Czy konsument może kupić towar z wystawy?

Czy konsument może kupić

Robiąc zakupy nie jeden raz zdarzyło się, że został ostatni egzemplarz, który jest na wystawie. Jeżeli konsumentowi bardzo zależy na danym produkcie to może prosić ekspedienta o ten właśnie produkt. Niestety często sprzedawca informuje, że towar z wystawy nie jest na sprzedaż. Podobnie jest, gdy chcemy kupić produkt, a sprzedawca odmawia jego sprzedaży, gdyż został on zarezerwowany przez innego klienta. Czy mamy zatem prawo żądać produktu z wystawy? Czy możemy kupić towar już zarezerwowany? Czy sprzedawca ma prawo odmówić w takich przypadkach sprzedaży?

Konsument, który chce kupić w sklepie AGD-RTV może usłyszeć od sprzedawcy informację, że niestety ten model jest już zarezerwowany. Oczywiście może zaproponować coś innego o podobnych parametrach. Jednakże klientowi odpowiada ten a nie inny model.

Otóż w takim przypadku ma zastosowanie art. 135 kodeksu wykroczeń który mówi, że kto zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru podlega karze grzywny. Sprzedawca nie może więc odmówić sprzedaży takiego produktu, chyba że nie jest on przeznaczony do sprzedaży. Nie ma więc na nim uwidocznionej ceny albo jest umieszczona informacja „ towar zarezerwowany” czy też „ towar jest sprzedany”

Dochodząc swoich praw warto na to zwrócić uwagę.

Druga sytuacja dotyczy sprzedaży rzeczy, które znajdują się na wystawie. Sytuację tę reguluje art. 543 kc, który podaje definicję oferty handlowej. Wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Konsument będzie więc mógł kupić produkt z wystawy, jeżeli będą spełnione trzy następujące przesłanki:

  • wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży- czyli np. w sklepie czy innym miejscu w który zawierane są takie umowy,
  • rzecz wystawiona jest na widok publiczny – czyli konsument ma do niej swobodny dostęp,
  • podana jest cena produktu- w sposób jednoznaczny określone jest ile kosztuje produkt.

W przypadku natomiast, gdy jest wyraźne oznaczenie, że produkt jest np. dekoracją sklepu, albo że nie podlega sprzedaży konsument nie może domagać się zawarcia umowy sprzedaży. Nie będzie również ofertą handlową produkt na wystawie bez oznaczenia ceny.

Może zdarzyć się, że sklep będzie się bronił, że odmowy sprzedaży dopuściła się osoba będąca jedynie na zastępstwie w sklepie i w związku z tym nie można mówić tu o wykroczeniu z art. 135 kw.

Tę kwestię wyjaśnił sąd, który orzekł, iż wykroczenie określone w ww. artykule może popełnić każda osoba zajmująca się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub przedsiębiorstwie gastronomicznym, przy czym nie ma znaczenia czy jest to właściciel przedsiębiorstwa, osoba pełniąca w nim funkcję kierowniczą, pracownik, wreszcie osoba, która wykonuje pracę w formie „grzecznościowej”, sprawując obowiązki sprzedawcy na podstawie umocowania udzielonego przez właściciela lub kierownika przedsiębiorstwa ( wyrok SN z dnia 17.03.2005, I KZP 3/2005).

                                                                                                          Anna Golas

2017-11-14
x

Kontakt z redakcją

© 2024 InfoMarket