SAMSUNG

Telewizor QLED TV QE55Q7FNATXXH

Telewizor

QLED TV to najlepsze telewizory Ultra HD firmy Samsung. Modele Q7F należą do klasy średniej QLED TV. W redakcji testowano model 55-calowy, a są dostępne 65- i 75-calowe.

Pierwsze wrażenie przy montażu telewizora to solidna ciężka podstawa (zdjęcie nr 1), w osłonie której można schować przewód łączący ekran z przystawką One Connect. Z tyłu obudowy jest tylko jedno złącze, które łączy się kablem zawierający przewód światłowodowy przesyłający sygnały audio wideo i cienki przewód zasilający z przystawką One Connect (zdjęcie nr 2). Prawie cała elektronika i złącza są w przystawce, która jest wyjątkowo duża: 39 × 13 × 6 cm. Przystawka One Connect zawiera wszystkie podstawowe złącza. Dzięki połączeniu jednym kablem (5 m, jest wersja 15 m) ekran może stać lub wisieć na ścianie samodzielnie, a przystawkę i urządzenia audio i wideo można schować w szafce, ponieważ pilotem od telewizora można obsługiwać urządzenia zewnętrzne. Po konfiguracji obsługiwano dekodery Evobox Cyfrowego Polsatu, TurboBOX nc+ i odtwarzacz Blu-ray marki Philips BDP2590B, twardy dysk do nagrywania programów z satelity HotBird 13° E oraz aparat fotograficzny Panasonic TZ-100. Warto dołączyć antenę satelitarną, aby mieć dostęp do niekodowanych programów 4K Free. Niestety, jest ich mało na Hot Bird 13° E tylko dwa: NASA TV I Hot Bird 4k Test.

Niewielki pilot Smart Control obsługuje wszystkie funkcje telewizora. Do najważniejszych należy przycisk z ikoną „dom” (wejście do menu), pozwalający na dostęp do belki z kafelkami funkcji, zawierającymi szereg ikon do ustawiania parametrów telewizora, szukania, oglądania TV na żywo, korzystania z YouTube, Netfliksa, HBO Go, aplikacji, gier (zdjęcie nr 3) i przeglądarki stron WWW. Pilot wyróżnia mikrofon do interakcji głosowej, wyszukiwania treści z YouTube (ale w wersji angielskiej) i obsługi telewizora, Pilot można zastąpić aplikacją SmartView na tablety i smartfony, która umożliwia np. przesyłanie zdjęć na ekran telewizora, i najnowszą SmartThings.

Dla użytkowników, którzy dążą do perfekcyjnej jakości obrazu, są ustawienia fabryczne i eksperckie. Z ustawień fabrycznych najlepiej korzystać z trybu „film”, który najlepiej oddaje więcej poziomów czerni. Matryca 120 Hz i system Auto Motion Plus (zdjęcie nr 4) z opcjami regulacji rozmycia i drgań obrazu powodują, że obraz jest praktycznie pozbawiony smużeń przy szybko poruszających się obiektach. Jedynie korzystano z funkcji eliminacji drgań w scenach panoramowania kamerą, które może powodować skoki obrazu.

Opcja ustawień HDR+ jest zalecana do wszystkich materiałów wideo bez HDR. Jednak powoduje ona wyraźne rozjaśnienia obrazu, ale nie w miejscach, gdzie to powinno nastąpić, tak jak ma to miejsce, gdy materiał jest przygotowywany z HDR. Prawdziwe efekty HDR widoczne były np. na filmach 4K HDR z YouTube. Wyraźnie jaśniejsze są punktowe źródła światła, np. reflektorów samochodowych, w zachodach słońca pojawia się więcej szczegółów w jasnych i ciemnych obszarach obrazu.

Poszerzony zakres kolorów dzięki kropkom kwantowym i HDR 1500 powoduje, że kolory są naturalne, czerń obrazu jest bardzo dobra, co widać było przy oglądaniu kanału NASA TV z satelity, filmów 4K, dostępnych np. z YouTube oraz zdjęć. Czerń jest wyraźnie lepsza niż w modelach premium. Przy porównaniu zdjęć oglądanych na ekranie monitora laptopa z obrazem na ekranie TV zaobserwowano skok jakościowy, wyraźne były różnice w kolorach, kontraście. Zdecydowanie obraz z materiałów 4K jest bardziej szczegółowy, ostrość konturów jest nienaganna, a kolory są bardziej naturalne, z większą ilością odcieni zieleni i czerwieni.

Także oglądanie filmów 4K nagrywanych aparatem fotograficznym to duża frajda. Duża luminancja wyświetlacza sprawia, że bardzo dobrą jakość obrazu można uzyskać także przy świetle sztucznym. Przy oglądaniu rodzinnym nieco gorszą jakości obrazu  zobaczą osoby siedzące z boku, co wynika z właściwości matrycy VA. Bardzo dobrej jakości są materiały wideo HD z dekoderów DVB-S realizowane na żywo, transmisje sportowe czy ze studia telewizyjnego. Jakość filmów zależna była od jakości kopii.

Telewizor ma też dobre parametry dla graczy – input lag ok. 14–20 ms oraz aplikację Steam Link, która umożliwia strumieniowe przesyłanie gier z komputera do telewizora. Zaletą jest możliwość korzystania z funkcji Gry Motion Plus, zapewniającej płynność obrazu.

W codziennym użytkowaniu telewizora duże znacznie ma szybkość dotarcia do źródeł innych materiałów wideo. Zarządzano źródłami wideo opisanymi wyżej. Po wstępnej konfiguracji dostęp do urządzeń wideo jest ułatwiony przez duże ikony na dolnej belce menu (zdjęcie nr 5). Użytkownik sam dobiera kolejność i rodzaj aplikacji. Dużą wygodą jest wyświetlanie ikon dołączonych urządzeń zewnętrznych i możliwość sterownia nimi jednym pilotem. Telewizor uruchamia się prawie natychmiast, wybierając ostatnie oglądane źródło. Szereg aplikacji VoD z możliwością dotarcia do filmów 4K to dodatkowy atut za zakupem telewizora.

Pozytywnym zaskoczeniem był dźwięk z telewizora. Wyraźnie słuchać było niskie tony i poszerzoną scenę dźwiękową, co jest rzadkością w systemach dźwiękowych telewizorów, można więc nie kupować soundbara.

Telewizor wyróżnia także funkcja Ambient mode (zdjęcie nr 6), dostępna jedynie w serii telewizorów QLED TV, dla której przeznaczono oddzielny przycisk na pilocie. Umożliwia ona wyświetlanie obrazów na ekranie, gdy jest on wyłączony, aby wyświetlić informacje wizualne o pogodzie czy odwzorować wzór i kolor ściany, aby telewizor stał się praktycznie niewidoczny, wisząc na niej.

Podsumowując, jest to telewizor z bardzo dobrym obrazem z wyraźnie pogłębioną czernią i poszerzonym zakresem kolorów, bardzo dobrymi efektami HDR, szybką obsługą dzięki systemowi Tizen, bogactwem funkcji smart TV zapewniających dostęp do materiałów wideo 4K i atrakcyjnym wzornictwem oraz funkcją Ambient.

Doskonałe kolory

Zdjęcie nr 1.

Doskonałe kolory

Zdjęcie nr 2.

Doskonałe kolory

Zdjęcie nr 3.

Doskonałe kolory

Zdjęcie nr 4.

Doskonałe kolory

Zdjęcie nr 5.

Doskonałe kolory

Zdjęcie nr 6.

2019-01-07
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket