HITACHI

Obraz jak w kinie! Telewizor Ultra HD HDR 65HL15W64

Obraz jak w kinie!

W redakcji testowaliśmy największy z telewizorów marki Hitachi, 65-calowy 65HL15W64 Ultra HD smart TV z HDR.

Tak duży telewizor z ekranem o przekątnej 165 cm wymaga minimum 146 × 84 cm wolnego miejsca przy ścianie. To już wielkość obrazu prawie jak z projektora. Telewizor ma nowoczesny wygląd, z cienkimi ramkami (ok. 10 mm) ze srebrnym wykończeniem i solidną łukową stabilną podstawą (masa telewizora wynosi 37 kg). Cienkie ramki przy tak dużej powierzchni ekranu powodują, że obraz zajmuje ją praktycznie całą. W dole z tyłu ekranu umieszczono niewidoczne głośniki o mocy 2 × 12 W.

Szereg złączy (zdjęcie nr 1) umożliwia dołączanie urządzeń zewnętrznych. Wygodną funkcją jest wyświetlanie nazw dołączanych urządzeń zewnętrznych, takich jak odtwarzacz Blu-ray, np. Philips BDP, czy dekoder satelitarny UltraBox+ nc+. Wielofunkcyjny przycisk (zdjęcie nr 2), umożliwia włączenie telewizora, zmianę kanałów, głośności i źródła sygnału zewnętrznego, przydatny, jeśli pilot zostanie uszkodzony lub baterie w nim się wyczerpią. Tradycyjny pilot zawiera kilka wydzielonych przycisków do obsługi funkcji smart TV, serwisu VOD Netflix i przeglądarki stron WWW Opera. Łącza Wi-Fi i Bluetooth umożliwiają komunikację z domowym routerem i smartfonem. Prosta grafika menu (zdjęcie nr 3) umożliwia dostęp do funkcji telewizora. W menu ustawień telewizora można regulować różne parametry obrazu. Do wyboru są ustawienia fabryczne i dla zawansowanych użytkowników. Osoby, które chcą precyzyjnie dopasować obraz do swoich wymagań, mogą skorzystać oprócz regulacji jasności, kontrastu, nasycenia ostrości z dodatkowych ustawień (zdjęcie nr 4).

Telewizor ma wbudowane tunery DVB-T i DVB- -S. Ważne jest, że są wskaźniki poziomu sygnału z anten, co ułatwia optymalne ustawienie anteny DVB-T i wyszukanie satelity, aby uzyskać najlepszy sygnał. Tuner DVB-S jest bardzo dobrej jakości. Uzyskano poziom sygnału z tej samej anteny DVB-S większy niż dla zewnętrznych dekoderów. Możliwe jest dodanie nowego transpondera. W teście skorzystano z tej możliwości, uzupełniając listę transponderów o dwa niekodowane kanały TV 4K Hot Bird 4K1 i NASA TV UHD. Ze sklepu Opera TV Store można pobierać aplikacje widoczne w dolnej belce funkcji smart. Atrakcyjne jest też oglądanie zdjęć ze smartfona na dużym ekranie. Transmisja obrazów łączem Bluetooth odbywała się bez zakłóceń. Telewizor od momentu włączenia zasilania uruchamia się ok. 10 s, w tym czasie wyświetla się powitalne logo Hitachi. W testowanym wyświetlaczu nieznacznie widoczne jest zjawisko nierównomiernego podświetlenia matrycy w postaci jaśniejszych plam w centralnej części obrazu. Jest to mało istotne przy odtwarzaniu filmów, ale może wpływać na jakość odtwarzanych zdjęć.

Niestety, brak jest możliwości wyboru ustawień parametrów użytkownika dla poszczególnych złączy HDMI. Jedynie można zmienić tryb fabryczny. Nie można także zmieniać wartości jasności podświetlenia. Jest ono ustawione na wartość 80 przy maksymalnej wartości 90, co ma wpływ na poziom czerni. Obraz cechuje się wtedy dużą jasnością w każdym z trybów fabrycznych, Takie ustawienie powoduje, że może być oglądany w jasnym pokoju. Warto zmniejszyć poziom jasności, aby odzyskać więcej czerni i zwiększyć nasycenie kolorów. W trybach fabrycznych najlepsze jest ustawienie Normal, które jest lepsze niż Kino do odtwarzania filmów. Biel wydaje się, że ma odcień zimny, można ją skorygować temperaturą barwową.

Brak jest upłynniaczy obrazu, które pomagałyby korygować efekt teatru czy nieostrość konturów w szybko poruszających się obiektach. Dobrze odtwarzany jest ruch w scenach sportowych. Poruszające się piłki tenisowe czy futbolowe miały ostre kontury. Nie można skorygować skoków poruszającego się obiektu obrazu, gdy jest panoramowany obraz w poziomie. Przy oglądaniu najlepiej siedzieć na wprost ekranu. Jeśli siedzi się wyraźnie z boku, zmniejszają się jasność i nasycenie kolorów, co wynika z zastosowania matrycy VA. Jakość obrazu zdecydowanie zależy od odtwarzanego materiału wideo. Najlepszej jakości był obraz z transmisji sportowych w 4K (Liga Mistrzów UEFA) z dekodera UltraBox+ (zdjęcie nr 5). Przy tak dużym obrazie jego szczegółowość, wyrazistość konturów sylwetek piłkarzy i widowni, wrażenie głębi powodowały, że oglądanie widowiska sportowego było dużą frajdą.

Zauważalne są efekty HDR (zdjęcie nr 6), wzrost szczegółowości obrazu w jasnych i ciemnych dynamicznych scenach, np. w filmach odtwarzanych z serwisu VOD Netflix. Ponieważ luminacja obrazu wynosi 350 cd/cm2, nie należy się spodziewać oszałamiających efektów.

Na pochwałę zasługuje skalowanie materiału wideo HD z różnych źródeł, takich jak tunery DVB- -T, DVB-S odtwarzacz Blu-ray czy dekoder Ultra- Box+. Jest to bardzo ważne, dopóki nie zwiększy się dostęp do materiałów 4K. Jakość filmów HD zależna była od wersji. Szczegółowość obrazu, brak zaszumienia i „pikselozy” z widowisk sportowych, rozrywkowych czy ze studia telewizyjnego przy tak dużym obrazie były także bardzo dobre. Podsumowując, jest to telewizor Ultra HD z funkcjonalną grafiką, nieskomplikowaną obsługą, dobrym skalerem materiału HD do Ultra HD, wyszukiwarką treści w Internecie, szybkim dostępem do materiału wideo 4K z Netfliksa oraz kanałów 4K z satelity. Najmniej zauważalne są efekty HDR. Warto korzystać z serwisów VOD 4K i dokupić dekoder DVB-S 4K, odtwarzacz Blu-ray 4K lub kamerę wideo 4K, wtedy telewizor pokaże w pełni swoje możliwości.

2018-07-04
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket