Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

REJESTRATORY SAMOCHODOWE

Funkcjonalny jak… wideorejestrator

Funkcjonalny jak…

Wideorejestratory są wyposażane w coraz to nowsze, bardziej zaawansowane podzespoły i rozwiązania techniczne i umożliwiają już nie tylko rejestrację materiału wideo czy zdjęć, ale również – dzięki wbudowanym rozmaitym modułom – zdalną współpracę ze smartfonami, tabletami czy komputerami.

Nie tylko jakość rejestrowanego obrazu jest coraz lepsza, ale wzrasta również komfort obsługi sprzętu i rozwiązań, jakie oferuje. Montowane najczęściej do przedniej szyby samochodu urządzenie zwykle wyposażone jest w akumulator (np. litowo-jonowy), który pozwala na dokonywanie zapisu obrazu (i najczęściej także dźwięku) nawet bez konieczności podłączania wideorejestratora do zasilania z samochodu. Obiektyw kamery ustawia się tak, aby rejestrował to, co widzi osoba prowadząca auto. Niektóre modele mają w komplecie dodatkową kamerę, która umożliwia zapis wideo tego, co dzieje się za pojazdem. Wideorejestrator umożliwia zarejestrowanie np. zdarzeń drogowych, których użytkownik może być świadkiem lub uczestnikiem. Przydaje się również wtedy, gdy pozostawimy auto na parkingu. Nagranie może być doskonałym dowodem, gdy doszło do kolizji lub wypadku drogowego. Szybki podgląd zarejestrowanych materiałów umożliwia ekran wideorejestratora. Najczęściej jest to kilkucalowy wyświetlacz typu LCD TFT. W niektórych urządzeniach może być dotykowy. Wideorejestratory wyposażane są w różnorodne funkcje, które mają na celu m.in. usprawnienie działania i korzystania z tych urządzeń. Do tych najczęściej stosowanych należą: detekcja ruchu, G-Sensor, a także tzw. tryb nocny. Przy wyborze odpowiedniego modelu nie sposób nie zwrócić uwagi na parametry techniczne tych urządzeń. To od nich w dużej mierze zależy komfort użytkowania sprzętu, ale również jakość rejestrowanego obrazu. Do najważniejszych cech wideorejestratorów możemy zaliczyć rozdzielczość nagrywania, a także pojemność pamięci i dostępne złącza.

Nagrywanie obrazu

Pliki wideo, w zależności od modelu, zapisywane są najczęściej w formacie MOV lub AVI, dzięki czemu bez większych trudności odtworzymy je na komputerach, tabletach i smartfonach. Wideorejestratory pozwalają użytkownikowi na wybór rozdzielczości, w której mają być rejestrowane materiał wideo lub zdjęcia. Wiele urządzeń umożliwia nagrywanie obrazu w rozdzielczości Full HD 1080p. Niektóre dostępne na rynku modele umożliwiają nawet rejestrację obrazu 4K Ultra HD 2160p. Zwykle dostępne są także tryby HD (1280 × 720 pikseli) i VGA (640 × 480 pikseli). Różna jest ponadto rozdzielczość wykonywania zdjęć, podawana w megapikselach. Może być to np. 12, 8, 5 lub 3 Mpx. Niektóre modele oprócz możliwości wyboru rozdzielczości pozwalają na wybór prędkości nagrywania. Może ona wynosić 30, a nawet 60 kl./s (zależnie od modelu urządzenia). Wideorejestrator może być ponadto wyposażony w zoom. Najczęściej jest to zoom cyfrowy i to zaledwie kilkukrotny, jednak w niektórych sytuacjach nawet takie rozwiązanie może okazać się przydatne.

Nagrywanie

Zapis na karcie pamięci

Pliki zapisywane są najczęściej na karcie pamięci umieszczonej w wideorejestratorze. Z uwagi na niewielkie wymiary sprzętu obsługiwane są zwykle karty typu mikro-SD/mikro-SDHC. W niektórych modelach odpowiednia karta pamięci może już znajdować się w zestawie, a więc użytkownik po zakupie może od razu przystąpić do filmowania. Zwykle możliwe jest nagrywanie w trybie tzw. pętli, w którym starsze nagrania zastępowane są nowymi, a sam proces nagrywania nie jest zatrzymywany. Rozwiązanie to jest przydatne zwłaszcza wtedy, gdy wykorzystujemy kartę pamięci o niewielkiej pojemności w stosunku do jakości rejestrowanego obrazu, która przekłada się na wielkość plików zapisu. Wideorejestrator może mieć możliwość automatycznego zapisywania pliku co pewien czas, np. co 5 minut. Wówczas w razie zapełnienia karty i aktywnej funkcji nagrywania w pętli skasowane zostanie jedynie pierwsze 5 minut nagrania (pierwszy, najstarszy plik), a dopiero potem kolejne 5-minutowe fragmenty (pliki). Maksymalny czas nagrania można zwiększyć również przez zmianę trybu rejestracji. Po zmianie rozdzielczości nagrywania materiału wideo z Full HD (1920 × 1080 pikseli) na 640 × 480, otrzymamy nagranie, co prawda, z mniejszą liczbą szczegółów, ale za to będzie ono mogło być znacznie dłuższe. Podobnie przedstawia się sytuacja z plikami zdjęciowymi. Im większą rozdzielczość oferuje urządzenie, tym teoretycznie lepszej jakości zdjęć możemy się spodziewać. Pamiętajmy jednak, że im większa będzie rozdzielczość wykonywanych fotografii, tym więcej miejsca będą one zajmowały w pamięci urządzenia, zabierając tym samym przestrzeń na karcie pamięci, która mogłaby być przeznaczona do rejestracji filmów. Warto przy tym zadbać o odpowiedniej jakości nośnik danych. Należy zwrócić uwagę na to, aby karta pamięci charakteryzowała się wysoką klasą odczytu i zapisu, co zapewni sprawne działanie wideorejestratora.

Detekcja ruchu i czujnik przeciążeń

Przydatną funkcją jest detekcja ruchu. Umożliwia ona automatyczne uruchomienie nagrywania po tym, jak pojazd zacznie się przemieszczać, i zatrzymanie go, gdy pojazd zatrzyma się na dłużej. Z kolei G-Sensor, czyli tzw. czujnik przeciążeń, pozwala na automatyczne uruchomienie zapisu wideo, kiedy występują gwałtowne zmiany przeciążeń, np. w wypadku gwałtownego ruszania lub hamowania pojazdu, co może mieć miejsce podczas wypadku czy kolizji. Zapis parametrów z wykorzystaniem czujnika G-Sensor umożliwia dokładne wyznaczenie momentu i kierunku zdarzenia. Nagranie takie zostaje automatycznie zabezpieczone przed usunięciem, nawet przez tryb nagrywania w pętli. W wideorejestratorach może być też dostępna regulacja czułości czujnika G-Sensor.

Detekcja ruchu

Rejestrator z jonizatorem powietrza Xblitz P500

Wśród wideorejestratorów samochodowych znajdziemy wyjątkowe urządzenia, wyposażone w nietypowe, a jednocześnie przydatne funkcje i rozwiązania techniczne. Do takich należy z pewnością jonizator powietrza, w który wyposażony jest model P500 marki Xblitz. Dzięki temu możemy nie tylko rejestrować obraz podczas jazdy, ale też przy okazji zadbać o jakość powietrza w samochodzie, a tym samym komfort podróżowania. Urządzenie zostało wyposażone w wygodne uchwyty magnetyczne. Dzięki nim możliwe jest szybkie i bezproblemowe wypięcie kamery z uchwytu i zabranie jej ze sobą. W zestawie z wideorejestratorem znajdziemy trzy różne uchwyty – jeden do statywu (z gwintem 1/4 cala) i dwa mocowane do szyby (główny – ze wspomnianym jonizatorem i alternatywny – bez jonizatora). Umożliwia to wygodne korzystanie z urządzenia w dwóch autach naprzemiennie. Wideorejestrator wykorzystuje sensor Sony IMX 323, który pozwala uzyskać dobrej jakości obraz nawet przy słabym oświetleniu i w nocy. Szerokokątny obiektyw (150°) zapewnia duże pole widzenia wideorejestratora i jest zbudowany aż z 6 soczewek. Dodatkowo dzięki światłu F2.0 do sensora dociera wystarczająca ilość światła, by wygenerować ostry obraz, który może być rejestrowany w rozdzielczości Full HD 1080p (z szybkością 30 kl./s). Ma to kolosalne znaczenie w razie potrzeby odczytania numerów tablic rejestracyjnych nagranego pojazdu. Urządzenie zostało wyposażone w głośnik i 1,5-calowy ekran LCD o rozdzielczości 320 × 240 pikseli. Dzięki temu zarejestrowane nagrania możemy podejrzeć bez konieczności wyciągania karty z urządzenia i wkładania jej do laptopa. Model P500 ma wbudowany G-Sensor, który zabezpiecza przed skasowaniem materiał wideo nagrywany podczas gwałtownego przyspieszania czy hamowania. Nie zostanie on nadpisany, nawet jeśli korzystamy z trybu nagrywania w pętli. Urządzenie obsługuje też funkcję automatycznego startu, która włącza nagrywanie po uruchomieniu silnika samochodu. Dostępny jest ponadto tryb parkingowy – funkcja, która uruchamia nagrywanie w wypadku wykrycia wstrząsu pojazdu, np. stojącego na parkingu. Wideorejestrator Xblitz P500 otrzymał nagrodę „Najwyższa Jakość Quality International 2017” w konkursie skupiającym przedstawicieli firm i instytucji działających na terytorium naszego kraju wokół idei zarządzania jakością.

Rejestrator z jonizatorem powietrza

Nagrywanie nocą

Dobrze wyposażony wideorejestrator pozwoli na rejestrację dobrej jakości obrazu również przy słabym oświetleniu i w nocy. Może być dostępny specjalny tryb nagrywania, w którym do poprawnej rejestracji wykorzystywana jest najczęściej podczerwień. Wówczas nagrania są zwykle czarno-białe, ale za to nie tracimy możliwości rejestracji obrazu podczas nocnych podróży samochodem. Oczywiście, nagrywanie wideo podczas nocnej jazdy samochodem jest możliwe z wykorzystaniem wideorejestratora bez trybu nocnego. Jakość obrazu, a przede wszystkim widzialność na takim nagraniu zależą jednak od zastosowanego trybu nagrywania (rozdzielczości obrazu) i doświetlenia jezdni (obszaru rejestrowanego przez kamerę), np. przez światła innych samochodów czy oświetlenie miejskie. Warto zwrócić uwagę również na zastosowany sensor optyczny czy jasność obiektywu i ogniskową (kąt widzenia obiektywu), ponieważ te cechy mają niebagatelny wpływ na efekt końcowy, czyli jakość zarejestrowanego obrazu. Im jaśniejszy obiektyw, tym lepiej, bo będziemy w stanie skutecznie filmować słabo oświetlone obszary przy zachowaniu minimalnego poziomu szumów na nagraniu. Często producenci wideorejestratorów, inaczej niż w wypadku klasycznych kamer czy aparatów fotograficznych, nie chwalą się jednak jasnością stosowanych przez nich obiektywów. Z uwagi na specyficzne zastosowanie wideorejestratorów istotny jest też wspomniany kąt widzenia. Ten powinien być jak najszerszy, żeby wideorejestrator swoim „zasięgiem” mógł objąć jak największy obszar przed lub za pojazdem (zależnie od tego, czy mamy do czynienia z kamerą przednią czy tylną).

O złączach słów kilka

Oprócz wspomnianego już złącza na karty pamięci wideorejestrator ma zwykle dostępne złącze USB. Może to być np. złącze mini-USB, które umożliwia wymianę danych między rejestratorem a komputerem. Pozwala ponadto na ładowanie baterii urządzenia podłączonego do komputera z wykorzystaniem tego złącza. Odpowiedni kabel USB najczęściej jest już w zestawie z urządzeniem. Innym popularnym złączem dostępnym w niektórych modelach jest HDMI (najczęściej w postaci złącza mini-HDMI). Z wykorzystaniem odpowiedniego kabla dzięki temu możemy oglądać zarejestrowane filmy wideo i zdjęcia bezpośrednio na dużym ekranie, np. telewizora czy monitora komputerowego. Modele wideorejestratorów wyposażone w moduł Wi-Fi mogą umożliwiać bezprzewodowe przesyłanie zapisanych plików wideo lub zdjęć na komputer lub smartfon za pomocą odpowiednich aplikacji.

O złączach

Analiza danych na smartfonie i komputerze

Niektóre modele wideorejestratorów mogą współpracować z aplikacją mobilną, umożliwiającą zdalne przeglądanie, pobieranie lub usuwanie nagrań, zaktualizowanie oprogramowania systemowego urządzenia lub podgląd obrazu z kamery „na żywo”. Przykładem takiego modelu jest DVR-F800PRO marki Alpine, który wspomniane rozwiązania obsługuje za pośrednictwem aplikacji Thinkware Dashcam Viewer, która dostępna jest bezpłatnie na urządzenia mobilne w Apple App Store i w Google Play, ale także na komputery z systemem Windows i Mac OS X. Smartfon, tablet lub komputer łączy się z rejestratorem za pomocą modułu Wi-Fi. Obraz zapisywany jest w rozdzielczości Full HD 1080p z wykorzystaniem sensora optycznego Sony Starvis, który pozwala uzyskać dobrej jakości materiał wideo przy słabym oświetleniu, a nawet podczas nocnej rejestracji. Model DVR-F800PRO został wyposażony w różnorodne funkcje wspierające kierowcę. Dzięki wbudowanemu modułowi GPS rejestrowane są dane geolokalizacyjne, które pozwalają precyzyjnie zlokalizować położenie pojazdu oraz wyznaczyć trasę z uwzględnieniem prędkości jazdy. GPS pomaga też dokładnie ocenić zdarzenie drogowe, podając prędkość pojazdu, kierunek zderzenia i siłę uderzenia. Można też pobrać bazę danych fotoradarów za pomocą aplikacji na smartfon, aby otrzymywać ostrzeżenia w momencie, gdy będziemy zbliżać się do fotoradarów lub kamer monitorujących przejazd na czerwonym świetle. Po uruchomieniu silnika rejestrator jazdy może automatycznie rozpocząć nagrywanie. Pliki wideo są zapisywane w jednominutowych segmentach z automatycznym mechanizmem zapętlenia. W razie wypadku aktywny system monitorowania uderzenia automatycznie zapisuje dane wideo na dziesięć sekund przed kolizją i po zderzeniu zarejestrowanym przez 3-osiowy czujnik przyspieszenia. Urządzenie ma specjalną wiązkę przewodów, którą można wykorzystać do bezpośredniego podłączenia kamery do akumulatora pojazdu, a także złącze do zasilania z gniazda zapalniczki samochodowej.

Analiza danych

Z Wi-Fi i GPS

Wśród dostępnych na rynku modeli wideorejestratorów są i takie, które wyposażone zostały w moduł Wi-Fi. Dzięki temu można szybko i wygodnie połączyć go bezprzewodowo ze smartfonem lub tabletem z kompatybilnym systemem operacyjnym. Łączność Wi-Fi może być wykorzystana np. do podglądu „na żywo” obrazu z wideorejestratora (zależnie od modelu – z kamery przedniej lub także z kamery tylnej). Bezprzewodowe połączenie umożliwia niekiedy również zdalną konfigurację urządzenia lub przeglądanie materiałów wideo na nim zgromadzonych. Na rynku dostępne są również modele zintegrowane z systemem GPS lub umożliwiające opcjonalne podłączenie zewnętrznego modułu GPS. Dzięki temu na ekranie urządzenia mogą być prezentowane współrzędne geograficzne poruszającego się pojazdu, a nawet może być możliwość odtworzenia trasy, po której się poruszaliśmy. Wideorejestrator z GPS-em może mieć też wgraną bazę fotoradarów. Niektóre mogą mieć nawet zintegrowane oprogramowanie nawigujące z mapami, punktami POI (point of interest) itp. Mogą więc pełnić funkcję klasycznej samochodowej nawigacji GPS.

Wybrane funkcje i rozwiązania stosowane w wideorejestratorach

Wybrane funkcje i rozwiązania
2019-04-08

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2019 InfoMarket