Użytkownik

Zaloguj

Zarejestruj

Sekcje

JVC

Telewizor Ultra HD JVC 55UD9350

W redakcji testowaliśmy najnowszy telewizor marki JVC Ultra HD smart TV, który w sklepach pojawi się jesienią. Ma on kilka ciekawych rozwiązań technicznych.

Telewizor ma nowoczesny wygląd, z cienkimi ramkami (ok. 10 mm), niezmniejszającymi powierzchni ekranu. W dole z tyłu ekranu umieszczono niewidoczne głośniki. Zaletami telewizora są łącze Wi-Fi do pobierania aplikacji z sieci i tuner satelitarny. Cechą charakterystyczną telewizora jest brak mechanicznego włącznika zasilania i podstawowych przycisków do zmiany kanałów czy głośności. Pilot zawiera kilka przycisków do obsługi funkcji smart TV, takich jak szybki dostęp do serwisów VOD jak Netflix czy YouTube oraz przeglądarki stron WWW Opera. Prosta grafika menu umożliwia dostęp do wszystkich funkcji telewizora.

Telewizor Ultra HD

Aplikacje widoczne w dolnej belce funkcji smart TV można pobierać z Opera TV Store.

Telewizor Ultra HD

W Google wyszukuje się dowolną stronę internetową, wpisując jej nazwę przy pomocy wirtualnej klawiatury.

Telewizor Ultra HD

Trwa to długo, ale można regulować szybkość przemieszczania kursora po klawiaturze. Lepsze byłoby wybieranie głosowe. Telewizor ma szereg funkcji regulacji obrazu fabrycznych i szczegółowych. Osoby, które nie chcą zagłębiać się w tajniki regulacji obrazu, powinny korzystać z trybu Cinema, w którym filmy prezentują się najlepiej. Osoby, które chcą dopasować obraz do swoich wymagań, mogą skorzystać z dodatkowych ustawień, takich jak dynamiczny kontrast, redukcja szumów, temperatura kolorów, movie sense, skin tone (kolor skóry), przesunięcie kolorów między kolorami R czerwonym i G zielonym. Warto korzystać z tego typu regulacji, jeśli wydaje się nam, że twarze są blade lub zielonkawe.

Telewizor Ultra HD

Szereg złączy umożliwia dołączanie urządzeń zewnętrznych.

Telewizor Ultra HD

Wygodną funkcją jest wyświetlanie nazw dołączanych urządzeń zewnętrznych, takich jak odtwarzacz Blu-ray, np. Philips BDP czy dekoder satelitarny Evobox PVR Cyfrowego Polsatu. Telewizor od momentu włączenia zasilania uruchamia się ok. 15 s, w tym czasie wyświetla się powitalne logo JVC. Jakość obrazu zdecydowanie zależy od odtwarzanego materiału wideo. W wypadku materiału HD najlepszą jakość uzyskano, odtwarzając różnego rodzaju materiał wideo z płyty demonstracyjnej Blu-ray Demo Disc Sept 2015 Dolby Atmos. Mimo że był to materiał wideo HD, układ skalujący wyświetlacza zapewniał szczegółowy, ostry, wyraźny obraz, także jakość dźwięku była dobra, jedynie brakowało niskich tonów. Najlepszej jakości były obrazy grafiki gier komputerowych. Co było do przewidzenia, najgorszą jakość obrazu miały kanały SD z anteny naziemnej czy satelitarnej. Obraz był nieostry. Jakość obrazów z dekodera Cyfrowego Polsatu był zróżnicowana. Najlepszą jakość miały materiały HD ze studia, obraz skalowany był szczegółowy, wyraźny, preferowane są pierwsze plany. Jakość filmów HD zależna była od wersji – od zmazanych konturów po obrazy szczegółowe. Zdecydowanie jakość obrazu znacznie się poprawia przy odtwarzaniu materiału 4K. Bezpośrednio z telewizora można korzystać z Netfliksa, YouTube, tunera satelitarnego.

Telewizor Ultra HD

Korzystano z filmów 4K z serwisu YouTube (filmy odtwarzane były bez zacięć) oraz z kanałów TravelXP 4K i #C4K360 z satelity Hot Bird 13° E. Obraz cechuje się dużą jasnością w każdym z trybów wyboru kolorów. Takie ustawienie powoduje, że można obraz oglądać w jasnym pokoju. Warto zmniejszyć jej poziom, aby odzyskać więcej czerni i zwiększyć nasycenie kolorów. Biel wydaje się, że ma odcień zimny. W niektórych materiałach 4K, np. z YouTube, zauważalny był efekt teatru, czyli sztucznego oddzielenia pierwszych planów od tła. Dobrze odtwarzany jest ruch w scenach sportowych. Piłki tenisowe czy futbolowe praktycznie nie smużyły. Filmy 4K z kamery były odtwarzane poprawnie. Przy oglądaniu najlepiej siedzieć na wprost ekranu. Jeśli siedzi się wyraźnie z boku, zmniejszają się jasność i nasycenie kolorów. Podobnie jest, gdy telewizor stoi na podłodze, a patrzymy na ekran, stojąc.

Podsumowując, jest to telewizor Ultra HD z dobrym dźwiękiem, z bardzo prostą grafiką, dobrym skalerem materiału HD do Ultra HD, wyszukiwarką treści w Internecie, z szybkim dostępem do materiału wideo 4K z Netfliksa czy YouTube oraz kanałów 4K z satelity.

Telewizor Ultra HD
Telewizor Ultra HD
2017-07-29

Kontakt z redakcją

Zapisz się do newslettera

© 2018 InfoMarket