Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

Work hard! Rock hard! – Eisenwarenmesse 2018

Work hard! Rock hard!

Odbywające się co dwa lata targi Eisenwarenmesse w Kolonii to jedna z najważniejszych imprez narzędziowych na mapie świata. W tym roku w siedmiu halach Koelnmesse zebrało się ponad 2770 wystawców z 58 krajów. W dniach od 4 do 7 marca Kolonia stała się światową stolicą branż narzędziowej i przemysłowej.

Właściwie określenie 7 hal nie jest do końca precyzyjne, bowiem aż 6 z nich jest dwupiętrowych, co daje nam niemal dwukrotnie większą przestrzeń wystawienniczą, szacowaną przez organizatora na 144 tys. m2. W trakcie czterech targowych dni hale Koelnmesse odwiedziło ponad 47 tys. gości ze 143 krajów, co stanowi rekord imprezy. Wśród wystawiających się firm naturalnie można było odczuć dużą obecność lokalnych niemieckich marek. Nie zabrakło jednak również polskich przedsiębiorstw, które na swoich nie mniej imponujących stoiskach promowały lokalne produkty oraz poszukiwały zagranicznych rynków zbytu.

Wystawcy i prezentowane produkty

Trudno w kilku zdaniach ująć pełen zakres produktowy targów Eisenwarenmesse 2018. Dość powiedzieć, że prezentowany asortyment powinien zaspokoić oczekiwania wykonawców wszelkiej maści – od elektryków czy warsztatów stolarskich po duże firmy budowlane. Organizator wyodrębnił jednak cztery podstawowe kategorie. W branży narzędzi (tools) były to:

 • narzędzia ręczne;
 • elektronarzędzia i osprzęt;
 • obrabiarki.

Zlokalizowano je w halach 1 – 4 oraz 10. W hali nr 4 znaleźliśmy również asortyment z dziedziny wyposażenia przemysłowego (industrial supply):

 • narzędzia pneumatyczne;
 • myjki wysokociśnieniowe;
 • sprzęt spawalniczy i lutowniczy;
 • wyposażenie warsztatu;
 • wyposażenie sklepów i magazynów;
 • drabiny i rusztowania;
 • bezpieczeństwo pracy.

Kolejną z branż były systemy łączeń i mocowań (fasteners and fixings), którym można było przyjrzeć się w hali 5:

 • techniki mocowań;
 • techniki łączeń;
 • okucia budowlane;
 • okucia meblowe;
 • wyposażenie drobne;
 • ozdobne wyroby metalowe.

W hali 5 odwiedzający mogli także przyjrzeć się materiałom do prac domowych (home improvement):

 • sprzęt sanitarny;
 • wnętrza i wyposażenie;
 • produkty chemiczne;
 • akcesoria motoryzacyjne;
 • „inteligentny” dom.

Według danych organizatora impreza zgromadziła 2770 wystawców. Wśród nich ponad tysiąc pochodziło z Chin, co jasno pokazuje, jak ważnym partnerem handlowym dla krajów Europy czy Ameryki Północnej jest Państwo Środka. Warto odnotować, że kolejnym z najliczniej reprezentowanych krajów była Republika Chińska, czyli Tajwan. Z niewielkiego wyspiarskiego państwa przybyło bowiem aż 364 wystawców. W większości stoiska firm pochodzących z obu krajów zostały rozlokowane w halach 1, 2 oraz 3. Dzięki temu odwiedzający poszukujący dostawców czy partnerów handlowych w szybki sposób zyskiwali dostęp do bardzo dużej bazy klientów. W praktyce jednak ze względu na swoją liczebność wystawcy z obu krajów mieli swoich reprezentantów w praktycznie wszystkich halach. Jak na gospodarzy przystało, dużą część wystawców, bo aż 362, stanowiły niemieckie przedsiębiorstwa. Spośród nich wiele marek obecnych było w halach 10.1 i 10.2, w których panowały zdecydowanie największe tłumy. Znaleźć tam można było m.in. stoiska takich firm jak Wera, Knipex, Wiha czy Collomix.

Jak wspomnieliśmy, na targach nie zabrakło ponad 30 wystawców z Polski. Wśród producentów narzędzi i elektronarzędzi obecne były marki Yato oraz Geko. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także stoiska PGP Patrol Group, która prezentowała akcesoria do przechowywania narzędzi, w tym modularny system Qbrick, oraz firmy Metalkas z meblami metalowymi nie tylko do warsztatu. Spośród producentów sprzętu pomiarowego obecne były Nivel System oraz firma Pro. Jednak szczególnie mocna była reprezentacja polskich producentów narzędzi ręcznych budowlanych czy do ogrodu. W gronie tym obecne były takie firmy jak Kubala, Cellfast, Juco, Comensal czy Instar. Eisenwarenmesse to dla polskich producentów wydarzenie, podczas którego mogą nawiązać wiele nowych kontaktów handlowych. Właśnie narzędzia ręczne cieszą się szczególną popularnością i często są wybierane przez partnerów z zachodniej Europy jako lepsze jakościowo niż sprzęt pochodzący z Dalekiego Wschodu.

Wystawcy i prezentowane produkty 2
Wystawcy i prezentowane produkty 3
Wystawcy i prezentowane produkty 4
Wystawcy i prezentowane produkty 5
Wystawcy i prezentowane produkty 6
Wystawcy i prezentowane produkty 7
Wystawcy i prezentowane produkty 8
Wystawcy i prezentowane produkty 9
Wystawcy i prezentowane produkty 10
Wystawcy i prezentowane produkty 11

Eisen Award 2018

Mimo że targi to dla większości uczestników ciężka praca i możliwość budowania nowych relacji z klientami, to nie zabrakło oczywiście czasu na zabawę. Koniec pierwszego dnia uświetniło przyjęcie powitalne dla wybranych uczestników targów. Gości przywitała Katharina C. Hamma, CEO Koelnmesse GmbH. Podczas spotkania przyznano również targowe nagrody „Eisen Award”. Tegorocznym zwycięzcą w kategorii CSR Award (nagroda w dziedzinie społecznej odpowiedzialności biznesu) pod patronatem stowarzyszenia BHB – Handelsverband Heimwerken, Bauen und Garten e.V. została firma Knipex-Werk C. Gustav Putsch KG. W kategorii tej konkurowała ona z Günzburger Steigtechnik GmbH. Obie firmy były już nominowane w tej kategorii podczas poprzedniej edycji targów. Jednak ostatnie dwa lata pozwoliły im jeszcze bardziej zintegrować temat zrównoważonego rozwoju w swojej strategii korporacyjnej. Firma Knipex-Werk C. Gustav Putsch KG przekonała jury zarówno działaniami już wdrożonymi, jak i tymi, które dopiero będą wprowadzane w jej strategię.

Kolejnym przyznawanym wyróżnieniem było „Eisen Innovation Award” pod patronatem organizacji ZHH (Central Association of the Hardware Trade e.V.), którym jury nagrodziło trzy najbardziej innowacyjne produkty targów. Prestiżowa statuetka powędrowała do firm: Wiha Werkzeuge GmbH, Hazet-Werk Hermann Zerver Gmbh & Co. KG oraz Knipex- -Werk C. Gustav Putsch KG. Wiha doceniona została za wkrętak elektryczny Wiha SpeedE, który pozwala nie tylko na szybką, ale przede wszystkim precyzyjną pracę. Marka Hazet nagrodzona została za klucz 916HP, wyposażony w grzechotkę z 90 zębami, z maksymalnym momentem obrotowym pracy 1000 Nm. Z kolei przedsiębiorstwo Knipex- Werk C. Gustav Putsch KG zostało nagrodzone za szczypce Knipex 95 62 160, przeznaczone do cięcia lin stalowych. Jury doceniło je za wydajność, niewielkie wymiary oraz stylowy wygląd.

Po wręczeniu statuetek zarówno zwycięzcy, jak i zgromadzeni goście cały wieczór spędzili, nawiązując nowe kontakty oraz bawiąc się przy znakomitej muzyce i jedzeniu.

Eisen Award 2018 2
Eisen Award 2018 3
Eisen Award 2018 4
Eisen Award 2018 5
Eisen Award 2018 6
Eisen Award 2018 7
Eisen Award 2018 8
Eisen Award 2018 9
Eisen Award 2018 10

Wydarzenia towarzyszące

Jak oczywiście wiadomo, targi gromadzące tak duża liczbę odwiedzających i wystawców są znakomita platformą do promocji innowacji. Stąd też obecność specjalnych stref na tegorocznej edycji. Jedną z nich była wioska start-upowa, gdzie młode firmy prezentowały innowacyjne rozwiązania i techniki przyszłości. Organizatorzy wybrali 15 start-upów spośród ponad 1100 innych firm. Zaprezentowały one rozwiązania bazujące na wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, druku 3D, sztucznej inteligencji czy neurotechnologii. Celem organizacji wioski start-upowej była przede wszystkim wymiana doświadczeń między młodymi przedsiębiorstwami a rozwiniętymi firmami, co ma jeszcze bardziej pobudzić innowacyjność i kreatywność w celu opracowania rozwiązań, jakich oczekuje rynek.

Kolejną z atrakcji cieszących się duża popularnością była strefa druku 3D. Organizator przedstawił te rozwiązania większemu gronu odwiedzających. Po raz pierwszy zorganizowano specjalną wystawę, która koncentrowała się na praktycznym zastosowaniu rozwiązań druku 3D, takim jak produkcja części zamiennych, dodatków czy rozwój nowych modeli biznesowych w przedsiębiorstwach. Odwiedzający targi mogli powiększyć swoje kompetencje w tej dziedzinie, uczestnicząc w różnych wykładach. Z trendami dotyczącymi cyfryzacji branży odwiedzający mogli zapoznać się również podczas wykładów w trakcie dwudniowego forum dSummit.

Na hali 5.1 pojawiła się również specjalna strefa w postaci bulwaru DIY. Zgromadzeni tam wystawcy prezentowali rozwiązania i produkty przeznaczone m.in. do prac domowych i majsterkowania. Strefa po raz kolejny cieszyła się bardzo duża popularnością wśród odwiedzających.

Wydarzenia towarzyszące 2
Wydarzenia towarzyszące 3
Wydarzenia towarzyszące 4
Wydarzenia towarzyszące 5
Wydarzenia towarzyszące 6
Wydarzenia towarzyszące 7
Wydarzenia towarzyszące 8
Wydarzenia towarzyszące 9

Eisenwarenmesse 2018 w liczbach:

Eisenwarenmesse 2018 w liczbach:

4 – tyle dni trwała tegoroczna edycja
2770 – tyle w ynosiła całkowita l iczba wystawców
58 – z tylu krajów przybyli wystawcy
47 tys. – tyle wyniosła liczba odwiedzających targi gości
143 – z tylu krajów pochodzili odwiedzający
144 tys. m2 – tyle wyniosła całkowita powierzchnia przestrzeni wystawienniczej
70 proc. – taka część targowych gości pochodziła z zagranicy

Eisenwarenmesse 2020

Sukces tegorocznej edycji targów pokazuje, że z całą pewnością jest to impreza potrzebna branży narzędziowej. Stanowi platformę wymiany kontaktów handlowych oraz wyznacza jej trendy rozwoju. Dlatego też już dziś warto w kalendarzu zanotować datę kolejnej edycji targów Eisenwarenmesse, które odbędą się w dn. od 1 do 4 marca 2020 r.

2018-03-23

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2019 InfoMarket