Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

MARAX

Funkcjonalne produkty w atrakcyjnej cenie

Funkcjonalne produkty

Rozmowa z Ryszardem Rajem – właścicielem firmy Marax Import-Export

Redakcja: Firma Marax ma szeroki zakres działalności. Które obszary są dla firmy najważniejsze?

Ryszard Raj: Marax jako firma z bogatą historią – jesteśmy firmą z 27-letnim stażem – ma kilka wiodących branż, jak branża grzewcza, klimatyzacyjna, ogrodnicza i nawet turystyczna. Od kilku lat bardzo mocno rozwijamy import z krajów azjatyckich. Również uruchomiliśmy w Polsce, w Europie i w Azji produkcję urządzeń naszej marki Xaram Energy, a w niedalekiej przyszłości również pod marką Xaram Garden z urządzeniami dla branży ogrodniczej. Obecnie mamy dużą dywersyfikację urządzeń, czyli importujemy i produkujemy nagrzewnice na olej i prąd Xaram Energy, Kerona, Tiger King, piece multiolejowe, promienniki podczerwieni, parasole grzewcze z efektem świetlnym 2 w 1, atestowane i niepalne rękawy do transportu gorącego powietrza, inwerterowe i przenośne agregaty prądotwórcze. Również jesteśmy wyłącznym dystrybutorem w Polsce jedynego polskiego producenta nagrzewnic elektrycznych – firmy Inelco z Lipian. Wprowadzamy na rynek polski i europejski samoregulujące kable grzewcze jednego z największych światowych producentów – Fine Korea oraz nowinki, jak elektroniczne i wielofunkcyjne bidety z sedesem 2 w 1 (aż 13 modeli z menu po polsku Xaram Energy i z menu po angielsku jako Xime).

Firma współpracuje z koreańskimi i europejskimi producentami nagrzewnic. Jakie marki Marax ma na wyłączność i gdzie urządzenia są produkowane?

Obecnie w naszym portfolio są marki Xaram Energy, Tiger King, Kerona, Firman, Fine Korea, Xime. W Polsce produkujemy 5 modeli pieców multiolejowych Xaram Energy, 8 modeli pieców z palnikami olejowymi Xaram Energy w wersji cywilnej oraz inox, Army oraz Army-Med; w Polsce są produkowane trzy modele parasoli gazowych tarasowych Xaram Energy oraz atestowane niepalne lub antystatyczne elastyczne przewody do transportu gorącego powietrza Xaram Energy. Z Korei Południowej, czyli z kraju znanego z produkcji najlepszych i bardzo znanych produktów wszystkich branż, importujemy najlepsze na świecie nagrzewnice olejowe. Są to nagrzewnice marki Kerona z modelami Professional i Specjal Edition, Tiger King i Xaram Energy w wersjach bez odprowadzenia i z odprowadzeniem spalin. Import z Chin zapewnia nam z kolei bardzo dobre jakościowo i tanie nagrzewnice Firman oraz rewelacyjnej jakości agregaty prądotwórcze. Jako wyłączny dystrybutor firma Marax reprezentuje w zakresie sprzedaży części i wyrobów gotowych firmę Inelco, która jako jedyny producent polski ma gamę nagrzewnic elektrycznych – począwszy od prostych urządzeń aż po unikalne na rynku nagrzewnice elektryczne ze sterowaniem elektronicznym, z mocowaniem na ścianie i sterowaniem zdalnym, w wersji z IP54 oraz jako mobilne, przenośne i stacjonarne czy też kanałowe. Nagrzewnice elektryczne są sprzedawane pod markami Dania_Heater oraz Xaram Energy i mają jako jedyne 3 lata gwarancji dla konsumentów i firm.

Czy firma uczestniczy w przygotowywaniu specyfikacji produktów przeznaczonych na polski rynek?

Wszystkie nasze produkty są zamawiane specjalnie pod rynek polski. Nagrzewnice Tiger King z otwartą i zamkniętą komorą spalania są zamawiane w wersji najbardziej wyposażonej typu LUX (wszystkie mają termostat, wyświetlacz temperatury i kodu błędu, wskaźnik paliwa, zabezpieczenie korka wlewu paliwa przed zagubieniem, mają masywniejszą budowę oraz duże, pompowane koła) i są sprzedawane pod naszą marką Xaram Energy. Na rynku azjatyckim sprzedają się wersje podstawowe, które są tańsze, np. Kerona Economic, z którego modelu się wycofaliśmy. Jako produkty ekskluzywne są importowane z Korei Południowej również nagrzewnice Kerona w wersji Professional (jako jedyne nagrzewnice w Polsce mają dodatkowo dzieloną moc oraz manometr w wyposażeniu) oraz Kerona w wersji Specjal Edition. Zwłaszcza wersja Kerona Special Edition jest nagrzewnicą, która poza znakomitym wyposażeniem jest po prostu... ładna. Mimo zwiększonej ceny cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Awaryjność nagrzewnic marki Kerona jest praktycznie zerowa. Nagrzewnice Firman – strzał „w dziesiatkę” – są dostępne zaledwie od stycznia 2017 r.: tanie, o dużej mocy, z termostatem i z wyświetlaczem temperatury. Mimo chińskiego rodowodu nagrzewnice Firman są produkowane z najlepszych podzespołów i ich awaryjność jest minimalna. Agregaty prądotwórcze marki Firman to modele SPG1000 i SPG2000. Na polskim rynku brakuje przenośnych agregatów inwerterowych bardzo dobrej jakości z AVR i cichych (59 dB). Nasze agregaty mogą stworzyć niezależny system grzewczy: agregat prądotwórczy Firman jako źródło prądu i nagrzewnica z odprowadzeniem spalin (np. Xaram Energy TK80ID o mocy 20 kW) oraz niepalny i atestowany przewód do transportu powietrza Xaram Energy. Agregaty marki Firman mogą również zapewnić prąd do laptopa, domowej kotłowni czy też do serwerowni i do biura. Mimo znakomitej jakości cena jest ok. 20–30 proc. niższa niż podobnych agregatów innych markowych firm.

Jaki rodzaj nagrzewnic najlepiej się sprzedaje – na paliwo czy elektryczne?

W naszym wypadku nie widzimy dużej różnicy. Mamy tak duży typoszereg urządzeń olejowych i elektrycznych, że zamówienia są wyrównane. Może w tym sezonie – od września widzimy obecnie zwiększone zamówienia na nagrzewnice elektryczne. Rynek już nie chce tanich jednorazówek z marketów lub z firm niemających części zamiennych i dlatego klienci trafiają do nas – bo mimo trochę wyższych cen naszych urządzeń Chińczycy nie produkują tylu wersji nagrzewnic co my, a my do wszystkich naszych nagrzewnic mamy części zamienne. Mamy je nawet do modeli produkowanych przeszło dziesięć lat temu dla takich firm jak Master, Sial, Power Tec itp.

Nasz kraj jest coraz bardziej zagrożony smogiem, wymagana jest wymiana pieców grzewczych. Firma ma w ofercie piece grzewcze dla przemysłu. Czy są to rozwiązania ekologiczne?

Nie produkujemy i nie importujemy urządzeń spalających paliwa stałe, które tworzą smog. Nasze nagrzewnice olejowe są najwyższej jakości oraz najwyższej sprawności – możliwość samodzielnej regulacji i odpowiedniego nastawu urządzenia bez skomplikowanych i specjalistycznych narzędzi powoduje, że nagrzewnice są długie lata w pełni sprawne. Również opcjonalna dwuletnia gwarancja z koniecznością sprawdzenia urządzenia przez autoryzowany serwis lub serwis centralny w Krakowie powoduje, że nagrzewnice są sprawdzane, a użytkownicy dodatkowo szkoleni. Na naszych stronach internetowych: www.xaram.pl; www.kerona.pl; www.firman.com.pl w zakładkach „Wsparcie” każdy może wejść w kartę lub instrukcję obsługi swojej nagrzewnicy i dokonać odpowiedniej regulacji. Również zastosowanie naszych agregatów prądotwórczych marki Firman ma za zadanie korzystanie z ekologicznych nagrzewnic czy pieców olejowych, nawet o dużej mocy (mamy urządzenia aż do 116 kW), tam, gdzie nie ma jeszcze energii elektrycznej lub z przyczyn niezależnych zabrakło prądu. Użytkownik nie musi korzystać z pieców spalających paliwa stałe w wypadku braku energii elektrycznej. Natomiast nagrzewnice elektryczne Xaram Energy/Dania_Heater są nagrzewnicami najmniej trującymi środowisko naturalne i nietworzącymi smogu. W naszej ofercie są dostępne nagrzewnice elektryczne o mocy od 2 kW aż do 30 kW.

Większość urządzeń grzewczych jest importowanych. Gdzie je można kupić i serwisować?

Wszystkie urządzenia importowane i produkowane przez naszą firmę mają taką samą lub dłuższą gwarancję od urządzeń konkurencyjnych. Sprzedaż prowadzimy przez naszych dystrybutorów w Polsce (aktualizowany wykaz na stronach internetowych www.xaram.pl, www.kerona.pl, www.firman.com.pl) lub w Krakowie, w naszej hurtowni. Serwis prowadzimy albo na zasadzie serwisu centralnego w Krakowie w systemie „door to door” (odbieramy kurierem uszkodzone urządzenie i zwracamy je po naprawie na nasz koszt, jeżeli jest to naprawa gwarancyjna) lub prowadzimy naprawy przez autoryzowane serwisy w Polsce. Mamy dużo części zamiennych i poza naszymi urządzeniami, które są na rynku od nawet 6 lat i w których wypadku zaczyna się odtwarzanie wyeksploatowanych podzespołów, prowadzimy sprzedaż części zamiennych do urządzeń konkurencyjnych, które są sprzedawane na zasadzie „byle do końca gwarancji”. Czyli nawet jeżeli ktoś z użytkowników ma nagrzewnicę, do której nie może dostać podzespołów, to zapraszamy do nas, do firmy Marax.

Funkcjonalne produkty w atrakcyjnej cenie 2

Rozmawiał Jerzy Justat

2017-12-11

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2019 InfoMarket