Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

KUCHNIA

Współpraca płyty i okapu

Współpraca płyty

Coraz więcej producentów AGD do zabudowy ma w ofercie płyty grzejne zintegrowane z okapem. Współpraca niektórych modeli płyt i okapów jest jednak możliwa nawet wówczas, gdy są to dwa osobne urządzenia. W takim wypadku sterowanie okapem może odbywać się bezprzewodowo. Każde z tych rozwiązań znajduje w kuchennej zabudowie swoje zastosowanie. Wszystko zależy od preferencji domowników i odpowiedniej aranżacji wnętrza.

W kuchennej aranżacji okap zazwyczaj pełni ważną funkcję dekoracyjną. Ale czasami konsumenci nie chcą, żeby to właśnie on był tym urządzeniem, które przyciąga uwagę. W takiej sytuacji okapy montowane bezpośrednio na blatach kuchennych lub w płytach grzejnych mogą być idealnym rozwiązaniem, wyróżniającym się przy tym stylowym, minimalistycznym wzornictwem i nowoczesną formą. Duża wydajność tego typu konstrukcji w połączeniu ze stosunkowo niewielką odległością od źródła oparów sprawiają, że modele te są wyjątkowo skuteczne w działaniu i równie funkcjonalne jak inne, bardziej popularne konstrukcje okapów. Tego rodzaju konstrukcje nie zajmują dodatkowego miejsca w kuchennej przestrzeni. Mogą to być również modele wysuwane z płyty lub blatu kuchennego, które kiedy nie są wykorzystywane, mogą „ukryć się” w kuchennej zabudowie.

Współpraca płyty

Niektórzy producenci oferują okapy również w postaci modułów do systemów montowanych na blacie kuchennym. Dzięki temu urządzenie można zainstalować w „tandemie” z taką płytą grzejną, która będzie dopasowana do wymagań użytkownika.

Odpowiednia konstrukcja

To, jak okap został zaprojektowany i wykonany oraz w jakim trybie pracuje, ma dla skuteczności jego działania duże znaczenie. Trzeba pamiętać, że ruch mas powietrza rządzi się swoimi określonymi prawami – nie może napotykać przeciwnych prądów, innych nurtów czy wirów. Niewskazane są także nagłe spadki ciśnienia i inne „przeszkody”. Dlatego tak ważne jest to, jak zaprojektowane i wykonane są czasza okapu, wlot silnikowy, sam silnik oraz kanał wentylacyjny. Na jakość wymiany mas powietrza mają więc wpływ cała komora okapu, jej kształty, uwypuklenia, kąty i nachylenia, ale i sam materiał, z jakiego wykonany został okap. W wypadku modeli zintegrowanych z płytą wlot okapu znajduje się bardzo blisko „źródła”, a więc tego typu problemy jak chociażby zachowanie odpowiedniej o dległości o d p łyty ( przy instalacji), czy też dobór odpowiedniego modelu pod względem parametrów technicznych praktycznie znikają. Rozwiązał je za nas już producent, dobierając właściwości okapu do charakterystyki p łyty z n im zintegrowanej.

Okapy z silnikiem zewnętrznym

Nietypowym, niezwykle skutecznym, choć rzadziej stosowanym, rozwiązaniem jest stosowanie zewnętrznego silnika, który montowany jest nie wewnątrz obudowy okapu, ale poza samą kuchnią. Silnik napędzający okap może znajdować się np. w piwnicy, w garażu, na fasadzie domu. Dzięki temu urządzenie zainstalowane w kuchennej zabudowie jest znacznie cichsze. Przekłada się to na wykorzystywanie większej wydajności i możliwości technicznych okapu. Właśnie z uwagi na cichą pracę okap chętniej będziemy wykorzystywać na wyższych biegach czy nawet w trybie intensywnym.

Podtrzymanie ciepła i efektywne pochłanianie

Modele płyt zintegrowanych z okapem wyposażane są w różnorodne funkcje i rozwiązania techniczne znacznie ułatwiające korzystanie tego typu urządzeń i zapewniające komfort podczas przygotowywania nawet najbardziej wykwintnych potraw. Podczas smażenia decydujące znaczenie ma odpowiednio dopasowana temperatura. Z pomocą przychodzi rozwiązanie PerfectFry, dostępne w modelu PVS851F21E marki Bosch. Wykorzystuje ono specjalny sensor, który stale kontroluje temperaturę podczas smażenia i precyzyjnie ją reguluje w razie potrzeby. Czujnik modyfikuje temperaturę pracy płyty w oparciu o 4 poziomy smażenia lub 9 dostępnych programów i automatycznie steruje całym procesem. Model PVS851F21E obsługuje też rozwiązanie Combi Zone – możliwość łączenia dwóch pól grzewczych w jedną, spójną strefę. Dostępna jest również funkcja MoveMode, która umożliwia automatyczne ustawienie poziomów grzania i pozwala na szybkie gotowanie na przednim polu grzewczym i podtrzymywanie potrawy w cieple na tylnym polu grzewczym. W urządzeniu zastosowano intuicyjny panel sterowania DirectSelect, dzięki któremu można w szybki i wygodny sposób wybrać strefy gotowania i ustawić dla nich odpowiedni poziom mocy. Moduł sterowania zawiera również praktyczny wskaźnik zużycia energii, a także funkcję szybkiego uruchomienia (QuickStart) i wznowienia pracy (ReStart). Zintegrowany wyciąg może pracować w obiegu otwartym lub zamkniętym. Niezbędne jest do tego odpowiednie wyposażenie dodatkowe (specjalne moduły). Dostępne są 9-stopniowa regulacja pracy wentylatora oraz tryb intensywny. Wyciąg wyposażono w wydajny wentylator, silnik bezszczotkowy i automatyczną funkcję wentylowania z sensorem monitorującym jakość powietrza. Wykorzystywany w modelu PVS851F21E filtr złożony jest z 12 warstw stali szlachetnej i charakteryzuje się dużą efektywnością pochłaniania tłuszczu (90 proc.). Kratka wlotu powietrza odporna jest na wysokie temperatury i nadaje się do mycia w zmywarce, podobnie zresztą jak zdejmowany i dzielony filtr tłuszczowy oraz jednostka przelewowa.

Podtrzymanie ciepła

Efektywna praca

Paradoksalnie, wcale nie duża wydajność okapu ma znaczenie, ale odpowiednie jej dobranie do kubatury pomieszczenia. Jeśli będzie za mała – okap nie spełni swej podstawowej funkcji, jaką jest stała wymiana określonych mas powietrza. Jeśli za duża – zaburzy ciągi powietrzne, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do ściągania chłodu z innych kondygnacji budynku i wpłynie na zaburzenie termiki całego domu. Bardzo często wydajność okapu jest mylona z efektywnością i mocą. Jest to duże nieporozumienie. W pewnej analogii, tak jak w wypadku silnika samochodowego, najważniejsza w przyspieszeniu nie jest jego moc czy pojemność, ale jego sprawność, czyli moment obrotowy. W wypadku sprzętu takiego jak płyty zintegrowane z okapem warto skupić się przede wszystkim na klasie efektywności energetycznej, a potem na wydajności.

Skuteczna filtracja

Ważnym determinantem związanym ze skuteczną wymianą powietrza oraz jego oczyszczaniem są filtry. Wiele osób, w tym specjalistów, przesuwa ten aspekt na dalszy plan, podczas gdy stanowi on bardzo ważną kwestię. Sam filtr, zarówno podczas pracy wywiewowej (wyciąg) czy recyrkulacyjnej (pochłaniacz), ma istotny wpływ na eliminację cząstek tłuszczu i różnego typu oparów. Należy w tym miejscu mocno podkreślić, że wpływa to nie tylko na nasze zdrowie, ale stan całej kuchni, mebli i innych urządzeń AGD – w tym na sam okap. Warto przy okazji dodać, że rodzaj i typ filtra (i jego wykonanie) mają znaczny wpływ na skuteczność. Przez niego bowiem przepływają zasysane masy powietrza. Tak jak okap, także filtry powinny być jak najlepszej jakości. Stale także należy je myć i/lub wymieniać. Wraz z ich zabrudzeniem zmniejsza się efektywność pracy okapu.

Współpraca płyty

Płyty zintegrowane z okapem nie muszą być wyłącznie indukcyjne, co pokazuje przykład marki Elica, która w ofercie ma gazowy model Flame, należący do linii NikolaTesla.

Płyta zintegrowana z okapem

Płyta zintegrowana z okapem ma wyciąg zainstalowany bezpośrednio na płycie (w postaci listwy lub okrągłego wyciągu). Montując w kuchni tego typu urządzenie, nie tylko oszczędzamy miejsce, ale także skutecznie radzimy sobie z oparami podczas kulinarnych przygód – opary znad garnków nie roznoszą się po całej kuchni, a trafiają wprost do w yciągu. Taka płyta z okapem jest też dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o łatwość obsługi. Zazwyczaj okap automatycznie dostosowuje swoją pracę do wybranej mocy grzania płyty, co skutecznie skraca czas ustawiania parametrów obu urządzeń. Dodatkowo płyta z wyciągiem jest wyjątkowo modnym elementem dzisiejszych wnętrz i klienci coraz chętniej zwracają na nią uwagę z powodu bardzo przemyślanego wzornictwa – płytę można zamontować na równi z blatem, a okapu niemal nie widać w kuchennej przestrzeni. Okapy w płycie grzejnej to doskonała propozycja zwłaszcza w wypadku wysp kuchennych czy niewielkich aneksów. Sprawdzą się również wtedy, gdy kuchnia jest otwarta na salon, a w kuchennej zabudowie liczy się każdy metr sześcienny, który może zostać wykorzystany na przechowywanie przypraw, rozmaitych naczyń lub akcesoriów kuchennych.

Kompaktowo i skutecznie

Wyciąg zainstalowany w kuchennym blacie nie musi oznaczać braku miejsca na inne elementy zabudowy kuchennej. Dowodem na to jest model Galileo marki Faber. Zapewnia on dużą wydajność i efektywność, oszczędność miejsca, a do tego jest odporny na zalanie. Urządzenie wyposażone zostało przy tym w pojemną dolną tacę, która w połączeniu z energooszczędnym i wodoodpornym silnikiem zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo i gwarantuje funkcjonowanie urządzenia nawet w przypadku rozlania na nie dużej ilości płynu. Wytrzymały i kompaktowy system grzewczy urządzenia został zaprojektowany tak, aby zajmować jak najmniej miejsca w kuchennej zabudowie. Dzięki temu użytkownik ma więcej przestrzeni, np. na praktyczną szufladę na przybory kuchenne lub artykuły spożywcze. System Galileo oferuje wybór metod uzdatniania powietrza. Oprócz klasycznego systemu ekstrakcyjnego model ten jest dostępny również z zestawem do recyrkulacji powietrza przystosowanym do zabudowy w cokole o wysokości 100 lub 60 mm. Konstrukcja urządzenia umożliwia wygodną wymianę filtrów z węglem aktywnym. Okap może włączać się automatycznie z odpowiednią prędkością, dostosowując wydajność ekstrakcji do wykorzystywanego poziomu mocy grzewczej płyty indukcyjnej. Żeliwna, umieszczona centralnie kratka tworzy jedną, spójną stylistycznie płaszczyznę ze szklanym blatem, co pozwala bez trudu przenosić gorące garnki i patelnie z jednej części płyty na drugą. System wyróżnia się klasą efektywności energetycznej A+++. Wykorzystuje elementy sterujące płyty grzewczej z wygodnymi w obsłudze dotykowymi suwakami. Kompaktowo i skutecznie Fot.

Kompaktowo

Solidna konstrukcja

Okapy zintegrowane z płytą charakteryzują się dużą wydajnością i pod tym względem nie ustępują klasycznym konstrukcjom naściennym czy podszafkowym. Ponadto zapewniają stosunkowo cichą i efektywną pracę, a do tego potrafią być wyjątkowo energooszczędne. Mechanizm takiego okapu ukryty jest zwykle pod solidną kratką, wykonaną najczęściej z żeliwa, a dzięki temu odporną na zadrapania i uderzenia. Podzespoły elektroniczne okapu zintegrowanego z płytą są często wodoszczelne – na wypadek, gdyby podczas gotowania doszło do nieoczekiwanego zalania urządzenia, np. po wykipieniu wody. Znajdująca się zwykle na środku płyty grzejnej kratka, przez którą zasysane są opary, tworzy jedną płaszczyznę ze szklanym blatem urządzenia. Dzięki temu możemy swobodnie przenosić czy przesuwać gorące garnki i patelnie z jednej części płyty na drugą.

W trybie wyciągu lub pochłaniacza

Okapy zintegrowane z płytą mogą pracować, podobnie jak klasyczne konstrukcje przyścienne, w trybie wyciągu lub pochłaniacza. Przykładem takiego modelu jest Panorama, czyli zintegrowany z płytą indukcyjną, wysuwany okap belgijskiej firmy Novy. Model ten wyróżnia się eleganckim wzornictwem, ale przede wszystkim imponuje funkcjonalnością i rozwiązaniami technicznymi kryjącymi się w jego wnętrzu. Cztery ośmiokątne pola grzewcze rozmieszczono na płycie w wygodnej panoramicznej konfiguracji. Ma ona 88 cm szerokości. Zapewnia to elastyczność i komfort podczas gotowania. Oprócz wygodnego w obsłudze panelu dotykowego urządzenie ma oddzielny programator dla każdego z pól grzewczych, niezależny minutnik, 3 funkcje podgrzewania, funkcję Stop & Go oraz grill. Możliwe jest też łączenie pól, co pozwala na stworzenie bardzo dużej strefy grzania. Płyta może być montowana na równi z blatem lub na nim. Urządzenie ma możliwość regulacji wysokości wysuwanego okapu (10, 20 lub 30 cm), co pozwala na dostosowanie tego parametru do wykorzystywanych naczyń. Jest to unikatowa funkcja – w żadnym z wysuwanych okapów dostępnych na rynku nie zastosowano dotąd takiego rozwiązania. Po zakończonej pracy okap ukrywa się w płycie. Konstrukcja Panoramy pozwala na montaż systemu szuflad pod płytą grzewczą (do głębokości 40 cm), co pozostawia projektantom kuchennych wnętrz dużą swobodę działania.

W trybie wyciągu

Czyszczenie koniecznością

Oczywiście, każdy okap – także ten zintegrowany w płycie – należy regularnie czyścić. Dobrą wiadomością dla potencjalnych posiadaczy tego typu modeli jest jednak fakt, że w wypadku urządzeń zintegrowanych z płytą czyszczenie filtra nie jest szczególnie wymagające. Zazwyczaj należy zdjąć kratkę wentylacyjną i wyjąć specjalny moduł filtrujący – po tej czynności należy umyć filtr, np. w zmywarce (czyszczenie w zależności od producenta może przebiegać nieco i naczej).

Współpraca płyty

Model Galileo marki Faber zostawia dużo miejsca w kuchennej zabudowie. Dzięki temu pod blatem możemy zamontować np. szufl adę na sztućce lub akcesoria.

Sterowanie z płyty

Płyta grzejna może służyć nie tylko do przygotowywania smacznych potraw, ale również do obsługi parametrów pracy okapu. Niekoniecznie musi być to okap zintegrowany z płytą. Urządzenie instalowane osobno komunikuje się wówczas bezprzewodowo z płytą elektryczną (np. indukcyjną), która może automatycznie włączać urządzenie i regulować siłę wyciągu, dostosowując ją do intensywności gotowania. Dzięki temu możemy poświęcić się w całości sztuce kulinarnej, zapominając o konieczności obsługiwania okapu. Ważne przy tym, aby zarówno płyta, jak i okap obsługiwały to rozwiązanie.

Moduł Bluetooth

Okapy, podobnie jak sprzęt audio czy wideo, mogą być wyposażone w moduł Bluetooth. Jest on jednak wykorzystywany nie do strumieniowego odtwarzania plików multimedialnych, a do bezprzewodowej łączności między okapem i płytą grzejną, a zatem płyta również musi być kompatybilna z tym systemem komunikacji bezprzewodowej. Moduł Bluetooth dostępny jest m.in. w niektórych modelach okapów marki Samsung. Aby nawiązać połączenie bezprzewodowe między płytą a okapem, należy wcisnąć i przytrzymać odpowiedni przycisk na obudowie okapu, a także przycisk Bluetooth na płycie kuchennej. Kolejne nawiązanie połączenia między tymi urządzeniami może już odbywać się automatycznie. Gdy okap i płyta kuchenna są już połączone, po uruchomieniu płyty włączane są oświetlenie okapu i najniższa dostępna prędkość pracy. Wyłączenie płyty spowoduje również wyłączenie okapu po odpowiednim czasie. W wypadku firmy Samsung okap można kontrolować również za pomocą aplikacji mobilnej Smart Things.

Zdalne sterowanie

W wybranych urządzeniach z serii IN marki Amica stosowane jest rozwiązanie In Touch. Dzięki niemu gotując czy smażąc, nie musimy pamiętać o uruchomieniu okapu. Płyta indukcyjna zrobi to za nas. Nie tylko włączy okap, ale także dopasuje moc pochłaniania do ustawień na płycie. Z poziomu płyty możemy także sterować oświetleniem zainstalowanym w okapie. System łączenia jest obsługiwany przez płyty indukcyjne IN7543ICSTK i IN6544ICSTK oraz okapy IN900BSC, IN900BIC i IN600BSC.

Zdalne

Oszczędność energii i miejsca

Ważnym aspektem płyt indukcyjnych zintegrowanych z okapem jest ich efektywność energetyczna. Przykładem energooszczędnego modelu jest Mythos 2gether firmy Franke. Urządzenie pracuje w klasie A+++, która jest stosunkowo rzadko spotykana w tego typu sprzęcie. Mythos 2gether pozwala też zaoszczędzić miejsce w kuchni. Dzięki instalacji tego urządzenia zyskujemy dla przechowywania cenną przestrzeń nad płytą grzewczą. Cechą szczególną modelu Mythos 2gether jest kratka ochronna połączonego z płytą wyciągu. Została ona wykonana z żeliwa i dlatego jest całkowicie odporna na zadrapania i uderzenia. Wszystkie komponenty elektroniczne są wodoszczelne – na wypadek, gdyby podczas gotowania doszło do nieoczekiwanego zalania urządzenia, np. po wykipieniu wody. Wlot okapu zlicowany jest z powierzchnią płyty, co umożliwia przesuwanie naczyń bez konieczności ich podnoszenia. Bezramkowa płyta indukcyjna z czarnym szkłem może być nakładana na blat lub instalowana na równi z nim. Model oferuje automatyczne funkcje gotowania z optymalnymi ustawieniami mocy, np. rozmrażanie (42 °C), nagrzewanie (70 °C) i gotowanie (94 °C). Płyta oraz okap są obsługiwane za pomocą panelu dotykowego na szkle.

Oszczędność

Automatyczna praca

Współczesne modele okapów są nierzadko wyposażone w czujniki. Dzięki nim uż y tkownik nie musi regulować mocy ssania. Okap robi to automatycznie dzięki sensorom, które kontrolują ilość oparów i samoczynnie dostosowują m oc p ochłaniania d o pa nujących warunków (tzw. czujnik oparów). W zaawansowanych modelach czujniki same wykrywają dym lub nieprzyjemny zapach, np. papierosów, żeby samoczynnie o czyścić p owietrze. Doskonałym tego przykładem jest system AdaptTech, stosowany w urządzeniach marki Gorenje. Pracuje on w oparciu o specjalny czujnik, który wykrywa poziom zanieczyszczenia lub pary, wilgoci i gazów w pomieszczeniu. Okap automatycznie dostosowuje prędkość wentylatora lub nawet całkowicie wyłącza wentylator, gdy korzystanie z okapu nie jest już konieczne. Dzięki temu użytkownik może poświęcić swój czas na przygotowywanie posiłku zamiast na manipulowanie parametrami pracy okapu. Dodatkowo w okapach Gorenje może być dostępna technika AdaptAir (lub jej ulepszona wersja AdaptAir Pro). Zapewnia ona równomierne odsysanie powietrza na całej powierzchni ssącej, co gwarantuje wydajne usuwanie nieprzyjemnych zapachów bez konieczności częstego czyszczenia filtrów. Rozwiązania te sprawiają, że para, zapachy i zanieczyszczenia nie mieszają się z powietrzem w kuchni. Modele uchodzące za automatyczne wybierane są szczególnie chętnie ze względu na odciążenie w obsłudze użytkownika. Do funkcji automatycznych można też zaliczyć redukcję poziomu intensywnego. Dzięki niej okap zmienia tryb pracy samoczynnie z trybu intensywnego na najniższy. Innym przykładem może być funkcja 24 h. Okapy wyposażone w to rozwiązanie stale wentylują pomieszczenie. Funkcja polega na automatycznym włączeniu się okapu co godzinę na 10 min. Ciekawa i bardzo przydatna jest funkcja automatycznej aktywacji okapu. Warto także wspomnieć o funkcji czasu dodatkowego, czyli oczyszczania pomieszczenia jeszcze przez określony czas po „wyłączeniu” urządzenia. Kiedy użytkownik skończy gotować, model pracuje jeszcze przez pewien czas, po którym automatycznie się wyłącza. Producenci również stosują w wyciągach swego rodzaju blokady napływu zimnego powietrza z zewnątrz. Praktyczny okazuje się także minutnik (zasada działania podobna do większości urządzeń).

Futurystyczny design i ponadczasowa funkcjonalność

Połączenie okapu kuchennego z płytą grzewczą to dobre rozwiązanie zarówno dla wielbicieli futurystycznego wzornictwa, jak i tych użytkowników, którzy ponad wszystko stawiają na funkcjonalność. Atrakcyjnymi pod względem designu, ale też praktycznymi urządzeniami są modele z serii Basic oferowane przez markę Bora, wielokrotnie nagradzaną za wzornictwo swoich urządzeń. Reprezentantem jest m.in. model Basic BFIA. Jest to płyta o szerokości 83 cm, wykonana z ceramiki marki Schott. W jej centralnym punkcie znajduje się stylowy okap, który działa jako wyciąg – skutecznie odprowadza opary i zanieczyszczenia. Filtr przeciwtłuszczowy został wykonany ze stali nierdzewnej. W modelu Bora Basic BFIA sterowanie dotykowe wykorzystuje technikę Touch Control. Jest wyjątkowo intuicyjne i wspomagane przez wyświetlacz LCD. Co ciekawe, informacje o stanie zabrudzenia filtra prezentowane są na wyświetlaczu urządzenia. Model Basic BFIA pracuje w klasie efektywności energetycznej B. Roczne zużycie energii nie powinno przekraczać 55 kWh. Ma możliwość płynnej regulacji mocy, a dodatkowo został wyposażony w automatyczny wyłącznik oraz energooszczędny wentylator. Płyta indukcyjna obsługuje funkcje automatycznego nagrzewania i podtrzymywania ciepła oraz łączenia mostkowego (dwóch pól grzewczych w jedno duże pole). Płyta ma też wskaźnik ciepła i jest w stanie wykryć rozmiar naczynia, a następnie dostosować do niego powierzchnię grzewczą. Praktycznym rozwiązaniem jest ponadto timer, wyłączający urządzenie po zaprogramowanym czasie. Certyfikowanym sprzedawcą okapów blatowych marki Bora jest Globalo.

Futurystyczny design

Stylowe konstrukcje

Producenci płyt zintegrowanych z okapem prześcigają się w wymyślaniu rozmaitych form i kształtów, zwłaszcza jeśli chodzi o wyciągi wbudowane w te urządzenia. Różnorodną ofertę tego typu modeli ma w swoim portfolio firma Elica. Na uwagę zasługuje zwłaszcza seria NikolaTesla. Należący do niej model NikolaTesla Switch to przykład wyjątkowego wzornictwa oraz innowacyjnego i efektywnego połączenia dwóch urządzeń w jednej bryle. Producent zadbał tutaj o każdy szczegół, a także o odpowiednią funkcjonalność, wydajność i energooszczędność. Umieszczony pośrodku ruchomy dysk można jednym ruchem dłoni scalić ze szklaną powierzchnią płyty, dzięki czemu widać synergię między formą a funkcją sprzętu. To właśnie dzięki wspomnianemu dyskowi, obracającemu się nawet o 360°, użytkownik może swobodnie dostosować i zwiększać efektywność pracy wyciągu. Urządzenie zostało wyposażone także w inne, równie innowacyjne rozwiązania – m.in. czujniki mierzące jakość powietrza i dostosowujące do niej moc pochłaniania (dzięki temu optymalizowane jest zużycie energii elektrycznej). Płyta ma cztery strefy grzewcze i pozwala na elastyczne połączenie dwóch stref w jedną dużą. Fabrizio Crisa – główny projektant firmy Elica – zadbał także o efektowną formę panelu sterowania. Urządzenie jest imponująco ciche – emituje hałas o natężeniu zaledwie 60 dB(A), pracując przy tym w klasie efektywności energetycznej A+. Producent, w zależności od wersji, pozwala na instalację okapu zarówno w trybie wyciągu, jak i pochłaniacza. Uzupełnieniem wzorniczym może być wybór wersji kolorystycznej płyty, która dostępna jest w czarnym lub białym szkle ceramicznym z wykończeniem z polerowanej stali lub żeliwa.

Stylowe

Przykładowe modele

Przykładowe
2019-07-02

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2019 InfoMarket