Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

SIGNIFY

Koniec żarówek halogenowych

Koniec

1 września 2018 roku wejdzie w życie zakaz wprowadzania na rynek Unii Europejskiej halogenowych źródeł światła w kształcie tradycyjnej żarówki, kulki oraz świeczki. Będzie to stanowić ogromną zmianę dla gospodarstw domowych Polsce. W 2016 roku wycofano już reflektorki halogenowe (GU10).

Signify przedstawia korzyści finansowe i energetyczne powstające dzięki wymianie oświetlenia na LED

  • Żarówki Philips LED działają ponad 7 razy dłużej niż żarówki halogenowe
  • Żarówki Philips LED zużywają do 80% mniej energii niż żarówki halogenowe
  • W świetle zakazu, Signify (poprzednio Philips Lighting) oraz Uniwersytet w Portsmouth wyselekcjonowały 50 przestarzałych przedmiotów do użytku domowego, z których 15 było popularne w polskich domach.

Signify poprzednio Philips Lighting, globalny lider branży oświetleniowej, przedstawia korzyści finansowe i energetyczne, które odniosą europejskie gospodarstwa domowe w związku z przejściem na oświetlenie LED.

Dlaczego w ogóle wycofuje się z rynku  żarówki halogenowe? Najprościej mówiąc, bardzo nieefektywnie wykorzystują one energię elektryczną. Żarówki halogenowe zużywają nawet 5 razy więcej energii niż źródła światła LED. Zakaz UE jest częścią wywiązania się ze zobowiązania do ograniczenia emisji CO2 i zmniejszenia śladu węglowego.

Czy jest to powód do zmartwienia? Absolutne nie! Signify oferuje szeroki wachlarz zamienników LED dla wycofywanych żarówek halogenowych. Źródła światła Philips LED dostępne są w wielu kształtach i temperaturach barwowych. Dodatkowo coraz więcej źródeł Philips LED oferowanych jest w wersjach z możliwością regulacji strumienia świetlego (ściemnianie).

Źródła światła Philips LED działają ponad 7 razy dłużej i zużywają do 80% mniej energii niż ich halogenowe odpowiedniki. Ile więc możemy zaoszczędzić? Na przykład wymieniając 1 halogenową żarówkę 75W na 13W LED, rocznie możemy zaoszczędzić ponad 35 zł na rachunku za energię elektryczną.

„Stopniowy zakaz wprowadzania żarówek halogenowych odzwierciedla ogólnoeuropejskie zobowiązanie do oszczędzania energii i zmniejszenia śladu węglowego.” – mówi Dorota Sławińska, Rzecznik Prasowy Signify w Polsce – „To nie tylko szansa dla gospodarstw domowych na czerpanie korzyści z obniżonych rachunków za energię, ale też wprowadzenie konsumentów w szerokie spektrum kolorów, jakości i możliwości jakie oferuje technologia LED. Każdy dom różni się pod względem użytkowania i rozmieszczenia oświetlenia. Nasze produkty i systemy oświetleniowe LED odzwierciedlają tę wyjątkowość i umożliwiają konsumentom dostosowanie oświetlenia do ich wymagań i preferencji.”

Średnia trwałość żarówek LED wynosi 15 lat, co sprawia, że są one dobre zarówno dla naszej planety, jak i naszych kieszeni. Rozwój techniczny umożliwił rozwinięcie szerokiego wachlarza opcji w obszarze oświetlenia LED, oferując szeroką gamę temperatur kolorów i wzorów, które spersonalizują każdy dom. Na przykład Philips LED SceneSwitch oferuje trzy ustawienia poziomu jasności w jednej żarówce przy użycia zwykłego włącznika.

Przyszłość polskich domów

Żarówka halogenowa nie jest pierwszą ani ostatnią rzeczą, która „znika” z naszych domów. Tradycyjne żarówki, walkmany, a nawet książki telefoniczne – to tylko przykłady przestarzałych przedmiotów, które stopniowo zostały zastąpione przez innowacje. Takie zmiany często przynoszą korzyści i usprawniają nasze życie.

Przy okazji zakazu wprowadzania żarówek halogenowych, firma Signify nawiązała współpracę z Deborah Sugg Ryan, profesor historii i teorii projektowania na Uniwersytecie w Portsmouth, aby przedstawić 50 przestarzałych przedmiotów użytku domowego z ostatnich kilkudziesięciu lat. Po profesjonalnej analizie każdego pomieszczenia, profesor Sugg Ryan wskazała przedmioty, które stopniowo ewoluowały lub zostały wycofane.

Z podanej przez Profesor Sugg Ryan listy wybraliśmy 15 przedmiotów, które zniknęły z naszych polskich domów:

Przedpokój

1. Tradycyjna żarówka

2. Telefon tarczowy

3. Książka telefoniczna

Salon

4. Gramofon

5. Odtwarzacz kaset

6. Magnetowid

7. Telewizor kineskopowy

8. Rzutnik slajdów

9. Zamiatarka do dywanów – „Kaśka”

Jadalnia/kuchnia

10. Tarka do prania

11. Magiel i krochmal

W biurze/w podróży

12. Gameboy

13. Walkman

14. Maszyna do pisania

15. Dyskietka

2018-09-18

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2019 InfoMarket