Już za chwilę Budma 2018!

Już za chwilę

Od 30 stycznia do 2 lutego, jak co roku, odbędą się poznańskie targi budowlane. Wystawi się ponad 800 firm, planowane są też konkursy i pokazy. Targi to 55 000 m. kw. ekspozycji i pełne 4 dni niezwykle ciekawych wydarzeń. Budma jest też najlepszą okazją zarówno do nawiązania kontaktów biznesowych, jak i poznania najnowszych trendów w budownictwie.

Targi Budma to miejsce, w którym warto się pojawić. Podczas tegorocznej edycji zaprezentowane zostaną najciekawsze rozwiązania z zakresu szeroko pojętego budownictwa. Na targach znajdziemy zarówno propozycje ze sfery wykończenia, jak i te związane z narzędziami, eko-budownictwem, budownictwem energooszczędnym czy maszynami.

BUDMA dla architektów

Dodatkowo nie zabraknie ciekawych spotkań dla architektów. Watro posłuchać o kulisach powstania Bałtyk Tower, o których opowie Nathalie de Vries, współzałożyciel pracowni MvRdV. Swoje wystąpienie będzie miał także Aranour Djalali – założyciel i dyrektor generalny pracowni DNA Barcelona Architects – który opowie o kreowaniu kompleksowych budynków w ramach koncepcji „pionowej populacji”.

Konkurs dla studentów architektury

W ramach targów Budma odbędzie się także oficjalne rozstrzygnięcie 4. edycji konkursu dla studentów architektury. W tym roku prace można było wysyłać do 29 grudnia. Tematem został „Człowiek w przestrzeni” – uczestnicy mieli za zadanie wykonać odręcznie rysunek w formacie A2, prezentujący wpływ wybranych technologii i materiałów na jakość, wygląd i charakter architektury. Partnerem merytorycznym konkursu jest Krajowa Rada Izby Architektów RP.

– Obowiązujący program zajęć na uczelniach wyższych odsuwa rysunek odręczny na dalszy plan, co sprawia, że młodzi architekci zatracają umiejętność posługiwania się techniką tradycyjną. Projekty architektoniczne najczęściej zaczynały się od wykonania szkicu, przelania na papier swoich emocji, wizji obiektu, dlatego poprzez konkurs staramy się promować tą nieco dziś zapomnianą umiejętność, wciąż istotną w naszym zawodzie – mówi Ryszard Gruda, prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP. – Tegoroczny motyw przewodni konkursu "Człowiek w przestrzeni" daje uczestnikom praktycznie nieograniczone pole manewru do zaprezentowania możliwości swojej wyobraźni –dodaje.

Spośród kilkudziesięciu nadesłanych prac, do ścisłego finału wybranych zostanie tylko dziesięć. Podczas targów BUDMA poznamy natomiast trójkę zwycięzców, wybranych przez eksperckie Jury  złożone z czołowych polskich architektów, grafików oraz artystów plastyków. Spośród nominowanych prac będziemy mogli wybrać naszego faworyta w otwartym głosowaniu, a autor pracy otrzyma specjalną „Nagrodę Publiczności”.

Desing 4 Senses

Warto zwrócić także uwagę na Design 4 Senses, który znajdzie się w centralnej części targów budowlanych. To tutaj architekci, projektanci, inwestorzy oraz wszyscy inni goście Budmy znajdą ogromną dawkę inspiracji i wiedzy. Design 4 Senses zaprezentuje unikatowe, ekskluzywne propozycje produktowe takich marek jak m.in. Alusky, Fakro, Hörmann czy również Schody Marchewka. Strefa Design 4 Senses to idealne miejsce do prezentacji produktów z najwyższej półki.

Debata „Opowiadanie o przestrzeni”

Stałym punktem w programie targów jest, skierowana głównie do architektów, debata architektoniczna, która zostanie poprowadzona przez p. Jakuba Głaza – znanego i cenionego krytyka architektury. W tym roku spotkanie z udziałem twórców zajmujących się m.in. opisywaniem i popularyzacją wiedzy o architekturze i urbanistyce odbędzie się pod hasłem „Opowiadanie Przestrzeni”. W trakcie rozmowy goście będą opowiadali, m.in. jak mówić o przestrzeni, z których mediów korzystać, a także jakim językiem przekazywać informacje i do kogo je kierować. Podjęta zostanie także kwestia edukacji i stanu wiedzy o architekturze u przeciętnego polskiego odbiorcy.

Niestandardowe rozwiązania architektoniczne –  realizacje na jednym metrze

1m/ARCH to nowa propozycja targów BUDMA. Pomysł jest skierowany nie tylko do architektów, lecz także do wszystkich, których potrzebujących inspiracji przy realizacji własnych projektów. Blisko 130 pracowni i biur architektonicznych zaprezentuje swoje prace, projekty i realizacje, wśród nich m.in.: EGO-Studio, Unica Design, ARH Plus, A Plus D, Monikadesign, ELD, eKodama Architektura, Vilanette, BXBstudio, Studio Trzy Czwarte, K-M-A, KULArchitekci, GPT Architekci, Doomo, Metaformalni, APX Architekci, Neo Art, Spacelab, Insomia, URBA i wielu innych. W tym miejscu z pewnością znajdziemy zarówno niestandardowe rozwiązania architektoniczne, jak i będziemy mieli szansę porozmawiać z twórcami projektów. Organizatorem wydarzeń skierowanych do architektów są Międzynarodowe Targi Poznańskie oraz Izba Architektów RP.

Program targów jest niezwykle różnorodny i ciekawy, dlatego warto pojawić się w tych dniach w Poznaniu. Więcej informacji na www.budma.pl.

2018-01-29