TECHNISAT

Odbiornik DVB-S 4K Sonata 1

Odbiornik DVB-S 4K

Testowaliśmy w redakcji wielofunkcyjny odbiornik DVB-S 4K, DVB-T/T2, DAB+/FM marki TechniSat połączony z głośnikami opracowanymi przy współpracy z ekspertami firmy ELAC w obudowie typu soundbar.

Sonata 1 jest nową koncepcją firmy TechniSat w konstrukcji odbiorników satelitarnych. Wygląda jak typowa „grająca belka” – ma 101 cm długości, 17,3 cm szerokości i 7,3 cm wysokości. Duża masa – 10,4 kg świadczy o czterech solidnych głośnikach marki ELAC o mocy wyjściowej 4 × 15 W, które odpowiadają kanałom L, P i centralnemu oraz wzmacniaczu. Zestaw można rozbudować do systemu 5.1, dodając dwa bezprzewodowe głośniki satelitarne Audiomaster RS1 i przewodowy subwoofer Audiomaster SW 150.

Głośniki (zdjęcie nr 1) wykorzystuje się do odtwarzania dźwięku z wbudowanego radia DAB+/FM i trzech podwójnych tunerów TV (3 x Twin-Tuner) DVB-S Ultra HD, DVB-T/T2, DVB-C. Przy konfiguracji anten DVB-S i DVB-T jest przydatne czytelne menu pokazujące poziomy sygnału (zdjęcie nr 2). Dzięki podwójnym tunerom można nagrywać i oglądać jednocześnie dwa różne kanały TV. Do nagrywania można dołączyć twardy dysk 2,5 cala (kieszeń w obudowie) lub USB oraz pendrive. Jest funkcja Time Shift. Ponieważ jest mało niekodowanych kanałów 4K DVB-S, można korzystać z modułów CAM, np. nc+, dekodujących płatne kanały.

Do telewizora sygnały audio–wideo z tunerów TV Sonaty 1 są przesyłane łączem HDMI. Dźwięk z urządzeń zewnętrznych, takich jak telewizor, odtwarzacz Blu-ray, miniwieża, może być przesyłany łączem HDMI (ARC), optycznym, analogowym L/R (zdjęcie nr 3). Odtwarzacz multimedialny odtwarza wiele formatów audio wideo i zdjęć: Z siecią internetową Sonata 1 łączy się przez Wi-fi i przewodowo (LAN). Można wybrać przeglądarkę Chrome lub Bing i wyszukiwać dowolne strony WWW, m.in. serwisy VoD z filmami 4K, np. YouTube. Najczęściej używane można dodać ulubionych (zdjęcie nr 4). Jest łącze Bluetooth do przesyłania muzyki ze smartfona.

Do obsługi urządzenia jest przydatny wyświetlacz (zdjęcie nr 5), na którym można zobaczyć numer kanału telewizyjnego czy radiowego oraz komunikaty. Oprócz pilota, którym wybiera się źródło sygnału audio lub wideo, siłę głosu można zmieniać przyciskami na obudowie. Zaletą wyświetlacza jest możliwość korzystania z radia DAB+, FM czy sprzętu audio po wyłączeniu telewizora. Stacje radiowe można wybierać przyciskami umieszczonymi blisko wyświetlacza oraz pilotem. Tam też umieszczono czytnik kart SD i wyjście słuchawkowe. Sonata 1 to nie tylko multimedialne centrum rozrywki. Wraz z opcjonalnie dostępnym Z-Wave Stick, Sonata 1 staje się centralą jednostką sterującą, w systemie Smart Home. Jest możliwość obsługi za pomocą asystenta głosowego Amazon Alexa.

W teście korzystano z telewizora Samsung QLED TV Q7F, odtwarzacza Blu-ray Philips BDP2590B oraz smartfona LG Bello, wykorzystując łącza optyczne (odtwarzanie dźwięku z telewizora), HDMI (z odtwarzacza BD) i Bluetooth (w wypadku smartfona). Twardy dysk dołączono do wejścia USB. Przy codziennej obsłudze najbardziej przydatne są przyciski NAV do wyboru źródła sygnału: TV, radio, Internet, filmy wideo/DVR, muzyka, obrazy (zdjęcie nr 6) oraz przycisk AV do wyboru złącza źródła zewnętrznego (HDMI ARC, HDMI, optyczne, USB).

Dźwięk odtwarzany za pomocą czterech szerokopasmowych głośników o bardzo dobrych parametrach zapewnia autentyczną, pełną i bogatą reprodukcję dźwięku nawet przy małej głośności. Mimo braku subwoofera niskie tony są odtwarzane przyzwoicie. Przy pomocy płyty testowej audio Total Test odtwarzano sygnały sinusoidalne audio w celu określenia dolnej częstotliwości odtwarzanej przez głośniki. Wyraźnie słyszalne były częstotliwości powyżej 63 Hz. Jakość obrazu z tunerów DVB-T i DVB-S jest bardzo dobra. Dużą wygodą dla posiadaczy aparatów fotograficznych jest czytnik kart SD, który szybko odtwarza zdjęcia w trybie prezentacji. Dźwięk z telewizora, szczególnie przy filmowych ścieżkach dźwiękowych, w momencie przełączenia się na odtwarzanie z soundbara stawał się bardziej przestrzenny, czysty i dynamiczny. Zaletą, szczególnie przy odtwarzaniu dźwięku filmowego wielokanałowego, jest możliwość korzystania z systemu Dolby Pro Logic II. W wypadku koncertów czy muzyki dźwięk znacznie zyskiwał na szczegółach muzycznych przy wykorzystaniu trybu Muzyka. Najlepszą jakość dźwięku uzyskiwano z płyty demonstracyjnej Blu-ray Demo Disc Sept 2015 Dolby Atmos z odtwarzacza płyt Blu-ray. Mimo braku pozostałych głośników np. dźwięk 5.1 Dolby Digital był słyszalny z efektami dźwięku przestrzennego. Możliwość wyszukiwania stron WWW z radiem internetowym i dodawanie ich do listy ulubionych to dodatkowy sposób na wyszukanie odpowiedniej muzyki. Podsumowując, znając możliwości Sonaty 1, można kupić tańszy telewizor z podstawowym wyposażeniem.

2019-01-29
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket