CREATIVE

Słuchawki SXFI Air

Słuchawki SXFI Air

Stwórz własny profil brzmieniowy

Producenci słuchawek bezprzewodowych nie spoczywają na laurach i wciąż opracowują nowe rozwiązania oraz systemy, które mają sprawić, że korzystanie ze słuchawek będzie nie tylko wygodne, ale również pozwoli w pełni zanurzyć się w odtwarzanych przez nie dźwiękach.

Świetnym przykładem innowacyjnego modelu są nauszne, a dokładniej wokółuszne, słuchawki marki Creative, wyposażone w standard Bluetooth 4.2 (bez aptX) i technikę Super X-Fi. Czym się ona charakteryzuje? Jakie korzyści przynosi użytkownikowi i jak z niej korzystać? O tym już za chwilę…

Zacznijmy jednak od tego, co widać na pierwszy rzut oka, czyli od tego, jak słuchawki SXFI Air są zbudowane i co wizualnie sobą reprezentują. Uwagę przyciąga już ich rozmiar. Nic dziwnego, duże nauszniki skrywają 50-milimetrowe przetworniki elektroakustyczne z magnesem neodymowym. Nauszniki mają miękkie poduszki pokryte specjalną materiałową siatką i dość skutecznie, choć tylko pasywnie, izolują od dźwięków otoczenia.

Słuchawki SXFI Air 2

Siatka ma tę zaletę, że zapewnia lepszą wentylację ucha niż chociażby ekoskóra, co w połączeniu z miękkimi poduszkami sprawia, że ze słuchawek możemy korzystać dość długo bez uczucia dyskomfortu. Nauszniki poruszają się o niewielki kąt w różne strony, dzięki czemu dobrze dopasowują się do kształtu głowy użytkownika.

Słuchawki SXFI Air 3

Solidny jest również pałąk słuchawek. Dodatkowo dopasowanie ułatwia wygodna regulacja pałąka, i to w dość szerokim zakresie.

Słuchawki SXFI Air 4

Lewy nausznik skrywa „niewidzialny” dotykowy panel sterujący. Odtwarzanymi utworami lub też głośnością sterujemy za pomocą odpowiednich ruchów palcem po obudowie nausznika.

Słuchawki SXFI Air 5

W komplecie ze słuchawkami, oprócz dużej wielojęzycznej instrukcji, otrzymujemy skrócony, ilustrowany sugestywnymi grafikami skrót dotyczący obsługi słuchawek, w tym poszczególnych gestów, jakie powinniśmy wykonywać, by sterować urządzeniem.

W zestawie nie ma pokrowca czy etui. Dla niektórych może być to pewna niedogodność, ponieważ nie mamy jak zabezpieczyć słuchawek przy przenoszeniu ich, np. w torbie lub plecaku. Trzeba wtedy ewentualnie samemu zadbać o tego typu dodatek, np. w postaci materiałowego woreczka odpowiedniej wielkości. Z drugiej strony, model SXFI Air, m.in. ze względu na swoje gabaryty i materiałowe poduszki nauszników, najlepiej sprawdzi się w domu. Taki dodatek mógłby być więc niezbyt często używany, a jednocześnie zwiększałby cenę zakupu słuchawek.

Estetykę i stylowe wzornictwo słuchawek SXFI Air podkreślają podświetlane elementy umieszczone na krawędziach obudowy nauszników. Kolor podświetlenia można ustawić na dowolny odcień z całej palety RGB. Wystarczy skorzystać z aplikacji SXFI Air Control, która dostępna jest bezpłatnie w Google Play i App Store.

Podświetlenie służy jednak nie tylko do ozdoby. Różnokolorowe podświetlenie pojawiające się podczas wykonywania rozmaitych czynności informuje nas o parametrach pracy słuchawek, np. o nawiązywaniu połączenia Bluetooth (parowaniu z urządzeniem źródłowym, np. smartfonem) czy też aktywności lub nieaktywności trybu przetwarzania audio Super X-Fi.

Słuchawki wyposażone są w niewielki mikrofon, który pozwala na wykonywanie połączeń telefonicznych.

Słuchawki SXFI Air 6

Jego obecność nie przeszkadza w korzystaniu ze słuchawek wyłącznie do odtwarzania muzyki. Mimo to można go również odłączyć i nie korzystać z mikrofonu lub po prostu wymienić go na inny, kompatybilny ze złączem wykorzystywanym w modelu SXFI Air. Z racji, że jest to popularne wejście jack 3,5 mm, z dopasowaniem innego mikrofonu nie powinno być problemu.

W zestawie ze słuchawkami znajdują się również przewody USB oraz jack 3,5 mm.

Słuchawki SXFI Air 7

Pierwszy umożliwia podłączenie modelu SXFI Air do komputera lub konsoli do gier PlayStation lub Nintendo Switch. Służy on także do ładowania baterii zintegrowanej ze słuchawkami. Przewód zakończony z dwóch stron wtykami jack 3,5 mm pozwala natomiast na przewodową współpracę słuchawek z wieloma innymi urządzeniami audio. Skorzystanie z połączenia przewodowego pozwoli uniknąć problemów związanych z opóźnieniami transmisji dźwięku, jakie mogą się pojawić podczas transmisji przez Bluetooth. Jest to szczególnie istotne podczas gier czy oglądania filmów.

Słuchawki są także wyposażone w czytnik kart microSD, dzięki któremu model ten może pełnić funkcję odtwarzacza plików audio MP3, WMA, FLAC lub WAV, bez konieczności korzystania z dodatkowego, zewnętrznego urządzenia źródłowego.

Słuchawki SXFI Air 8

Wyboru źródła dźwięku (USB, Bluetooth lub karta pamięci) dokonujemy za pomocą wielokrotnego naciśnięcia na odpowiedni przycisk znajdujący się na obudowie nausznika.

Słuchawki SXFI Air 9

Istotną kwestią jest również pojemność baterii zintegrowanej ze słuchawkami. Producent podaje, że akumulator litowo-jonowy o pojemności 1300 mAh, w który wyposażony jest model SXFI Air, jest w stanie wytrzymać ok. 8 godz. bezprzewodowego odtwarzania muzyki. W praktyce wiele zależy tutaj od sposobu korzystania z urządzenia, m.in. od poziomu głośności odtwarzania. Na urządzeniu mobilnym – smartfonie lub tablecie – możliwe jest też śledzenie przybliżonej wartości aktualnego poziomu naładowania baterii słuchawek. O poziomie naładowania baterii informują również komunikaty głosowe, dzięki którym łatwiej jest się zorientować co do konieczności podłączenia urządzenia do źródła zasilania. Pełne ładowanie może potrwać do ok. 2,5 godz.

Na koniec prawdziwa „wisienka na torcie”, czyli rozwiązanie Super X-Fi, opracowane przez inżynierów firmy Creative. Pozwala ono zwiększyć przestrzenność odtwarzanego dźwięku, a nawet wytworzyć wrażenie stereofonii podczas odtwarzania nagrań monofonicznych. Rozwiązanie to otrzymało wiele nagród od rozmaitych organizacji i magazynów branżowych. Czy zatem eksperci mogą się mylić co do Super X-Fi? Najlepiej sprawdzić na własne uszy, jak to działa, ale w wypadku niektórych zastosowań dźwięk Super X-Fi rzeczywiście robi wrażenie. Wirtualna scena dźwiękowa jest zdecydowanie większa. Rozwiązanie najbardziej przypadło nam do gustu podczas oglądania filmów, gdzie ta szerokość „sceny” i wrażenie otaczania słuchacza dźwiękiem mają szczególne znaczenie.

Jak korzystać z Super X-Fi? Po pierwsze, należy na urządzeniu mobilnym sparowanym ze słuchawkami zainstalować aplikację SXFI App. Jest ona dostępna w języku angielskim bezpłatnie dla urządzeń z systemami Adroid i iOS. Po uruchomieniu aplikacji należy założyć konto użytkownika lub zalogować się na już istniejące. Następnie przechodzimy do zakładki „Personalize” i wybieramy opcję Start Head Mapping. Aplikacja przeprowadzi nas „bezboleśnie” przez kolejne kroki, w których z wykorzystaniem kamery smartfona lub tabletu będziemy skanować kształt uszu i głowy (front).

Słuchawki SXFI Air 10

Polecamy wykonać skan z pomocą lustra lub po prostu poprosić kogoś o pomoc w wykonaniu odpowiednich „ujęć” głowy. Działania te pozwalają na stworzenie profilu dźwiękowego dopasowanego do użytkownika. Następnie należy, za pośrednictwem chmury internetowej, przesłać ów skan do słuchawek. Spersonalizowany profil aktywujemy następnie odpowiednim przyciskiem znajdującym się na obudowie jednego z nauszników. Przycisk ten jest stosunkowo duży i ma charakterystyczną, chropowatą powierzchnię.

Słuchawki SXFI Air 11

Dzięki temu możemy łatwo i intuicyjnie po niego sięgnąć. Ponowne naciskanie przycisku wyłącza/włącza tryb dźwięku Super X-Fi. W aplikacji możemy przechowywać wiele profili brzmieniowych różnych użytkowników. Zmiana użytkownika oznacza jednak konieczność każdorazowego przesłania nowego profilu do słuchawek, jeżeli oczywiście chcemy korzystać z własnych, spersonalizowanych ustawień Super X-Fi.

Jeszcze słowo o brzmieniu modelu SXFI Air. Podawany przez producenta zakres pasma przenoszenia (od 20 Hz do 20 kHz) niewiele mówi o samej charakterystyce brzmienia. Z pewnością jest ono dość płaskie, bez wyraźnego podkreślenia niskich czy wysokich tonów. To sprawia, że słuchawki sprawdzą się w różnych zastosowaniach i do odtwarzania różnych gatunków muzycznych. Dodatkowo aplikacje mobilne SXFI App i SXF Air Control oferują zakładkę „Equalizer”, z wykorzystaniem której mamy dostęp do korektora graficznego i możemy wygodnie dokonać korekcji brzmienia zgodnie z własnymi preferencjami.

Słuchawki SXFI Air 12

Oprócz testowanej przez nas wersji czarnej dostępna jest też biała wersja kolorystyczna modelu SXFI Air. Co warte podkreślenia, SXFI Air to niejedyny model wykorzystujący innowacyjne rozwiązanie i aplikację Creative. Obsługują je również słuchawki SXFI Air C oraz kompaktowy wzmacniacz SXFI Amp.

2019-06-14
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket