KLASYFIKACJA

Różnorodne konstrukcje piekarników

Różnorodne

Z dostępnymi na rynku rodzajami urządzeń należy się bardzo dokładnie zapoznać, bowiem konstrukcja piekarnika, jego funkcje i sposób montażu to elementy kluczowe przy wyborze odpowiedniego modelu.

Urządzenia dostępne na naszym rynku są zróżnicowane pod wieloma względami. Różnią się m.in. rodzajem zasilania, sposobem montażu, gabarytami oraz funkcjonalnością. To m.in. te czynniki sprawiają, że podjęcie decyzji zakupowej, co do wyboru konkretnego modelu urządzenia nie jest łatwym zadaniem. Podstawowym podziałem piekarników jest ten uwzględniający rodzaj wykorzystywanego przez nie zasilania. Wyróżniamy zatem:

Piekarniki elektryczne do zabudowy

Zasilane są energią elektryczną i wykorzystują elementy szybkogrzejne z drutu oporowego lub cewki indukcyjne (rzadkość na polskim rynku). Zamontowane są najczęściej na górze i dole, a także z tyłu piekarnika (tzw. grzałka pierścieniowa; termoobieg), by optymalnie rozprowadzać ciepło we wnętrzu komory. Mają wiele funkcji oraz programów, które są uruchomiane za pomocą sterowania elektronicznego. Po aktywowaniu danej funkcji grzewczej, grzałki nagrzewają się do odpowiedniej temperatury i przekazują ciepło komorze. W piekarnikach elektrycznych można wybierać spośród wielu programów, które usprawniają proces przyrządzania potraw, np. wypiek ciasta, pieczenie ryby czy rozmrażanie.

Piekarniki elektryczne

Piekarniki gazowe do zabudowy

Jak sama nazwa wskazuje, zasilane są gazem z instalacji gazowej zamontowanej w budynku lub z butli z propanem- butanem. Urządzeń tego typu jest jednak zdecydowanie mniej na rynku niż modeli elektrycznych. Piekarniki gazowe wykorzystują wewnątrz komory wieniec gazowy z płomieniem, który zapalany jest najczęściej przez zapalarkę zintegrowaną z panelem sterowania. Umieszczony jest zazwyczaj na dnie, w głębi piekarnika. Spalany gaz w zależności od wielkości płomienia nagrzewa komorę. Piekarnik gazowy wówczas osiąga temperaturę nawet do 300 °C. Modele z gazowym podłączeniem nie mają tak wyspecjalizowanych funkcji jak piekarniki elektryczne, jednak efektywność ich pracy jest podobna. Z panelu obsługi wybrać można takie opcje jak grzanie dolne, grill oraz rożen. Mają także obowiązkowe zabezpieczenie przeciw wypływowi gazu.

Piekarniki gazowe

Piekarniki elektryczne wolnostojące

Modele tego typu bardzo często nazywane są mini-piekarnikami bądź piekarnikami przenośnymi, głównie z racji małych, wręcz kompaktowych gabarytów. Ich pojemność waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów.

Piekarniki elektryczne

Różnorodne gabaryty

Piekarniki dostępne na rynku różnią się też gabarytami – wysokością, szerokością i głębokością. Pod tym względem podział piekarników wygląda następująco:

Piekarniki standardowe do zabudowy

Jest to największa grupa produktów z klasycznymi opcjami grzania o szerokości, wysokości i głębokości ok. 60 cm.

Piekarniki standardowe

Piekarniki kompaktowe do zabudowy

Tego typu konstrukcje są pomniejszone względem standardowych, 60–centymetrowych. Wysokość modeli kompaktowych osiąga zazwyczaj ok. 45 cm, szerokość i głębokość są zaś zbliżone do modeli standardowych (60 cm). Coraz częściej można jednak spotkać na rynku modele „nieszablonowych” rozmiarów o szerokości 45 cm i wysokości 60 lub nawet 90 cm.

Piekarniki kompaktowe

Piekarniki poszerzone do zabudowy

Modele tego typu mają zazwyczaj wysokość 60 cm, a więc tyle samo co standardowe piekarniki. Różnią się jednak szerokością, która osiąga ok. 90 cm, a nawet więcej. Modele poszerzone mogą być dostępne także w wersji kompaktowej i wówczas ich wysokość wynosi ok. 45–50 cm. Piekarniki standardowe mają pojemność od ok. 35 do 70 l. Producenci wprowadzają jednak coraz częściej modele w rozmiarach, umownie nazwanych „XXL”, zaskakując użytkownika większą przestrzenią w komorze. Urządzenia te mogą mieć pojemność bliską 90 a nawet 100 l.

Piekarniki poszerzone

Dodatkowe funkcje

Piekarniki możemy też klasyfikować ze względu na sposób pracy i ich dodatkową funkcjonalność. Oprócz standardowych konstrukcji, wyposażonych w popularne rozwiązania możemy tutaj przede wszystkim wyróżnić:

Piekarniki parowe do zabudowy

To urządzenia, które poza klasycznymi formami obróbki termicznej wykorzystują przy pieczeniu także parę wodną. Piekarniki tego typu mają wbudowany generator pary i specjalny wlew wody (zbiornik). Dostępne są także piekarniki do zabudowy z programem parowym. Modele tego typu nie mają generatora pary. Wykorzystują fizyczne procesy parowania w wysokiej temperaturze przy pomocy zbiorników lub ustawionych wewnątrz pojemników.

Piekarniki parowe

Różnorodne konstrukcje piekarników

Tego typu piekarniki wykorzystują standardowe opcje obróbki termicznej, znane z klasycznych piekarników, ale wzbogacone zostały o funkcję mikrofal. Dostępne są w standardowych i niestandardowych (kompaktowych) wymiarach. Oczywiście, funkcjonalność tego typu piekarników nie kończy się tylko na doprowadzeniu potrawy do konkretnej temperatury. Mamy też możliwość zapieczenia (nadanie potrawom chrupkości i kruchości), a także rozmrażania.

Różnorodne

Mniej popularne konstrukcje

Różnorodność modeli oferowanych przez producentów jest ogromna, zarówno jeśli chodzi o dostępne funkcje, jak i nawet sposoby otwierania drzwi komory piekarnika. Oprócz najpopularniejszego rozwiązania – z frontowym otwieraniem – możemy wyróżnić tutaj także modele z wózkiem (wysuwane jak szuflada), piekarniki otwierane na bok (podobnie jak szafka czy lodówka) czy konstrukcje typu winda (pozbawione klasycznych drzwiczek). Jednym z bardziej oryginalnych rozwiązań jest piekarnik wysuwany z blatu. Takie urządzenie zamontowane jest w szafce pod blatem i kiedy jest niewykorzystywane, tworzy z blatem płaską powierzchnię. Kiedy zaś użytkownik chce uruchomić piekarnik, za pomocą odpowiedniego panelu może uruchomić funkcję wysunięcia mechanizmu do góry, ponad powierzchnię blatu. Coraz mniej popularne są modele do zabudowy ze sterowaniem pozwalającym na obsługę nie tylko funkcji piekarnika, ale również płyty grzewczej. Popularności nie zyskały również piekarniki indukcyjne, a więc wykorzystujące zjawisko indukcji. Pierwszy na rynku model indukcyjny zaprezentowała firma Whirlpool. W komorze takiego piekarnika znajduje się specjalna taca indukcyjna, która, tak jak w wypadku płyt, wymaga H użycia odpowiednich naczyń.

2018-12-18
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket