Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

AMICA

Dynamiczny rozwój polskiej marki

Dynamiczny rozwój

Od niedawna w strukturach spółki Amica pojawił się nowy dział, zajmujący się zarządzaniem komunikacją w krajach, w których dostępne są produkty polskiej firmy.

Każda dynamicznie rozwijająca się na arenie międzynarodowej firma musi zadbać o budowanie silnego i rozpoznawalnego wizerunku na rynkach, na których funkcjonuje. Amica, wiedząc, że staje się producentem globalnym o coraz szerszej skali oddziaływania, i zarazem wprowadzającej sprzedaż do coraz większej liczby krajów, musi znacząco usprawnić swoje działania nie tylko w obszarze produkcji, logistyki czy serwisu, ale także marketingu. Te ostatnie było od zawsze niezmiernie ważnym narzędziem w prowadzeniu biznesu, a obecnie, w czasach szybkiej i zmiennej informacji, staje się on obszarem priorytetowym. Stąd decyzja o powstaniu działu marketingu globalnego.

Globalna przyszłość producenta

Globalna przyszłość

Nowy dział podlega bezpośrednio prezesowi Jarosławowi Drabarkowi. Główna zmiana będzie polegała na tym, że nowy dział będzie odpowiadał za strategię marek i działań marketingowych na wszystkich rynkach na których obecna jest Grupa Amica. Znając zaś politykę ekspansyjną rodzimego producenta i wiedząc, że jego produkty są już dostępne w 56 krajach, jest to z pewnością duże wyzwanie i niezwykle przyszłościowe rozwiązanie, szczególnie istotne w obszarze komunikacji marketingowej. Warto w tym miejscu dodać, że wcześniej wspomniane działania nie były tak ściśle koordynowane z centralą firmy i zgodnie z wcześniejszą polityką poszczególne rynki miały dużą swobodę w kształtowaniu komunikacji lokalnej. W pewnym sensie nie wykorzystywano więc w pełni zasobów firmy. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Wioletę Wróbel, dyrektor nowego działu marketingu globalnego w Grupie Amica.

Skrót marketingowy

Skrót marketingowy

Marketing firmy od kilku lat jest coraz śmielszy, dynamiczniejszy i – co za tym idzie – przynosi zapewne pożądane rezultaty w sprzedaży. Należy nadmienić, że kilka lat temu, spółka przeniosła część swoich biur z podpoznańskich Wronek (gdzie od lat prężnie rozwijana jest prosperująca fabryka sprzętów grzejnych), do Poznania. Amica bardzo aktywnie wspiera sport, dla przypomnienia od 2012 r. przez kilka kolejnych lat sponsorowała m.in. znaną tenisistkę Agnieszkę Radwańską. Oczywiście, sponsoring to nie wszystko. Jeszcze jakiś czas temu na polskich drogach można było zobaczyć olbrzymią ciężarówkę z logotypem „Amica Tour”. To w niej organizowano cykl eventów, które zachęcały do wspólnej zabawy ale także przekonania się o jakości produktów firmy. Wydarzenia przyciągały tłumy, zwłaszcza że prowadzącymi były gwiazdy z programu „MasterChef”. Oprócz tego Amica jest aktywna na wielu innych płaszczyznach. Często widzimy lokowanie produktów w popularnych programach telewizyjnych, a także kampaniach internetowych. Widać także kampanie komunikacyjne we współpracy z blogerami, które są skierowane na poznanie produktów i poszczególnych funkcji urządzeń AGD z topowych linii sprzętów grzejnych (takich jak choćby IN. oraz Integra), czy najnowszych pralek i lodówek Vit Line. Oczywiście nie brakuje standardowych działań w punktach sprzedaży, jak materiały POS i odpowiednie, widoczne ekspozycje.

Rozmowa z Wioletą Wróbel, dyrektor marketingu globalnego Grupy Amica

Rozmowa z Wioletą Wróbel,

Wioleta Wróbel w firmie Amica wcześniej odpowiedzialna była za działania marketingowe na rynku polskim. Doświadczenie z zakresu strategii, reklamy i public relations zdobyła pracując między innymi dla takich marek jak Nivea, Crédit Agricole, Tarczyński, Grupa Santander, Asus czy Lidl.

Redakcja: jaka jest dziś struktura marketingu w firmie i jak wcześniej wyglądały działania marketingowe na poszczególnych rynkach?

Wioleta Wróbel: Grupa Amica rośnie w bardzo szybkim tempie. Przez ostatnie kilka lat nasze struktury powiększały się wraz z wejściem na nowe rynki. W ciągu niecałych 10 lat zwiększyliśmy zatrudnienie o kilkadziesiąt procent. Po tak intensywnym okresie dla firmy, nadeszła chwila refleksji. Aby móc dalej się rozwijać, pewne elementy funkcjonowania firmy należy inaczej poukładać. Pierwszym moim zadaniem po objęciu stanowiska było zbudowanie nowej struktury działu globalnego oraz nowego systemu współpracy pomiędzy centralą, a lokalnymi oddziałami firmy. W skład Marketingu Globalnego wchodzi zespół strategiczny oraz zespół odpowiedzialny za kontakty ze wszystkimi rynkami. W zespole strategicznym są komórki odpowiedzialne za kategorie, za digital, media, content oraz trade.

Tak jak wspominałam wcześniej, firma przeszła bardzo intensywny wzrost dlatego inicjatywa strategii działań marketingowych faktycznie wychodziła częściej od lokalnych działów marketingowych.

Państwa nowy dział będzie pełnił funkcję strategiczną, jednak wykonanie zadań należeć będzie do komórek marketingu lokalnego. jak zatem będzie wyglądało zarządzanie działaniami w poszczególnych krajach w praktyce?

Wioleta Wróbel: W marketingu globalnym powstaną strategie działań oraz kreatywne koncepcje marketingowe. To wszystko powstanie ze wsparciem i udziałem lokalnych komórek. Strategiczne projekty będą przebiegać w zespołach międzynarodowych.

Planowanie działań marketingowych na zagranicznych rynkach to duża odpowiedzialność. jak poradzicie sobie choćby z różnicami kulturowymi w danych krajach? nie każdy komunikat w danym państwie znaczy to samo, nie każdy kraj ma podobne poczucie humoru, różnią się też obyczaje...

Wioleta Wróbel: Lokalne działy będą włączone do projektów od wczesnego etapu, aby zminimalizować takie ryzyko i uwzględnić różnice kulturowe. Ponadto lokalne komórki będą odpowiedzialne za dostosowanie koncepcji i jej implementację – to również czas na dopasowanie komunikatu do lokalnego konsumenta.

Założenia wynikające z wprowadzenia struktur globalnych z reguły zakładają obniżenie kosztów spółki macierzystej. Czy może pani zdradzić, na jakim poziomie będą wspomniane oszczędności?

Wioleta Wróbel: Nie mogę tego zdradzić, ponieważ zmiana działania i powstanie działu ma na celu rozpoczęcie świadomych inwestycji w poszczególne marki i ich komunikację. Proszę pamiętać, że Grupa Amica jeszcze kilka lat temu była Amicą Wronki. W tej chwili w naszym portfolio poza brandem Amica, mamy kilka znakomitych marek, które adresujemy na poszczególne rynki zagraniczne, takich jak: Hansa, CDA i Gram. Firma dojrzewa i krystalizuje swoją kulturę oraz strategię działania.

I na koniec, jaką rolę w sukcesie firmy odegrały i nadal odgrywają działania marketingowe i PR-owe?

Wioleta Wróbel: Chcemy budować coraz mocniejszą pozycję wśród producentów AGD o zasięgu globalnym. Naszym celem jest pozyskanie nowych rynków oraz klientów, ale musimy też pamiętać o kluczowym dla nas rynku polskim. W związku z tym nie mamy innego wyjścia jeżeli chodzi o strategię działania i jestem przekonanna, że marketing i PR będą odgrywały kluczową rolę w Amice.

Rozmawiała Magda Strzykalska

2017-09-07

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket