcia np. na dywan. Roboty odkurzająco-mopujące oprócz zespołu odkurzającego wyposażone są w mop. Podczas pracy jest on nawilżany wodą z wbudowanego zbiornika. Jeśli urządzenie nie ma zbiornika na wodę mop należy zwilżyć samodzielnie. W urządzeniach mopujących zastosowany jest również dozownik wody, który umiejscowiony jest na głowicy lub korpusie robota. Wspomniane ściereczki i nakładki czyszczące mogą być wielokrotnego użytku lub jednorazowe. Przed wyborem ściereczki należy sprawdzić, czy na pewno pasuje do konkretnego modelu robota. Ściereczki wykonane z mikrofbry są wielokrotnego użytku i można je prać po użyciu. Mogą być dostępne w różnych kolorach. Przykładowo białe ściereczki służą do zamiatania, czyli pracy na sucho, ściereczka niebieska zaś do pracy na mokro, czyli mopowania (taką ściereczkę należy zwilżyć jeszcze przed użyciem). Niektóre nakładki mają właściwości elektrostatyczne, co sprawia, że jeszcze lepiej zbierają kurz. W robotach mopujących niektóre głowice czyszczące mają specjalny zbiornik na płyn. Również i tutaj po napełnieniu zbiornika ściereczkę trzeba zwilżyć i nałożyć na głowicę. Co ważne, w takich urządzeniach płyn dozowany jest z różnym nasileniem w zależności od rodzaju podłóg i użytego roztworu.

Dla...

Oprócz aplikacji mobilnych nowoczesnym trendem jest również możliwość sterowania robotem przy pomocy asystenta głosowego np. Google lub Amazon Alexa.

Mapowanie pomieszczeń

Sprawny system nawigacji jest niezbędnym elementem każdego robota sprzątającego. Modele najbardziej zaawansowane wyposażone są w możliwość mapowania pomieszczeń, funkcja ta ma różne stopnie zaawansowania. Jej działanie opiera się na laserowych czujnikach odległości oraz w niektórych modelach także na wbudowanych kamerach. Poruszając się po pomieszczeniu, robot tworzy jego mapę, na której uwzględnia także przeszkody. Rozwiązanie to przynosi szereg korzyści. Za pośrednictwem aplikacji mobilnej można obejrzeć wygląd mapy, a tym samym miejsca, które zostały posprzątane. Nawigacja taka jest również po prostu bardziej precyzyjna, co wpływa na większą skuteczność sprzątania. Co więcej, robot może na mapie zaznaczyć miejsca, w których zlokalizował najwięcej zabrudzeń. Jeśli w trakcie pracy akumulator robota będzie bliski wyczerpania, to wróci on do stacji dokującej, doładuje się, a następnie proces sprzątania zacznie od miejsca, w którym go przerwał. Na koniec, jeśli sprzęt jest wyposażony w kamerę, to oprócz wizualizacji do mapowania pomieszczenia może ona także pozwalać na podgląd rejestrowanego obrazu.

Dla...

Najnowszym trendem jest samoczyszcząca stacja dokująca, która automatycznie opróżnia zbiornik robota.

Aplikacja na smartfony

Współczesne roboty odkurzające są niezwykle zaawansowane, a ich samodzielność objawia się m.in. w tym, że można łatwo programować ich pracę. Większość urządzeń wyposażona jest w panel sterowania umieszczony na wierzchu obudowy. Jednak znacznie wygodniejszym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest obsługa sprzętu za pomocą aplikacji mobilnej. Aplikacje dostępne są na smartfony i tablety z systemami iOS lub Android. Z robotem sprzęt komunikuje się za pośrednictwem sieci Wi-Fi lub Bluetooth. Duży wyświetlacz pozwala łatwo programować harmonogram tygodniowej pracy urządzenia. Użytkownik może również zdalnie rozpocząć cykl sprzątania lub otrzymać powiadomienie, gdy się on zakończy. Inne funkcje to podgląd mapy sprzątanej przestrzeni czy dostęp do statystyk pracy.

Czyszczenie i konserwacja

Roboty sprzątające to urządzenia inteligentne, które samodzielnie radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń. Jednak nawet one wymagają odpowiedniej konserwacji. Dbałość o stan urządzenia zagwarantuje nam satysfakcjonujące efekty jego pracy. I o tym powinien pamiętać każdy właściciel robotów sprzątających. Mimo dużego zaawansowania technicznego urządzenia te wymagają regularnego czyszczenia, które pozwoli utrzymać w dobrym stanie poszczególne elementy urządzenia, m.in. szczotki czy czujniki. W wypadku tych produktów stosuje się kilka rozwiązań. W instrukcji obsługi producent dokładnie określa jak często należy wymieniać lub czyścić elementy eksploatacyjne robota. Elementy, które użytkownik może sam czyścić producenci mogą oznaczać kolorem w celu ułatwienia konserwacji urządzeń. Pomocne mogą być również filmy, które w prosty i przystępny sposób opisują czynności serwisowe. Należy ich szukać na stronie lub kanale YouTube producenta bądź krajowego dystrybutora.

Dla...

Roboty zawdzięczają skuteczność wydajnym systemom sprzątania, które składają się najczęściej z bocznych szczotek i szczotki lub zespołu szczotek centralnych.

Filtry i ich wymiana

Jak we wszystkich urządzeniach usuwających zanieczyszczenia, tak i w robotach dużą rolę odgrywają filtry. To one chronią nie tylko użytkownika, ale i urządzenie. Większość robotów wyposażona jest w filtr lub filtry typu HEPA, który zatrzymuje cząsteczki o wielkości poniżej 1 mikrona i tzw. filtry zaporowe, dzięki którym np. sierść czy włosy są odseparowywane od powietrza i zbierane w szczelnym zbiorniku robota. Filtry typu HEPA znane są ze swojej skuteczności. Filtry powinno się wymieniać co dwa miesiące lub zgodnie z zaleceniami producenta. W bardziej zaawansowanych urządzeniach zastosowano kontrolki informujące o konieczności ich wymiany. W systemach czyszczących AeroVac oraz AeroForce marki iRobot stosuje się specjalne filtry, które ograniczają przenikanie kurzu, pyłków i innych alergenów. Z kolei w modelu Roomba e5 aby osiągnąć jeszcze większą skuteczność zastosowano system podwójnej filtracji. O czystość powietrza dbają filtr wstępny oraz filtr właściwy.

Pozostałe elementy

To przede wszystkim czujniki i kółka. W wypadku pierwszych wystarczy przetrzeć je ściereczką, która zbierze gromadzący się kurz. Jeśli chodzi o kółka to utrzymanie ich w dobrym stanie ma duże znaczenie dla mobilności urządzenia. Pamiętamy, że część modeli wyposażona jest w specjalne osłonki, w których mogą gromadzić się włosy i zanieczyszczenia, które jeśli nie zostaną usunięte, mogą spowolnić pracę urządzenia. Dlatego tak ważne jest aby utrzymać je w dobrej kondycji. Co więcej, bardzo często cząsteczki brudu, np. piasek, osadza się na powierzchni bieżnej, co sprawia, że w konsekwencji może uszkodzić potem gładkie powierzchnie podłogi. Dlatego też niektóre roboty mają gumową powłokę na kołach, która praktycznie eliminuje to ryzyko. Elementy te powinny być łatwe w czyszczeniu. Mogą być także oznaczone kolorami co znacznie ułatwia przeprowadzenie procesu ich konserwacji lub wymiany.

Wybrane modele robotów odkurzających

Wybrane modele
2019-07-08

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2019 InfoMarket